Czy duch i dusza sa pojęciami równoznacznymi ?

Tutaj są dyskusje na temat wiary. Masz jakieś pytania dotyczące nauki Kościoła, na temat chrześcijaństwa, sekt, wiary, a także komentarz na temat jakiegoś tekstu z mojej stronki? Tutaj możesz wyrazić swoje opinie i zadać pytania.

Moderator: Marek MRB

mike1975
Przyjaciel forum
Posty: 73
Rejestracja: 24-02-14, 19:13
Lokalizacja: Wlkp

Czy duch i dusza sa pojęciami równoznacznymi ?

Post autor: mike1975 » 10-04-14, 04:14

Spotkałem się ostatnio z opinia, że dusza ludzka jest pojęciem odmiennym od ducha. Czy kiedy mòwimy o duszach w czyśćcu cierpiacych, możemy ròwnież posługiwać się pojęciem o duchach w czyśćcu cierpiacych nie zatracajac znaczenia ?
Czy istnieje jakaś różnica między duchem, a dusza ?
pozdrawiam
Michał

Awatar użytkownika
mikalosz
Przyjaciel forum
Posty: 93
Rejestracja: 07-02-14, 13:45
Lokalizacja: Kocham Cie !! Moja ojczyzna w Niebie.

Post autor: mikalosz » 10-04-14, 14:27

To jest podział teologiczny/ naukowy .... nie ma co się tym jakoś przejmować.
Po prostu te słowa w biblii maja wiele znaczeń.


Jak rozmawiasz z Katolikiem to możesz uzywać terminów zamiennie. (chyba ze to jakiś teolog uczony oni tez rodzicielaja )
WG KKK dusza jest duchowa.
http://www.katolik.pl/dusza-ludzka-jest ... 16,cz.html
tu masz opis.


Jak rozmawiasz z protestantem to są tacy co to rozdzielają (zależy jaki nurt teologiczny).
to wtedy lepiej używać terminu Duch. bo się nie dogadacie.
Dusze jako psyche/ mózg można zaliczyć w tej części do ciała a psyche to jedno ze znaczeń tego słowa. Wchodzi tam zmysłowość emocje itd.

Tylko wtedy znów jak zaczniesz to rodzielac to się z Katolikiem w dyskusji nie dogadasz ;)


Tak najpospoliciej jest pogląd ze cześć Psychiki pamieć tego czym jesteśmy jest w duchu a cześć w mózgu.
Z tad na codzień toczymy walkę z natura cielesna i duchowa. Masz myśli związane z ciałem i zaspokojeniem potrzeb i sprawy typowo duchowe (owoce ducha).
Miłości mózg nie ogarnie.



Ogolnie dzisiaj znaczenie obu słów się zatarło i nawet w niektórych słownikach hebrajskich są jako synonimy.
Dlatego się specjalnie nie przejmuj jak natkniesz się w Bibli na martwe ludzkie Dusze bo to chodzi o dusza w znaczeniu ciało wtedy. To samo słowo ale inne znaczenie.
kto pełni wolę Ojca mojego, który jest w niebie, ten Mi jest bratem, siostrą i matką.....

Władysław
Przyjaciel forum
Posty: 208
Rejestracja: 04-04-14, 14:21
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Władysław » 11-04-14, 10:53

mike1975 najprostsza różnica to to, że duchy straszą i szwendają się po różnych ruinach, a dusze nie ;-)

Moim zdaniem to jest bardziej kwestia językowa. U nas duch i dusza pochodzą od oddechu bo to co oddycha żyje, a więc ma w sobie jakąś niematerialną cząstkę. To jest bardzo stara obserwacja nad którą już głowili się starożytni filozofowie i radzieccy naukowcy.

Moim zdaniem dusza to dokładniejsze określenie wskazujące na nieśmiertelną i niematerialną cząstkę człowieka. Duch to pojęcie szersze i o ile dla Katolika sformułowanie "duchy w czyśćcu" będzie jasne (bo z założenia mogą tam być tylko duchy ludzkie czyli dusze) to dla innych osób może to wprowadzić pewne zamieszanie. Wynika to z faktu, że słowem duch określamy dużo zjawisk w tym i te złe/demoniczne.
Łowca trolli internetowych, biczownik gimbo-ateistów, pogromca głupoty w internecie.

Marek MRB
Administrator
Posty: 1320
Rejestracja: 22-03-11, 00:44
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: Marek MRB » 11-04-14, 12:18

Problem z tym rozróżnieniem wynika chyba z tego, że samo pojęcie "dusza" jest w biblii wieloznaczne.
pozdrawiam serdecznie
Marek
www.analizy.biz

RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI

Anteas

Post autor: Anteas » 13-04-14, 15:11

Marek MRB pisze:Problem z tym rozróżnieniem wynika chyba z tego, że samo pojęcie "dusza" jest w biblii wieloznaczne.
Czy mógł byś rozwinąć ten temat? Ja też jestem ciekaw co to takiego ta cała dusza.

skrzydlaty
Przyjaciel forum
Posty: 1189
Rejestracja: 09-03-10, 19:43
Lokalizacja: Polska

Post autor: skrzydlaty » 13-04-14, 18:01

W Biblii jest kilka miejsc gdzie w jednym zdaniu mowa jest o duchu i duszy, np.:

Sam Bóg pokoju niech was całkowicie uświęca, aby nienaruszony duch wasz, dusza i ciało bez zarzutu zachowały się na przyjście Pana naszego Jezusa Chrystusa.
1 Tes 5:23

Widocznie autor rozróżniał te rzeczy.

Marek MRB
Administrator
Posty: 1320
Rejestracja: 22-03-11, 00:44
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: Marek MRB » 14-04-14, 01:18

Pojęcie "dusza" jest w Biblii wieloznaczne. Na przykład :
1P 3:20, Ez 18:20 dusza=cały człowiek
Mt 2:20 BG dusza=życie
Mt 10:28 dusza= dusza nieśmiertelna
Znaczenia słowa "dusza" w Biblii znakomicie opisane są tu http://watchtower.org.pl/iszbin/dusza.htm
Mieszanie tych znaczeń umożliwia np. ŚJ manipulację tekstem biblijnym
Katechizm pisze o tym tak:
363 Pojęcie dusza często oznacza w Piśmie świętym życie ludzkie 216 lub całą osobę ludzką 217 . Oznacza także to wszystko, co w człowieku jest najbardziej wewnętrzne 218 i najwartościowsze 219 ; to, co sprawia, że człowiek jest w sposób najbardziej szczególny obrazem Boga: "dusza" oznacza zasadę duchową w człowieku.
Temat rozróżnienia "duch" i "dusza" porusza Katechizm Kościoła Katolickiego w kanonie 367:
367 Niekiedy odróżnia się duszę od ducha. W ten sposób św. Paweł modli się, aby "nienaruszony duch wasz, dusza i ciało... zachowały się na przyjście Pana" (1 Tes 5, 23). Kościół naucza, że rozróżnienie to nie wprowadza jakiegoś dualizmu w duszy 225 . "Duch" oznacza, że człowiek, począwszy od chwili swego stworzenia, jest skierowany ku swojemu celowi nadprzyrodzonemu 226 , a jego dusza jest uzdolniona do tego, by była w darmowy sposób podniesiona do komunii z Bogiem 227 .
w ogóle najwięcej jest o duszy w kanonach 362-368 ( http://www.katechizm.opoka.org.pl/rkkkI-2-1.htm )
Ostatnio zmieniony 14-04-14, 20:45 przez Marek MRB, łącznie zmieniany 1 raz.
pozdrawiam serdecznie
Marek
www.analizy.biz

RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI

Anteas

Post autor: Anteas » 26-04-14, 17:35

Przeczytałem dokładnie i z uwagą wszystko to, co byliście łaskawi napisać i wszelakie pisma do których umieściliście odnośniki. Po tej lekturze nasuwają mi się słowa które dworzanin królowej etiopskiej, Kandaki wyrzekł był do Filipa; "Jakżeż mogę /rozumieć/, jeśli mi nikt nie wyjaśni?", jako że nic z tego nie zrozumiałem co do właściwego tematu, czyli jaka jest różnica między duchem a duszą.

Oczywiście mam na myśli ludzką duszę, bo różnica między ludzkim duchem a nieludzką duszą jest oczywista.

Marek MRB
Administrator
Posty: 1320
Rejestracja: 22-03-11, 00:44
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: Marek MRB » 26-04-14, 22:21

Żeby mówić o różnicach, musiałbyś najpierw zdefiniować, które znaczenie duszy masz na myśli ;)
pozdrawiam serdecznie
Marek
www.analizy.biz

RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI

mike1975
Przyjaciel forum
Posty: 73
Rejestracja: 24-02-14, 19:13
Lokalizacja: Wlkp

Post autor: mike1975 » 11-07-14, 21:03

Czym np. różni się duch od duszy w cytacie
"Wielbi dusza moja Pana i raduje się duch mój w Bogu, Zbawicielu moim." ?
Jeśli dodać do tego jeszcze pojęcie duszy duchowej z Katechizmu to ja już nie wiem jak to rozróżnić :/
Ostatnio zmieniony 11-07-14, 21:07 przez mike1975, łącznie zmieniany 1 raz.
pozdrawiam
Michał

Awatar użytkownika
konik
Przyjaciel forum
Posty: 2389
Rejestracja: 16-12-10, 21:14
Lokalizacja: neunkirchen

od konika

Post autor: konik » 14-07-14, 18:36

Zwycieskie zatkneli proporce w cieniu lopoczacych sztandarow,
a wiatry wojny zaciekle pomiataly choragwiami ku ziemi
w cieniu krwawo znaczonej flagi krolewskich zastepow monarchy ...

Kon w imieniu walacha popedzany czanakiem na lekko zdyszanej chabecie z ta oto wiadomoscia jako szkapa przygalopowal, by w rumaka przemianie na pegazich skrzydlach poezji wzniesc sie ku nieba przestworom i opasc niczym ogier na przecudnej niwie zielonej laki pastwiska ... ihahaha
Ostatnio zmieniony 14-07-14, 18:37 przez konik, łącznie zmieniany 1 raz.
konik

mike1975
Przyjaciel forum
Posty: 73
Rejestracja: 24-02-14, 19:13
Lokalizacja: Wlkp

Re: od konika

Post autor: mike1975 » 14-07-14, 21:04

konik pisze:Zwycieskie zatkneli proporce w cieniu lopoczacych sztandarow,
a wiatry wojny zaciekle pomiataly choragwiami ku ziemi
w cieniu krwawo znaczonej flagi krolewskich zastepow monarchy ...

Kon w imieniu walacha popedzany czanakiem na lekko zdyszanej chabecie z ta oto wiadomoscia jako szkapa przygalopowal, by w rumaka przemianie na pegazich skrzydlach poezji wzniesc sie ku nieba przestworom i opasc niczym ogier na przecudnej niwie zielonej laki pastwiska ... ihahaha
Doceniam elokwencję, szkoda tylko, że nie na temat :-(
pozdrawiam
Michał

Awatar użytkownika
konik
Przyjaciel forum
Posty: 2389
Rejestracja: 16-12-10, 21:14
Lokalizacja: neunkirchen

od konika

Post autor: konik » 14-07-14, 23:15

:-P
No to na temat: Ks. Tomasz Trebacz " Byc czlowiekiem w dzielach sw.Edyty Stein" - moga byc troche inne tytuly, zalezne od wydawnictwa i ntlumacza.
I kolejna wstawka konskiego nie na temat : jaka jest roznica pomiedzy koniem a koniskiem?
konik

Marek MRB
Administrator
Posty: 1320
Rejestracja: 22-03-11, 00:44
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: Marek MRB » 15-07-14, 08:23

a wiem tylko jaka jest różnica pomiędzy koniem a koniakiem... :)
pozdrawiam serdecznie
Marek
www.analizy.biz

RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI

mike1975
Przyjaciel forum
Posty: 73
Rejestracja: 24-02-14, 19:13
Lokalizacja: Wlkp

Post autor: mike1975 » 15-07-14, 11:07

Rozumiem, że możemy zamknąć temat ?
pozdrawiam
Michał

ODPOWIEDZ