Pytanie o Exsultet

Tutaj są dyskusje na temat wiary. Masz jakieś pytania dotyczące nauki Kościoła, na temat chrześcijaństwa, sekt, wiary, a także komentarz na temat jakiegoś tekstu z mojej stronki? Tutaj możesz wyrazić swoje opinie i zadać pytania.

Moderator: Marek MRB

Karol22
Przyjaciel forum
Posty: 2
Rejestracja: 05-04-15, 13:59
Lokalizacja: Wrocław

Pytanie o Exsultet

Post autor: Karol22 » 07-04-15, 15:06

Chrystus zmartwychwstał!

To mój pierwszy post, pozdrawiam całe forum.

Kilka dni temu z dużym wzruszeniem wsłuchiwałem się w wyśpiewany Exsultet podczas Wigilii Paschalnej. W tej modlitwie padają słowa:

"O tej to nocy napisano: a noc jako dzień zajaśnieje, oraz: noc będzie mi światłem i radością. "

O ile pierwszy z cytatów łatwo mi było zlokalizować - tj. Ps 139,12 - to pochodzenie drugiego jest dla mnie zagadką. Jeśli ktoś wie, będę bardzo wdzięczny za pomoc w ustaleniu źródła tych słów.
Ostatnio zmieniony 07-04-15, 15:07 przez Karol22, łącznie zmieniany 2 razy.

Andriej
Przyjaciel forum
Posty: 446
Rejestracja: 12-02-13, 16:05
Lokalizacja: Alpy

Post autor: Andriej » 13-04-15, 23:10

Czy to musi byc zywcem wsio z Biblii zerzniete, coby Bogu mozno podarowac?
Ja proczital dielo Mickiewiczusa - Pan Tadeusz - no, tam mnogo pieknych prfzenosni poetyckich, ktorych w Biblii nie znajdziesz. A to prawdziwe, patriotyczne i ku Bogu sie czesto odnoszoce dielo ( arcydielo). Tak i tu mozet byt.
Kak w poezji mozet, to i w prozie toze ( no, chyba ty znajesz, co ty proza mowisz i niekoniecznie tylko ta z Biblii ;-) )
Nie dajmy sie zwariowac.

Karol22
Przyjaciel forum
Posty: 2
Rejestracja: 05-04-15, 13:59
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Karol22 » 14-04-15, 18:24

Ja nie wiem, skąd jest ten cytat. Wydaje mi się, że nie z Biblii.

Po prostu w Exsultecie śpiewa się "o tej nocy napisano: (...) noc będzie mi światłem i radością" - a mnie ciekawi, gdzie tak napisano.

ODPOWIEDZ