Lista dogmatów kościelnycg wg. jehowych. Ile w tym prawdy ?

Tutaj są dyskusje na temat wiary. Masz jakieś pytania dotyczące nauki Kościoła, na temat chrześcijaństwa, sekt, wiary, a także komentarz na temat jakiegoś tekstu z mojej stronki? Tutaj możesz wyrazić swoje opinie i zadać pytania.

Moderator: Marek MRB

mike1975
Przyjaciel forum
Posty: 73
Rejestracja: 24-02-14, 19:13
Lokalizacja: Wlkp

Lista dogmatów kościelnycg wg. jehowych. Ile w tym prawdy ?

Post autor: mike1975 » 24-02-14, 20:03

Czy publikowane na stronie internetowej świadków jehowy informacje dotyczące dogmatów Kościoła Katolickiego są wiarygodne i rzetelnie opisane ? W jaki sposób argumentować w obronie wiary ?
http://sj-media.eu.org/dogmaty.php

Marek MRB
Administrator
Posty: 1320
Rejestracja: 22-03-11, 00:44
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: Marek MRB » 24-02-14, 20:53

Bzdura na resorach - oni nawet nie wiedzą co to jest dogmat.
Przygotowuję właśnie książkę na temat podobnych "list zarzutów" - brudnopis jej pierwszej części znajdziesz tu: http://www.analizy.biz/marek1962/odpowiedzi.pdf
pozdrawiam serdecznie
Marek
www.analizy.biz

RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI

mike1975
Przyjaciel forum
Posty: 73
Rejestracja: 24-02-14, 19:13
Lokalizacja: Wlkp

Post autor: mike1975 » 24-02-14, 22:32

Wielkie dzięki. Prawdziwa perła :) Szukałem w internecie jakiejś publikacji, która byłaby odpowiedzią na te zarzuty, niestety niewiele można znaleźć. Kiedy można spodziewać się publikacji książki ?
Ostatnio zmieniony 24-02-14, 22:35 przez mike1975, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
zs
Przyjaciel forum
Posty: 106
Rejestracja: 23-08-09, 19:29
Lokalizacja: Polska, Otwock

Post autor: zs » 25-02-14, 06:50

Marku, i ja dziękuję.
Pozdrawiam.

Marek MRB
Administrator
Posty: 1320
Rejestracja: 22-03-11, 00:44
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: Marek MRB » 25-02-14, 19:45

mike1975 pisze:Wielkie dzięki. Prawdziwa perła :) Szukałem w internecie jakiejś publikacji, która byłaby odpowiedzią na te zarzuty, niestety niewiele można znaleźć. Kiedy można spodziewać się publikacji książki ?
Wkrótce (mam kłopot z korektorką). Potem musze trochę odczekać (wydawca musi swoje zarobić, inaczej nie wydałby książki) i spróbuję jakoś opublikować całośc w Sieci.
Jak byście chcieli jakiś konkretny zarzut z lat późniejszych niż w tym brudnopisie, to służe.
pozdrawiam serdecznie
Marek
www.analizy.biz

RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI

Awatar użytkownika
mikalosz
Przyjaciel forum
Posty: 93
Rejestracja: 07-02-14, 13:45
Lokalizacja: Kocham Cie !! Moja ojczyzna w Niebie.

Post autor: mikalosz » 28-02-14, 19:46

Hmmmm tak se czytam ....i juz 1 punkt dziwny
120 r. - Pierwsze wzmianki o używaniu wody święconej do "wypędzania duchów" nieczystych
Duchy nieczyste naserio wypedza sie za pomocą wody świeconej ?
Wtedy kazdy by mogl to robic i nie trzeba by egzorcystów wogle.....
kto pełni wolę Ojca mojego, który jest w niebie, ten Mi jest bratem, siostrą i matką.....

Marek MRB
Administrator
Posty: 1320
Rejestracja: 22-03-11, 00:44
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: Marek MRB » 28-02-14, 20:39

mikalosz pisze:Hmmmm tak se czytam ....i juz 1 punkt dziwny
120 r. - Pierwsze wzmianki o używaniu wody święconej do "wypędzania duchów" nieczystych
Duchy nieczyste naserio wypedza sie za pomocą wody świeconej ?
Wtedy kazdy by mogl to robic i nie trzeba by egzorcystów wogle.....
Czy jak "kopie się za pomocą łopaty" to już nie potrzeba kopiącego? ;)
"Przy pomocy" nie oznacza "wodą święconą". Woda święcona to klasyczny ZNAK.
pozdrawiam serdecznie
Marek
www.analizy.biz

RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI

Awatar użytkownika
mikalosz
Przyjaciel forum
Posty: 93
Rejestracja: 07-02-14, 13:45
Lokalizacja: Kocham Cie !! Moja ojczyzna w Niebie.

Post autor: mikalosz » 01-03-14, 16:22

hmmm
a to prawdziwy dokument ?
http://pl.wikipedia.org/wiki/Dictatus_Papae

pytam bo zwrocilem uwage na punkt 9


znalazłem odniesienie w encyklopedi pod tym hasłem
http://pl.wikipedia.org/wiki/Papie%C5%BC

btw.
książeta to ksieża
czy
ksiażeta to
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ksi%C4%85%C5%BC%C4%99
jak Książe Karol ?
Ostatnio zmieniony 01-03-14, 16:24 przez mikalosz, łącznie zmieniany 1 raz.
kto pełni wolę Ojca mojego, który jest w niebie, ten Mi jest bratem, siostrą i matką.....

Marek MRB
Administrator
Posty: 1320
Rejestracja: 22-03-11, 00:44
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: Marek MRB » 01-03-14, 18:03

mikalosz pisze:hmmm
a to prawdziwy dokument ?
http://pl.wikipedia.org/wiki/Dictatus_Papae

pytam bo zwrocilem uwage na punkt 9


znalazłem odniesienie w encyklopedi pod tym hasłem
http://pl.wikipedia.org/wiki/Papie%C5%BC
Oczywiście że prawdziwy.
btw.
książeta to ksieża
czy
ksiażeta to
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ksi%C4%85%C5%BC%C4%99
jak Książe Karol ?
Książęta w sensie władców świeckich.

Dokument nalezy odczytywać w kontekście epoki.
A kontekst jest taki, że:
  • władza (świecka) była wówczas urzędem religijnym (do dziś zachowała się nazwa władcy - "pomazaniec" co pochodzi od świętych olejów przy koronacji). Jasne więc, że władcy podlegają papieżowi
  • Całowanie stóp władcy było we wczesnych wiekach (zwłaszcza na Wschodzie) naszej ery odpowiednikiem hołdu lennego – czynnością wyrażającą uznanie władzy i deklarację wierności (bez dzisiejszego zabarwienia upokorzającego). Wiadomo na przykład że cesarz Justynian (483-565) ucałował stopy papieża Konstantyna na znak szacunku dla urzędu papieskiego. Wyrażano tak poddaństwo nie tylko w stosunku do papieża, ale w ogóle w stosunku do władcy
I takie ma znaczenie zapis w Dictus papae - papież jest ponad świeckimi władcami.
Aby oddac myśl że papiestwo przewyższa godnością władzę ziemską, użyto zwrotu że tylko papieżowi "przysługuje prawo do ucałowania nóg przez władców" (w przeciwieństwie do owych władców, którym przysługiwało całowanie nóg przez poddanych).

Ponieważ całowanie stóp dziś w kulturze Zachodu miałoby zupełnie inny wyraz sugerując jakieś upokorzenie, zwyczaj ten został zarzucony za papieża Jana XXIII. Praktykuje się do dziś całowanie pierścienia papieskiego (ale także biskupiego). Podkreślam że chodzi o pierścień, nie o dłoń – gdyż jest to w zamyśle wyraz szacunku do funkcji biskupa a nie do niego osobiście.

My kojarzymy raczej papieża z całowaniem przez niego stóp biednych i więźniów, którym umywa nogi w Wielki Czwartek:
Obrazek
Zwyczaj ten prawdopodobnie sięga czasów apostolskich, a potem stał się nawet prawem, przypominającym duchownym ich misję; Synod w Toledo z 694 r., pod groźbą ekskomuniki, nakazał wszystkim biskupom i przełożonym-prezbiterom liturgiczny obrzęd umywania stóp w Wielki Czwartek. Znany nam wszystkim hymn "Ubi caritas et amor" napisano właśnie na okoliczność rozdawania żywności ubogim i umywania im nóg.
W drugiej połowie XII wieku papież na końcu Mszy umywał nogi dwunastu subdiakonom oraz trzynastu ubogim po posiłku. Co ciekawe, był on tak ważny, iż aż do 1955 roku był zastrzeżony tylko dla biskupów (w tym papieża) i opatów. Dziś robi się to równiez w wielu parafiach.
pozdrawiam serdecznie
Marek
www.analizy.biz

RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI

Awatar użytkownika
mikalosz
Przyjaciel forum
Posty: 93
Rejestracja: 07-02-14, 13:45
Lokalizacja: Kocham Cie !! Moja ojczyzna w Niebie.

Post autor: mikalosz » 01-03-14, 18:35

W takim razie Fajnie by bylo gdyby zwyczaj całowania nóg papieskich wrócił !! By przeszlo na prezydentów.

By taki Obama czy Komorowsk czy Putin i jak jada na wizyte do watykanu by se całowali.
To bym pisal petycje do papieża zeby nóg nie mył przez tydzień przed wizyta :D
(i koniecznie zeby nie zmienial skarpetek )
Ostatnio zmieniony 01-03-14, 18:37 przez mikalosz, łącznie zmieniany 1 raz.
kto pełni wolę Ojca mojego, który jest w niebie, ten Mi jest bratem, siostrą i matką.....

Marek MRB
Administrator
Posty: 1320
Rejestracja: 22-03-11, 00:44
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: Marek MRB » 01-03-14, 18:46

złośliwiec ;-)
pozdrawiam serdecznie
Marek
www.analizy.biz

RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI

Zbyszek Michał
Przyjaciel forum
Posty: 964
Rejestracja: 14-10-08, 10:17
Lokalizacja: qq

Post autor: Zbyszek Michał » 24-03-14, 00:00

A to i ja mam pytanie:
rok temu z moim dobrym znajomym ateistą rozmawialiśmy o niedzieli. Nie mogłem znaleźć historycznych odniesień do tego wydarzenia, jak przebiegała dyskusja na ten temat. Może ktoś wie coś więcej na ten temat oprócz zapisku ze strony Świadków.
Jezu ufam Tobie!

Awatar użytkownika
konik
Przyjaciel forum
Posty: 2389
Rejestracja: 16-12-10, 21:14
Lokalizacja: neunkirchen

od konika

Post autor: konik » 24-03-14, 09:40

Witam wszystkich bardzo serdecznie.
Zbyszku - to znaczy, ze tu na forum nic nie znalazles, czy w ogole w calym necie?
konik

Marek MRB
Administrator
Posty: 1320
Rejestracja: 22-03-11, 00:44
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: Marek MRB » 24-03-14, 17:37

Zbyszek Michał pisze:A to i ja mam pytanie:
rok temu z moim dobrym znajomym ateistą rozmawialiśmy o niedzieli. Nie mogłem znaleźć historycznych odniesień do tego wydarzenia, jak przebiegała dyskusja na ten temat. Może ktoś wie coś więcej na ten temat oprócz zapisku ze strony Świadków.
Chętnie odpowiem, ale o co dokładnie pytasz?
pozdrawiam serdecznie
Marek
www.analizy.biz

RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI

Zbyszek Michał
Przyjaciel forum
Posty: 964
Rejestracja: 14-10-08, 10:17
Lokalizacja: qq

Post autor: Zbyszek Michał » 24-03-14, 22:41

Marek MRB pisze:Chętnie odpowiem, ale o co dokładnie pytasz?
Jak to się stało że niedziela zastąpiła sobotę? Zarzut - Kościół zrobił to tylko po to by uniknąć prześladowań wymierzonych w Żydów
Jezu ufam Tobie!

ODPOWIEDZ