Czy istnieją ludzie niewierzący?

Tutaj są dyskusje na temat wiary. Masz jakieś pytania dotyczące nauki Kościoła, na temat chrześcijaństwa, sekt, wiary, a także komentarz na temat jakiegoś tekstu z mojej stronki? Tutaj możesz wyrazić swoje opinie i zadać pytania.

Moderator: Marek MRB

Dyzio
Przyjaciel forum
Posty: 2
Rejestracja: 24-01-17, 20:00

Czy istnieją ludzie niewierzący?

Post autor: Dyzio » 10-06-17, 20:52

Mieszkam w małej parafii, gdzie większość ludzi zna się nawzajem.
Istnieje tu jedynie cmentarz parafialny i w przypadku śmierci nie katolika, jest obowiązek tam go pogrzebać.
Teoretycznie tylko sam pogrzeb bez nabożeństwa w świątyni.

Jak w każdym środowisku zdarzają się tu i pochówki innowierców, ateistów, czy też denatów (czytaj: samobójców).
W przeciągu ostatnich ponad 30 lat nie odnotowałem ani jednego "uproszczonego" pochówka.
Zapytałem kiedyś o to mojego plebana, który tak mi to objaśnił ten ewenement:

- zmarły katolik ma katolicki "normalny" pogrzeb
- pozostali ( w/w ludzie) są traktowani jako ludzie chorzy (psychicznie?) i podlegają nadzwyczajnej dyspensie

Zrozumiałem, że nie ma już nie katolików.

_________________________________

Często odwiedzam cmentarz przy Kościele Świętego Krzyża w mazowieckim Pułtusku.
Tam cmentarz ogrodzony jest murem, a za nim jest wiele krzyży na mogiłach tych zmarłych, którym odmówiono katolickiego
pochówka w poświęconej ziemi. Krzyży tych już tam nie przybywa, więc można myśleć, że to jest obecnie wzorowe
społeczeństwo lub że i tam obecnie chowa się głowę w przysłowiowy piasek udając strusia.

Są, czy nie ma już niewierzących wśród nas?
Ostatnio zmieniony 10-06-17, 20:56 przez Dyzio, łącznie zmieniany 1 raz.

marek2122
Przyjaciel forum
Posty: 80
Rejestracja: 03-02-16, 21:57
Lokalizacja: Chełm

Post autor: marek2122 » 11-06-17, 13:47

To nie sposób pochówku świadczy o tym, czy ktoś był wierzący czy nie. Na to "pracujemy" jeszcze za życia.
«Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham» J 21,17

ODPOWIEDZ