Jak zostać apologetą? Jak wrastać w świętości?

Tutaj są dyskusje na temat wiary. Masz jakieś pytania dotyczące nauki Kościoła, na temat chrześcijaństwa, sekt, wiary, a także komentarz na temat jakiegoś tekstu z mojej stronki? Tutaj możesz wyrazić swoje opinie i zadać pytania.

Moderator: Marek MRB

Archanioł23
Przyjaciel forum
Posty: 65
Rejestracja: 30-04-11, 15:23
Lokalizacja: WLKP

Re: Jak zostać apologetą? Jak wrastać w świętości?

Post autor: Archanioł23 » 25-03-12, 23:26

Mam już książkę Kellera. Jest dobra, nawet bardzo....Jednak nie jest napisana w taki sposób o którym sądziłem, nie znalazłem tam przekonywującej odp na moje najważniejsze pytanie. Sądziłem, że to tytuł będzie podobny do "To wspaniałe chrześcijaństwo" D'Souzy a raczej przypomina "Chrześcijaństwo po prostu" Lewisa ( przeczytałem może z 40% książki, pdf mnie odrzuca) Nie chce powiedzieć, że książka Kellera jest gorsza od D'Souzy, jest po prostu inna, inny styl, inne pytania i odpowiedzi, bardziej stawiające na drogę logiki, stąd ma wiele wspólnego z Lewisem. Jakby nie patrzeć może być świetnym uzupełnieniem. To nie jest recenzja, jedynie mój odbiór po przeczytaniu powiedzmy połowy...

Hiobie przeczytałeś już D'Souzę do końca? I jaka jest Twoja opinia odnośnie jego wyżej wspomnianego dzieła? Jakbyś miał go porównać z Hahnem to który do Ciebie mocniej przemawia? Dla mnie Dinesh jest geniuszem, przeczytałem całe "To wspaniałe chrześcijaństwo" w PDFie i zastanawiam się czy czy nie kupić książki, z komputera ciężko mi się czyta. Ale nie wiem czy to dobra decyzja, czy nie lepiej kupić coś C.S Lewisa.

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Jak zostać apologetą? Jak wrastać w świętości?

Post autor: hiob » 26-03-12, 00:48

Archanioł23, dotarłem do 267 strony, z 327. Może dziś uda się skończyć, jak mnie coś oderwie od kompa. Jutro muszę wstać o 5 rano i lecieć do pracy.

Po pierwszych obiekcjach, jakie miałem wobec D'Souzy im dalej, tym przychylniej na niego patrzę. Ale w sumie niewiele nowego się dowiaduję z tej książki, choć trudno mi pokazać konkretnie u kogo już te argumenty słyszałem. Ja w sumie słucham apologetycznych audycji i czytam takie książki od 20 lat i z czasem trudno sobie przypomnieć konkretne osoby. Zwłaszcza z moją pamięcią (czy też jej brakiem

Hahn dla mnie jest geniuszem, gdy chodzi o egzegezy tekstów Biblijnych, ale on w zasadzie nie jest apologetą, choć apologetyką także się zajmuje. Jest to jednak bardziej "biblijna apologetyka". Trudno porównywać kogokolwiek, oni przecież nie tylko się doskonale uzupełniają, ale też nawzajem uczą się od siebie.

Mówiąc o moich nauczycielach, warto wspomnieć audycje radiowe "Catholic Answers". Od 10 z górą lat, pięć razy w tygodniu, najpierw po godzinie, od paru lat po dwie godziny dziennie doskonalej apologetyki i wszystko jest w archiwach. Wtorki i czwartki "otwarty mikrofon", słuchacze wybierają tematy, w inne dni zwykle jest jakiś temat narzucony. Można tego posłuchać tutaj: http://www.catholic.com/radio/calendar

Organizacja ta wydaje też czasopismo apologetyczne "Catholic Answers Magazine" (poprzednio "This Rock"), dostępne także online: http://www.catholic.com/magazine Dla znających angielski prawdziwa kopalnia wiedzy.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Archanioł23
Przyjaciel forum
Posty: 65
Rejestracja: 30-04-11, 15:23
Lokalizacja: WLKP

Re: Jak zostać apologetą? Jak wrastać w świętości?

Post autor: Archanioł23 » 26-03-12, 12:51

Masz rację Hiob, oni wzajemnie się uczą od siebie i uzupełniają. Doczytałem wczoraj jeszcze kilkadziesiąt stron Kellera i muszę powiedzieć, że to geniusz. Rozdział 10: "Problem grzechu" jest tak prawdziwy, że aż mnie ciarki przeszły, znalazłem tam masę odpowiedzi na swoje ostatnio największe życiowe porażki, dlaczego tak a nie inaczej, to mistrzostwo, choćby dla tego rozdziału warto kupić tą książkę. Keller w tym rozdziale korzysta z myśli C.S Lewisa i Sorena Kierkegaarda. Kierkegaard (jak podaje encyklopedia Britannica) był uważany w 20 wieku za jednego z największych, najbardziej wpływowych myślicieli. Jest przedstawiona pewna tabela z 8 punktami (praca, kariera, kobieta, dzieci, religijność itp) i konsekwencje jeżeli na czymś za bardzo się skupiamy...I w moim przypadku potwierdza to się w 100%, sądzę, że nie tylko w moim. Dużo by o tym pisać, w każdym bądź razie dawno nic mnie tak nie ucieszyło. Książka to jednak rewelacja, mimo, że jak już wyżej stwierdziłem, nie jest napisana w "moim stylu". To jest właśnie najbardziej niezwykłe w chrześcijaństwie: Myślisz, że wszystko wiesz a nagle okazuje się, że nie wiesz nic...Ciągle Cię zaskakuje i pokazuje jak ważna jest pokora o której tak często zapominamy.


Postanowiłem, że za kilka dni zakupie C.S Lewisa. Szczerze, czy pojawił się w "naszych czasach" większy od niego apologeta i filozof chrześcijaństwa? Masa katolików w tym księży katolickich korzysta z jego dzieł. Zgodzisz się ze mną Hiobie?


Hahna też oczywiście kupię;)
Ostatnio zmieniony 26-03-12, 12:52 przez Archanioł23, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
maciek18
Przyjaciel forum
Posty: 109
Rejestracja: 14-03-08, 22:32
Lokalizacja: Województwo Podkarpackie

Thomas D. Williams ''Większy niż myślisz''

Post autor: maciek18 » 26-03-12, 21:38

To i ja wrzucę coś od siebie. Książka której tytuł podałem w tytule została napisana przez teologa, który odpowiada w niej na najczęstsze zarzuty ateistów wobec chrześcijaństwa.
Co prawda sam jej jeszcze nie czytałem bo ciężko jest ją dostać, ale internetowe recenzje brzmią naprawdę ciekawie, więc myślę że warto tę książkę polecić.

Więcej możecie dowiedzieć się o niej na przykład tutaj: http://www.ksiazka.net.pl/index.php?id= ... 9d8d60b087
''Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali'', JPII

Archanioł23
Przyjaciel forum
Posty: 65
Rejestracja: 30-04-11, 15:23
Lokalizacja: WLKP

Re: Jak zostać apologetą? Jak wrastać w świętości?

Post autor: Archanioł23 » 30-03-12, 13:26

Czytał ktoś Antonio Socci : "Śledztwo w sprawie Jezusa"?

Awatar użytkownika
Agunik
Przyjaciel forum
Posty: 347
Rejestracja: 10-03-12, 00:25
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Jak zostać apologetą? Jak wrastać w świętości?

Post autor: Agunik » 27-02-13, 22:04

Wydawnictwo AA wypuściło na rynek przepiękny duchowy "Przewodnik Grzeszników" św. Ludwika z Granady (Mistyka i jednego z najwybitniejszych mistrzów duchowości)

Niech słowa świętego będą dla nas zachętą do sięgnięcia po to dzieło.
Jeżeli dotąd chodziłeś krzywą drogą, wyobraź sobie, że dopiero stajesz do zawodów. Wejdź w sąd z sobą samym, wstrzymaj się w błędnym zapędzie, rozpocznij bieg swojego życia na nowo i po nowej drodze. Gdybym mógł przekonać twój rozum i serce! Gdybym mógł uzyskać u ciebie to, byś zechciał zebrać starannie moje słowa i jako szczery i prawy sędzia wydać zdrowy sąd według moich twierdzeń i dowodów. Jakże czułbym się szczęśliwy i hojnie wynagrodzony za moją pracę i trudy! Ale czy to żądanie mego serca nie jest zbyt śmiałe? (...)
Klęknąwszy oto u stóp Tego, który jest mocą i mądrością Ojca, i który w ręku Swoim trzyma klucze Dawida, aby otwierać i zamykać według Swojej woli, błagam Go w całej pokorze, ażeby raczył oświecić mój umysł, rozgrzać moje serce, pokrzepić moje słowa Swoim duchem i ożywić je tak, aby zdołały nawrócić dusze wszystkich tych, którzy je będą czytać.
św. Ludwik z Granady
Jeszcze jeden cytat:
Znajdziemy wszystko w Jezusie Chrystusie , mówi św Ambroży i Jezus Chrystus jest dla nas wszystkim. Jeżeli pragniesz wyleczyć się z Twoich ran, On jest powszechnym lekarzem; jeżeli pożera cię ogień pożądliwości, on jest źródłem wód chłodzących; jeżeli upadasz pod ciężarem twych nieprawości, On jest świętością najwyższą; jeżeli potrzebujesz pomocy, On jest siłą; jeżeli lękasz się śmierci, On jest życiem; jeżeli uciekasz od ciemności, On jest światłem; jeżeli wzdychasz za niebem, On jest drogą; wreszcie, jeżeli łakniesz pokarmu, On jest niebieską i nie podlegającą zepsuciu manną. A zatem Bóg, Jeden Sam w Sobie, jest względem nas tym wszystkim wręcz, czego tylko wymagają niezliczone ułomności naszej natury.
św. Ludwik z Granady
Ostatnio zmieniony 27-02-13, 22:05 przez Agunik, łącznie zmieniany 1 raz.
Z Bożym pozdrowieniem!
Agnieszka
--------
Odnowię bowiem moje przymierze z tobą i poznasz, że Ja jestem Pan,
abyś pamiętała i wstydziła się,
i abyś ze wstydu ust swoich nie otwarła wówczas,
gdy ci przebaczę wszystko, coś uczyniła. (Ez 16,62-63)


Awatar użytkownika
Arturo
Przyjaciel forum
Posty: 513
Rejestracja: 30-10-10, 19:40
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak zostać apologetą? Jak wrastać w świętości?

Post autor: Arturo » 28-02-13, 19:15

Ojcowie Kościoła, żyjący w pierwszym tysiącleciu chrześcijaństwa, całkiem mądre rzeczy piszą i mają nam wiele do powiedzenia. Wydawać by się mogło, że pierwsze tysiąclecie dziejów, to tak zamierzchła przeszłość, że to co się tam działo, już zupełnie nas nie dotyczy. A jednak nie! Mimo że cywilizacja w sferze techniki poszła tak bardzo do przodu, to jeśli chodzi o sferę ducha, to nic się nie zmieniło! I moim zdaniem jest to fascynujące.
Człowiek i jego problemy duchowe są zawsze takie same. Ludzie żyjący w tamtych czasach, mogli by to samo co głosili wtedy, powiedzieć dziś i było by to zaskakująco aktualne.

Dzięki Agniuk za polecenie tej książki.
Swoje zdanie opieram na stronie internetowej na która trafiłem chyba za pośrednictwem tego forum (nie pamiętam już). Przypomnę adres, bo ktoś prowadzi taką ciekawa stronę:

http://ojcowiewiary.blogspot.com/

Polecam
Artur
Ostatnio zmieniony 28-02-13, 19:18 przez Arturo, łącznie zmieniany 1 raz.

skrzydlaty
Przyjaciel forum
Posty: 1189
Rejestracja: 09-03-10, 19:43
Lokalizacja: Polska

www.apologetyka.katolik.pl

Post autor: skrzydlaty » 20-04-15, 14:24

Czy komuś wiadomo cokolwiek na temat strony
www.apologetyka.katolik.pl
Otrzymuję komunikat "Nie odnaleziono serwera".
Od kiedy ta witryna jest niedostępna?
Czy to tylko chwilowe, czy już na stałe?

Marek MRB
Administrator
Posty: 1320
Rejestracja: 22-03-11, 00:44
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Jak zostać apologetą? Jak wrastać w świętości?

Post autor: Marek MRB » 20-04-15, 16:47

Właśnie też się wczoraj zdziwiłem...
pozdrawiam serdecznie
Marek
www.analizy.biz

RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI

skrzydlaty
Przyjaciel forum
Posty: 1189
Rejestracja: 09-03-10, 19:43
Lokalizacja: Polska

Re: Jak zostać apologetą? Jak wrastać w świętości?

Post autor: skrzydlaty » 22-04-15, 20:42

W Wikipedii jest hasło Katolicki Serwis Apologetyczny i jest tam odsyłacz do www.apologetyka.katolik.pl ale serwis dalej nie działa :-(
Wielka szkoda!
Podobnie wylano dziecko z kąpielą likwidując cały katalog ciekawych nagrań na opoka.tv

Awatar użytkownika
Arturo
Przyjaciel forum
Posty: 513
Rejestracja: 30-10-10, 19:40
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak zostać apologetą? Jak wrastać w świętości?

Post autor: Arturo » 29-07-15, 22:06

Już działa, Przed chwilą kliknąłem w link i jest!
Z tego co piszą, to mieli jakieś kłopoty ale przenieśli się na inny serwer.

Pozdrawiam
Artur

Andriej
Przyjaciel forum
Posty: 446
Rejestracja: 12-02-13, 16:05
Lokalizacja: Alpy

Re: Jak zostać apologetą? Jak wrastać w świętości?

Post autor: Andriej » 30-07-15, 10:21

Oj, spasibo za informacju. Wizu, co tu tichjo na forum, tolko w sb ruch. Pozdrawliaju
Ps. ja toze dolgo tu nie byl.

ODPOWIEDZ