Książki - filmy - audycje - spotkania - prasa .

Tutaj są dyskusje na temat wiary. Masz jakieś pytania dotyczące nauki Kościoła, na temat chrześcijaństwa, sekt, wiary, a także komentarz na temat jakiegoś tekstu z mojej stronki? Tutaj możesz wyrazić swoje opinie i zadać pytania.

Moderator: Marek MRB

krokodyl
Przyjaciel forum
Posty: 79
Rejestracja: 12-03-08, 21:29

Książki - filmy - audycje - spotkania - prasa .

Post autor: krokodyl » 27-04-08, 21:54

Pragnę zaproponować Wam nowy temat o nazwie j.w . Myślę że to forum zasługuje na dział dotyczący mówiąc ogólnie wszelkich mediów oraz prasy godnej polecenia . Nie znalazłem na forum takiego tematu . Może zle szukałem ? W takim przypadku sprostujecie mnie . Jeśli jednak pomysł Wam się spodoba , to proszę byście ograniczali wpisy do tytułu , wydawnictwa i autora , krótkiego opisu . Prowadzenie dyskusji na temat poszczegónych np książek spowoduje haos a moje zamierzenie o dzieleniu się godnymi uwagi pozycjami spali na panewce . Myślę że tworzenie odrębnych tematów dla poszczególnych kategorii tj, osobnego dla książek , osobnego dla filmu itd chyba mija się z sensem . Oczywiście nie jestem tu sam a przede wszystkim nie jestem administratorem , zatem Wasze opinie co do tematu są nieodzowne . By nie przedłużać niech pierwszą pozycją będzie książka którą polecił Hiob w dziale o New Age . Hiob jeśli temat się podoba to zrób ten początek , no i koniecznie dopisz wydawnictwo i rok wydania , tak łatwiej będzie do niej dotrzeć . pozdrawiam

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11192
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Książki - filmy - audycje - spotkania - prasa .

Post autor: hiob » 28-04-08, 01:44

krokodyl, wydaje mi się, że jest to dobry pomysł. Jest wiele książek, które są naprawdę godne polecenia, a ponieważ książki są dość drogie, a księgarnie pełne wydawnictw, czasem trudno wybrać coś naprawdę wartościowego.

Ja jednak na początek chciałbym polecić coś innego, niż książkę ojca Pacwy. Pierwszą rzeczą jaką bym polecił jest książka pod tytułem "Opinie o Jezusie". Autorem jest Vittorio Messori, wydawnictwo M. Messori dopisał potem dwie części do tej interesującej książki, pierwsza nosi tytuł Umęczon pod Ponckim Piłatem?", a druga "Mówią, że zmartwychwstał" Pasjonująca lektura bardziej w stylu historycznych powieści detektywistycznych, niż podręczników teologii. Messori przypomina trochę Łysiaka i wspaniale posługuje się logiką by ukazać prawdziwość przesłania Ewangelii i prawdziwego "historycznego Jezusa". Polecam serdecznie każdemu, zwłaszcza tym, którzy lubią robić pożytek ze swego rozumu. :-D
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Awatar użytkownika
o. Placyd Koń
Administrator
Posty: 375
Rejestracja: 11-04-08, 00:53
Lokalizacja: Neukirchen b. Hl. Blut, Niemcy
Kontakt:

Re: Książki - filmy - audycje - spotkania - prasa .

Post autor: o. Placyd Koń » 29-04-08, 04:52

Z przyjemnością dorzucę swoje "trzy grosze". Bardzo lubię książkę Jo Croissant, "Kobieta. Kapłaństwo serca", wydawnictwo "W drodze". Ta książka to świetny prezent dla pań. Dlaczego? Ojciec święty Jan Paweł II pisał o "geniuszu kobiety". Jednak tak naprawdę ogromna większość płci pięknej tak nie uważa. Mam wrażenie, że dzisiaj wiele kobiet uważa kobiecość za antywartość i zazdrości mężczyznom. Ślady tego myślenia można zobaczyć np. w sposobie ubierania się (spodnie) , języku (dzisiaj raczej nikt nie powie "pani dyrektorka", a przecież nie tak dawno była to uznana forma zwracania się do dyrektorów w spódnicy), w wybieraniu przez panie takich zawodów jak żołnierz (co również jeszcze nie tak dawno było nie do pomyślenia). Ta książka to przezwyciężenie feminizmu, który obraca się przeciwko kobietom. "Kobieta. Kapłaństwo serca", odwołująca się do Biblii, napisana przez kobietę i dla kobiet (to nie znaczy, że jest ona zabroniona dla mężczyzn ;-) ) pozwala odkryć im kobiecość nie w opozycji do mężczyzn, ale jako wartość samą w sobie, jako dar i powołanie dane im przez Pana Boga dla dobra całej ludzkości, czyli i kobiet i mężczyzn.

krokodyl
Przyjaciel forum
Posty: 79
Rejestracja: 12-03-08, 21:29

Re: Książki - filmy - audycje - spotkania - prasa .

Post autor: krokodyl » 06-05-08, 10:49

Tytuł : Cuda chrześcijańskiej wiary , autor : ks. Aleksander Posadzki SJ . Wydawnictwo WAM Księża Jezuici Kraków 2003 . Jest to zbiór artykułów publikowanych w " Posłańcu Serca Jezusowego " od 2001 do 2002 r . Książka zawiera artykuły o różnej tematyce poczynając cudów i znaków w chrześcijaństwie , przez mistycyzm , objawień Maryjnych , wyjaśnieniu podstawowych pojęć : życia po życiu , dusz czyśćcowych , satanizmu czy grzechu . Ciekawym działem jest też dział opisujący kierunki duchowości św. Maksymiliana Kolbego .

krokodyl
Przyjaciel forum
Posty: 79
Rejestracja: 12-03-08, 21:29

Re: Książki - filmy - audycje - spotkania - prasa .

Post autor: krokodyl » 06-05-08, 10:59

Tytuł : Palec Boży i władza szatana , autor : Gabriele Nanni , wydawnictwo Księży Marianów MIC Warszawa 2007 r . Ks. G Nanni , urodzony w 1959 r w Forli podjął problem egzorcyzmu już w swojej pracy doktorskiej . Jest wykładowcą z tej dziedziny w seminarium duchownym oraz sprawuje posługę pomocy kapłanom-egzorcystom . W tej książce znajdziemy odpowiedz na nurtujące pytania : czy diabeł istnieje na pewno , kim jest i jaka jest natura tego przeciwnika , co o nim myśleli Ojcowie Kościoła i jak rozumieli problem demonologii teologowie średniowieczni i nowożytni .

krokodyl
Przyjaciel forum
Posty: 79
Rejestracja: 12-03-08, 21:29

Re: Książki - filmy - audycje - spotkania - prasa .

Post autor: krokodyl » 06-05-08, 11:09

Tytuł : W świetle Ewangelii , autor : ks. Jan Twardowski, Wydawnictwo Polskiej Prowincji Dominikanów -W Drodze 2005 r . Odkryłem tą książkę niedawno . Że to prawdziwe odkrycie zrozumiałem dopiero po jakichś 50 stronach . Polecam Wam ją serdecznie . Dla mnie to jakby otwarcie na zrozumienie wielu fragmentów Pisma . Pisana jest jako krótkie a za razem proste i bardzo czytelne kazania . Podana jest w Ewangeliach Mateusza , Marka , Łukasza i Jana .

Michu46

Re: Książki - filmy - audycje - spotkania - prasa .

Post autor: Michu46 » 21-05-08, 14:21

Ja ze swojej strony mogę polecić wspaniałe książki: Pasja, także film pod tym samym tytułem Audycje, a raczej program: Między ziemią, a niebem. Prasa to: Przewodnik Katolicki. Co do spotkań to najlepsze (gdzie z resztą byłem): Lednica
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
o. Placyd Koń
Administrator
Posty: 375
Rejestracja: 11-04-08, 00:53
Lokalizacja: Neukirchen b. Hl. Blut, Niemcy
Kontakt:

Re: Książki - filmy - audycje - spotkania - prasa .

Post autor: o. Placyd Koń » 21-05-08, 17:56

Ks. Rene Laurentin, "Szatan: mit czy rzeczywistość", Instytut Wydawniczy PAX, Warszawa 1998. Próbkę tej książki cytowałem w wątku "Opowieści z Narni" i "Egzorcyzmy Emily Rose" ( http://polonus.livenet.pl/viewtopic.php?p=8035#8035 ). Oto co możemy przeczytać w nocie od wydawcy:

Wizja szatana dominuje w mediach, powraca jako wątek literacki, przedmiot zainteresowania kultury masowej, dziedzina badań socjologicznych i temat refleksji teologii. Zastanawiamy się nad obecnością i działaniem szatana w nas i wokół nas. Poruszamy się na niepewnym gruncie między wiarą a zabobonem.

Wszystkim tym wątpliwościom wychodzi naprzeciw książka ks. Rene Laurentina, eksperta Vaticanum II, członka rzymskiej Papieskiej Akademii Teologicznej, płodnego autora, znanego także w Polsce.

Z teologiczną sumiennością i zarazem dziennikarskim zacięciem Laurentin zarysowuje naukę i doświadczenie Kościoła w walce z szatanem. Przedstawia wnioski płynące z Tradycji i Objawienia (łącznie z dokumentami współczesnymi), sposoby infiltracji szatana w kulturze, a także historię i rytuał egzorcyzmów, począwszy od Kościoła pierwotnego. Powołuje się na doświadczenia egzorcystów oraz lekarzy. Łączy wiedzę teoretyczną z praktyką.

Jest to pierwsza tak wszechstronna praca na polskim rynku.

Alex
Przyjaciel forum
Posty: 1424
Rejestracja: 24-10-07, 22:24
Lokalizacja: Gdynia

Re: Książki - filmy - audycje - spotkania - prasa .

Post autor: Alex » 13-06-08, 19:25

Ostatnio trafiłam na konferencję ks. Piotra Pawlukiewicza wygłoszoną w marcu tego roku w Lublinie na temat roli ojca w wychowaniu synów, w nadawaniu - jak nazwał to ks. Pawlukiewicz -synom męskiego imienia . Konferencja ciekawa, godna polecenia wszystkim rodzicom.

I chociaż mam pewne zastrzeżenia do zbytniego generalizowania i przedstawienia roli matki w wychowaniu synów momentami w sposób trochę karykaturalny, to polecam tę konferencję i młodym i starszym - i przyszłym tatusiom również.

Konferencję można ściągnąć lub wysłuchać na stronie http://swjozef.com/?i=/mp3/rekolekcje_k ... n_2008/405 , oznaczona jest symbolem 04_03_2008 II.

Alex
Przyjaciel forum
Posty: 1424
Rejestracja: 24-10-07, 22:24
Lokalizacja: Gdynia

Re: Książki - filmy - audycje - spotkania - prasa .

Post autor: Alex » 25-06-08, 21:24

Tym razem polecę coś o relacjach pomiędzy matką a córką. Reportaż zrealizowany przez Hannę Bogoryja Zakrzewską pod tytułem "Z miłości". Reportaż opowiada historię dziewczyny, która uwikłana w toksyczny związek ze starszym o 6 lat kryminalistą, zaszła w ciążę w wieku 15 lat, urodziła córeczkę, która dziś ma już 4 lata. Początkowo obrazek jest wręcz sielankowy. Dziecko wychowuje właściwie babcia, która wspiera swoją córkę i bezgranicznie kocha wnuczkę.

Jednak z minuty na minutę trwania audycji - tak, jak przy obieraniu cebuli - odsłaniamy warstwa po warstwie, to co na początku starano się tak skrzętnie przykryć gładkimi słówkami. I już wiemy, że nic nie dzieje się bez przyczyny i postawa życiowa córki ma swe głębokie korzenie w relacjach rodzinnych. I w te chore relacje wciągana jest wnuczka - na razie niemy świadek nieskrywanej niechęci, pogardy i braku miłości pomiędzy matką a córką. I jak przy obieraniu cebuli - aż chce się płakać...
Spora porcja materiału do przemyśleń na temat relacji w rodzinie, zrozumienia, umiejętności porozumienia, miłości i przyczyn jej braku...

Reportażu można wysłuchać, bądź ściągnąć go ze strony Polskiego Radia http://www.radio.com.pl/reportaz/reportaz.asp?id=3636.

Artek

Re: Książki - filmy - audycje - spotkania - prasa .

Post autor: Artek » 04-09-08, 20:57

Po wstępnej konsultacji z Alex ;-) wrzucam link do felietonu Philipa Zimbardo, psychologa, emerytowanego profesora ze Stanford University: Zło uwodzi w siedmiu krokach. http://tinyurl.com/6n2mre . To jest link do pierwszej podstrony zlinkowany via Google. Prawdę mówiąc nie mam pojęcia kto to jest profesor Zimbardo, ale artykuł jest ciekawy.

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11192
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Książki - filmy - audycje - spotkania - prasa .

Post autor: hiob » 07-09-08, 15:46

W związku z tym, że ojciec profesor Michał Heller otrzymał prestiżową nagrodę Templetona, chciałbym polecić parę jego książek. Gdy kogoś fascynują początki wszechświata, ewolucja, współzależność między wiarą i rozumem, między nauką i Biblią, to Michał Heller jest tym,kogo warto i powinno się przeczytać. Jest wiele jego książek na rynku i pewnie wszystkie są warte polecenia, ale ja w swojej bibliotece mam tylko kilka. Na początek więc może polecę:

HELLER, ŻYCIŃSKI

"DYLEMATY EWOLUCJI"

WYD. "BIBLOS" SERIA UNIVERSUM, TARNÓW 1996

To samo wydawnictwo wydało książkę napisaną zbiorowo przez kilku autorów, której redaktorem był Heller i ktorą także bardzo polecam:

"POCZĄTEK ŚWIATA-BIBLIA A NAUKA"


RED. HELLER, DROŻDŻ

WYD. "BIBLOS" SERIA UNIVERSUM, TARNÓW 1998
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

krokodyl
Przyjaciel forum
Posty: 79
Rejestracja: 12-03-08, 21:29

Re: Książki - filmy - audycje - spotkania - prasa .

Post autor: krokodyl » 16-10-08, 14:33

Tytuł : WYZNANIA , autor św.Augustyn , Wydawnictwo Znak Kraków 2004
" Ale daj poznać , Panie - niechże to wreszcie zrozumiem - czy najpierw człowiek ma Ciebie wzywać , czy sławić ?
I czy w ogóle można Cię wzywać , zanim się Ciebie nie pozna ?
Bo jakże to ? Czy można wzywać , nie znając Ciebie ? Przecież mógłby wtedy człowiek , myląc się , coś innego przyzywać ! Lecz może trzeba Ciebie wołać na pomoc , żeby Cię poznać ? Ale jakże będą wzywać Tego , w którego jeszcze nie uwierzyli ? Jak uwierzą , póki ich ktoś nie pouczy ?
Sławić będą Pana ci , którzy Go szukają . Szukając bowiem , znajdą Go , a znajdując - będą Go sławić .

Artek

Re: Książki - filmy - audycje - spotkania - prasa .

Post autor: Artek » 02-11-08, 22:19

Czy śmierć boli?
Z o. Stanisławem Wysockim, karmelitą, kapelanem szpitalnym, rozmawiają Marta Wielek i Anna Dąbrowska ( Miesięcznik katolicki LIST)
plik PDF

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11192
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Książki - filmy - audycje - spotkania - prasa .

Post autor: hiob » 12-12-08, 03:05

Ja chciałem nie polecić książki Szymona Hołowni "Tabletki z krzyżykiem". Właśnie usiłowałem ją czytać, ale po prostu nie jestem w stanie tego zrobić.

Ja tak w ogóle uważam, że Hołownia jest kapitalnym facetem. Nie wstydzi się on mówić i pisać o wierze, równocześnie żyjąc "w świecie". Zdaje się prowadzi on nawet jakiś zupełnie świecki, rozrywkowy program w TV. I tu jest mi bliski, bo w pewnym sensie robimy to samo. Staramy się ewangelizować tam, gdzie jesteśmy. Jednak jak na mój gust podchodzi on zbyt nonszalancko do wiary.

Mnie wcale nie chodzi o to, by o Bogu mówić na kolanach. O Bogu można i trzeba mówić normalnie. Ale parę miejsc w jego książce pokazało mi, że nasze rozumienie pewnych wersetów jest diametralnie różne. Z wieloma stwierdzeniami w tej książce wręcz nie mogę się zgodzić.

Na przykład pod koniec rozdziału o Dawidzie pisze on:

[...] Księga Mądrości mówi wyraźnie, że Bóg nie chce śmierci człowieka, dlaczego więc wybił niewinnych Egipcjan? Otóż możliwe, że wcale nie wybił. Wśród biblistów trwa teraz gorąca dyskusja, czy tej akurat historii nie dopisano łatwo do listy plag dla większego efektu [...] (str. 27)

Cóż, tak podchodząc do Biblii możemy ją sobie w ogóle wsadzić w buty. Inaczej mówiąc Hołownia po Hahnie czasem jest po prostu niestrawny. Lepiej, wydaje mi się, po prostu zrozumieć co nam natchniony autor chce powiedzieć, niż negować sam tekst.

Powiedziawszy to muszę równocześnie przyznać, że sama książka jest napisana bardzo dobrze, z humorem i w sumie pewnie robi więcej dobrego niż złego. Przyznaję, że nie przeczytałem całej, więc nie mogę tu napisać jakiejś kompletnej recenzji. Zaczynałem jednak ją czytać trzy razy, w trzech miejscach i trzy razy mnie zirytowała i ją odłożyłem,dlatego nie mogę jej polecić.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

ODPOWIEDZ