Dekalog

Tutaj są dyskusje na temat wiary. Masz jakieś pytania dotyczące nauki Kościoła, na temat chrześcijaństwa, sekt, wiary, a także komentarz na temat jakiegoś tekstu z mojej stronki? Tutaj możesz wyrazić swoje opinie i zadać pytania.

Moderator: Marek MRB

Charismatic
Przyjaciel forum
Posty: 30
Rejestracja: 16-12-10, 12:19
Lokalizacja: Z Boga [1J4:4-6]

Dekalog

Post autor: Charismatic » 19-12-10, 19:54

- Dekalog wg Katechizmu Kościoła Katolickiego;
Wydawnictwo Pallottinum - Poznań 1994


1. Nie będziesz miał cudzych bogów przede Mną.

2. Nie będziesz brał imienia Pana Boga twego nadaremno.

3. Pamiętaj, abyś dzień święty święcił.

4. Czcij ojca swego i matkę swoją.

5. Nie zabijaj.

6. Nie cudzołóż.

7. Nie kradnij.

8. Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu.

9. Nie pożądaj żony bliźniego twego,

10. Ani żadnej rzeczy, która jego jest.



- Dekalog wg Biblii Tysiąclecia, wydanie IV;
Wydawnictwo Pallottinum - Poznań 1996


1. Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie!

2. Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko (...) nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy mnie nienawidzą (tzn. nie zachowujących Drugiego Przykazania /2./ - podkreślenie)...

3. Nie będziesz wzywał imienia Pana, Boga twego, do czczych rzeczy...

4. Pamiętaj o dniu szabatu (dniu siódmym - podkreślenie), aby go uświęcić...

5. Czcij ojca twego i matkę twoją...

6. Nie będziesz zabijał.

7. Nie będziesz cudzołożył.

8. Nie będziesz kradł.

9. Nie będziesz mówił przeciw bliźniemu twemu kłamstwa...

10. Nie będziesz pożądał (...) żony bliźniego twego (...) ani żadnej rzeczy, która należy do bliźniego twego.


Pobierz artykuł
"A że w Prawie nikt nie osiąga usprawiedliwienia przed Bogiem, wynika stąd, że sprawiedliwy z wiary żyć będzie"
(Gal.3:11)

Twin
Przyjaciel forum
Posty: 1413
Rejestracja: 30-10-10, 06:48
Lokalizacja: Kraków

Re: Dekalog

Post autor: Twin » 19-12-10, 20:45

Dekalog wg Biblii Tysiąclecia.

1. Nie będziesz miał bogów innych oprócz Mnie.
Nie uczynisz sobie posągu ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko albo na ziemi nisko, lub w wodzie poniżej ziemi.
Nie będziesz oddawał im pokłonu ani służył. Bo Ja jestem Pan, Bóg twój, Bóg zazdrosny, karzący nieprawość ojców na synach w trzecim i w czwartym pokoleniu - tych, którzy Mnie nienawidzą, a który okazuje łaskę w tysiącznym pokoleniu tym, którzy Mnie miłują i strzegą moich przykazań.

2. Nie będziesz brał imienia Pana, Boga twego, do czczych rzeczy, bo nie dozwoli Pan, by pozostał bezkarny ten, kto bierze Jego imię do czczych rzeczy.

3. Będziesz zważał na szabat, aby go święcić, jak ci nakazał Pan, Bóg twój. Sześć dni będziesz pracował i wykonywał wszelką twą pracę,lecz w siódmym dniu jest szabat Pana, Boga twego. Nie będziesz wykonywał żadnej pracy ani ty, ani twój syn, ani twoja córka, ani twój sługa, ani twoja służąca, ani twój wół, ani twój osioł, ani żadne twoje zwierzę, ani obcy, który przebywa w twoich bramach; aby wypoczął twój niewolnik i twoja niewolnica, jak i ty. Pamiętaj, że byłeś niewolnikiem w ziemi egipskiej i wyprowadził cię stamtąd Pan, Bóg twój, ręką mocną i wyciągniętym ramieniem: przeto ci nakazał Pan, Bóg twój, strzec dnia szabatu.

4. Czcij swego ojca i swoją matkę, jak ci nakazał Pan, Bóg twój, abyś długo żył i aby ci się dobrze powodziło na ziemi, którą ci daje Pan, Bóg twój.

5. Nie będziesz zabijał.

6. Nie będziesz cudzołożył.

7. Nie będziesz kradł.

8. Jako świadek nie będziesz mówił przeciw bliźniemu twemu kłamstwa.

9. Nie będziesz pożądał żony swojego bliźniego.

10. Nie będziesz pragnął domu swojego bliźniego ani jego pola, ani jego niewolnika, ani jego niewolnicy, ani jego wołu, ani jego osła, ani żadnej rzeczy, która należy do twojego bliźniego.

Księga Powtórzonego Prawa 5,7-21

Zbyszek Michał
Przyjaciel forum
Posty: 964
Rejestracja: 14-10-08, 10:17
Lokalizacja: qq

Re: Dekalog

Post autor: Zbyszek Michał » 20-12-10, 16:32

Proszę o przedstawianie tez!
Z czym tu się dyskutuje!? Bo chyba nie z Dekalogiem?
Jezu ufam Tobie!

Awatar użytkownika
KubaCh
Administrator
Posty: 1325
Rejestracja: 21-10-08, 09:10
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Dekalog

Post autor: KubaCh » 20-12-10, 16:37

Teza jest jedna - zły Kościół i papieże sfałszowali podstępnie dekalog. A że byli nie do końca sprawni umysłowo, to Biblii już nie zdążyli sfałszować i w związku z tym wyszło szydło z worka. Brakuje mi tylko przekleństwa na koniec :mrgreen:

Agnieszka Nowacka
Przyjaciel forum
Posty: 67
Rejestracja: 11-01-10, 10:48
Lokalizacja: Wrocław

Dekalog

Post autor: Agnieszka Nowacka » 20-12-10, 17:28

:)))) i wszystko jasne, tylko przy przy okazji chyba upada bzdurna teza "Sola Scriptura" a na dodatek Pan Bóg przestał się opiekować Swoim Słowem.

Awatar użytkownika
Tomasz81
Przyjaciel forum
Posty: 77
Rejestracja: 20-10-09, 13:23
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Re: Dekalog

Post autor: Tomasz81 » 30-12-10, 22:59

A to gałgańscy ci papieże, więc skoro już sfałszowali to i owo to znaczy, że już można palić i pić;P?
"Wiara, radość, optymizm.-Ale nie głupota zamykania oczu na rzeczywistość."

koterba
Przyjaciel forum
Posty: 326
Rejestracja: 17-12-10, 21:15
Lokalizacja: Podlasie

Re: Dekalog

Post autor: koterba » 31-12-10, 01:54

Agnieszka Nowacka pisze: ))) i wszystko jasne, tylko przy przy okazji chyba upada bzdurna teza "Sola Scriptura" a na dodatek Pan Bóg przestał się opiekować Swoim Słowem.
stanowi obecnie tzw broszke do kozucha ;-)

Agnieszka Nowacka
Przyjaciel forum
Posty: 67
Rejestracja: 11-01-10, 10:48
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dekalog

Post autor: Agnieszka Nowacka » 03-01-11, 13:40

koterba pisze:
Agnieszka Nowacka pisze: ))) i wszystko jasne, tylko przy przy okazji chyba upada bzdurna teza "Sola Scriptura" a na dodatek Pan Bóg przestał się opiekować Swoim Słowem.
stanowi obecnie tzw broszke do kozucha ;-)
Nie, gdyż " teza" o której wspomina Kubach - że tekst Biblii się zmieniał bije raczej w protestantów i w ich sola scriptura niż w nas... :-D
Ostatnio zmieniony 03-01-11, 13:41 przez Agnieszka Nowacka, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Nafteta
Przyjaciel forum
Posty: 1078
Rejestracja: 27-07-10, 13:24
Lokalizacja: Lublin

Re: Dekalog

Post autor: Nafteta » 03-01-11, 14:03

A to w Katechizm KRK zagadnienie 10 przykazań przejrzyście tłumaczy - przykazania są bodajże zapisane w dwóch miejscach Biblii, a KRK je nieco poskracał, (u nas wierni Dekalogu uczą się od dziecka na pamięć, więc krótsze wersje przykazań łatwiej jest przyswoić - moja interpretacja),
poza tym każde przykazanie w Katechizmie jest rozwinięte interpretacyjnie.

Agnieszka Nowacka
Przyjaciel forum
Posty: 67
Rejestracja: 11-01-10, 10:48
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dekalog

Post autor: Agnieszka Nowacka » 03-01-11, 14:33

Nafteta pisze:A to w Katechizm KRK zagadnienie 10 przykazań przejrzyście tłumaczy - przykazania są bodajże zapisane w dwóch miejscach Biblii, a KRK je nieco poskracał, (u nas wierni Dekalogu uczą się od dziecka na pamięć, więc krótsze wersje przykazań łatwiej jest przyswoić - moja interpretacja),
poza tym każde przykazanie w Katechizmie jest rozwinięte interpretacyjnie.
Dokładnie Naftea, na na naszym forum, jest także wyśmienicie wytłumaczona bodajże w dwóch miejscach kwestia przykazań. Natomiast najczęściej słyszałam powtarzane ohydne kłamstwo,że KK zmienił bądź usunął któreś z przykazań i na takie ataki należy reagować i wyjaśniać.
Pozdr.
Ostatnio zmieniony 03-01-11, 14:34 przez Agnieszka Nowacka, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
kubamzk
Przyjaciel forum
Posty: 13
Rejestracja: 06-02-12, 09:35
Lokalizacja: new world

Re: Dekalog

Post autor: kubamzk » 12-02-12, 23:28

W Powtórzonym Prawie jest taki sam podział jak w Wyjścia:

5 Mojżeszowa 5:7-21

(7) Nie będziesz miał bogów innych oprócz Mnie. (8) Nie uczynisz sobie posągu ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko albo na ziemi nisko, lub w wodzie poniżej ziemi. (9) Nie będziesz oddawał im pokłonu ani służył. Bo Ja jestem Pan, Bóg twój, Bóg zazdrosny, karzący nieprawość ojców na synach w trzecim i w czwartym pokoleniu - tych, którzy Mnie nienawidzą, (10) a który okazuje łaskę w tysiącznym pokoleniu tym, którzy Mnie miłują i strzegą moich przykazań. (11) Nie będziesz brał imienia Pana, Boga twego, do czczych rzeczy, bo nie dozwoli Pan, by pozostał bezkarny ten, kto bierze Jego imię do czczych rzeczy. (12) Będziesz zważał na szabat, aby go święcić, jak ci nakazał Pan, Bóg twój. (13) Sześć dni będziesz pracował i wykonywał wszelką twą pracę, (14) lecz w siódmym dniu jest szabat Pana, Boga twego. Nie będziesz wykonywał żadnej pracy ani ty, ani twój syn, ani twoja córka, ani twój sługa, ani twoja służąca, ani twój wół, ani twój osioł, ani żadne twoje zwierzę, ani obcy, który przebywa w twoich bramach; aby wypoczął twój niewolnik i twoja niewolnica, jak i ty. (15) Pamiętaj, że byłeś niewolnikiem w ziemi egipskiej i wyprowadził cię stamtąd Pan, Bóg twój, ręką mocną i wyciągniętym ramieniem: przeto ci nakazał Pan, Bóg twój, strzec dnia szabatu. (16) Czcij swego ojca i swoją matkę, jak ci nakazał Pan, Bóg twój, abyś długo żył i aby ci się dobrze powodziło na ziemi, którą ci daje Pan, Bóg twój. (17) Nie będziesz zabijał. (18) Nie będziesz cudzołożył. (19) Nie będziesz kradł. (20) Jako świadek nie będziesz mówił przeciw bliźniemu twemu kłamstwa. (21) Nie będziesz pożądał żony swojego bliźniego. Nie będziesz pragnął domu swojego bliźniego ani jego pola, ani jego niewolnika, ani jego niewolnicy, ani jego wołu, ani jego osła, ani żadnej rzeczy, która należy do twojego bliźniego.

Każde przykazanie jest oddzielone nowym wersetem, i jest to bardzo zauważalne że z wersetu 21 zrobiliście 2 przykazania, a z 1 i 2 przykazania znajdującego się w wersetach 7 i 8 zrobiliście jedno.

sam zobacz czy tylko ja sie mylę: http://www.macierz.org.pl...a_z_biblii.html

a tu w encyklopedii widać podział według starożytnych żydów i współczesny katolicki, widać jaki był pierwotny
http://pl.wikipedia.org/wiki/Dekalog

cytat: 'c – podział augustyński, wywodzący się od św. Augustyna z Hippony, sięga tradycją V wieku n.e.[3] Charakteryzuje się sposobem podziału, który eksponuje różnicę między pożądaniem cielesnym a pożądaniem dóbr drugiego człowieka[4] oraz włączeniem przykazania dotyczącego zakazu kultu przedmiotów do przykazania dotyczącego zakazu posiadania innych bogów[5]. Stosowany jest w Kościele katolickim i kościołach starokatolickich.'

zatem Jezus jak i pierwsi chrześcijanie uznawali podział żydowski, a dzisiejszy podział w Kościele jest tradycja z V wieku, Jezus na ten temat jasno się wyraził w proroctwie Mateusza 15:6-9

'I tak ze względu na waszą tradycję znieśliście przykazanie Boże. (7) Obłudnicy, dobrze powiedział o was prorok Izajasz: (8) Ten lud czci Mnie wargami, lecz sercem swym daleko jest ode Mnie. (9) Ale czci mnie na próżno, ucząc zasad podanych przez ludzi. '
'to co widoczne jest tymczasowe, to co niewidoczne jest wieczne'

Twin
Przyjaciel forum
Posty: 1413
Rejestracja: 30-10-10, 06:48
Lokalizacja: Kraków

Re: Dekalog

Post autor: Twin » 13-02-12, 01:45

kubamzk proszę nie dublować postów, prowadzimy dyskusje w jednym temacie, nie wklejamy tych samych postów w kilku miejscach. Kolejne dublowanie postów spowoduje usunięcie kopii, zdecyduj się gdzie chcesz prowadzić dyskusję.
Odpowiedź, na powyższy post udzielona została tutaj viewtopic.php?p=39445#39445
Chrześcijanie to światło świata - pod warunkiem, że są podłączeni do sieci.

Anteas

Re: Dekalog

Post autor: Anteas » 13-02-12, 18:04

KubaCh pisze:Brakuje mi tylko przekleństwa na koniec :mrgreen:
Moim zdaniem miał splunąć :mrgreen: ale nie znalazł odpowiedniego emotikonu :lol: Może Admini dodadzą :?:

piotruniog
Przyjaciel forum
Posty: 66
Rejestracja: 24-03-12, 14:59
Lokalizacja: Lublin

Re: Dekalog

Post autor: piotruniog » 27-03-12, 14:39

Czy nie uważacie, że ostatnie przykazanie, obowiązujące w katolicyzmie, brzmi wręcz śmiesznie. To tak jakby ktoś zapytał - Jakie jest 10 przykazanie? Ani żadnej rzeczy, która jego jest. :-/

Twin
Przyjaciel forum
Posty: 1413
Rejestracja: 30-10-10, 06:48
Lokalizacja: Kraków

Re: Dekalog

Post autor: Twin » 27-03-12, 14:49

piotruniog pisze:Czy nie uważacie, że ostatnie przykazanie, obowiązujące w katolicyzmie, brzmi wręcz śmiesznie. To tak jakby ktoś zapytał - Jakie jest 10 przykazanie? Ani żadnej rzeczy, która jego jest. :-/
Nie, nie uważamy. Przykazania nigdy dla nas katolików nie były śmieszne.
Sposób w jaki zacytowałeś 10 przykazanie świadczy o tym, że nie byłeś łaskaw przeczytać wypowiedzi osób, które już zabrały głos w tym temacie. Dobrze by było abyś na przyszłość czytał wcześniejsze wypowiedzi bo jak na razie (nie)"śmiesznie" brzmi Twoje pytanie.
Chrześcijanie to światło świata - pod warunkiem, że są podłączeni do sieci.

ODPOWIEDZ