Dinozaury

Tutaj są dyskusje na temat wiary. Masz jakieś pytania dotyczące nauki Kościoła, na temat chrześcijaństwa, sekt, wiary, a także komentarz na temat jakiegoś tekstu z mojej stronki? Tutaj możesz wyrazić swoje opinie i zadać pytania.

Moderator: Marek MRB

kasai
Przyjaciel forum
Posty: 9
Rejestracja: 24-10-07, 22:30

Dinozaury

Post autor: kasai » 02-10-07, 14:35

Może na pierwszy rzut oka,to pytanie się wyda tendencyjne, ale mnie ono bardzo nurtuje. A mianowicie:
Jeśli ludzie zaczęli jeść mięso a zwierzęta siebie nawzajem dopiero po potopie, jak mówi Biblia, co było skutkiem grzechu pierworodnego, to jak to możliwe, (skoro według nauki, i teorii ewolucji, w którą kościół wierzy i tak tłumaczy Księgę ROdzaju, że to była tylko przenośnia, że Bóg stworzył świat w 7 dni) więc jak to możliwe że dinozaury, które przecież żyły przed człowiekiem, już się nawzajem zabijały, skoro wtedy nie było ludzi, a zarazem grzechu pierworodnego? Powinny w takim razie być roślinożerne, a wiemy że nie były.
Niektórzy ludzie uważają że dinozaury żyły z ludźmi i to potop je zniszczył, i że jest o tym nawet napisane w Biblii, a dokładniej o smokach.
Ktoś się tu musi mylić, albo naukowcy, i w istocie dinozaury żyły razem z ludzmi po grzechu już, albo kościół? Niemożliwe, ale jednak teoria ewolucji i naukowe dowody gryzą się z biblijnymi, bo wg Biblii żadne zwierzęta przed ludźmi nie mogły się nawzajem jeść...

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Dinozaury

Post autor: hiob » 06-10-07, 03:42

Słyszałem kiedyś taką anegdotkę: Zapytano kiedyś Kalwina co robił Bóg zanim stworzył świat. Kalwin odpowiedział, że stworzył piekło dla tych, którzy zadają takie głupie pytania. Nie wiem, ile w niej prawdy, ale jak przeczytałem Twoje pytanie, od razu, nie wiedzieć dlaczego, przypomniała mi się ta historyjka. :D

Ale tak serio, to Twoje pytanie wcale nie jest głupie. Wręcz przeciwnie. Ludzie, którzy zadają sobie takie pytania często nie mogąc na nie znaleźć odpowiedzi opuszczają wiarę i zostają ateistami. Dlatego spróbuję na nie odpowiedzieć najlepiej, jak tylko będę potrafił.

Przede wszystkim Biblia nie mówi nam, że zwierzęta były tylko roślinożerne. Prawdą jest, że według przekazu biblijnego ludzie przed potopem nie jedli mięsa, ale o ile pamiętam to, co czytałem, o zwierzętach nie ma takiej informacji. Jedynie w raju zwierzęta żyły koło siebie nie robiąc sobie krzywdy. Od tego momentu do potopu minęło jednak wiele lat.

Jest jeszcze jeden bardzo ważny aspekt naszego rozumienia Biblii. Biblia jest nieomylnym Słowem Bożym, przekazującym nam nie tylko prawdę z dziedziny teologii i nauk moralnych, ale także przekazuje nam prawdziwą historię. Potwierdzają to choćby dokumenty II Soboru Watykańskiego. Jednak takie stwierdzenie, choć jak najbardziej prawdziwe, musi być odpowiednio rozumiane. Żeby to lepiej wytłumaczyć, posłużę się przykładem.

Załóżmy, że pięć osób zobaczyło wypadek samochodowy, którego ofiarą została młoda dziewczyna. Byli to dziennikarz, poeta, narzeczony ofiary, policjant z drogówki i małe dziecko. Wyobraźmy sobie teraz, że każda z tych osób musi opisać ten wypadek. Zgodzimy się chyba wszyscy, że opisy te będą prawdziwe, a równocześnie diametralnie różne. Będą się różniły podejściem, dobraniem faktów, emocjami, kolorystyką, fachowością i wieloma innymi aspektami.

Podobnie jest z przekazem biblijnym. Nawet, jak opisuje on prawdziwą historię, nie powinniśmy się spodziewać, że autor piszący trzy tysiące lat temu będzie rozumiał historię tak, jak my ją dzisiaj rozumiemy. Dla nas daty, następstwo wydarzeń, nazwiska, miejscowości to są "rzeczy święte". Nie ma prawdziwej historii bez takich atrybutów. Ale człowieka Wschodu przed tysiącami lat bardzo by dziwiła taka "fiksacja" na punkcie dat, czy fotograficznego przekazywania rzeczywistości. Dla niego byłaby to strata czasu. Jego rozumienie historii było dużo bardziej interpretacyjne. Siedem dni stworzenia przekazuje nam pewną prawdę, prawdę o tym, że Bóg najpierw stwarza miejsca (pierwszego dnia dzień i noc, drugiego niebo, trzeciego oddzielił wodę od suchego lądu), potem stwarza mieszkańców tych miejsc (czwartego mieszkańcy dnia i nocy, a więc słońce i księżyc, piątego mieszkańcy nieba, a więc ptaki, szóstego dnia mieszkańcy ziemi i wód, a więc ryby, zwierzęta i człowiek). Wreszcie siódmego dnia Bóg zawiązuje przymierze z człowiekiem. (Słowo "siedem" i "zawrzeć przymierze" po hebrajsku to to samo słowo).

Taki opis stworzenia świata nie jest wcale "mniej prawdziwy" niż to, co nam przekazują nauczyciele w szkołach. Jest inny, ale według przedwiecznych autorów Biblii na pewno bardziej potrzebny człowiekowi. Ich by bardzo zdziwiły wszelkie dyskusje na temat tego, czy jakiś gatunek zwierząt żył 10, czy 100 milionów lat temu. Jakie to ma znaczenie dla zbawienia naszej duszy? A jak nie ma znaczenia, to szkoda czasu na zajmowanie się sprawami, które są bez znaczenia. Tymczasem opis stworzenia w Biblii ( a raczej dwa opisy, bo Biblia nam przekazuje właśnie dwa), pokazuje nam coś znacznie ważniejszego, mianowicie duchową historię stworzenia świata. Jakie znaczenie ma to dla naszej duszy, jakie ma to znaczenie spirytystyczne, nie tylko somatyczne.

Dlatego jest nieporozumieniem szukanie w Biblii odpowiedzi na pytania, na które odpowiedź może dać tylko nauka. Ale także jest nieporozumieniem uważanie Biblii za bajkę, dlatego tylko, że posługuje się językiem przenośni, symbolów, ukrytych znaczeń. Trzeba raczej starać się zrozumieć jaki cel ma Biblia, a jaki nauka i co one nam tutaj przekazują. Polecam tutaj doskonały dokument Soboru Watykańskiego II na ten temat, zatytułowany Konstytucja dogmatyczna o Objawieniu Bożym "DEI VERBUM". Można to znaleźć na necie. Ciekawy jest też cykl książek pani profesor Świderkówny "Rozmowy o Biblii", choć pani profesor czasem jest trochę zbyt liberalna jak na mój gust. To jednak jest już zupełnie inny temat i pisałem już o tym na swoim blogu.

Wracając jednak do konkretnego pytania, jakie zadałaś, mianowicie:
kasai pisze:…
Ktoś się tu musi mylić, albo naukowcy, i w istocie dinozaury żyły razem z ludzmi po grzechu już, albo kościół? Niemożliwe, ale jednak teoria ewolucji i naukowe dowody gryzą się z biblijnymi, bo wg Biblii żadne zwierzęta przed ludźmi nie mogły się nawzajem jeść...
…to odpowiem tak: Przede wszystkim można spojrzeć na to w taki sposób: Dla Boga nie ma upływu czasu, więc być może fakt, że grzech człowieka nastąpił miliony lat po stworzeniu pierwszych zwierząt, fakt ten miał wpływ na istnienie świata od samego jego początku. Inne spojrzenie: Pierwszym grzechem nie był grzech ludzi, ale aniołów. Wydarzył się on zanim ludzie zostali stworzeni, więc może ten fakt miał wpływ na realia naszej rzeczywistości. Trzecie możliwe wytłumaczenie: Nauka Biblii mówiąca nam, że przez grzech przyszło cierpienie i śmierć jest wytłumaczeniem, nauką, która ma nam uświadomić, że łamanie praw w duchowej rzeczywistości, w jakiej żyjemy ma śmiertelne skutki dla życia naszej duszy. Niekoniecznie jednak to właśnie sam grzech Adama i Ewy spowodował, że śmierć zawitała na świat. Ta trzecia możliwość jest tym bardziej prawdopodobna, że Bóg zabraniając naszym prarodzicom spożywania owoców z Drzewa poznania Dobra i Zła powiedział bardzo interesujące słowa:

… ale z drzewa poznania dobra i zła nie wolno ci jeść, bo gdy z niego spożyjesz, niechybnie umrzesz. (Rdz 2,17)

Później Ewa w dialogu ze smokiem odparła:

… tylko o owocach z drzewa, które jest w środku ogrodu, Bóg powiedział: Nie wolno wam jeść z niego, a nawet go dotykać, abyście nie pomarli. (Rdz 3,3)

Ale by taka groźba miała sens, Ewa musiała wiedzieć, czym jest śmierć. Wynika więc z tego, że jakiś sens pojęcia śmierci musiał jej być znany. Czyli nie powinniśmy interpretować tego wydarzenia w taki sposób, że do czasu pierworodnego grzechu nie było wcale śmierci. Raczej możemy założyć, że grzech ten wprowadził do naszej rzeczywistości śmierć duszy, pojęcie śmiertelnego grzechu.

I jeszcze jedna sprawa. Za popełnienie grzechu nasi rodzice zostali wygnani z raju. A więc wynika z tego, że raj nie był całym światem, ale jego częścią. Czymś w rodzaju świątyni, sanktuarium. Być może więc w raju obowiązywały inne prawa natury, niż w pozostałej części świata. Ludzie zostali stworzeni do tego rajskiego życia, łatwego i bez chorób i cierpień, ale grzech spowodował, że musieli opuścić to miejsce.

To są tylko moje spekulacje, możliwe sposoby wytłumaczenia tych pozornych trudności. Każdy z nich pewnie jest tematem na książkę i pewnie powstało sporo książek na ten temat. Ja tylko chciałem tu zasygnalizować pewien sposób spojrzenia na to jak historia w pojęciu człowieka z XXI wieku i historia, jak ją widzieli ludzie 2500, czy 3 tysiące lat temu mogą razem koegzystować. Mam nadzieję, że te oarę uwag trochę przynajmniej Ci pomogło.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

rafal25x

Re: Dinozaury

Post autor: rafal25x » 30-12-07, 01:38

Krótko zwięźle i bez sensu.
Piszesz, że dla Boga nie istnieje czas. Z tego co mnie wiadomo z lekcji filozofii to czas jest wynikiem ruchu i zmian z nim zachodzących. Efektem starzenia się jest ruch rozpadających się albo przemieszczających komórek i ich składników. Skoro zatem Bóg istnieje to i musi znać pojęcie czasu, skoro zna pojęcie to czas dla niego istnieje. Można jedynie powiedzieć, że Bóg nie podlega w pewnym stopniu prawom czasu. Bo skoro Jezus jest Bogiem to czas na niego miał wpływa, a wiec Bóg podlegał prawom czasu. Po śmierci pewnie mniej, chociaż ruch jaki wykazywała jego postać wskazuje na to, że częściowo prawom czasu podlegał i "po drugiej stronie".

Taka jeszcze jedna rzecz, która mnie frapuje. Kto powiedział, że raj to miejsce na Ziemi. Skoro to był raj i my do tego raju mamy zmierzać po śmierci, to w takim razie potrzebne nam będzie ciało, które niestety się rozłoży, wiec czy mam rozumieć, że Bóg obiecał nam udział w paradzie Zombie? Czy tak trudno zakumać, że połowa rzeczy w Biblii to obrazowa przenośnia.

Ostatnie zagadnienie. Czy jest napisane, że Bóg stworzył któregoś dnia materię. Bo jeżeli nie to chyba mamy prawo twierdzić, że jest odwieczna, bo czy da sie coś rozbić na tak małe części, żeby ich nie było. Albo sprawić, żeby coś zniknęło bez śladu. Nawet jak coś spalimy to się przecież utleni, zmieni właściwości chemiczne a materia pozostaje. Jej ilość też się nie zmienia. A materia podlega czasowi. Sama w sobie sie nie starzeje, tylko jej formy. Więc skoro materia jest odwieczna (albo może być odwieczna) to się okazuje, że Bóg razem z materią i czasem istnieją jednakowo, co by nam mogło pokomplikować duuuuuużo myśli, które ludzie tacy jak Hiob składali latami i na nich budowali swoje życie.
Bo czy przy tym założeniu praprzyczyną musi być Bóg??? Ale skucha! Ja znam odpowiedź!! ktoś jeszcze możne wie??? hehe :evil:

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Dinozaury

Post autor: hiob » 30-12-07, 18:14

rafal25x pisze:Krótko zwięźle i bez sensu.
:-D Dziękuję
Piszesz, że dla Boga nie istnieje czas. Z tego co mnie wiadomo z lekcji filozofii to czas jest wynikiem ruchu i zmian z nim zachodzących. Efektem starzenia się jest ruch rozpadających się albo przemieszczających komórek i ich składników. Skoro zatem Bóg istnieje to i musi znać pojęcie czasu, skoro zna pojęcie to czas dla niego istnieje. Można jedynie powiedzieć, że Bóg nie podlega w pewnym stopniu prawom czasu. Bo skoro Jezus jest Bogiem to czas na niego miał wpływa, a wiec Bóg podlegał prawom czasu. Po śmierci pewnie mniej, chociaż ruch jaki wykazywała jego postać wskazuje na to, że częściowo prawom czasu podlegał i "po drugiej stronie".
Bóg jest stworzycielem wszystkiego, więc nie ma żadnych rzeczy, które nie były by znane Bogu. Intelektualnie. On nie tylko wszystko wie, prawdziwe jest stwierdzenie, że tylko ON wszystko i w sposób doskonały wie. Także wie, czym jest czas, bo On czas stworzył. Mówiąc, że dla Niego czas nie istnieje, (albo raczej, że dla Niego nie ma upływu czasu, bo chyba nie napisałem, że dla niego nie istnieje czas. To jednak różnica) miałem na myśli fakt, że Bóg jest TERAZ w każdym czasie. Bóg jest transcendentalny i ta transcendentalność dotyczy tak samo czasu jak i materii. Bóg nie jest "gdzieś", ale Bóg po prostu JEST. To wszechświat jest gdzieś, w jakimś miejscu i z jakimś czasem, ale ta materialna rzeczywistość zawiera się w Bogu jak książka zawiera się w umyśle pisarza. Porównanie niedoskonałe, ale zawsze jesteśmy skazani na niedoskonałe porównania mówiąc o Bogu.

A Jezus wstąpił w materialną rzeczywistość. Stał się częścią materialnego świata. Jako człowiek, (a jest On prawdziwym człowiekiem i prawdziwym Bogiem) podlegał prawom natury. Podlegał upływowi czasu. Był noworodkiem, uczył się mówić, dojrzewał, stawał się mężczyzną, pracował fizycznie... Był taki, jak każdy z nas, z wyjątkiem grzechu. Ale ten wpływ czasu na Jezusa istniał tylko dla jego ludzkiej natury. Jego Boska natura jest identyczna z naturą Boga Ojca i Ducha Świętego, bo jest tylko Jeden Bóg i ta nie podlega żadnym wpływom czasu.
Taka jeszcze jedna rzecz, która mnie frapuje. Kto powiedział, że raj to miejsce na Ziemi. Skoro to był raj i my do tego raju mamy zmierzać po śmierci, to w takim razie potrzebne nam będzie ciało, które niestety się rozłoży, wiec czy mam rozumieć, że Bóg obiecał nam udział w paradzie Zombie? Czy tak trudno zakumać, że połowa rzeczy w Biblii to obrazowa przenośnia.


Czym innym jest przenośnia, czym innym są formy literackie. Oczywiście, że nie należy zawsze czytać Biblii dosłownie. Jest to zbiór kilkudziesięciu ksiąg będących różnymi formami literackimi. Ale też nie można wszystkiego odrzucać, uważając, że są to bajki i jakieś legendy bez znaczenia. Biblia jest Słowem Bożym i w 90% nie ma zbyt wielkich trudności w prawidłowym zinterpretowaniu tego, co Ona głosi. I można by powtórzyć tu za Markiem Twainem, który powiedział kiedyś: "Ja się nie martwię tymi wersetami Biblii, których nie mogę zrozumieć. Dość mam problemów z tymi, które rozumiem doskonale". :lol:

Biblia nas uczy, że powstanie "Nowa ziemia i nowe niebo" ale to wcale nie znaczy, że będzie to taki świat, w jakim teraz żyjemy. Ta nowa rzeczywistość będzie zupełnie ina gatunkowo. Nasze uwielbione ciała nie będą mieć żadnych z ograniczeń, jakie mają nasze ziemskie ciała i nie będą zbudowane z atomów, jak teraz. Pewne wyobrażenie może nam dać opis zachowania się Pana Jezusa po zmartwychwstaniu. Mógł On się zjawiać mimo zamkniętych drzwi, mógł ukrywać swoją tożsamość przed tymi, którzy go znali doskonale od lat, mógł jeść i miał swe rany, ale nie musiał, bo już pokonał śmierć. Jak to możliwe? Z punktu widzenia naszej wiedzy niemożliwe, ale to dlatego, że my staramy się wszystko tłumaczyć naukowo. Jednak tamta rzeczywistość nie podlega prawom, jakie obowiązują tutaj, więc musimy na nią patrzeć z zupełnie innej perspektywy. Albo jeszcze lepiej po prostu zawierzyć obietnicy i nie martwić się tym, co nas czeka.
Ostatnie zagadnienie. Czy jest napisane, że Bóg stworzył któregoś dnia materię. Bo jeżeli nie to chyba mamy prawo twierdzić, że jest odwieczna, bo czy da sie coś rozbić na tak małe części, żeby ich nie było. Albo sprawić, żeby coś zniknęło bez śladu. Nawet jak coś spalimy to się przecież utleni, zmieni właściwości chemiczne a materia pozostaje. Jej ilość też się nie zmienia. A materia podlega czasowi. Sama w sobie sie nie starzeje, tylko jej formy. Więc skoro materia jest odwieczna (albo może być odwieczna) to się okazuje, że Bóg razem z materią i czasem istnieją jednakowo, co by nam mogło pokomplikować duuuuuużo myśli, które ludzie tacy jak Hiob składali latami i na nich budowali swoje życie.
Bo czy przy tym założeniu praprzyczyną musi być Bóg??? Ale skucha! Ja znam odpowiedź!! ktoś jeszcze możne wie??? hehe :evil:
Owszem, jest napisane. Na samym początku Biblii. :mrgreen:

Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię. (Rdz 1,1)

To, że materia powstała 13,7 miliarda lat temu, to ustalili naukowcy. Takimi zagadnieniami zajmuje się nauka, nie religia. Ale judeochrześcijaństwo jest pierwszą i jedyną religią (poza Islamem, który jest w pewnym sensie herezją judeochrześcijańską), która na tysiąclecia przed tym odkryciem naukowców nauczała, że Bóg stworzył Świat z niczego. To, jak świat powstał teorie naukowców opisują dość dokładnie. Są to nawet więcej, niż teorie, bo wiele z tych rzeczy można "zobaczyć" przy pomocy radioteleskopów. Fascynujące opisy tych pierwszych momentów istnienia wszechświata są dostępne na necie i gorąco Ci je polecam. Fascynująca lektura. Przeczytaj choćby ten tekst:

http://www.wiw.pl/delta/kosmiczna.asp

Pisaliśmy też o tym tutaj:

http://polonus.livenet.pl/viewtopic.php?t=43

Takie odkrycia naukowe potwierdzają naukę Kościoła. Dają one nam wytłumaczenie jak wszechświat powstał, ale nie dają odpowiedzi na to dlaczego, z jakiego powodu. Czym innym jest poznawanie faktów, czym innym wytłumaczenie dlaczego one zaistniały. Na jedno da nam odpowiedź nauka, na drugie wiara. Stąd też ten ulubiony cytat w nagłówku mojego forum. Wiara i rozum doskonale się uzupełniają i nigdy sobie nie przeczą.

Polecam jeszcze jeden tekst. Jeden z argumentów na to, że Bóg istnieje. Mnie chyba właśnie ten przekonuje najbardziej. Ja co prawda nie potrzebuję chyba intelektualnych dowodów na istnienie Boga, ale to, że istnieją one wcale mi nie przeszkadza. A ten jest dla mnie chyba najbardziej widoczny:

http://polonus.livenet.pl/viewtopic.php?t=585

Zapraszam do lektury i pozdrawiam.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Gość

Re: Dinozaury

Post autor: Gość » 31-12-07, 19:31

hiob pisze:Owszem, jest napisane. Na samym początku Biblii. :mrgreen:

Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię. (Rdz 1,1)
Tylko to skomentuję, bo chwilowo nie mam czasu na resztę.

Stworzyć coś tzn nadać materii pewną formę. Tak jak to głosił Arystoteles mamy materię i formę. Z tego składają się wszystkie rzeczy.
Natomiast nie ma chyba takiego cwaniaka co rozbije materią na tak małe kawałki aby zniknęły. Tak samo jak nie możemy podzielić liczbę do tak małej, aby nie mogła być mniejsza.
Zatem przez stworzenie nieba i ziemi możemy równie dobrze stwierdzić (a nawet logiczniej jest twierdzić) że Bóg nadał materii formę dzięki której jest czym jest.

Jeszcze kilka rzeczy dopowiem ale później.

Buziaki!

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Dinozaury

Post autor: hiob » 31-12-07, 20:51

rafal25x pisze:
Stworzyć coś tzn nadać materii pewną formę. Tak jak to głosił Arystoteles mamy materię i formę. Z tego składają się wszystkie rzeczy.
Arystoteles tak. I każdy inny. W tamtych czasach nikomu nawet nie przychodziło do głowy, ze pytanie o to skąd się ta materia wzięła może powodować jakiś problem. Tym bardziej rewolucyjne i rewelacyjne było nauczanie, że transcendentalny Bóg z niczego stworzył materię. Słowa Biblii nie mówią bowiem o przekształcaniu jednej materii w inną, ale o tym, że Bóg stworzył ją z niczego.

Proszę cię, synu, spojrzyj na niebo i na ziemię, a mając na oku wszystko, co jest na nich, zwróć uwagę na to, że z niczego stworzył je Bóg i że ród ludzki powstał w ten sam sposób. (2 Mch 7,28)


Zatem przez stworzenie nieba i ziemi możemy równie dobrze stwierdzić (a nawet logiczniej jest twierdzić) że Bóg nadał materii formę dzięki której jest czym jest.
Powiedzieć możemy co chcemy, ale to nie odda tego, czego nauczali Żydzi i chrześcijanie. I sama nauka potwierdza prawdziwość objawienia Bożego, które nam te religie przekazały (Jakby zresztą mogło być inaczej :mrgreen: ) Gdzieś tu niedawno podawałem link do artykułu księdza profesora Michała Hellera, który w kapitalny sposób opisuje początek wszechświata. Nawet nie bardzo można w tamtym momencie mówić o materii. Pierwsze ułamki sekund, pierwsze momenty naszego wszechświata to zupełnie inna rzeczywistość. Fascynujące, przynajmniej dla mnie. Nie jest to jedyny tekst tego typu w necie, inne ciekawe rozważania znajdziesz wpisując w google np. nazwisko Jacyna-Onyszkiewicz, ale przeczytaj tekst Hellera. Gorąco polecam. Znajdziesz go TUTAJ
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Gość

Re: Dinozaury

Post autor: Gość » 02-01-08, 02:06

Sorry ale muszę się bardzo mocno nie zgodzić.
Arystoteles pytaniami skąd sie co wzięło doszedł do wniosku, że początkiem i stwórcą wszystkiego jest absolut, czyli myśl myśląca samą siebie. I to właśnie przyszło mu do głowy, więc nie czepiając się Twojego braku wiedzy akurat w tym temacie poprawiam, że jest inaczej.


A co do Hellera i jego artykułu.
Nie potwierdza i nie zaprzecza on temu, że materia była od zawsze. Sam autor dokładnie tak to napisał w jednym zdaniu. Pisze tam o tym, że materia była malutkim ciałem o niewyobrażalnej gęstości. Więc potem sie rozrosła, zgodnie ze wzorem spadała gęstość, a rosła objętość i z tego się wszystko formowało. I git, nie ma mowy o powstawaniu z niczego i o zamienianiu czegoś w nic. Zatem nic tu nie wyklucza odwieczności materii. Oczywiście i nie udowadnia tego, ale nie bądźmy śmieszni. Przy ty m co wiemy są 2 możliwości.
hiob pisze:Proszę cię, synu, spojrzyj na niebo i na ziemię, a mając na oku wszystko, co jest na nich, zwróć uwagę na to, że z niczego stworzył je Bóg i że ród ludzki powstał w ten sam sposób. (2 Mch 7,28)
No fajnie, ale to takimi cytatami za dużo nie wyjaśnimy. Bo jak miał autor tekstu napisać. "Popatrz Bóg stworzył to w ten sposób, że najpierw była mała kropka o nieskończonej gęstości, która się rozrosła. A wzór na gęstość, który powstanie za setki lat mówi że...." no bez jejec. Biblia ma być ponadczasowa więc tym przed nami też trzeba to jakoś wytłumaczyć. Poza tym to stworzenie nieba z niczego to jak się przyjrzeć bliżej wcale nie musi być takie głupie. Bo słowo "nic" nie musi oznaczać nicości w sensie materii, ale może się tyczyć formy. Bo tak wg teorii powstało wszystko. Z chaosu mikrocząstek po kolei tworzyły się atomy, z nich cząsteczki z nich ciała większe itd itp.
Bo jeżeli pójdziemy Twoim tokiem myślenia to możemy powiedzieć, że skoro nie było materii to i tak cytowane z Biblii słowa mogą być nieprawdą. No bo na cokolwiek istniejącego składają się (poza materią i formą) jeszcze istota i istnienie. I w przypadku opisywanym w cytacie mówilibyśmy o istnieniu, które wzięło się z umysłu stwórcy, w którym przed tym gościć musiała istota.

I takie tylko chciałem małe uwagi nanieść.

Pozdrówka Ty mój dyskutancie:)

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Dinozaury

Post autor: hiob » 02-01-08, 03:46

rafal25x pisze:... nie czepiając się Twojego braku wiedzy ... nie bądźmy śmieszni... Pozdrówka Ty mój dyskutancie:)
Ponieważ uważam, że takie uwagi, jak te zacytowane powyżej nic nie wnoszą do dyskusji, a są po prostu niegrzeczne, postanowiłem nie podejmować polemiki z Tobą. Dziękuję.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Awatar użytkownika
noHumanek
Przyjaciel forum
Posty: 529
Rejestracja: 24-10-07, 22:33
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Dinozaury

Post autor: noHumanek » 02-01-08, 04:55

A Może jest taka wielka rościągliwa i sprężysta super nad kosmiczna sznuruwka która drga zwija się i rościąga a materia i energia (może i czas)są jedynie informacją zapisaną w drganiach i węsłach tej nad kosmicznej sznoruwki ;P Oczywiście to nie wyjaśnia skąd się wzieła ta sznoruwka ale pomysł jest fajny

filozofia noHumanistyczna muwi że przyczyna niejest jedyną przyczyną ;P i że naturalne jest że istnieje wszystko to co może istnieć nawet jeśli niema przyczyny ... na polski znaczy że jeśli coś może istnieć bez przyczyny to już napewno dawno zaistniało i wszystko co poczebuje przyczyny a niejest niemożliwe też już zaistniało .. ew zaistniało w przyszłości ;P

(taki żart)
Z przyczyn nieLudzkich powyszszy tekst może być nie-ortograficzny, niejest to lekcewarzenie czytającego tylko nieumiejętność piszącego, b. prosze się nie bulwersować

Gość

Re: Dinozaury

Post autor: Gość » 02-01-08, 14:08

hiob pisze:Ponieważ uważam, że takie uwagi, jak te zacytowane powyżej nic nie wnoszą do dyskusji, a są po prostu niegrzeczne, postanowiłem nie podejmować polemiki z Tobą. Dziękuję.
No... te 3 teksty, a nawet kilka innych nic nie wnoszą do dyskusji, ale większość tekstu wnosi bardzo dużo.
Poza tym:
hiob pisze:... nie czepiając się Twojego braku wiedzy
dokładnie ten tekst brzmiał
rafal25x pisze:nie czepiając się Twojego braku wiedzy akurat w tym temacie poprawiam, że jest inaczej.
więc proszę nie wycinaj z kontekstu. Napisałem, że masz brak wiedzy AKURAT W TYM temacie i że nie mam zamiaru się czepiać. Poprawiłem tylko Twoją myśl na zgodną z historyczną prawdą o Arystotelesie. A samo zdanie mówi chyba jasno, że akurat w tym temacie masz brak, a w reszcie go nie ma. Więc jakby nie patrzyć, to owo zdanie może być nawet hołdem ku wiedzy, którą niewątpliwie posiadasz. Czy ja nie mogę wiedzieć w jakiejś jednej materii więcej niż Ty?


kolejny tekst brzmiał w całości
rafal25x pisze:jak miał autor tekstu napisać. "Popatrz Bóg stworzył to w ten sposób, że najpierw była mała kropka o nieskończonej gęstości, która się rozrosła. A wzór na gęstość, który powstanie za setki lat mówi że...." no bez jejec.
jakby tak było napisane w Biblii to by były już faktycznie jajca. Ale wracając do tematu, to tekst nie godzi w Ciebie w ogóle.

ostatni wymieniony tekst
hiob pisze:Pozdrówka Ty mój dyskutancie:)
Pozdrowienia dla osoby, z którą dyskutuję. Nie ma krztyny obraźliwego znaczenia. Jako autor zapewniam Cię o tym.


A jak najkrócej miałbym odpisać to napiszę to co ty mi niedawno.

Mam sposób pisania, mówienia i myślenia taki inaczej nie potrafię. Koniec.

A zapewniam, że ani kawałka pogardy w Twoją stronę kierować zamiaru nie miałem.

Szacunek, że chce Ci się to wszystko robić. Serio!!

I jak odbierze to jako drwinę to przepłynę wpław ocean i spuszczę ci powietrze z opon - obiecuję!!

pozdrawiam!!!!!!!!

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Dinozaury

Post autor: hiob » 02-01-08, 16:04

rafal25x pisze:
Mam sposób pisania, mówienia i myślenia taki inaczej nie potrafię. Koniec.
Ależ ja to rozumiem. Ale ponieważ masz właśnie taki i inaczej nie potrafisz, a mnie on irytuje, to ja nie będę z Tobą podejmował polemiki. Mam do tego prawo i jest to mój wybór. Z całym szacunkiem, ale nie potrafisz się powstrzymać od bezustannego zwracania mi uwagi i takie wtrącenia jak na przykład to: "Z całym szacunkiem, ale to zdanie chyba nie było dobrym pomysłem." i wyjaśnienia, do czego służy serce są impertynenckie. Pouczasz mnie jak stary belfer poucza uczniaka. Nie będę Ci więc dawał więcej okazji do tego. Powtórzę więc jeszcze raz. Postanowiłem nie prowadzić z Tobą dyskusji na tym forum. Nie mam nic więcej do dodania.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Gość

Re: Dinozaury

Post autor: Gość » 02-01-08, 17:33

Jak chcesz. I tak jesteś git!

Buziaki!!

bystrzak ;)
Przyjaciel forum
Posty: 14
Rejestracja: 18-03-08, 00:38

Re: Dinozaury

Post autor: bystrzak ;) » 19-03-08, 01:30

Czemu się temat urwał? Mnie się dyskusja podobała i nie zauważyłem, aby ktoś kogoś obrażał. Głupia sprawa, że dobre tematy dobrych rozmówców rozpadają się przez złe emocje i tylko przez emocje... ehhh

Hiob jak na moje to ten rafał wyraźnie mówi, że jakkolwiek to nie zabrzmiało to intencja jest zgoła niezamierzająca cię obrazić.
rafal25x pisze:A zapewniam, że ani kawałka pogardy w Twoją stronę kierować zamiaru nie miałem.

Szacunek, że chce Ci się to wszystko robić. Serio!!
Nie kumam o co chodzi, a czytając sobie twoje posty nie sądzę, że zrobiłeś to ze strachu przed brakiem argumentacji.


No a może to po prostu nie moja sprawa :-P

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Dinozaury

Post autor: hiob » 19-03-08, 02:38

bystrzak ;) pisze:Czemu się temat urwał? Mnie się dyskusja podobała i nie zauważyłem, aby ktoś kogoś obrażał. [...] Nie kumam o co chodzi, a czytając sobie twoje posty nie sądzę, że zrobiłeś to ze strachu przed brakiem argumentacji.

No a może to po prostu nie moja sprawa :-P
Dyskusję zawsze można podjąć, jak ktoś będzie miał coś do dodania w tym temacie. Nie jest on przecież zamknięty. I masz rację, że to nie Twoja sprawa dlaczego postanowiłem z nim nie rozmawiać. Może jest to kwestia wychowania, może tego, że jestem z innego pokolenia, a może po prostu kwestia pewnej kultury osobistej. Pewnie wszystko po trochu. Tak czy inaczej nie muszę się nikomu tłumaczyć z tego z kim i dlaczego ja będę rozmawiał.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

ODPOWIEDZ