Jak rozumieć słowa Jarosława Moździocha o świętym Mikołaju?

Tutaj są dyskusje na temat wiary. Masz jakieś pytania dotyczące nauki Kościoła, na temat chrześcijaństwa, sekt, wiary, a także komentarz na temat jakiegoś tekstu z mojej stronki? Tutaj możesz wyrazić swoje opinie i zadać pytania.

Moderator: Marek MRB

Awatar użytkownika
Arturo
Przyjaciel forum
Posty: 513
Rejestracja: 30-10-10, 19:40
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Arturo » 18-08-16, 20:37

Nie rozumiem. Przecież Św Mikołaj nadal jest w gonie Świętych. Nikt mu aureoli nie zabrał. Chyba ze autorowi chodziło o jakiegoś innego Mikołaja.
Ale ten najstarszy z Mirry nadal jest świętym! Są jeszcze inni święci Mikolajowie. Więc o co chodzi?

http://www.brewiarz.katolik.pl/czytelni ... bet.php3#m

Pozdrawiam
Artur

Awatar użytkownika
Arturo
Przyjaciel forum
Posty: 513
Rejestracja: 30-10-10, 19:40
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Arturo » 22-08-16, 17:14

chaberek pisze:Właśnie dlatego też byłem zdziwiony. Opinia ta nie pochodziła przecież od jakiegoś anonimowego internauty, ale z ust mniej lub bardziej znanego pisarza.
Coś było na rzeczy. Znalazłem na Wikipedii (ale poza wikipedią nie udało mi się znaleźć innych źródeł) taki akapit:
Sobór watykański II zarządził rewizję kultu świętych w Kościele katolickim. Powołano komisję złożoną z teologów i historyków, która miała zaproponować usunięcie świąt tych postaci, których istnienia nie sposób było udowodnić. Zakwestionowała ona historyczność Mikołaja, co wywołało ożywioną dyskusję, w której znaczna część hierarchii i wiernych stanęła w obronie kultu świętego. Papież Paweł VI zdecydował się na rozwiązanie kompromisowe. W opublikowanym w 1969 roku Calendarium Romanum zniósł święto 6 grudnia i postanowił, że tego dnia będzie obchodzone tzw. wspomnienie dowolne. Z kalendarza usunięto również średniowieczne teksty hagiograficzne poświęcone Mikolajowi, pozostawiając krótką notatkę opartą na Stratelatis z VI wieku. W motu prioprio Mysterii Paschalis Paweł VI uzasadnił: aby wprowadzić w życie postanowienia Soboru Powszechnego, usunięto z kalendarza ogólnego imiona niektórych świętych; zezwolono, aby wspomnienia pewnych świętych obchodzono według uznania i aby przywrócono ich kult, ograniczony do ich własnych krajów.
Cały tekst na
https://pl.wikipedia.org/wiki/Miko%C5%82aj_z_Miry

Ale generalnie, Św. Mikołaja nie wykreślono.

Pozdrawiam
Artur

Olasek
Przyjaciel forum
Posty: 79
Rejestracja: 18-12-14, 09:42
Lokalizacja: Oakland, CA, USA

Post autor: Olasek » 23-08-16, 06:35

Chyba troche nieporozumienia tutaj wtargnelo. Kosciol Katolicki uzwaza ze nie ma najmniejszej watpliwosci co do postaci historycznej Mikolaja z Miry, Kosciol nadala tez uzwaza go za swietego, nikt mu aureoli nie odebral. Rzeczywiscie Sobor Watykanski usunal 40 swietych z kalendarza ale Sw.Mikolaj nie byl jednym z nich. Tutaj troche wiecej na ten temat po angielsku z centrum Sw.Mikolaja. Mam nadzieje ze nie jest to trudne do zrozumienia a nie bardzo mam ochote to tlumaczyc, jeszcze bedzie na mnie ze cos przekrecilem:

The 1969 Roman Catholic calendar revision did not remove Nicholas when forty saints were taken off. Commemoration of ninety other saints, including Nicholas, was made optional. This means celebration of their feast days is not required for faithful Roman Catholics. Nicholas, with all the saints in this group, is still recognized as a real saint in the Roman Catholic Church. It was even stressed that there is no doubt regarding Nicholas' authenticity.

The calendar reform, with fewer universal feasts, allows more local customs, feasts, and saints to receive special attention, as it relieves the whole Roman-rite church of having to observe saints who do not have local, cultural, or ethnic connection. This calendar reform did not remove St. Nicholas from the roster of saints, only his feast from the universal Roman liturgical calendar. This makes the Feast of St. Nicholas on December 6 optional, not obligatory, under Roman Catholic law.

The Papal Court stated, "Saints who lost their places or whose feast days were demoted from universal to optional [e.g. Nicholas] in the new edition of the liturgical calendar are still to be venerated as they were before the calendar's updating."

So, not to worry. Good Saint Nicholas is properly called a saint and, for all Christians, it is right and good to celebrate his feast day.

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Post autor: hiob » 03-09-16, 20:19

chaberek pisze:Czyli o ile dobrze rozumiem święty Mikołaj doczekał się jakiejś tam reformy w katolickim kalendarzu, ale nie usunięcia?
Nie św. Mikołaj doczekał się reformy, ale kalendarz liturgiczny. Świętych mamy tysiące, a dni w kalendarzu tylko 365, więc nie każdy święty może mieć swój własny dzień. Są tacy, którzy mają swe święto o randze uroczystości, obowiązujące w całym Kościele, jak św. Józef, święci Piotr i Paweł, czy św. Jan Chrzciciel, inni mają także swój dzień, ale ranga tego święta jest niższa, jeszcze inni mają "wspomnienie", lub święta obchodzone lokalnie. Czasem jakieś święto ma inną rangę w kalendarzu powszechnym, a inną w lokalnym, np. św. Patryk w Irlandii ma swą "uroczystość", ale w innych krajach to "tylko" wspomnienie liturgiczne, i to dobrowolne. Podobnie jest też np. ze św. Stanisławem w Polsce i w innych krajach.

No i mamy jeszcze uroczystość Wszystkich Świętych. :mrgreen:
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

ODPOWIEDZ