Neokatechumenat

Tutaj są dyskusje na temat wiary. Masz jakieś pytania dotyczące nauki Kościoła, na temat chrześcijaństwa, sekt, wiary, a także komentarz na temat jakiegoś tekstu z mojej stronki? Tutaj możesz wyrazić swoje opinie i zadać pytania.

Moderator: Marek MRB

marek2122
Przyjaciel forum
Posty: 80
Rejestracja: 03-02-16, 21:57
Lokalizacja: Chełm

Neokatechumenat

Post autor: marek2122 » 18-02-17, 10:54

Czy są na forum jakieś osoby, które są w neokatechumenacie? Zastanawiałem się nad dołączeniem do tej wspólnoty ale po wysłuchaniu kilku ich katechez, mam wątpliwości. O ile nawoływanie do powrotu do Kościoła pierwotnego (jeżeli mamy gdzieś wracać, to logiczny wniosek że jesteśmy jako Kościół w złym miejscu, a to przeczy obietnicy Chrystusa że Duch Święty poprowadzi Kościół)mógłbym uznać za nawoływanie do poznawania swojej wiary, o tyle twierdzenie że nie ma różnic teologicznych między luteranizmem a katolicyzmem, jest już delikatnie mówiąc nadużyciem. Co więcej, kiedy po zakończeniu katechezy zapytałem katechistkę czy zdaje sobie sprawę że takie różnice są, i to w kwestiach najważniejszych - odpowiedziała że wie o tym. Jaki więc cel miało takie stwierdzenie? Tym bardziej że obecny był ksiądz, który w żaden sposób tego nie sprostował. Co więc mogli pomyśleć uczestnicy katechezy? Że możemy postawić znak równości pomiędzy katolicyzmem, a luteranizmem? Że właściwie nie ma różnicy czy jesteśmy katolikami czy luteranami?
«Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham» J 21,17

inquisitio
Przyjaciel forum
Posty: 92
Rejestracja: 14-01-13, 13:54
Lokalizacja: Chelm

Post autor: inquisitio » 27-02-17, 08:04

Zamiast ,,nowinek" może spróbuj tercjarstwa?
A może Opus Dei ?
Serviam

marek2122
Przyjaciel forum
Posty: 80
Rejestracja: 03-02-16, 21:57
Lokalizacja: Chełm

Post autor: marek2122 » 27-02-17, 18:35

Szukam wspólnoty do której mógłbym dołączyć wraz z żoną i dziećmi. Pójdę na kilka zebrań neokatechumenatu i posłucham, może to była jednorazowa "wpadka".
«Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham» J 21,17

skrzydlaty
Przyjaciel forum
Posty: 1189
Rejestracja: 09-03-10, 19:43
Lokalizacja: Polska

Post autor: skrzydlaty » 05-03-17, 16:36

marek2122 pisze:Szukam wspólnoty do której mógłbym dołączyć wraz z żoną i dziećmi.
Co masz na myśli pisząc "z dziećmi"?

Dzieci rosną. Czego innego potrzebują małe dzieci do wieku przedszkolnego, nieco czego innego dzieci szkolne mniej więcej do gimnazjum, czego innego młodsza młodzież w gimnazjum, czego innego młodzież w średniej szkole np. liceum - to cały czas będą twoje dzieci.

Czy zdajesz sobie sprawę, że pisząc "Szukam wspólnoty do której mógłbym dołączyć wraz z żoną i dziećmi." szukasz wspólnoty, która powinna dawać wartościową propozycję na różne etapy rozwoju dzieci? Bo inaczej wspólnota będzie tylko przechowalnią dla twoich małych dzieci (to jeszcze pół biedy, choć i tak źle), co gorsza dla młodszej, a potem starszej młodzieży - żeby dzieci nie przeszkadzały w uczestnictwie dorosłych w ich wspólnocie.

Czy wspólnota, której szukasz nie powinna dawać wartościowego pokarmu dla twoich dzieci na każdym etapie ich dorastania? Czy na pewnym etapie nie powinna dawać młodzieży szansy włączyć się w ich własną, młodzieżową wspólnotę, w ramach dorosłej wspólnoty? Tak aby wasze dzieci kiedyś, już jako dorosłe osoby, w naturalny sposób, same zdecydowały czy dołączyć do dorosłej wspólnoty czy nie (jeśli w ogóle będą miały taką życiową możliwość).

Czy na pewno chcesz dołączyć do wspólnoty z dziećmi czy tyko z żoną?
Ostatnio zmieniony 05-03-17, 16:37 przez skrzydlaty, łącznie zmieniany 1 raz.

marek2122
Przyjaciel forum
Posty: 80
Rejestracja: 03-02-16, 21:57
Lokalizacja: Chełm

Post autor: marek2122 » 05-03-17, 19:31

"Czy zdajesz sobie sprawę, że pisząc "Szukam wspólnoty do której mógłbym dołączyć wraz z żoną i dziećmi." szukasz wspólnoty, która powinna dawać wartościową propozycję na różne etapy rozwoju dzieci?" Takiej właśnie wspólnoty szukam. Nie chcę uczestniczyć w tym sam, lub tylko z żoną. Jesteśmy rodziną i dlatego chciałbym w tym być z rodziną właśnie. U mnie w mieście, nie ma zbyt dużego wyboru co do takich wspólnot. Stąd przyglądam się neokatechumenatowi.
«Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham» J 21,17

skrzydlaty
Przyjaciel forum
Posty: 1189
Rejestracja: 09-03-10, 19:43
Lokalizacja: Polska

Post autor: skrzydlaty » 05-03-17, 22:45

marek2122 pisze:Takiej właśnie wspólnoty szukam.
To chyba musisz ją sobie założyć sam, bo o ile wiem, neokatechumenat to raczej wspólnota tylko dla dorosłych i nie słyszałem o ich propozycji dla dzieci i to na różnych etapach dorastania. Ale pytaj, może jest inaczej.

marek2122
Przyjaciel forum
Posty: 80
Rejestracja: 03-02-16, 21:57
Lokalizacja: Chełm

Post autor: marek2122 » 06-03-17, 12:11

Wiem że spotkania wspólnoty odbywają się z dziećmi, a dla mnie to już dużo. Chcę dać swoim dzieciom szansę której sam nie miałem.
«Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham» J 21,17

ODPOWIEDZ