Brewiarz

Tutaj są dyskusje na temat wiary. Masz jakieś pytania dotyczące nauki Kościoła, na temat chrześcijaństwa, sekt, wiary, a także komentarz na temat jakiegoś tekstu z mojej stronki? Tutaj możesz wyrazić swoje opinie i zadać pytania.

Moderator: Marek MRB

RafałP
Przyjaciel forum
Posty: 4
Rejestracja: 14-01-17, 13:31
Lokalizacja: Bełchatów

Brewiarz

Post autor: RafałP » 21-02-17, 10:34

Szczęść Bożę, witam

Jestem osobą świecką. Zdaję sobie doskonale sprawę, że tę modlitwę należy odmawiać najlepiej we wspólnocie. Jestem początkującym i nie bardzo mam kogo zapytać o tę modlitwę.

Moje pytania:

1. Czy poszczególne części modlitwy, należy odmawiać śpiewem, czy też mogę je przeczytać i rozważać w sercu? Może inaczej, czy jeżeli tylko przeczytam to taka modlitwa będzie poprawnie odmówiona? Nie uciekam wcale świadomie od śpiewu :), tylko nie bardzo mi to jeszcze wychodzi.

2. Wiadomo, że Jutrznia i Nieszpory są najważniejsze. Czy można odmówić na przykład na sam początek dnia Nieszpory? Albo samą Godzinę czytań? Albo samą Kompletę? Czy takie pojedyncze odmawianie ma wtedy sens?

3. Nie chciałbym w jakikolwiek sposób źle odmawiać tę modlitwę. Proszę o odpowiedź.

Pozdrawiam

inquisitio
Przyjaciel forum
Posty: 92
Rejestracja: 14-01-13, 13:54
Lokalizacja: Chelm

Post autor: inquisitio » 27-02-17, 07:57

Ad 1
Można czytać .
Czy śpiewasz czy czytasz nie traktuj tego ze coś musisz wykonać itp. Jest to modlitwa i tak też to wszystko traktuj, lecz na zasadzie czegos co wypływa z Twojego wnętrza a nie jako coś co trzeb zrobić żeby zaliczyć .
Możesz to robić jak Kameduli , jednym tonem ,półgłosem i powoli.Znajdź gdzieś takie na YouTube.
Ad 2
Można z rana odmówić tylko Czytania bądź Jutrznie. Kompleta i Nie szpony to modlitwy wieczorne dziwne wiec by było jakby je odmawiać na rozpoczęcie dnia. Co do Czytań jeszcze to można je odmawiać o dowolnej porze .
Ad 3
Nie ma czegoś takiego jak zła modlitwa jeżeli płynie z serca. Zła modlitwa to taka kiedy jej brak ;-)
Ostatnio zmieniony 27-02-17, 08:00 przez inquisitio, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ