Ogłoszenia parafialne.

Tutaj są dyskusje na temat wiary. Masz jakieś pytania dotyczące nauki Kościoła, na temat chrześcijaństwa, sekt, wiary, a także komentarz na temat jakiegoś tekstu z mojej stronki? Tutaj możesz wyrazić swoje opinie i zadać pytania.

Moderator: Marek MRB

Tartaruga
Przyjaciel forum

Ogłoszenia parafialne.

Post autor: Tartaruga » 19-02-10, 12:31

Ta sprawa swędzi mnie od dłuższego czasu. Skoro ogłoszenia nie są faktyczną częścią eucharystii to dlaczego w 95% kościołów w Polsce są przed błogosławieństwem? W mojej parafii proboszcz zaczął wydawać gazetkę parafialną z ogłoszeniami (oprócz tego newsy też są czytane). Według mnie najpierw powinno być błogosławieństwo a dopiero potem wiadomości. Jest jedna, jedyna msza dla starszych osób, bo starsze osoby chodzą zawsze na pierwszą mszę św. i na niej ze względu, że te osoby spóźnią się na autobus (kościół jest w najwyższym punkcie miasta a różnica wzniesień jest dosyć duża choć to nie góry). Jak jest u Ciebie w Charlotte i w innych parafiach gdzie bywałeś na mszy? Jakie jest Twoje zdanie na ten temat?
Ostatnio zmieniony 19-02-10, 16:11 przez Tartaruga, łącznie zmieniany 1 raz.
Lubię tematy związane z ciężarówkami, ale nie chcę zostać kierowcą zawodowym.

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Kontakt:

Re: Ogłoszenia parafialne.

Post autor: hiob » 19-02-10, 14:53

Tartaruga pisze:Ta sprawa swędzi mnie od dłuższego czasu. Skoro ogłoszenia nie są faktyczną częścią eucharystii to dlaczego w 95% kościołów w Polsce są przed błogosławieństwem?
Prawdę mówiąc, są. Może nie są częścią Ofiary Eucharystycznej, ale według przepisów ustalających jak ma się liturgia odbywać, ogłoszenia są częścią tej liturgii. Nie wiem, gdzie znaleźć polski tekst tych przepisów, ale na stronie Watykanu jest tekst angielski i można tam przeczytać:
D. The Concluding Rites

90. The concluding rites consist of

1. Brief announcements, if they are necessary;

2. The priest’s greeting and blessing, which on certain days and occasions is enriched and expressed in the prayer over the People or another more solemn formula;

3.The dismissal of the people by the deacon or the priest, so that each may go out to do good works, praising and blessing God;

4. The kissing of the altar by the priest and the deacon, followed by a profound bow to the altar by the priest, the deacon, and the other ministers.
Nie będę tłumaczył wszystkiego, ale wyłuszczyłem "krótkie ogłoszenia, jeżeli są konieczne". To jest przed "greeting and blessing", czyli pozdrowieniami i błogosławieństwem.
Według mnie najpierw powinno być błogosławieństwo a dopiero potem wiadomości.
Jak widzisz, jest tak, jak być powinno.
Jest jedna, jedyna msza dla starszych osób, bo starsze osoby chodzą zawsze na pierwszą mszę św. i na niej ze względu, że te osoby spóźnią się na autobus (kościół jest w najwyższym punkcie miasta a różnica wzniesień jest dosyć duża choć to nie góry). Jak jest u Ciebie w Charlotte i w innych parafiach gdzie bywałeś na mszy? Jakie jest Twoje zdanie na ten temat?
U mnie, jak i na całym świecie, jest dokładnie tak samo. Najpierw ogłoszenia, potem błogosławieństwo. taka jest prawidłowa kolejność podczas liturgii obrządku łacińskiego.

Starsze osoby często nie potrzebują tyle snu, więc nic dziwnego, że są wcześnie w kościele. A ponieważ mają one zwykle dużo czasu, to pewnie im nie przeszkadza, że pojadą drugim autobusem. ;-)

Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 19-02-10, 16:31 przez hiob, łącznie zmieniany 2 razy.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Tartaruga
Przyjaciel forum

Post autor: Tartaruga » 19-02-10, 15:56

Dzięki za odpowiedź. Chciałem zmienić na "starsze osoby", ale już upłynęła godzina.
Ostatnio zmieniony 19-02-10, 15:57 przez Tartaruga, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Kontakt:

Post autor: hiob » 19-02-10, 16:10

Tartaruga, w takim razie ja pozmieniam. U siebie i u Ciebie. ;-)
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

polak
Przyjaciel forum

Post autor: polak » 19-02-10, 19:16

Tartaruga
Skoro ogłoszenia nie są faktyczną częścią eucharystii to dlaczego w 95% kościołów w Polsce są przed błogosławieństwem? W mojej parafii proboszcz zaczął wydawać gazetkę parafialną z ogłoszeniami (oprócz tego newsy też są czytane)

U mnie w katowicach( dzielnica bogucice) jest dokładnie tak samo.
Według mnie najpierw powinno być błogosławieństwo a dopiero potem wiadomości.
zgadzam się. :-)
Polak z amerykanskim sercem nad któym bóg czuwa

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Kontakt:

Post autor: hiob » 19-02-10, 20:55

polak, na szczęście w Kościele nie jest tak, że ja, Ty, czy ktokolwiek inny może zmieniać coś, by było tak, jak nam się wydaje, że byłoby lepiej. Sprawy liturgii reguluje dokument zwany po łacinie INSTITUTIO GENERALIS MISSALIS ROMANI i ksiądz powinien postępować według jego nakazów.

Ten, z którego cytowałem, dotyczy kościoła amerykańskiego, ale nie sądzę, by w tym konkretnym punkcie były jakieś różnice między polskim, a amerykańskim kościołem. Zawsze ogłoszenia były tuż przed błogosławieństwem, niezależnie, czy byłem na Mszy w Polsce, w Stanach, w Medjugorie, w Rzymie, czy w Palestynie.

Tartaruga
Przyjaciel forum

Post autor: Tartaruga » 19-02-10, 22:57

Kiedy widzę, że w czasie Komunii Św. ~40% wiernych wychodzi z mszy, bo musieliby przebrnąć przez ogłoszenia to mnie to irytuje. I to każdy - matki z wózkiem, młodzież, czterdziestolatkowie... A przecież bez błogosławieństwa Msza Św. jest nie ważna.

polak, mieszkamy jakieś 25km od siebie :)
Ostatnio zmieniony 19-02-10, 22:59 przez Tartaruga, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Vul
Administrator
Kontakt:

Post autor: Vul » 20-02-10, 10:38

Tartaruga pisze:Kiedy widzę, że w czasie Komunii Św. ~40% wiernych wychodzi z mszy, bo musieliby przebrnąć przez ogłoszenia to mnie to irytuje.
Ale ogłoszenia są bardzo ważne. Na Mszy Św. gromadzi się Wspólnota a to są informacje właśnie dotyczące życia lokalnej, a często nie tylko lokalnej, wspólnoty. Nawet jeżeli są one napisane również w gazetce.
Ogłoszenia są częścią spotkań wielu, żeby nie powiedzieć większości, różnych wspólnot. Np. Wspólnota Domowego Kościoła, do której ja należę, w ostatniej części spotkania dzieli się ogłoszeniami dotyczącymi Wspólnoty, najbliższego spotkania... Kto? Gdzie? U kogo? A dopiero potem następuję modlitwa końcowa z błogosławieństwem kapłana i gaszenie świecy; pomimo, że większość ogłoszeń jest na stronie DK.

Tak samo jest na spotkaniu innych, świeckich wspólnot. Ostatnio jak byłem na spotkaniu teatru przedszkolnego to ostatnim elementem było ustalenie tego co przygotować na następną próbę, kiedy, itp. a dopiero potem się pożegnaliśmy i wyszliśmy.

Błogosławieństwo kapłana na zakończenie Mszy Św. to przecież coś więcej niż samo pożegnanie ale niewątpliwie jest w nim element również pożegnania. A na pewno jest to ostatni element rozesłania nas napełnionych Duchem Św. do naszych domów, środowisk. Rozpoczyna się czas, o którym pisał Wojciech Kosek. Nie jest to czas na pozostanie i posłuchanie ogłoszeń. Błogosławieństwo podrywa nas już z bloków startowych i to nie do wyścigu do drzwi wyjściowych ale do pracy w naszym otoczeniu :)

Link podaję za Saileh:
Saileh pisze:Może zainteresuje Cię ten krótki tekst na temat tego, czym jest Msza Święta:
http://www.adoracja.bielsko.opoka.org.p ... wieta.html
Wojciech Kosek pisze: Czas po Mszy Świętej jest "czasem sposobnym do" (po grecku: kairos) dla prawdziwie realnego towarzyszenia Jezusowi w tej drodze. Każdy wierzący, posilony Jego Najświętszym Chlebem, pokarmem drogi, może Mu towarzyszyć. Ów Święty Pokarm zjednoczenia osobowego (communio personarum) wydaje się być danym po to, by człowiek zechciał iść z Jezusem…
Poza tym jak obserwuję u siebie w kościele to wydaje mi się, że głównymi powodami, dla których wierni wychodzą z kościoła przed błogosławieństwem jest brak świadomości o ważności końcowego błogosławieństwa i chęć wyjścia zanim utworzy się kolejka przed drzwiami :)
Wspólnota Domowego Kościoła
天無絕人之路 (天无绝人之路)
Niebo nigdy nie zamyka wszystkich drzwi (chiń)

qdlaty21
Przyjaciel forum

Post autor: qdlaty21 » 12-04-10, 12:12

Cześć wszystkim, na wstępie chciałbym powiedzieć jak to wyglądało w mojej okolicy.
Pod koniec mszy było najpierw błogosławieństwo, a dopiero potem ogłoszenia parafialne, jak można łatwo się domyśleć, tak na dobrą sprawę 1/3 wiernych wychodziła zaraz po błogosławieństwie, niewiem jak inni ale generalnie mnie (przepraszam za określenie) szlag trafiał, jak widziałem takie osoby w różnym wieku czułem jakby te ogłoszenia były nieważne, albo mniej ważne od mszy.A potem latają takie owieczki i się pytają; gdzie, kiedy, o której....
Od jakiegoś czasu (kilka lat wstecz, sory niepamiętam) ogłoszenia są właśnie przed błogosławieństwem. Mniej ludzi wychodzi a co za tym idzie więcej słucha :)

Pozdrawiam krzysiek.

Awatar użytkownika
KubaCh
Administrator
Kontakt:

Post autor: KubaCh » 12-04-10, 13:19

qdlaty21 pisze: jak widziałem takie osoby w różnym wieku czułem jakby te ogłoszenia były nieważne, albo mniej ważne od mszy
No bo akurat nie da się ukryć, że ogłoszenia są mniej ważne od mszy (a czasem nawet dla kogoś zupełnie nieważne). Więc nie wiem po co to oburzenie - nie ma obowiązku wysłuchiwania ogłoszeń przez wszystkich.

ODPOWIEDZ