Wizyta świadków jehowy...

Tutaj są dyskusje na temat wiary. Masz jakieś pytania dotyczące nauki Kościoła, na temat chrześcijaństwa, sekt, wiary, a także komentarz na temat jakiegoś tekstu z mojej stronki? Tutaj możesz wyrazić swoje opinie i zadać pytania.

Moderator: Marek MRB

Awatar użytkownika
MAVERICK27
Przyjaciel forum
Posty: 291
Rejestracja: 22-06-09, 21:24
Lokalizacja: PL/IE

Wizyta świadków jehowy...

Post autor: MAVERICK27 » 20-02-15, 00:37

Witam. Kilka dni temu odwiedziło mnie 2 panów. Byli bardzo zadowoleni ze mówię po Polsku (mieszkam w Ie) i zaczęliśmy pogawędkę. A zaczęło się to od tego, że nie pogoniłem ich "zwyczajowym, staropolskim: won kociorze", tylko postanowiłem zmierzyć się z "wyzwaniem".

Kiedyś, kilka lat temu "jadąc" z Hiobem przez, chyba, Nebraskę rozmawialiśmy na różne tematy i między innymi Hiob opowiadał jak to kilka razy odwiedzili Go w domu. Po rozmowach już nie wracali i do dzisiaj omijają Jego dom z daleka :) Jak już pisałem, na kanwie tych opowieści postanowiłem "wziąć byka za rogi".

Z duszą na ramieniu i Aniołem Stróżem na drugim zaczęła się rozmowa. Oczywiście pierwsze pytanie to czy czytam Pismo Święte... Cóż... Wstyd się przyznać ale nie... Kiedyś zacząłem słuchać Biblii ale nie dokończyłem... a wersji papierowej nie zacząłem...

Ale jako że staram się chodzić do Kościoła we wszystkie Niedziele i Święta, i trochę czytałem nasze forum, coś tam w głowie zostało... I zaczęło się od fragmentów Pisma i pytań. Co sądzę itd...

Co mnie uderzyło to to, że byli zaskoczenie jak powiedziałem, że to trochę nie tak, że wyrywa się jedno zdanie z całości i na nim buduje się rozmowę i wątpliwości albo stara się stworzyć "fakty". Generalnie zastanawia mnie też technika rozmowy w jaki sposób próbowali prowadzić. Muszą mieć niezłych speców z technik sprzedaży... Wszystko przyjacielsko, potakująco, miło ale... Powoływanie się na słowa Pana Jezusa, przytaczanie Jego nauk i po chwili atak na Jego Osobę pod tytułem: "kim On w ogóle jest?" I Podważanie Trójcy Świętej jako całości i jedności. No bo w Biblii jest napisane, że Pan Jezus jest Synem Bożym, ale gdzie w Biblii jest napisane że jest Bogiem?
O tym że Biblia w Kościele chyba trochę jest zmieniona. Jak zapytałem skąd to wiedzą i skąd mają swoją wersję to odpowiedzieli mi że jest przetłumaczona z oryginałów... skąd wziętych itd itd, nie ciągnąłem dalej tego tematu bo generalnie przewyższają mnie wiedzą o Biblii i jej zawartości bardzo, ale to bardzo.

Długo by opisywać resztę rozmowy, bo sporo wątków się przewinęło. Np gdzie w Biblii jest napisane że Dusza ludzka jest nieśmiertelna?

A co najbardziej mnie uderzyło to atak na Pana Boga... No bo jak to jest, że jest miłością a pozwala na takie rzeczy które dzieją się na świecie? Zapytałem więc dlaczego o różne rzeczy obwiniają Pana Boga a nie ludzi? Skoro dostaliśmy Pismo Święte i prawa w nim zawarte to powinniśmy ich przestrzegać. Dostaliśmy wolną wolę i mamy wiedzę co jest dobre a co złe i mamy wybór... że to trochę tak jak z prawem jazdy... Dostajemy kodeks ruchu drogowego, mamy przepisy, mamy znaki i tylko od nas zależy czy na 50 pojedziemy 70 lub więcej i czy przez to komuś, albo sobie nie zrobimy krzywdy...
Poruszali różne sprawy i mam wrażenie, że znowu ktoś mnie odwiedzi na chyba trochę wyższym lvlu technik socjologicznych czy jak to tam zwał...
Po wizycie ich, jednak zostały w głowie 3 pytania:
1. Skąd faktycznie wiemy że dusza ludzka jest nieśmiertelna?
2. Jak to jest z Boskością Pana Jezusa? Jak to tłumaczyć? W Wyznaniu Wiary jest powiedziane że jest współistotny Ojcu. Na lekcjach Religi uczono nas że Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty to ta sama Osoba(?) Jak to rozumieć.
3. Jak to jest z 1 Przykazaniem Bożym? Wersja którą znamy brzmi:
Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną.

A to co przytoczyli w rozmowie (czy może coś podobnego z ich wersji Biblii):
Nie uczynisz sobie rzeźby ani podobizny wszystkich rzeczy, które są na niebie w górze i które na ziemi nisko, i które są w wodach pod ziemią. Nie będziesz się im kłaniał i służył. Bom ja jest Pan, Bóg twój, Bóg zawistny, który dochodzę nieprawości ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mnie nienawidzą, czynię miłosierdzie na wiele tysięcy miłującym mię i strzegącym przykazań moich.
Czy chodzi o to że nie wolno robić rzeźb Pana Boga,malować Jego obrazów? Czy raczej o to żeby nie czćić rzeźb i obrazó np gwiazd, ptaków itp?
Jeżeli macie pytania co do rozmowy to piszcie, może coś sobie jeszcze przypomnę.
Ostatnio zmieniony 20-02-15, 00:38 przez MAVERICK27, łącznie zmieniany 1 raz.
Może jednak kiedyś wyruszę w trasę...:-(

Marek MRB
Administrator
Posty: 1320
Rejestracja: 22-03-11, 00:44
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: Marek MRB » 20-02-15, 02:05

Witam serdecznie
Z dyskusją ze ŚJ jest taki kłopot, że szkolą się (raz w tygodniu) w specyficznym rodzaju dyskusji (wręcz odgrywając "scenki") - trochę to przypomina marketingowe "schematy rozmowy telefonicznej) - więc nawet osoba znająca Pismo a nie "wyszkolona" w dyskusji może mieć problemy w takiej rozmowie.
MAVERICK27 pisze: Po wizycie ich, jednak zostały w głowie 3 pytania:
1. Skąd faktycznie wiemy że dusza ludzka jest nieśmiertelna?
Choćby stąd:
Mt 10:28 bt "Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą. Bójcie się raczej Tego, który duszę i ciało może zatracić w piekle."
ŚJ korzystają to z wieloznaczności słów - "dusza" bowiem może oznaczać w Biblii (a nawet w mowie potocznej) różne rzeczy.Trzy podstawowe znaczenia to:
  • życie (tchnienie Boga)
  • osoba (do dziś mówi się w Polsce "ta wieś liczy pół tysiąca dusz")
  • niesmiertelna natura człowieka, zdolna do relacji z Bogiem
Ulubionym "sportem" ŚJ jest mieszanie tych znaczeń.
Bezpośrednią odpowiedź na Twoje pytanie znajdziesz w artykułach które Ci się wylistują po wpisaniu w przeglądarkę :
http://analizy.biz/katalog/index.htm?rozdzial=dusza oraz
http://analizy.biz/katalog/index.htm?tytul=dusza

2. Jak to jest z Boskością Pana Jezusa? Jak to tłumaczyć? W Wyznaniu Wiary jest powiedziane że jest współistotny Ojcu. Na lekcjach Religi uczono nas że Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty to ta sama Osoba(?) Jak to rozumieć.
Szczerze mówiąc, sądzę że źle zapamiętałeś - bo byłby to błąd horrendalny katechety. W żadnym wypadku tak nie jest - mówią o tym dwie z 6 prawd wiary:
1. Jest jeden Bóg.
(...)
3. Są trzy Osoby Boskie: Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty.

Temat ma olbrzymią literaturę, kilka z artykułów znajdziesz wchodząc
http://analizy.biz/katalog/ i rozwijając katalog Fundamenty => Jezus boskość
Jeśli będziesz miał niedosyt, to daj proszę znać a omówię tę sprawę.
3. Jak to jest z 1 Przykazaniem Bożym? Wersja którą znamy brzmi:
Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną.
No, nie całkiem. To jest wersja w skrócie mnemotechnicznym, w Katechiźmie omówiona jest szeroko pełna wersja ( http://www.katechizm.opoka.org.pl/ kanony 2051 do 2557, przy czym w kanon 2051 zawiera zestawienie brzmienia Dekalogu w obu brzmieniach w Biblii i "katechetycznego")
Dość szeroko sprawę omówiłem w tekście zamieszczonym tu http://analizy.biz/marek1962/przykazania.pdf (znajdź podrozdział "8.2.Czy Kościół zmienił treść przykazań" )
A to co przytoczyli w rozmowie (czy może coś podobnego z ich wersji Biblii):
Nie uczynisz sobie rzeźby ani podobizny wszystkich rzeczy, które są na niebie w górze i które na ziemi nisko, i które są w wodach pod ziemią. Nie będziesz się im kłaniał i służył. Bom ja jest Pan, Bóg twój, Bóg zawistny, który dochodzę nieprawości ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mnie nienawidzą, czynię miłosierdzie na wiele tysięcy miłującym mię i strzegącym przykazań moich.
Czy chodzi o to że nie wolno robić rzeźb Pana Boga,malować Jego obrazów? Czy raczej o to żeby nie czćić rzeźb i obrazó np gwiazd, ptaków itp?
Jeżeli macie pytania co do rozmowy to piszcie, może coś sobie jeszcze przypomnę.
To omówiłem szeroko w tym samym linku co powyżej, w podrozdziale "8.3.Wizerunki i Bóg"
Więcej artykułów znajdziesz tu:
http://analizy.biz/katalog/index.htm?rozdzial=wizerunki
http://analizy.biz/katalog/index.htm?rozdzial=dekalog
pozdrawiam serdecznie
Marek
www.analizy.biz

RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI

skrzydlaty
Przyjaciel forum
Posty: 1189
Rejestracja: 09-03-10, 19:43
Lokalizacja: Polska

Post autor: skrzydlaty » 23-02-15, 22:54

MAVERICK27, znalazłem kanał byłego Świadka Jehowy https://www.youtube.com/channel/UC78S1v ... L4w/videos
Na jego kanale jest dużo informacji o Świadkach Jehowy.
W szczególności Studium ze Świadkami Jehowy - ostrzeżenie społeczeństwa — vlog nr 8
Są też poruszające osobiste świadectwa.

Ale nie jest to teraz katolik - odradza katechizm, jednak chyba(?) chrześcijanin - członek jakiejś Inicjatywy Mesjańskiej, uznaje wyłącznie Biblię (sola scriptura?).
Jednak informacje demaskujące Świadków Jehowy są bezcenne!
Ostatnio zmieniony 01-01-70, 01:00 przez skrzydlaty, łącznie zmieniany 10 razy.

skrzydlaty
Przyjaciel forum
Posty: 1189
Rejestracja: 09-03-10, 19:43
Lokalizacja: Polska

Post autor: skrzydlaty » 30-03-15, 17:19

Wpisy stanowiące offtop zostały przeniesione do wątku W co wierzył Pan Jezus?.
Bardzo proszę tam kontynuować nowy temat, nie tutaj.

ODPOWIEDZ