oko opatrzności

Tutaj są dyskusje na temat wiary. Masz jakieś pytania dotyczące nauki Kościoła, na temat chrześcijaństwa, sekt, wiary, a także komentarz na temat jakiegoś tekstu z mojej stronki? Tutaj możesz wyrazić swoje opinie i zadać pytania.

Moderator: Marek MRB

lucy.brown
Przyjaciel forum
Posty: 3
Rejestracja: 04-10-10, 22:46
Lokalizacja: Polska

oko opatrzności

Post autor: lucy.brown » 04-10-10, 23:07

Drogi Hiobie,
Skąd taki symbol wziął się w Kościele? Protestanci twierdzą, że jest to symbol szatański, oznaczający egipskiego boga ra. Trudno się z tym nie zgodzić, gdyż symbolu tego używa nagminie masoneria. To budzi moje wątpliwości.

Awatar użytkownika
brunatny
Przyjaciel forum
Posty: 637
Rejestracja: 12-07-09, 22:11
Lokalizacja: POLSKA
Kontakt:

Re: oko opatrzności

Post autor: brunatny » 04-10-10, 23:16

Oko Opatrzności pojawia się również jako część ikonografii wolnomularskiej. Reprezentuje wszystkowidzące oko Boga, a także jest przypomnieniem, że działania Masonów są zawsze obserwowane przez Boga (który w Wolnomularstwie jest przedstawiany jako Wielki Architekt Wszechświata). Wikipedia podaje przykłady Oka Opatrzności
Ku wolności wyswobodził nas Chrystus. A zatem trwajcie w niej i nie poddawajcie się na nowo pod jarzmo niewoli.

Awatar użytkownika
myschonok
Przyjaciel forum
Posty: 957
Rejestracja: 15-02-10, 00:29
Lokalizacja: Miedzy Erkelenz a Hückelhoven

Re: oko opatrzności

Post autor: myschonok » 04-10-10, 23:32

Lucy- mi sie wydaje ze to ludzie nadaja symbolom znaczenia.
Ten trojkat symbolizowal w czasie wiekow z pewnoscia rozne rzeczy.
Nie wiem...oko Ra, Horusa,masonerie czy jeszcze cos innego.
Tak samo jak krzyz.
Wpisz haslo krzyz w wikipedii.
Czy aniolowie na przyklad:
...wyobrażenia aniołów istniały w starożytnym Egipcie i Babilonii. W religiach tych cywilizacji były całe zastępy duchów i istot, będących pośrednikami między bogami a człowiekiem. Często przedstawiano je jako uskrzydlone zwierzęta z ludzkimi twarzami.
Aniołowie często występują w Starym Testamencie (np. Rdz 3, 24; księgi prorockie). Biblia nie mówi jednak wiele o naturze i rodzajach tych bytów.
Swiety Augustyn pisze:
"Anioł oznacza funkcję, nie naturę. Pytasz jak się nazywa ta natura? – Duch. Pytasz o funkcję? – Anioł. Przez to czym jest, jest duchem, a przez to co wypełnia, jest aniołem."

No a jak my przedstawiamy sobie aniolow- wiesz sama.

Symbole - to tylko umowne symbole, tak jak zdjecie Twoich dzieci, czy twoich rodzicow na scianie- wyraz Twojej pamieci o nich.

Saileh
Przyjaciel forum
Posty: 360
Rejestracja: 18-08-09, 18:27

Re: oko opatrzności

Post autor: Saileh » 05-10-10, 18:56

Zarówno krzy¿, jak i oko opatrzno¶ci nie ma pochodzenia pogañskiego. Zbie¿no¶ci mo¿e istniej±, ale... nie rozumiem, dlaczego nikt siê jeszcze nie przyczepi³ do tego, ¿e we wszystkich kultach na ¶wiecie (w tym ¿ydowskim i trochê w chrze¶cijañskim) by³o u¿ywane z³oto. Z³oto jest w naszej kulturze dosyæ uniwersalnie uznawane za cenne. Hmm. Czy to tylko nie jest zapo¿yczenie z pogañstwa, gdy u¿ywamy z³ota? Oczywi¶cie, z³oto jest symbolem uniwersalnym, ale ten fakt nie pasuje do naszego oskar¿enia pod adresem katolicyzmu... Dajmy spokój, doszukiwanie siê tego to bezsens.

Ludzie, którzy zostali skrzywdzeni w jaki¶ sposób przez innych ludzi czasem zajmuj± siê bezsensown± dzia³alno¶ci±. Za tych nieszczê¶ników trzeba siê modliæ.
Ps 18,29 Bo Ty, Panie, każesz świecić mojej pochodni:
Boże mój, oświecasz moje ciemności.

http://adoracja.bielsko.opoka.org.pl/ - kopalnia wiedzy o Eucharystii

maku
Przyjaciel forum
Posty: 19
Rejestracja: 05-10-10, 10:12
Lokalizacja: Północ

Re: oko opatrzności

Post autor: maku » 05-10-10, 23:03

Saileh pisze:oko opatrzności nie ma pochodzenia pogańskiego
Możesz podać jakieś namiary. Naprawdę nie wiem. Choć tak przypuszczam
Saileh pisze:złoto jest symbolem uniwersalnym
Chyba bogactwa,tak.
.

Kod: Zaznacz cały

Albowiem Pańska jest ziemia i to co ja napełnia
1Kor10,26
protestant

maku
Przyjaciel forum
Posty: 19
Rejestracja: 05-10-10, 10:12
Lokalizacja: Północ

Re: oko opatrzności

Post autor: maku » 05-10-10, 23:13

lucy.brown pisze:To budzi moje wątpliwości.
Mi przychodzi takie wyjaśnienie tematu.
Patrz 1 Kor10,19 do końca tj 33
Szczególnie w.28 a jesliby wam ktoś powiedział,to jest mięso ofiarowane bałwanom, nie jedzcie przez wzgląd na onego,który na to wskazał,i dla spokoju sumienia.
Analogia symbol-mięso.
Ostatnio zmieniony 05-10-10, 23:14 przez maku, łącznie zmieniany 1 raz.
protestant

ODPOWIEDZ