Trwa aktualizacja forum. Pisać już można, skorzystajcie z opcji przypomnij hasło, gdyż hasła przepadły. Nowe hasło dostaniecie mailem, na email podany podczas rejestracji.

Czy istnieją ludzie niewierzący?

Tutaj są dyskusje na temat wiary. Masz jakieś pytania dotyczące nauki Kościoła, na temat chrześcijaństwa, sekt, wiary, a także komentarz na temat jakiegoś tekstu z mojej stronki? Tutaj możesz wyrazić swoje opinie i zadać pytania.

Moderator: Marek MRB

Dyzio
Przyjaciel forum

Czy istnieją ludzie niewierzący?

Post autor: Dyzio » 10-06-17, 19:52

Mieszkam w małej parafii, gdzie większość ludzi zna się nawzajem.
Istnieje tu jedynie cmentarz parafialny i w przypadku śmierci nie katolika, jest obowiązek tam go pogrzebać.
Teoretycznie tylko sam pogrzeb bez nabożeństwa w świątyni.

Jak w każdym środowisku zdarzają się tu i pochówki innowierców, ateistów, czy też denatów (czytaj: samobójców).
W przeciągu ostatnich ponad 30 lat nie odnotowałem ani jednego "uproszczonego" pochówka.
Zapytałem kiedyś o to mojego plebana, który tak mi to objaśnił ten ewenement:

- zmarły katolik ma katolicki "normalny" pogrzeb
- pozostali ( w/w ludzie) są traktowani jako ludzie chorzy (psychicznie?) i podlegają nadzwyczajnej dyspensie

Zrozumiałem, że nie ma już nie katolików.

Często odwiedzam cmentarz przy Kościele Świętego Krzyża w mazowieckim Pułtusku.
Tam cmentarz ogrodzony jest murem, a za nim jest wiele krzyży na mogiłach tych zmarłych, którym odmówiono katolickiego
pochówka w poświęconej ziemi. Krzyży tych już tam nie przybywa, więc można myśleć, że to jest obecnie wzorowe
społeczeństwo lub że i tam obecnie chowa się głowę w przysłowiowy piasek udając strusia.

Są, czy nie ma już niewierzących wśród nas?
Ostatnio zmieniony 10-06-17, 19:56 przez Dyzio, łącznie zmieniany 1 raz.

marek2122
Przyjaciel forum

Post autor: marek2122 » 11-06-17, 12:47

To nie sposób pochówku świadczy o tym, czy ktoś był wierzący czy nie. Na to "pracujemy" jeszcze za życia.
«Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham» J 21,17

ODPOWIEDZ