Maryja

Tutaj są dyskusje na temat wiary. Masz jakieś pytania dotyczące nauki Kościoła, na temat chrześcijaństwa, sekt, wiary, a także komentarz na temat jakiegoś tekstu z mojej stronki? Tutaj możesz wyrazić swoje opinie i zadać pytania.

Moderator: Marek MRB

servus
Przyjaciel forum
Posty: 123
Rejestracja: 24-10-07, 22:35
Lokalizacja: Berlin

Re: Maryja

Post autor: servus » 30-07-09, 20:42

czesc!!!!

Chcialem zapytac: Kiedy pojawily sie pierwsze modlitwy za wstawiennictwem swietych?
Wiem ze do Maryi pierwsza zachowana modlitwa Sub tuum praesidium pochodzi z III wieku- ale z ktorego wieku pochodza modlitwy do innych swietych?

Kiedy zaczeto akceptowac wizerunki Jezusa?

Awatar użytkownika
J.
Przyjaciel forum
Posty: 85
Rejestracja: 15-05-09, 14:08
Lokalizacja: Pl

Re: Maryja

Post autor: J. » 31-07-09, 12:15

Wiem ze do Maryi pierwsza zachowana modlitwa Sub tuum praesidium pochodzi z III wieku- ale z ktorego wieku pochodza modlitwy do innych swietych?
Bodajże z II wieku mamy zachowane wyryte w skałach napisy "Św. Piotrze i Pawle módlcie się za nami" etc. w miejscach pielgrzymek. Kult Świętych istniał od początku.

Też warte uwagi jest "Męczeństwo Św. Polikarpa":
Tak więc mogliśmy później zebrać jego kości, cenniejsze od klejnotów i droższe od złota, aby je złożyć w miejscu stosownym. Tam też, jeśli to będzie możliwe pozwoli nam Pan spotykać się razem w weselu wielkim i radości, aby obchodzić rocznicę śmierci Polikarpa jako dzień jego narodzin i w ten sposób wspominać tych, którzy walczyli przed nami a zarazem ćwiczyć i przygotowywać tych, którzy będą walczyć w przyszłości.
...
Jemu składamy hołd naszej adoracji, gdyż jest Synem Bożym, męczenników zaś kochamy jako uczniów i naśladowców Pana, a jest to rzeczą słuszną, gdyż w stopniu niezrównanym oddali się oni na służbę Królowi i Mistrzowi. Obyśmy i my również mogli stać się ich towarzyszami i współuczniami.
Kiedy zaczeto akceptowac wizerunki Jezusa?
Również od samego początku. Dialog z Tryfonem Justyna Męczennika to chyba pierwsze zachowane świadectwo..

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11193
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Maryja

Post autor: hiob » 31-07-09, 15:20

Ja tylko dodam, że w domu św. Piotra w Kafarnaum są widoczne ślady wyrytej na murze modlitwy do niego, pochodzące prawdopodobnie jeszcze z pierwszego wieku, a rzymskich katakumbach można zobaczyć ikonę z wizerunkiem Maryi, namalowaną na ścianie, także z samych początków chrześcijaństwa.

Modlitwy do świętych i tworzenie ich wizerunków to nie jest "wynalazek ciemnego średniowiecza". Taka jest nasza wiara od czasów apostolskich.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

JacekM
Przyjaciel forum
Posty: 27
Rejestracja: 04-01-10, 05:58
Lokalizacja: Chicago

Mary, Mary and Mary

Post autor: JacekM » 10-01-10, 18:07

(Wydzieliłem ten post z wątku o Różańcu, bo Różaniec to modlitwa chrystocentryczna, to rozważanie życia naszego Pana, Jezusa Chrystusa, a Twój post dotyczy głównie Maryi. Hiob.)

Komu Jezus objawił się po śmierci? Nie była to Maria.
Rzymskie ceszarz Theodosius (378-398) uczynił chrześcijaństwo religią Rzymskiego imperium. Pagańscy kapłani którzy byli zmuszeni aby nazywać się chrześcijanami wnieśli swoje politeistyczne wierzenia i zabobony do kościołą prowadząc czczenie innych pośredników do Boga takich jak Diana, Isztar, Atena, Isis i inne boginie. Niektóre zostały zaabsorbowane przez kościół – takie jak, dziewica z Gładalupe i została przeniesiona na Marię.
- Biblia mówi nam, że Maria była błogosławiona między niewiastami a nie nad niewiastami.
Łukasza 1:42 i zawołała donośnym głosem i rzekła: Błogosławionaś ty między niewiastami i błogosławiony owoc żywota twego.
- Maria nie była bezgrzeszna gdyż Biblia uczy o grzeszności człowieka
Rzymian 3:10 jak napisano: Nie ma ani jednego sprawiedliwego,
Rzymian 3:23 gdyż wszyscy zgrzeszyli i brak im chwały Bożej,
Rzymian 5:12 Przeto jak przez jednego człowieka grzech wszedł na świat, a przez grzech śmierć, tak i na wszystkich ludzi śmierć przyszła, bo wszyscy zgrzeszyli;
I Jana 1:8 Jeśli mówimy, że grzechu nie mamy, sami siebie zwodzimy, i prawdy w nas nie ma.
- Biblia uczy nas że Maria sama mówi o swojej potrzebie zbawiciela
Łukasza 1:46 I rzekła Maria: Wielbi dusza moja Pana,
- Maria nie przywłaszczyła sobie nieba Rzymian 6:23 Albowiem zapłatą za grzech jest śmierć, lecz darem łaski Bożej jest żywot wieczny w Chrystusie Jezusie, Panu naszym.
Hebrajczyków 9:27 A jak postanowione jest ludziom raz umrzeć, a potem sąd,
Wielki historyk Augustyn który umarł w 43 r. powiedział, że Marii pochodzenie od Adama spowodowało jej śmierć z powodu grzechu i ciało naszego Pana umarło aby zabrać nasze grzechy.l
- Jest kościół w Krakowie pod nazwą św. Marii – w nim jest sławna rzeźba zrobiona przez Wita Stowsza ok. 1300 r. pokazuje ona śmierć Marii (new.advent.org – katolicka encyklopedia)
- Maria musiała otrzymać Ducha Świętego tak jak uczniowie i bracia Jezusa. Jest o tym wzmianka w Dz. Apost. 1:13,14 A gdy tam przybyli, udali się na piętro, gdzie się zatrzymali Piotr i Jan, i Jakub, i Andrzej, Filip i Tomasz, Bartłomiej i Mateusz, Jakub Alfeuszowy i Szymon Zelota, i Juda Jakubowy. (14) Ci wszyscy trwali jednomyślnie w modlitwie wraz z niewiastami i z Marią, matką Jezusa, i z braćmi jego.
- Biblia mówi nam że Maria nie jest głową kościoła: Kolosan 2:10 i macie pełnię w nim; On jest głową wszelkiej nadziemskiej władzy i zwierzchności,
- Biblia mówi, że łaska nie przychodzi od Marii – jest darem od Boga
Efezja 2:8 Albowiem łaską zbawieni jesteście przez wiarę, i to nie z was: Boży to dar
- Biblia mówi że jest Jeden Pośrednik Jezus
1 Tymot. 2:5 Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus,
Jana 14:6 Odpowiedział mu Jezus: Ja jestem droga i prawda, i żywot, nikt nie przychodzi do Ojca, tylko przeze mnie.
Jest Jeden Zbawiciel:
Izajasza 43:11 Ja, jedynie Ja, jestem Panem, a oprócz mnie nie ma wybawiciela.
Kolosan 1:14 w którym mamy odkupienie, odpuszczenie grzechów.
- Jezus ciągle wstawia się za swoimi dziećmi: Hebrajczyków 7:24, 25 ale Ten sprawuje kapłaństwo nieprzechodnie, ponieważ trwa na wieki. (25) Dlatego też może zbawić na zawsze tych, którzy przez niego przystępują do Boga, bo żyje zawsze, aby się wstawiać za nimi.
Rzymian 8:34 Któż będzie potępiał? Jezus Chrystus, który umarł, więcej, zmartwychwstał, który jest po prawicy Boga, Ten przecież wstawia się za nami.
- Biblia mówi, że Jezus a nie Maria jest naszym orędownikiem:
I Jana 2:1 Dzieci moje, to wam piszę, abyście nie grzeszyli. A jeśliby kto zgrzeszył, mamy orędownika u Ojca, Jezusa Chrystusa, który jest sprawiedliwy.
Jana 14:16 a prosić będę Ojca i da wam innego Pocieszyciela, aby był z wami na wieki
- Biblia mówi, że Duch Święty a nie Maria jest Pomocnikeim: Jana 15:26 Gdy przyjdzie Pocieszyciel, którego Ja wam poślę od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca wychodzi, złoży świadectwo o mnie;
Jana 16:7 Owego dnia w imieniu moim prosić będziecie, a nie mówię wam, że Ja prosić będę Ojca za was;
- Biblia mówi, że tylko Jezus przynosi zbawienie: Dz. Apost. 4:12 nie ma w nikim innym zbawienia; albowiem nie ma żadnego innego imienia pod niebem, danego ludziom, przez które moglibyśmy być zbawieni.
- Bóg tylko jest Zbawcą.
Izajasza 43:11 Ja, jedynie Ja, jestem Panem, a oprócz mnie nie ma wybawiciela.
- Nie ma królowej, gdyż Bóg nie dzieli swej chwały z nikim. Izajasza 42:8 Ja, Pan, a takie jest moje imię, nie oddam mojej czci nikomu ani mojej chwały bałwanom.
Bóg nakazuje żeby Jego tylko uwielbiać: Izajasza 48:11 Przez wzgląd na siebie, przez wzgląd na siebie czynię to, bo jakże zbezczeszczone było moje imię; a przecież mojej chwały nie oddam innemu.
- Biblia mówi wyraźnie aby czczić tylko Boga – II Mojżeszowa
Mateusza 4:10 Wtedy rzekł mu Jezus: Idź precz, szatanie! Albowiem napisano: Panu Bogu swemu pokłon oddawać i tylko jemu służyć będziesz.
Sposób w jaki Bóg uczynił rzeczy służą chwale Jezusa.
Efezjan 1:14 który jest rękojmią dziedzictwa naszego, aż nastąpi odkupienie własności Bożej, ku uwielbieniu chwały jego.
Ostatnio zmieniony 11-01-10, 01:40 przez JacekM, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11193
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Maryja

Post autor: hiob » 11-01-10, 03:49

JacekM, wyłączyłem ten post jako początek osobnego wątku. Gdy znajdę czas, po kolei odpowiem Ci na wszystko. Głównie zresztą poprzenoszę te pytania do innych wątków, bo na wszystko już na tym forum odpowiedziałem.

Mała prośba: Nie twórz takich tasiemców. Nie ma jak na to odpowiadać. Mamy sporo czasu, napisz jeden zarzut, zadaj jedno pytanie, odpowiem, napiszesz następne. Tu trzeba by siedzieć całą noc, by na wszystko odpowiedzieć, a na to, niestety, nie mam czasu.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Anaheim
Przyjaciel forum
Posty: 728
Rejestracja: 24-10-07, 22:24
Lokalizacja: SBL

Re: Maryja

Post autor: Anaheim » 11-01-10, 17:41

Chyba chodzi o to ze Maryja jest tak chalona i wielbiona glownie przez Radio Maryja, ponad Boga i Jezusa.

Nie wiem skad takie cos sie wytworzylo jak te Maryje Czestochowskie... Ze jest Krolowa Polski etc.. totalnie bezpodstawne ...

Tak przy okazji.. Jakis czas temu powstala Maryja Rydzykowa.. Rydzyk kazal namalowac siebie u boku Maryji .. jestem zniesmaczony.

Awatar użytkownika
michalone
Przyjaciel forum
Posty: 46
Rejestracja: 08-02-09, 08:31
Lokalizacja: Koniaków / woj.sląskie
Kontakt:

Re: Maryja

Post autor: michalone » 11-01-10, 18:00

Anaheim pisze:
Tak przy okazji.. Jakis czas temu powstala Maryja Rydzykowa.. Rydzyk kazal namalowac siebie u boku Maryji .. jestem zniesmaczony.
Naprawdę coś takiego powstało...?
I to jest jakiś obraz , okładka lub :-/
Kto miłuje swego brata, ten trwa w Światłości i nie może się potknąć.
I J 2,10

Anaheim
Przyjaciel forum
Posty: 728
Rejestracja: 24-10-07, 22:24
Lokalizacja: SBL

Re: Maryja

Post autor: Anaheim » 11-01-10, 19:27

Bylo cos takiego, widzialem tylko jakos ciezko mi to teraz znalezc..

O mam :D

http://picturepush.com/public/2763790
Ostatnio zmieniony 11-01-10, 19:37 przez Anaheim, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
banan
Przyjaciel forum
Posty: 37
Rejestracja: 16-05-09, 18:34
Lokalizacja: polska

Re: Maryja

Post autor: banan » 11-01-10, 20:20

Bylo cos takiego, widzialem tylko jakos ciezko mi to teraz znalezc..

O mam :D

http://picturepush.com/public/2763790
ale to moze byc fotomontaz w celu osmieszenia katolikow... jakbys mogl to podaj link jakiejs wiarygodnej stronki, na ktorej widnieje to foto bo ,az mi sie nie chce wierzyc ... aha i podaj tez link do stronki , na ktorej pisze ,ze Rydzyk kazal sobei taki obraz zrobic. Mi sie wydaje ,ze albo to jest fotomontaż , albo grupa fanatycznych ,,moherów '' namalowala (czy tam zlecila namalowanie) tego obrazu, z nadzieja ,ze takie podlizywanie sie Rydzykowi ,sprawi ,ze pojda do nieba.
Niestety na stare lata duzo ludzi pod wplywem strachu przed smiercia nagle staje sie wielkimi katolikami , wplacaja swoje emerytury np. na RM ,myslac ,ze to zmaże ich grzechy, albo klepia bezsensownie rozaniec . Wiem ,ze zaraz mi powiecie ,ze odmawianie rozanca wcale nie jest bezsensowne , no ale sam katecheta nam powiedzial , ze takie klepanie ,,Zdrowasiek'' przez babcie nie ma sensu, bo nie liczy sie ilosc ale jakosc, wiec lepiej odmowic raz ,,Zdrowaś Mario'' ,ale zastanowic sie o co w tej modlitwie chodzi ,itp , niz 10 razy caly rozaniec.

Wracajac do tego obrazu , to nawet jesli jest on prawdziwy to mysle ze to grupka walnietych moherow go zrobila, wiec nei mozna mowic ,ze wszyscy sluchacze RM sa nienormalni z Rydzykiem na czele, no ale jesli jest tak jak mowisz ,ze Rydzyk kazal sobie namalowac taki obraz ( w co raczej nie wierze) to powinnien sie leczyc ;p , bo to ,że jest ojcem dyrektorem RM to wcale nie oznacza ,ze jest pod opieka Maryi i ze pojdzie do neiba.Nie wiem czy sie ze mna zgodzicie, ale uwazam ,ze zaden czlowiek nie moze byc pewny ,ze pojdzie do nieba, nawet ksiadz czy papiez, bo to Bog zdecyduje .
Witam i o zdrowie pytam.

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11193
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Mary, Mary and Mary

Post autor: hiob » 19-01-10, 22:55

Przede wszystkim przepraszam, że tak długo nie znalazłem czasu na odpowiedź. Ale postaram się teraz odpowiedzieć na wszystkie Twoje uwagi, albo przekierować Cię do odpowiednich wątków.
JacekM pisze: Komu Jezus objawił się po śmierci? Nie była to Maria.
Przede wszystkim skąd to wiesz? Jeżeli Biblia o czymś nie pisze, to nie znaczy, że to się nie wydarzyło. Biblia nam podaje, że było pięciuset świadków Zmartwychwstałego Jezusa. Znasz tę całą listę? Bo ja nie.

Po drugie jeżeli to jest na coś argument, to na co? Nie bardzo rozumiem.
Rzymskie ceszarz Theodosius (378-398) uczynił chrześcijaństwo religią Rzymskiego imperium. Pagańscy kapłani którzy byli zmuszeni aby nazywać się chrześcijanami wnieśli swoje politeistyczne wierzenia i zabobony do kościołą prowadząc czczenie innych pośredników do Boga takich jak Diana, Isztar, Atena, Isis i inne boginie. Niektóre zostały zaabsorbowane przez kościół – takie jak, dziewica z Gładalupe i została przeniesiona na Marię.
Czy mógłbyś podać choć jeden dowód na to, zamiast przepisywać tu jakieś totalne bzdury z Internetu? Ja rozumiem, że są osoby, które tak uważają, ale w historii nie wystarczy w coś wierzyć. Historia jest nauką badania faktów. Muszą być jakieś podstawy do takich twierdzeń. Tymczasem na te twierdzenia nie ma żadnych podstaw.

Natomiast są dowody na to, że Maryi oddawano cześć znacznie wcześniej. W katakumbach w Rzymie są namalowane wizerunki Maryi na ścianach, pochodzące z drugiego i trzeciego wieku, którym pierwsi chrześcijanie oddawali cześć. Na wiele pokoleń przed "poganizacją" chrześcijaństwa, która tak naprawdę nigdy nie nastąpiła.
- Biblia mówi nam, że Maria była błogosławiona między niewiastami a nie nad niewiastami.
Łukasza 1:42 i zawołała donośnym głosem i rzekła: Błogosławionaś ty między niewiastami i błogosławiony owoc żywota twego.
Hmm... mam wrażenie, że szukasz, by się do czegoś przyczepić, a sam nie bardzo wiesz do czego. Możemy dyskutować, jeżeli masz rzeczywiste problemy ze zrozumieniem nauki Kościoła Katolickiego, ale o co Ci tutaj chodzi? Oczywiste jest, że Maryja jest błogosławiona między niewiastami. Nikt nie twierdzi, że ona nie jest człowiekiem. Jest jednym z nas. Żydowską dziewczyną, którą Bóg wybrał, by się stała nie tylko jego córką, bo każdy z nas jest dzieckiem bożym, ale także, by była Jego oblubienicą i Matką Boga. Na tym polega to unikalne błogosławieństwo, jakiego doznała.

Zauważ też, że św. Łukasz w jednym zdaniu wymienia, cytując natchnioną przez Ducha Świętego Elżbietę, błogosławieństwo dla Maryi, jak i dla Jezusa. Czyli jest to jakieś unikalny, bardzo specjalny rodzaj błogosławieństwa, prawda? Jeżeli chcesz tu na siłę obniżyć rangę tej proklamacji, to uderzasz także w "owoc jej żywota", w samego Mesjasza.
- Maria nie była bezgrzeszna gdyż Biblia uczy o grzeszności człowieka
Rzymian 3:10 jak napisano: Nie ma ani jednego sprawiedliwego,
Rzymian 3:23 gdyż wszyscy zgrzeszyli i brak im chwały Bożej,
Rzymian 5:12 Przeto jak przez jednego człowieka grzech wszedł na świat, a przez grzech śmierć, tak i na wszystkich ludzi śmierć przyszła, bo wszyscy zgrzeszyli;
I Jana 1:8 Jeśli mówimy, że grzechu nie mamy, sami siebie zwodzimy, i prawdy w nas nie ma.
Na ten zarzut znajdziesz odpowiedź TUTAJ. Napisałem tam między innymi, cytuję:
Święty Paweł, gdy mówi o tym, że "nie ma sprawiedliwego, nawet ani jednego" poprzedza to słowami "jest napisane". A gdy pójdziemy zobaczyć tam, gdzie jest to napisane, czyli do psalmu 14, to zobaczymy, że ci wszyscy, to jednak nie są "wszyscy wszyscy", ale ci, "którzy lud mój pożerają, jak gdyby chleb jedli, którzy nie wzywają Pana?" (PS 14,4)

Poza tym Paweł pisze o nas, zwykłych ludziach. Maryja nie jest zwykłym człowiekiem, jest Matką Boga. Jest "pełna łaski". Jest wybrana przez Boga na swą Matkę. Jezus wypełnił w sposób doskonały Prawo. Także to prawo, które nakazuje czcić swą matkę, więc cześć Jezusa dla swej Matki jest także doskonała. Każde umniejszenie tego, kim jest Maryje nie jest "antymaryjne", ale poniżające Jezusa. Każdy dogmat maryjny gloryfikuje bowiem Jezusa, nie Maryję. Ona tylko w kontekście tego faktu, że została wybrana przez Boga na Jego Matkę jest "kimś nadzwyczajnym".

Każdy z nas ma niezwykła godność wynikającą z faktu, że jesteśmy przybranymi dziećmi bożymi, ale tylko jeden człowiek jest także Matką i Oblubienicą Boga. I to nie przybraną, nie symboliczną, ale faktyczną. Tylko Maryja jest Oblubienicą Ducha Świętego i tylko Ona jest Matką Jezusa. Ma więc unikalny stosunek z każdą z trzech Osób Trójcy Świętej: Córka Ojca, Oblubienica, żona Ducha, Matka Syna. Negowanie faktu, że taka osoba mogła otrzymać wystarczające łaski, by być uchronioną od jakiegokolwiek grzechu jest dość żałosną próbą ataku na Kościół uczący nas prawdy o Maryi i nie ma nic wspólnego z rzeczywistością, jaką ustanowił Bóg. Dla Boga bowiem, który stworzył świat z niczego nie ma żadnej trudności w daniu komukolwiek takich łask, jakie On ma dać ochotę.
- Biblia uczy nas że Maria sama mówi o swojej potrzebie zbawiciela
Amen. Niczego innego Kościół nie uczy. Tyle, że Ona została zbawiona w sposób doskonalszy. Można kogoś, kto wpadł do szamba zbawić, wyciągając go. Ale można go zbawić w sposób doskonalszy, ratując go przed wpadnięciem. Bóg tak właśnie zbawił swą Matkę.
- Maria nie przywłaszczyła sobie nieba Rzymian 6:23 Albowiem zapłatą za grzech jest śmierć, lecz darem łaski Bożej jest żywot wieczny w Chrystusie Jezusie, Panu naszym.
Hebrajczyków 9:27 A jak postanowione jest ludziom raz umrzeć, a potem sąd,
Wielki historyk Augustyn który umarł w 43 r. powiedział, że Marii pochodzenie od Adama spowodowało jej śmierć z powodu grzechu i ciało naszego Pana umarło aby zabrać nasze grzechy.l
Kościół wcale nie głosi, że Maryje nie umarła. Po prostu tego nie wiemy. Wielu teologów spekuluje na ten temat, na Wschodzie tradycja, że nie zmarła nigdy jest mocniejsza, niż w Kościele Rzymskim, ale nie jest to żaden dogmat. Dogmatem jest to, że została zabrana do Nieba z duszą i ciałem. Być może dopiero po śmierci.

I nie jest to wcale takie niezwykłe. Cytujesz Biblię mówiącą, że "ludziom raz umrzeć, a potem sąd". Bardzo dobrze, zgadzam się. Jednak Biblia uczy, że były co najmniej dwa inne przypadki zabrania świętych do nieba, z ciałem i to za życia. Henoch i Eliasz tak właśnie zostali potraktowani przez Boga. Zatem kolejny dowód na to, że nie można brać jakiegoś wersetu z Biblii, który dotyczy zupełnie innej nauki i innej sytuacji i używać go jako "dowodu" przeciw prawdziwemu nauczaniu Kościoła.

Więcej na ten temat znajdziesz TUTAJ.
- Jest kościół w Krakowie pod nazwą św. Marii – w nim jest sławna rzeźba zrobiona przez Wita Stowsza ok. 1300 r. pokazuje ona śmierć Marii (new.advent.org – katolicka encyklopedia)
Jest też jej grób, na którym sam byłem kilka miesięcy temu. Sam zobacz, na forum są zdjęcia: viewtopic.php?t=1104&start=39
- Maria musiała otrzymać Ducha Świętego tak jak uczniowie i bracia Jezusa. Jest o tym wzmianka w Dz. Apost. 1:13,14 A gdy tam przybyli, udali się na piętro, gdzie się zatrzymali Piotr i Jan, i Jakub, i Andrzej, Filip i Tomasz, Bartłomiej i Mateusz, Jakub Alfeuszowy i Szymon Zelota, i Juda Jakubowy. (14) Ci wszyscy trwali jednomyślnie w modlitwie wraz z niewiastami i z Marią, matką Jezusa, i z braćmi jego.
Hmm... A to na co niby jest argument? Nie bardzo rozumiem. Poza tym... to nie pierwszy raz, gdy na Maryję zstąpił Duch Święty, prawda? Pierwszy raz stało się to 33 lata wcześniej, w Nazarecie.
- Biblia mówi nam że Maria nie jest głową kościoła: Kolosan 2:10 i macie pełnię w nim; On jest głową wszelkiej nadziemskiej władzy i zwierzchności,
Cale szczęście, bo gdyby było inaczej, Biblia by przeczyła nauce Kościoła. A tak się wszystko zgadza: Biblia i Kościół uczą dokładnie tego samego. ;-)
- Biblia mówi, że łaska nie przychodzi od Marii – jest darem od Boga
Efezja 2:8 Albowiem łaską zbawieni jesteście przez wiarę, i to nie z was: Boży to dar
Amen. Kościół uczy dokładnie tego samego.
- Biblia mówi że jest Jeden Pośrednik Jezus
1 Tymot. 2:5 Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus,
Jana 14:6 Odpowiedział mu Jezus: Ja jestem droga i prawda, i żywot, nikt nie przychodzi do Ojca, tylko przeze mnie.
Jest Jeden Zbawiciel:
Izajasza 43:11 Ja, jedynie Ja, jestem Panem, a oprócz mnie nie ma wybawiciela.
Kolosan 1:14 w którym mamy odkupienie, odpuszczenie grzechów.
Zgadzam się całkowicie. Tylko Jezus jest naszym Zbawicielem i tylko przez Niego możemy osiągnąć niebo. W tym sensie Jego pośrednictwo jest unikalne. Ale wcale to nie znaczy, że na świecie nie ma innego rodzaju pośrednictwa, albo, że inne pośrednictwa są sprzeczne z nauczaniem Biblii.

Na przykład gdy kupujesz mieszkanie, korzystasz z usług pośrednika handlu nieruchomościami, prawda? Gdy kupujesz samochód, idziesz do dealera. Kupując produkty spożywcze, korzystasz z pośrednictwa handlu. A nawet w relacjach z Bogiem korzystamy z innych pośredników, niż Jezus.

Biblia nam wyraźnie nakazuje modlić się za siebie wzajemnie. To jest przecież pośrednictwo. Apokalipsa, w piątym i ósmym rozdziale pokazuje nam, jak święci i aniołowie zanoszą przed Tron Pana nasze modlitwy. Zatem pośredniczą. Więc nie tylko pośrednictwo Maryi nie jest sprzeczne z nauczaniem Biblii, ale wręcz z tego nauczania wynika. Więcej o pośrednictwie Maryi wyczytasz TUTAJ.
Jana 14:16 a prosić będę Ojca i da wam innego Pocieszyciela, aby był z wami na wieki
- Biblia mówi, że Duch Święty a nie Maria jest Pomocnikeim: Jana 15:26 Gdy przyjdzie Pocieszyciel, którego Ja wam poślę od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca wychodzi, złoży świadectwo o mnie;
Zaraz, zaraz, cytowany przez Ciebie werset rzeczywiście mówi o obietnicy zesłania Ducha Świętego, ale nic nie mówi na temat Maryi. Nie wiem więc czemu go używasz tu jako jakiś argument. I to właśnie ten Duch Święty, który otrzymał Kościół, doprowadził nas do pełni Prawdy. A zatem, jeżeli ten werset jest na cokolwiek argumentem, to na nieomylność nauki Kościoła.
Jana 16:7 Owego dnia w imieniu moim prosić będziecie, a nie mówię wam, że Ja prosić będę Ojca za was;
- Biblia mówi, że tylko Jezus przynosi zbawienie: Dz. Apost. 4:12 nie ma w nikim innym zbawienia; albowiem nie ma żadnego innego imienia pod niebem, danego ludziom, przez które moglibyśmy być zbawieni.
- Bóg tylko jest Zbawcą.
Izajasza 43:11 Ja, jedynie Ja, jestem Panem, a oprócz mnie nie ma wybawiciela.
Amen. Dokładnie tego właśnie uczy Kościół.
- Nie ma królowej, gdyż Bóg nie dzieli swej chwały z nikim. Izajasza 42:8 Ja, Pan, a takie jest moje imię, nie oddam mojej czci nikomu ani mojej chwały bałwanom.
Bóg nakazuje żeby Jego tylko uwielbiać: Izajasza 48:11 Przez wzgląd na siebie, przez wzgląd na siebie czynię to, bo jakże zbezczeszczone było moje imię; a przecież mojej chwały nie oddam innemu.
Toteż my oddajemy uwielbienie tylko Bogu. Maryi oddajemy jedynie cześć. A to, że jest Królową wiemy z samej Biblii, ale o tym przeczytaj TUTAJ.
- Biblia mówi wyraźnie aby czczić tylko Boga – II Mojżeszowa
Mateusza 4:10 Wtedy rzekł mu Jezus: Idź precz, szatanie! Albowiem napisano: Panu Bogu swemu pokłon oddawać i tylko jemu służyć będziesz.
No cóż, najwyraźniej nie znasz zbyt dobrze Biblii. Nie wystarczy znać kilka wersetów. Biblia wyraźnie nakazuje oddawać innym cześć. Zaczynając od Dekalogu:

Czcij ojca twego i matkę twoją, abyś długo żył na ziemi, którą Pan, Bóg twój, da tobie. (Wj 20,12)

... które to przykazanie powtarza na święty Paweł:

Czcij ojca twego i matkę - jest to pierwsze przykazanie z obietnicą - aby ci było dobrze i abyś był długowieczny na ziemi. [...] Niewolnicy, ze czcią i bojaźnią w prostocie serca bądźcie posłuszni waszym doczesnym panom, jak Chrystusowi... (Ef 6, 2,3,5)

Święty Paweł zresztą i w innych miejscach naucza o obowiązku oddawania czci innym. Na przykład tutaj:

Oddajcie każdemu to, mu się należy: komu podatek - podatek, komu cło - cło, komu uległość - uległość, komu cześć - cześć. (Rz 13,7)

Podobnie święty Piotr nakazuje nam oddawać cześć władzy świeckiej:

Wszystkich szanujcie, braci miłujcie, Boga się bójcie, czcijcie króla! (1 P 2,17)

Zatem nie chodzi o to, by nikomu nie oddawać czci, ale by rozgraniczać między czcią należna tylko Bogu, a czcią należną stworzeniom. A jeżeli ktoś oddaje cześć boską Maryi, to niezależnie od tego kim jest - grzeszy i to bardzo ciężko. I to nie jest mój wymysł, ale nauka Kościoła Katolickiego.
Sposób w jaki Bóg uczynił rzeczy służą chwale Jezusa.
Efezjan 1:14 który jest rękojmią dziedzictwa naszego, aż nastąpi odkupienie własności Bożej, ku uwielbieniu chwały jego.
Amen!
Ostatnio zmieniony 22-01-10, 10:09 przez hiob, łącznie zmieniany 4 razy.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11193
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Maryja

Post autor: hiob » 19-01-10, 23:16

banan pisze: ale to moze byc fotomontaz w celu osmieszenia katolikow... jakbys mogl to podaj link jakiejs wiarygodnej stronki, na ktorej widnieje to foto bo ,az mi sie nie chce wierzyc ... aha i podaj tez link do stronki , na ktorej pisze ,ze Rydzyk kazal sobei taki obraz zrobic. Mi sie wydaje ,ze albo to jest fotomontaż , albo grupa fanatycznych ,,moherów '' namalowala (czy tam zlecila namalowanie) tego obrazu, z nadzieja ,ze takie podlizywanie sie Rydzykowi ,sprawi ,ze pojda do nieba.
Wybacz, ale nie bardzo podążam za tokiem Twojego rozumowania. Co Cię tak oburza? I co daje Ci prawo obrażania innych stwierdzeniami "fanatyczne mohery"?

Może to głupie, czy w złym smaku, ale ani nie jest grzeszne, ani nie warte rozpoczynania śledztwa na wielką skalę. Jak ktoś chce namalować obraz Maryi z jakimś księdzem, to niech maluje, co Tobie do tego?
Niestety na stare lata duzo ludzi pod wplywem strachu przed smiercia nagle staje sie wielkimi katolikami , wplacaja swoje emerytury np. na RM ,myslac ,ze to zmaże ich grzechy, albo klepia bezsensownie rozaniec . Wiem ,ze zaraz mi powiecie ,ze odmawianie rozanca wcale nie jest bezsensowne , no ale sam katecheta nam powiedzial , ze takie klepanie ,,Zdrowasiek'' przez babcie nie ma sensu, bo nie liczy sie ilosc ale jakosc, wiec lepiej odmowic raz ,,Zdrowaś Mario'' ,ale zastanowic sie o co w tej modlitwie chodzi ,itp , niz 10 razy caly rozaniec.
Aha... To jeszcze powiedz mi, skąd katecheta wie, czy te babcie klepią różaniec, czy odmawiają go pobożnie, rozważając życie Jezusa. Jest on mistykiem? Jezus mu się objawił? Czy też po prostu bredzi on, a Ty zanim.

A ja? Ja wysyłam co miesiąc pieniądze na katolickie radio i to niejedno. I każdego dnia odmawiam różaniec. To lepiej, żebym przestał? I zamiast się modlić parę godzin dziennie lepiej, żebym zaczął odmawiać jedno "Zdrowaś Mario"? To czemu święty Paweł uczy: "Nieustannie się módlcie"?
Wracajac do tego obrazu , to nawet jesli jest on prawdziwy to mysle ze to grupka walnietych moherow go zrobila, wiec nei mozna mowic ,ze wszyscy sluchacze RM sa nienormalni z Rydzykiem na czele, no ale jesli jest tak jak mowisz ,ze Rydzyk kazal sobie namalowac taki obraz ( w co raczej nie wierze) to powinnien sie leczyc ;p ,
Ostrzegam, że jak jeszcze raz będziesz w taki sposób pisał o jakiejkolwiek grupie ludzi, to wylecisz z tego forum. Chyba Ci się coś pomyliło. Przeczytaj regulamin tego forum. Obrażanie kogokolwiek jest tu zabronione i nie jest to martwy przepis. Kilka osób już wyleciało z tego forum, bo mieli problem ze zrozumieniem co to znaczy pisanie z szacunkiem o innych.
bo to ,że jest ojcem dyrektorem RM to wcale nie oznacza ,ze jest pod opieka Maryi i ze pojdzie do neiba.Nie wiem czy sie ze mna zgodzicie, ale uwazam ,ze zaden czlowiek nie moze byc pewny ,ze pojdzie do nieba, nawet ksiadz czy papiez, bo to Bog zdecyduje .
A na jakiej podstawie stwierdzasz, że ktokolwiek ze słuchaczy Radia Maryja twierdzi inaczej? Na jakiej podstawie twierdzisz, że ktokolwiek, łącznie z ojcem Rydzykiem, twierdzi, że pójdzie on do nieba za to, że jest dyrektorem radia?

Zastanów się co wypisujesz. Nikt Ci nie każe słuchać Radia Maryja. Ja sam go nie słucham i nie wszystko, czego tam uczą, mi się podoba. Jednak nie daje mi to żadnych praw do obrażania słuchaczy tej rozgłośni, do poniżania ich, do wywyższania się ponad nich. Wiele osób w mojej rodzinie słucha tego radia, łącznie z moją mamą. Jest tam wiele wspaniałych programów. Transmisje Mszy, wspólne modlitwy. Jest to niezwykły dar dla wielu osób chorych. Nie masz prawa tak pisać, jak to zrobiłeś powyżej i jeżeli będziesz próbował, Twoje posty, wraz z Twoją osobą, będą usunięte z tego forum.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Awatar użytkownika
GiE
Przyjaciel forum
Posty: 306
Rejestracja: 17-01-10, 21:53
Lokalizacja: Polska

Re: Maryja

Post autor: GiE » 20-01-10, 13:43

Troszkę zejdę z wątku.
Hiob, kiedyś na jednej z Twoich stron widziałem przetłumaczony tekst pewnego nawróconego na katolicyzm protestanta, który pisał o Maryi. Mógłbyś przypomnieć tą stronę?
Chciałbym umocnić moje przekonanie w siłę działania Maryi i zgodę jaką otrzymała od Boga na swoje wstawiennictwo. Bo zdanie protestantów jest znane w tej kwestii. A ja chciałbym się utwierdzić w katolickim odniesieniu.
Ostatnio zmieniony 20-01-10, 13:56 przez GiE, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11193
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Maryja

Post autor: hiob » 20-01-10, 15:53

psotnic, nie jestem pewien, ale chyba chodzi Ci o Scotta Hahna, viewtopic.php?t=716 Temat z nim jest "przyklejony" w dziale "apologetyka", więc łatwo go znaleźć.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Awatar użytkownika
GiE
Przyjaciel forum
Posty: 306
Rejestracja: 17-01-10, 21:53
Lokalizacja: Polska

Re: Maryja

Post autor: GiE » 20-01-10, 16:10

hiob pisze:psotnic, nie jestem pewien, ale chyba chodzi Ci o Scotta Hahna, viewtopic.php?t=716 Temat z nim jest "przyklejony" w dziale "apologetyka", więc łatwo go znaleźć.
Tamto chyba było na frondzie, ale to raczej to samo. Dzięki.

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11193
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Maryja

Post autor: hiob » 20-01-10, 18:39

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

ODPOWIEDZ