Hades

Tutaj są dyskusje na temat wiary. Masz jakieś pytania dotyczące nauki Kościoła, na temat chrześcijaństwa, sekt, wiary, a także komentarz na temat jakiegoś tekstu z mojej stronki? Tutaj możesz wyrazić swoje opinie i zadać pytania.

Moderator: Marek MRB

marek2122
Przyjaciel forum
Posty: 80
Rejestracja: 03-02-16, 21:57
Lokalizacja: Chełm

Hades

Post autor: marek2122 » 17-07-16, 20:51

Zastanawiam się wraz z kolegą ze wspólnoty nad tym czy Hades i Gehenna oznaczają to samo? Szukałem trochę w internecie ale jest mnóstwo sprzecznych opinii. Chodzi mi konkretnie o przypowieść o bogaczu i Łazarzu. W jakim miejscu przebywa bogacz? Jeżeli jest to piekło to skąd u niego troska o braci?
Ostatnio zmieniony 17-07-16, 21:18 przez marek2122, łącznie zmieniany 1 raz.
«Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham» J 21,17

Marek MRB
Administrator
Posty: 1320
Rejestracja: 22-03-11, 00:44
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: Marek MRB » 18-07-16, 00:03

Niektórzy bibliści sądzą że jest to czyściec.
A ja myślę, że to jest to, o czym pisała prof.Świderkówna - przypowieść (jako sposób wypowiedzi u Żydów) jest pisana w konkretnym celu, przekazuje JEDNĄ myśl - i niekoniecznie wszystkie "ornamenty" należy brać za prawdę objawioną.
pozdrawiam serdecznie
Marek
www.analizy.biz

RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI

Awatar użytkownika
konik
Przyjaciel forum
Posty: 2389
Rejestracja: 16-12-10, 21:14
Lokalizacja: neunkirchen

od konika

Post autor: konik » 18-07-16, 10:09

Pytalem sie Zyda,
czy racje ma Marek,
a Zyd wie to chyba,
bez proznych pogwarek,
ze tak jest i bylo,
jak napisal Marek :-D
konik

marek2122
Przyjaciel forum
Posty: 80
Rejestracja: 03-02-16, 21:57
Lokalizacja: Chełm

Post autor: marek2122 » 18-07-16, 12:17

W Ap. 20, 11-15 jest trochę więcej na temat Otchłani (Hadesu). Napisane jest ze Otchłań zostanie wrzucona do jeziora ognia. Wygląda więc na to że jest to jakieś miejsce ograniczone czasowo a przecież piekło jest wieczne. Sam już nie wiem.
«Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham» J 21,17

Marek MRB
Administrator
Posty: 1320
Rejestracja: 22-03-11, 00:44
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: Marek MRB » 18-07-16, 20:13

No no, Koniku, jesteś Koniem Wielu Talentów :)
pozdrawiam serdecznie
Marek
www.analizy.biz

RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI

Władysław
Przyjaciel forum
Posty: 208
Rejestracja: 04-04-14, 14:21
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Władysław » 18-07-16, 20:16

Hades?
Hades to standardowa dla religii starożytnych kraina zmarłych. Tylko i aż tyle. Ani to odpowiednik naszego piekła, ani naszego nieba. Czyściec też nie bardzo do tego pasuje.

Każda religia starożytna miała swoją krainę zmarłych. Wyjątkiem jest tylko hinduizm po podbojach Indii i wprowadzeniu dwóch koncepcji: kast i reinkarnacji. Z mitów wiemy, że kraina zmarłych było to miejsce pod ziemią, albo w jakichś niedostępnych terenach. Duchy ludzi po prostu tam przebywały i żyły w podobny sposób jak za życia. Dlatego zmarli potrzebowali "zabierać z sobą" broń, narzędzia, jedzenie, napoje, zwierzęta i niewolników.

Najbardziej chyba przerażającą wizję "kary" za złe życie mieli Egipcjanie. Dusza zmarłego była pożerana i ... znikała. Tak samo jak znikały dusze osób których ciała obracały się w proch. Koncepcja zniknięcia była naprawdę przerażająca, tak bardzo, że Egipcjanie przykładali szalenie wielką uwagę do odpowiedniego zabezpieczenia zwłok i ich pochowania.
Łowca trolli internetowych, biczownik gimbo-ateistów, pogromca głupoty w internecie.

ODPOWIEDZ