symbole serca i nerek w bibli

Tutaj są dyskusje na temat wiary. Masz jakieś pytania dotyczące nauki Kościoła, na temat chrześcijaństwa, sekt, wiary, a także komentarz na temat jakiegoś tekstu z mojej stronki? Tutaj możesz wyrazić swoje opinie i zadać pytania.

Moderator: Marek MRB

Awatar użytkownika
noHumanek
Przyjaciel forum
Posty: 529
Rejestracja: 24-10-07, 22:33
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

symbole serca i nerek w bibli

Post autor: noHumanek » 18-08-07, 21:50

z tego co czytałem, w bibli te symbole mają inne znaczenie niż w wspólczesnej kulturze
serce = centrum woli , myśli a nawet chłodnej kalkulacji
nerki = centrum uczuć

i czy "twarde serce" znaczy po naszemu że "skostniały umysł" albo że głupi ;) .. a "twardy kark" ??

chyba się niewiele o tym mówi ponieważ dowiedziałem się o tym niedawno achyba może utrudnić zrozumienie paru fragmentów bibli ?

... teraz szukałem przez 15min. na google jakiś informacji ale nieznalazłem niczego konkretnego poza paroma wzmiankami w tekście którego autorzy najwyrażniej uważają to za baardzo oczywiste .... może to pisze na początku każdej książki o bibli (a ja żadnej nie przeczytałem ) a nie w necie


jakbym mógł prosić Hioba o napisaniu paru słów o tych i może innych symbolach które co innego znaczą w bibli a co innego w obecnej kulturze

dziękuje
Z przyczyn nieLudzkich powyszszy tekst może być nie-ortograficzny, niejest to lekcewarzenie czytającego tylko nieumiejętność piszącego, b. prosze się nie bulwersować

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11193
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: symbole serca i nerek w bibli

Post autor: hiob » 19-08-07, 02:46

noHumanek pisze:z tego co czytałem, w bibli te symbole mają inne znaczenie niż w wspólczesnej kulturze
serce = centrum woli , myśli a nawet chłodnej kalkulacji
nerki = centrum uczuć

i czy "twarde serce" znaczy po naszemu że "skostniały umysł" albo że głupi ;) .. a "twardy kark" ?? ...
Chyba mnie trochę przeceniłeś. To prawda, że Hebrajczycy uważali nerki za siedzibę uczuć. Także inne znaczenie miało serce i wątroba. Nowy Testament już używa "serca" w takim znaczeniu, jak my to robimy. Niewiele wiem więcej na ten temat.

Tłumaczenie czasem poprawia te wersety tak, żeby były dla nas zrozumiałe, na przykład Psalm 16,7 w tłumaczeniu Tysiąclatki:

Błogosławię Pana, który dał mi rozsądek, bo nawet nocami upomina mnie serce.

Biblia Warszawska tak podaje ten werset:

Błogosławić będę Pana, że dał mi radę. Nawet w nocy poucza mnie serce moje.

Ale już Biblia Gdańska jest wierniejsza oryginałowi:

Będę błogosławił Pana, który mi dał radę, gdyż i w nocy ćwiczą mię nerki moje.

Wierniejsza oczywiście w sensie dosłowności, co nie znaczy wcale, że jest wierniejsza temu, co autor psalmu chciał przekazać.

Samo słowo "kilyah", כּליות ולב, rzeczywiście dosłownie oznacza nerki, ale znaczy tyle, co w dzisiejszym języku określamy jako "serce".

Tutaj masz angielskojęzyczny artykuł omawiający szerzej znaczenie różnych części ciała w Biblijnych tekstach. Są tam tabele pokazujące jak te słowa są tłumaczone w różnych wersjach Biblii

http://www.adath-shalom.ca/body_metapho ... hebrew.htm

Mam nadzieję, że Ci to wystarczy, ja niewiele mógłbym już dodać.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Awatar użytkownika
noHumanek
Przyjaciel forum
Posty: 529
Rejestracja: 24-10-07, 22:33
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: symbole serca i nerek w bibli

Post autor: noHumanek » 19-08-07, 03:28

Dziękuje, spróbuje coś z tego zrobzumieć ... czytam po angielsku znacznie gożej niż pisze po polsku ;)
Z przyczyn nieLudzkich powyszszy tekst może być nie-ortograficzny, niejest to lekcewarzenie czytającego tylko nieumiejętność piszącego, b. prosze się nie bulwersować

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11193
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: symbole serca i nerek w bibli

Post autor: hiob » 19-08-07, 05:12

Na pewno sobie poradzisz, noHumanku. Zwłaszcza te tabele dość jasno pokazują, jakie znaczenie mają w Biblii różne części ciała. ;)
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

ODPOWIEDZ