Pełna świadomość

Tutaj są dyskusje na temat wiary. Masz jakieś pytania dotyczące nauki Kościoła, na temat chrześcijaństwa, sekt, wiary, a także komentarz na temat jakiegoś tekstu z mojej stronki? Tutaj możesz wyrazić swoje opinie i zadać pytania.

Moderator: Marek MRB

Gerwazy
Przyjaciel forum
Posty: 70
Rejestracja: 24-08-13, 03:42
Lokalizacja: b.d.

Pełna świadomość

Post autor: Gerwazy » 28-02-15, 09:34

Jak wiemy jednym z warunków zaistnienia grzechu ciężkiego jest pełna świadomość zła, które się popełnia. Nasze uczynki są "ważone" przez sumienie, które odzywa się przed lub po popełnieniu zła.
Czy możemy powiedzieć ze pełna świadomość popełnionego zła zachodzi tylko w przypadku, postępowania wbrew sumieniu odzywającego się przed popełnieniem grzechu?

perjon72
Przyjaciel forum
Posty: 54
Rejestracja: 29-10-13, 07:17
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Post autor: perjon72 » 02-03-15, 07:21

List do Rzymian mówi coś takiego, "Dlatego z uczynków zakonu nie będzie usprawiedliwiony przed nim żaden człowiek, gdyż przez zakon jest poznanie grzechu. Rzym 3:20". Jak myślisz, czy Boży zakon jest w stanie ukształtować(uwrażliwić) nasze sumienie pod kątem grzechu?

Gerwazy
Przyjaciel forum
Posty: 70
Rejestracja: 24-08-13, 03:42
Lokalizacja: b.d.

Post autor: Gerwazy » 05-04-15, 15:37

Znalazłem coś na ten temat wiec postanowiłem to wskazać.

"W człowieku istnieje "głos Boży", który nakazuje mu zawsze miłować i czynić dobro, a unikać zła. Sumienie przeduczynkowe to ocena jakiegoś czynu przed jego dokonaniem, połączona z wewnętrznym nakazem, by pójść za rozpoznanym dobrem lub odrzucić uświadomione sobie zło. Ten nakaz wewnętrzny niemal przymusza nas do pójścia za tym, co rozpoznaliśmy jako dobre, oraz do powstrzymywania się od działania uznanego przez nas za złe. Sumieniem pouczynkowym nazywa się wewnętrzną ocenę już dokonanego czynu. Tej ocenie towarzyszy albo zadowolenie z powodu dokonanego dobra, albo też niezadowolenie, zwane wyrzutami sumienia, z powodu popełnionego zła. Grzech polega na świadomym i dobrowolnym przekroczeniu nakazu sumienia przeduczynkowego."

cytat ze strony ks. dr Michała Kaszowskiego

http://www.teologia.pl/m_k/zag03-05.htm#1

ODPOWIEDZ