Komunia Święta pod dwoma postaciami

Tutaj są dyskusje na temat wiary. Masz jakieś pytania dotyczące nauki Kościoła, na temat chrześcijaństwa, sekt, wiary, a także komentarz na temat jakiegoś tekstu z mojej stronki? Tutaj możesz wyrazić swoje opinie i zadać pytania.

Moderator: Marek MRB

Anteas

Komunia Święta pod dwoma postaciami

Post autor: Anteas » 06-06-12, 16:28

Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym Ja 6:54
Zacznę swoje ględzenie od końca.
Pan nas wskrzesi w dniu ostatecznym? Naturalnie. W końcu nie po to żyjemy, żeby na końcu nas zakopali i poszli na stypę :-) Jednak wskrzesi nie tylko tych przecież co jedli Jego Ciało i pili Jego Krew, wskrzesi wszystkich hurtem, a potem oddzieli owce od kozłów... Wiele fragmentów Pisma o tym mówi. Spożywanie i picie zatem ma jakiś inny cel, niż bycie wskrzeszonym, co nas nieuchronnie czeka.

Zycie wieczne. Strasznie długie, powiedział bym nawet, że niewyobrażalnie długie. I znowu nas wszystkich to czeka, bez spożywania i picia Wiadomo Czego. Rozumiem zatem że sporzywanie i picie nie służy temu by zostaś podniesionym z martwych i żyć sobie wiecznie, tylko aby to życie strasznie długie przeżywać w Niebie, a nie w Piekle, bo tam gorąco wściekle.

I wreszcie to co wampiry lubią najbardziej. Jak to jest z tą Krwią. Nam, zwykłym zjadaczom Chleba nie podaje się Wina. Przynajmniej w Polsce. Może dla tego, że prawo mojżeszowe zabrania spożywania krwi? Chwileczkę, przecież prawosławni i katolicy w USA i Czechach Spożywają Ciało i piją Krew, że o wampirach już nie wspomnę. Dla czego więc w Polsce tylko kapłani piją Krew?
Kiedyś pewien ksiądz powiedział mi, że to nie ma znaczenia czy się tylko spożywa Ciało, czy też je się i pije. Ja czytałem że Jezus nie jest podzielony (to chyba Paweł o tym pisał), ale skoro odprawiając Mszę nie poprzestaje się na Chlebie i zmienia także wino, to chyba ma to jakieś znaczenie. Tylko jakie ma to znaczenie.

Awatar użytkownika
KubaCh
Administrator
Kontakt:

Re: Komunia Święta pod dwoma postaciami

Post autor: KubaCh » 06-06-12, 17:39

Moim zdaniem główny problem ze spozywaniem Krwi Pańskiej to problem natury praktycznej - dużo łatwiej jest masowo podawać Ciało. Ale Kościół zaleca by przynajmniej raz w roku (w Wielki Czwartek) podawać wszystkim wiernym Ciało i Krew - i w wielu kościołach tak się dzieje - tyle, że wtedy trwa to 3-4 razy dłużej. Na zachodzie sprawa jest łatwiejsza, bo wiernych jest mniej, a poza tym zwykle na miejscu jest 3-4 szafarzy, co ułatwia sprawę (w Anglii zawsze przyjmowałem Komunię pod dwiema postaciami, podobnie w Niemczech). A u nas taka forma zarezerwowana jest na większe uroczystości (zwykle nowożeńcy na ślubie, poza tym Wielki Czwartek, czasem Wigilia Paschalna i Boże Ciało) - podejrzewam, że ze względów praktycznych.

Damiano
Przyjaciel forum

Post autor: Damiano » 06-06-12, 21:21

KubaCh pisze:Moim zdaniem główny problem ze spozywaniem Krwi Pańskiej to problem natury praktycznej - dużo łatwiej jest masowo podawać Ciało. Ale Kościół zaleca by przynajmniej raz w roku (w Wielki Czwartek) podawać wszystkim wiernym Ciało i Krew - i w wielu kościołach tak się dzieje - tyle, że wtedy trwa to 3-4 razy dłużej. Na zachodzie sprawa jest łatwiejsza, bo wiernych jest mniej, a poza tym zwykle na miejscu jest 3-4 szafarzy, co ułatwia sprawę (w Anglii zawsze przyjmowałem Komunię pod dwiema postaciami, podobnie w Niemczech). A u nas taka forma zarezerwowana jest na większe uroczystości (zwykle nowożeńcy na ślubie, poza tym Wielki Czwartek, czasem Wigilia Paschalna i Boże Ciało) - podejrzewam, że ze względów praktycznych.
U nas właśnie w Wielki Czwartek podawano Ciało i Krew. I co ciekawsze, mieliśmy wtedy szafarzy. :-o Od tamtej pory prawie na każdej niedzielnej mszy jest jeden szafarz. :mrgreen:

Obserwatorek
Przyjaciel forum

Post autor: Obserwatorek » 07-06-12, 21:47

Damiano pisze:
KubaCh pisze:Moim zdaniem główny problem ze spozywaniem Krwi Pańskiej to problem natury praktycznej - dużo łatwiej jest masowo podawać Ciało. Ale Kościół zaleca by przynajmniej raz w roku (w Wielki Czwartek) podawać wszystkim wiernym Ciało i Krew - i w wielu kościołach tak się dzieje - tyle, że wtedy trwa to 3-4 razy dłużej. Na zachodzie sprawa jest łatwiejsza, bo wiernych jest mniej, a poza tym zwykle na miejscu jest 3-4 szafarzy, co ułatwia sprawę (w Anglii zawsze przyjmowałem Komunię pod dwiema postaciami, podobnie w Niemczech). A u nas taka forma zarezerwowana jest na większe uroczystości (zwykle nowożeńcy na ślubie, poza tym Wielki Czwartek, czasem Wigilia Paschalna i Boże Ciało) - podejrzewam, że ze względów praktycznych.
U nas właśnie w Wielki Czwartek podawano Ciało i Krew. I co ciekawsze, mieliśmy wtedy szafarzy. :-o Od tamtej pory prawie na każdej niedzielnej mszy jest jeden szafarz. :mrgreen:
We wszystkich wspólnotowych mszach jest komunia pod dwiema postaciami. Sam nie raz w takich brałem i biorę udział.

skrzydlaty
Przyjaciel forum

Post autor: skrzydlaty » 08-06-12, 09:53

Obserwatorek pisze:... jest komunia pod dwiema postaciami ...
Tylko trudno to nazwać "piciem".

Obserwatorek
Przyjaciel forum

Post autor: Obserwatorek » 08-06-12, 10:24

skrzydlaty pisze:
Obserwatorek pisze:... jest komunia pod dwiema postaciami ...
Tylko trudno to nazwać "piciem".
Gdy są np. msze ślubne i rocznicowe to małżonkowie dostają kielich do ręki i "piją".
Trudno aby np. 300 osób piło z jednego kielicha. Czy by starczyło w nim dla wszystkich z jednego kielicha?
A gdyby ktoś dolewał do niego, to by zaraz się odezwały głosy że to niebiblijne te dolewanie itp.

Anteas

Post autor: Anteas » 08-06-12, 12:56

KubaCh pisze:Moim zdaniem główny problem ze spożywaniem Krwi Pańskiej to problem natury praktycznej - dużo łatwiej jest masowo podawać Ciało
KubaCh pisze:że wtedy trwa to 3-4 razy dłużej
IMHO to kwestia odpowiedniej organizacji.
KubaCh pisze:Kościół zaleca by przynajmniej raz w roku (w Wielki Czwartek) podawać wszystkim wiernym Ciało i Krew
KubaCh pisze:poza tym Wielki Czwartek, czasem Wigilia Paschalna i Boże Ciało
Moja parafia leży tam gdzie Diabeł mówi dobranoc. I takowe zarządzenie jeszcze nie dotarło. Zważywszy na sprawność funkcjonowania poczty :lol: nie specjalnie mnie to dziwi.
KubaCh pisze:Na zachodzie sprawa jest łatwiejsza, bo wiernych jest mniej
Jaka to ulga, że ilość praktykujących się zmniejsza :lol:
KubaCh pisze:zwykle na miejscu jest 3-4 szafarzy
W mojej parafii jest średnio w niedzielę i święta pięciu szafarzy, więc chyba nie to jest problemem.
Damiano pisze:Od tamtej pory prawie na każdej niedzielnej mszy jest jeden szafarz
Na każdej mszy jest przynajmniej jeden szafarz. Bez niego by mszy nie było
Obserwatorek pisze:We wszystkich wspólnotowych mszach jest komunia pod dwiema postaciami
Co sprawia, że zaczynam myśleć, że zwykli wierni są wiernymi drugiej kategorii :-(
skrzydlaty pisze:Tylko trudno to nazwać "piciem"
Nie bardzo rozumiem, co miałeś na myśli.
Obserwatorek pisze:A gdyby ktoś dolewał do niego, to by zaraz się odezwały głosy że to niebiblijne te dolewanie
Szukasz problemu tam gdzie go nie ma. Kwestia konsekracji odpowiedniej ilości wina. A naturalne chyba że nie będzie się konsekrować kilkudziesięciu kielichów, skoro można konsekrować beczkę. Ale ciężko komunię przyjmować z beczki :lol: więc trzeba używać kielicha (bez względu na to jak to brzmi)

Obserwatorek
Przyjaciel forum

Post autor: Obserwatorek » 08-06-12, 13:04

W podręczniku "W obronie wiary" napisano:
  • ŚJ nie wiedzą, że przy wielu okazjach praktykuje się w kościołach też spożywanie Krwi Pańskiej, na przykład uroczystości ślubu, msze św. wspólnotowe itp. Mszał Rzymski wylicza 14 sytuacji, podczas których kapłani udzielają Komunii Św. pod dwiema postaciami, na przykład podczas mszy św. ślubnej oraz z okazji jubileuszów małżeńskich, podczas mszy prymicyjnej oraz podczas uroczystości ślubów zakonnych, podczas mszy odprawianej w domu chorego oraz podczas mszy odprawianych dla różnych grup duszpasterskich (patrz "Praca nad wiarą" J. Salij OP, rozdz. Komunia święta pod dwiema postaciami). Niedawno rozszerzono możliwość przyjmowania dwóch postaci Eucharystii przez uczestników rekolekcji i usługujących podczas mszy św.
patrz pkt 35.3:

http://www.piotrandryszczak.pl/35.html
Ostatnio zmieniony 08-06-12, 13:05 przez Obserwatorek, łącznie zmieniany 1 raz.

Anteas

Post autor: Anteas » 17-06-12, 15:48

Na początku chciałem napisać, że jako założycielowi tematu, jest mi miło że się drogi Obserwatorku wypowiedziałeś w tym temacie.
Obserwatorek pisze:
  • ŚJ nie wiedzą,
Nie jest to temat poświęcony zasobom wiedzy przedstawicieli pewnej sekty. Mnie osobiście też zresztą ten (mizerny) zasób wiedzy nie interesuje specjalnie, bo nie jestem z ich liczby, co gorsza, nie mam ambicji dołączyć do tego grona.
Obserwatorek pisze:
  • przy wielu okazjach praktykuje się w kościołach też spożywanie Krwi Pańskiej, na przykład uroczystości ślubu, msze św. wspólnotowe itp..
W moim najwyraźniej nie. Tak jak napisałem wyżej, nie należąc do żadnej "wspólnoty", za wyjątkiem Eucharystycznej, czuje się katolikiem drugiej kategorii. Dla tego właśnie ośmieliłem się stworzyć ten temat.
Ostatnio zmieniony 17-06-12, 15:49 przez Anteas, łącznie zmieniany 1 raz.

Obserwatorek
Przyjaciel forum

Post autor: Obserwatorek » 17-06-12, 16:28

Anteas pisze:
Obserwatorek pisze:
  • ŚJ nie wiedzą,
Nie jest to temat poświęcony zasobom wiedzy przedstawicieli pewnej sekty. Mnie osobiście też zresztą ten (mizerny) zasób wiedzy nie interesuje specjalnie, bo nie jestem z ich liczby, co gorsza, nie mam ambicji dołączyć do tego grona.

Cytowałem pewne źródło, więc nie chciałem go okrajać.
Do ich grona nie masz zamiaru być wliczany a 'argumentację' podobną stosujesz
. :lol:
Obserwatorek pisze:
  • przy wielu okazjach praktykuje się w kościołach też spożywanie Krwi Pańskiej, na przykład uroczystości ślubu, msze św. wspólnotowe itp..
W moim najwyraźniej nie. Tak jak napisałem wyżej, nie należąc do żadnej "wspólnoty", za wyjątkiem Eucharystycznej, czuje się katolikiem drugiej kategorii. Dla tego właśnie ośmieliłem się stworzyć ten temat.
Czas zmienić kościółek. ;-)
Ostatnio zmieniony 17-06-12, 16:29 przez Obserwatorek, łącznie zmieniany 1 raz.

skrzydlaty
Przyjaciel forum

Post autor: skrzydlaty » 17-06-12, 16:42

Obserwatorek, to nie jest dobry temat do żartów. Przymrużenie oka nie poprawia sytuacji.
Ostatnio zmieniony 17-06-12, 22:07 przez skrzydlaty, łącznie zmieniany 1 raz.

Anteas

Post autor: Anteas » 17-06-12, 17:56

Obserwatorek pisze:Do ich grona nie masz zamiaru być wliczany a 'argumentację' podobną stosujesz
Gdzie stosuję podobną argumentację??? Dziwi Cię to, że czuję się jak katolik drugiej kategorii, gdy jest mi udzielany Sakrament pod jedną Postacią, a innym pod dwoma Postaciami?
Obserwatorek pisze:Czas zmienić kościółek. ;-)
1 "Kościółek" to dla dzieci od trzech do pięciu lat. IMHO wyrosłeś już z tego wieku, więc pisz jak starsza osoba.
2 Kościoła nie można zmienić bo jest tylko jeden. Zmienić można najwyżej wiarę. Ja mógł bym np. przejść na islam i zhakować forum w celu propagowania swojej nowej religii :-)
3 Chociaż Kościoła nie można zmienić, to można zmienić kościół :-)
4 ŚJ nie są żadnym Kościołem (ani kościołem) tylko zwykłą sektą, manipulującą swoimi zwolennikami (czy też "wyznawcami"), co zresztą starasz się udowadniać w innym temacie. Nie rozumiem tedy, dla czego miał bym do nich wstępować.

Obserwatorek
Przyjaciel forum

Post autor: Obserwatorek » 17-06-12, 18:54

Anteas pisze:4 ŚJ nie są żadnym Kościołem (ani kościołem) tylko zwykłą sektą, manipulującą swoimi zwolennikami (czy też "wyznawcami"), co zresztą starasz się udowadniać w innym temacie. Nie rozumiem tedy, dla czego miał bym do nich wstępować.
A ja nie czuję się 'niedokrwiony' gdy nie spożywam na codzień Krwi Pańskiej.
Jeden ze znanych apologetów katolickich napisał:

"1Kor 11:27 mówiąc: "Kto spożywa chleb lub pije Kielich Pański niegodnie, winien będzie Ciała i Krwi Pańskiej" wskazuje, przez użycie słowa "lub", na możliwość spożywania Eucharystii pod jedną postacią. Podkreśla też w tym wierszu, że za tą jedną postać przyjmowaną niegodnie, odpowiadamy za "Ciało i Krew Pańską". Chrystus mówił, że "kto spożywa ten chleb będzie żył na wieki" (J 6:58; por. 6:51). Widać więc, że także przez spożywanie samego Chleba życia mamy pełny udział w Ciele i Krwi Pańskiej (por. 1Kor 10:17). (...) Przyjmowanie Eucharystii w pierwszych wiekach pod jedną postacią potwierdza Tertulian (ur. 155) w "O modlitwie" 9 i "Do żony" 2:5 (cytowane w "Nadzieja poddawana próbom" J. Salij OP, rozdz. Komunia święta na rękę). Na ogół nie podawano też Krwi Pańskiej (pod postacią wina) dzieciom i chorym.".

A gdzie ja Ciebie namawiam do wstępowania do ŚJ? ŚJ poza tym nie są kościołem. Oni takigo określenia nawet nie używają. W ich nomenklaturze to: organizacja, Towarzystwo, czy 'prawda'.
Zmiana kościółka, to zmiana 'lokalu'.
Można chodzić do swego parafialnego, a można do innego czy nawet zakonnego. Ja mam pełny wybór, od dominikanów, przez franciszkanów, oblatów czy pallotynów, aż po salezianów i zmartwychwstańców czy jezuitów. Sa też inni. Ale cóz, nie każdy mieszka w mieście wojewódzkim :-D
Ostatnio zmieniony 17-06-12, 18:58 przez Obserwatorek, łącznie zmieniany 1 raz.

Obserwatorek
Przyjaciel forum

Post autor: Obserwatorek » 17-06-12, 18:55

skrzydlaty pisze:Obserwatorek, to nie jest dory temat do żartów. Przymrużenie oka nie poprawia sytuacji.
Nie myślałem, że Wy tu tacy śmiertelnie poważni. :-(

efedryna
Przyjaciel forum

Post autor: efedryna » 17-06-12, 21:36

Anteas pisze: Dziwi Cię to, że czuję się jak katolik drugiej kategorii, gdy jest mi udzielany Sakrament pod jedną Postacią, a innym pod dwoma Postaciami?
Dziwny z Ciebie katolik, który tak podchodzi do wiary. W moim kościele w uroczystość Bożego Ciała, Komunia św. była pod dwoma postaciami. A dzisiaj była pod jedną postacią i wcale nie czuję się katolikiem drugiej kategorii.
Ostatnio zmieniony 17-06-12, 21:38 przez efedryna, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ