Skrupuły

Tutaj są dyskusje na temat wiary. Masz jakieś pytania dotyczące nauki Kościoła, na temat chrześcijaństwa, sekt, wiary, a także komentarz na temat jakiegoś tekstu z mojej stronki? Tutaj możesz wyrazić swoje opinie i zadać pytania.

Moderator: Marek MRB

Damiano
Przyjaciel forum
Posty: 450
Rejestracja: 06-05-10, 22:19
Lokalizacja: Śląsk

Skrupuły

Post autor: Damiano » 23-01-12, 20:23

Witajcie. Ja tutaj zakładam wątek z takim problemem: skrupuły. Jak sobie z nimi radzić? Wydaje mi się, że one się nasilają. Czasem po prostu widzę w czymś grzech i mam wrażenie, że ja muszę to powiedzieć w spowiedzi, bo jak nie, to ja już idę do piekła. Tyle, że to są takie drobne sprawy, że gdybym je miał powymieniać wszystkie, to spowiedź trwałaby tak długo jak msza św. :-/

xTom
Przyjaciel forum
Posty: 44
Rejestracja: 14-09-11, 22:01
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Skrupuły

Post autor: xTom » 24-01-12, 01:52

jeśli mogę polecić coś dobrego:
http://www.zycie-duchowe.pl/?1064,artyk ... uchalteria
http://delurski.pl/
o Ewangelii z dnia czytanej nocą

Awatar użytkownika
konik
Przyjaciel forum
Posty: 2389
Rejestracja: 16-12-10, 21:14
Lokalizacja: neunkirchen

od konika

Post autor: konik » 25-01-12, 17:27

Twoje skrupulu Pan Jezus na Krzyzu przybil, abys stal sie wolnym chrzescijaninem. Tak uczynil dla Ciebie i kazdego z nas.
Bardzo celny tekst podsunal xTom. Wiele skorzystalem ... przeczytac, przemyslec naprawde warto ... i w zyciu podjac wyzwanie - jest to cos ponad miare bezcennego.
Pozdrawiam serdecznie.
Ostatnio zmieniony 25-01-12, 17:28 przez konik, łącznie zmieniany 1 raz.
konik

Moria
Przyjaciel forum
Posty: 23
Rejestracja: 06-11-09, 09:15
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Skrupuły

Post autor: Moria » 27-01-12, 12:06


Awatar użytkownika
Kacper230
Przyjaciel forum
Posty: 49
Rejestracja: 03-05-11, 14:37
Lokalizacja: Warszawa

Re: Skrupuły

Post autor: Kacper230 » 07-02-12, 22:16

Damiano pisze: Czasem po prostu widzę w czymś grzech i mam wrażenie, że ja muszę to powiedzieć w spowiedzi, bo jak nie, to ja już idę do piekła. Tyle, że to są takie drobne sprawy, że gdybym je miał powymieniać wszystkie, to spowiedź trwałaby tak długo jak msza św. :-/


To są grzechy zwykłe czy śmiertelne?
Grzech zwykłe są odpuszczane na początku każdej mszy.
Oczywiście jak chcesz możesz się z nich spowiadać ,tylko po co?
Spowiedź jest od grzechów śmiertelnych/ciężkich , które niszczą naszą komunie z Bogiem.
Humanity must have faith. Nothing unites mankind the way religion inspires unity. Religion brings hope, unification,
law and purpose. The foundations of civilisation itself.
But faith must be true, or it will lead to devastation.

Awatar użytkownika
Nafteta
Przyjaciel forum
Posty: 1078
Rejestracja: 27-07-10, 13:24
Lokalizacja: Lublin

Re: Skrupuły

Post autor: Nafteta » 08-02-12, 10:11

w piątek świadoma, że grzeszę, zjadłam mięso bo czułam łaknienie. No cóż, to świadczy o tym, jak marną jestem chrześcijanką.

Gerwazy
Przyjaciel forum
Posty: 70
Rejestracja: 24-08-13, 03:42
Lokalizacja: b.d.

Re: Skrupuły

Post autor: Gerwazy » 15-11-15, 15:36

Nie zakładam nowego wątku.

Rz 14,23
Kto bowiem spożywa pokarmy, mając przy tym wątpliwości, ten potępia samego siebie, bo nie postępuje zgodnie z przekonaniem. Wszystko bowiem, co się czyni niezgodnie z przekonaniem, jest grzechem..
1Kor 8,9-12
...Baczcie jednak, aby to wasze prawo [do takiego postępowania] nie stało się dla słabych powodem do zgorszenia. 10 Gdyby bowiem ujrzał ktoś ciebie, oświeconego "wiedzą", jak zasiadasz do uczty bałwochwalczej, czyżby to nie skłoniło również kogoś słabego w sumieniu do spożywania ofiar składanych bożkom? 11 I tak to właśnie "wiedza" twoja sprowadziłaby zgubę na słabego brata, za którego umarł Chrystus. 12 W ten sposób grzesząc przeciwko braciom i rażąc ich słabe sumienia, grzeszycie przeciwko samemu Chrystusowi.
Opierając się na Biblii Tysiąclecia tekst wyszczególniony przeze mnie jest w przypisach wyjaśniony następująco: " Działanie wbrew nakazom sumienia jest grzechem, nawet gdy człowiek ma błędnie urobione sumienie."


Prowadzenie skrupulanta przez stałego spowiednika generalnie wygląda tak, że pozwala się mu na działanie wbrew własnemu sumieniu.
Bardzo często dotyczy to przyjmowania komunii świętej. Skrupulant ma ciągle stare bądź nowe wyrzuty sumienia ale ma polecenia od spowiednika aby przyjmować mimo to komunie.
Sa tez sytuacje kiedy penitent wszędzie widzi grzech a spowiednik przyzwala na określone działanie wiedząc obiektywnie ze człowiek się myli. Jednakże patrząc od strony penitenta on nadal działa wbrew własnemu sumieniu.

Jak takie sytuacje i praktyki pogodzić z powyższymi cytatami, gdzie wyraźnie jest napisane, ze działanie wbrew sumieniu jest grzechem, nawet źle urobionemu? Takim jest przecież sumienie spekulanckie.

Marek MRB
Administrator
Posty: 1320
Rejestracja: 22-03-11, 00:44
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Skrupuły

Post autor: Marek MRB » 15-11-15, 20:29

Dzieje się tak, ponieważ skrupulantyzm polega na tym że ma się błędne sumienie (źle ukształtowane lub zniekształcone z powodów nerwicowych).
Sytuacja identyczna jak ta z drugiej strony - kiedy (a niech będzie grubo) hitlerowcowi ukształtowanemu tak, że sumienie nie wyrzuca mu (a wręcz nakazuje) zabijania Słowian, zabrania się ich zabijania.
pozdrawiam serdecznie
Marek
www.analizy.biz

RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI

ODPOWIEDZ