Różaniec II/3 - Tajemnice bolesne

Modlitwy i nabożeństwa
Awatar użytkownika
Agunik
Przyjaciel forum
Posty: 347
Rejestracja: 10-03-12, 00:25
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Różaniec II/3 - Tajemnice bolesne

Post autor: Agunik » 07-05-12, 13:52

<iframe width="420" height="315" src="http://www.youtube.com/embed/VHZ3YZg3C2Y" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Modlitwa Jezusa w Ogrójcu

Ojcze, jeśli chcesz, zabierz ode Mnie ten kielich!
Jednak nie moja wola, lecz Twoja niech się stanie!
(Łk 22, 42)

Uważasz, że wola Boża jest zbyt trudna i chcesz mieć swój własny sposób na życie?
Pamiętaj, że o własnych siłach się nie zbawisz.
Od tego, czy ty i ja postępujemy zgodnie z wolą Bożą &#8212; nie zapominaj o tym &#8212; zależy wiele istotnych rzeczy.

Jesteśmy jak kamienie, głazy, które się poruszają, które czują, które są obdarzone najwolniejszą wolą.

Bóg jest jak kamieniarz, który za pomocą młota i dłuta usuwa nasze ostre kanty, kształtując nas, zmieniając według swego upodobania.

Nie usiłujmy odsuwać się, ani wymykać się Jego Woli, gdyż i tak w żaden sposób nie potrafimy uciec przed uderzeniami młota. &#8212; Cierpienie nasze będzie większe i daremne, a zamiast stać się wygładzonymi kamieniami, nadającymi się do budowy, zamienimy się w bezkształtną kupę żwiru, którą ludzie będą deptać z pogardą. (św. Josemaría Escrivá, Droga, 755-756)

Biczowanie Jezusa

Na świecie doznacie ucisku, ale miejcie odwagę: Jam zwyciężył świat. (J 16, 33)

Na każdym kroku możesz zetknąć się z cierpieniem.
Jeśli nie nauczysz się cierpieć - nie nauczysz się żyć.
Przygniata cię ciężar cierpienia, bo je przyjmujesz tchórzliwie.
&#8212; Podchodź do cierpienia z odwagą, w duchu chrześcijańskim, a będziesz je cenił jako skarb. (św. Josemaría Escrivá, Droga, 169)
Cierniem ukoronowanie Jezusa

Uplótłszy wieniec z ciernia włożyli Mu na głowę, a do prawej ręki dali Mu trzcinę.
Potem przyklękali przed Nim i szydzili z Niego, mówiąc: Witaj, królu żydowski!
(Mt 27, 29)

Nie narzekaj, kiedy twoi nieprzyjaciele szydzą z Ciebie.
Nie wiesz bowiem, czy z woli Bożej nie uczą Cię pokory.
Urągają ci? &#8212; Nie obrażaj się, nie słuchaj rady, jaką ci poddaje twoja pycha.
&#8212; Pomyśl: wykazują wobec mnie wiele serca. Ile spraw przemilczeli!
(św. Josemaría Escrivá, Droga, 698)
Dźwiganie krzyża na Kalwarię

Kto nie bierze swego krzyża, a idzie za Mną, nie jest Mnie godzien. (Mt 10, 38)

Ilekroć skarżysz się na swój codzienny krzyż pamiętaj,
że Chrystus wziął na swoje ramiona nas wszystkich.
Gdy ujrzysz zwykły ubogi, drewniany Krzyż,
osamotniony, pogardzany, bez wartości... i bez Ukrzyżowanego,
pamiętaj, że ten Krzyż jest twoim Krzyżem:
Krzyżem każdego dnia, ukrytym, bez blasku ani pociechy...
Czeka swego Ukrzyżowanego, a tym Ukrzyżowanym masz być ty. (św. Josemaría Escrivá, Droga, 178)
Ukrzyżowanie i śmierć Jezusa

Pytał ich namiestnik: Którego z tych dwóch chcecie, żebym wam uwolnił? Odpowiedzieli: Barabasza.
Rzekł do nich Piłat: Cóż więc mam uczynić z Jezusem, którego nazywają Mesjaszem? Zawołali wszyscy: Na krzyż z Nim! Piłat widząc, że nic nie osiąga, a wzburzenie raczej wzrasta, wziął wodę i umył ręce wobec tłumu, mówiąc: Nie jestem winny krwi tego Sprawiedliwego. To wasza rzecz.
(Mt 27, 21-22. 24)

To za Ciebie Chrystus oddał życie.
Nie odrzucaj Go w swojej codzienności.
Ciężko jest czytać w Ewangelii Świętej pytanie Piłata: &#8220;Którego z tych dwóch chcecie, żebym wam uwolnił, Barabasza czy Jezusa, którego nazywają Mesjaszem?" &#8212; Bardziej przygniatająca jest odpowiedź: &#8220;Barabasza!"

Ale najstraszliwsze jest zdanie sobie sprawy, że również i ja &#8212; tyle razy! &#8212; schodząc z wytyczonej drogi, powiedziałem: &#8220;Barabasza!" i dodałem: &#8220;A Chrystusa?... Crucifige eum! &#8212; Ukrzyżuj go!" (św. Josemaría Escrivá, Droga, 296)
Z Bożym pozdrowieniem!
Agnieszka
--------
Odnowię bowiem moje przymierze z tobą i poznasz, że Ja jestem Pan,
abyś pamiętała i wstydziła się,
i abyś ze wstydu ust swoich nie otwarła wówczas,
gdy ci przebaczę wszystko, coś uczyniła. (Ez 16,62-63)


ODPOWIEDZ