Matka Angelica

Teksty jakie zamieściłem w tym roku na swoich blogach: www.polonus.alleluja.pl, www.polon.us, www.hiob.us i www.jaskiernia.com
Jurekżywiec

Re: Matka Angelica

Post autor: Jurekżywiec » 10-01-09, 19:19

Nie jestem przeciwnikiem, choć może tak zrozumiełeś, ale uważam, że lepiej propagowac u nas nasze media religijne, bo są bliższe naszym realiom i nie uważam, że zagraniczne są nam aż tak potrzebne abyśmy sie musieli o nie modlić. Jest wiele innych wazniejszych intencji.
Artek pisze:Co to znaczy zamerykanizowana religia, katolicyzm ?
Zamerykanizowana religia to religia liberalna, zlaicyzowana, z zanikiem Sakrum w Kosciele. Tak samo jak zeuropeizowana. Nie będę tego dalej tłumaczyc, bo Hiob mi powie, że to off topic, no chyba, że mi pozwoli.

Alex
Przyjaciel forum
Posty: 1424
Rejestracja: 24-10-07, 22:24
Lokalizacja: Gdynia

Re: Matka Angelica

Post autor: Alex » 10-01-09, 19:38

Jurekżywiec, poczytaj TUTAJ o Matce Angelice i historii powstania EWTN. To powinien być wzór do naśladowania i dla naszych katolickich mediów. Taka zbitka pojęć "zamerykanizowanie - religia - liberalizm" to w tym wypadku krzywdzący stereotyp. To nie jest prawda, że tylko w Polsce mieszkają prawdziwi katolicy.

Jurekżywiec

Re: Matka Angelica

Post autor: Jurekżywiec » 10-01-09, 20:01

Ja nie deprecjonuje ani radia EWTN ani Matki Angeliki, sa u nas retransmisje i świetnie. Jestem Polakiem i propaguję nasze polskie radio. Konkretnie Radio Maryja a jego twórca ojciec Rydzyk też jest osobą godną szacunku i naśladowania. I Basta.
Alex pisze:Taka zbitka pojęć "zamerykanizowanie - religia - liberalizm" to w tym wypadku krzywdzący stereotyp. To nie jest prawda, że tylko w Polsce mieszkają prawdziwi katolicy.
Nie chciałem abyście to tak zrozumieli. Ja nie oskarżam osób tylko instytucje. W Ameryce i na całym świecie są gorliwi katolicy a w Polsce też jest pełno pseudokatolików. Niemniej jednak demoralizacja idzie z zachodu.

"Polacy nie gęsi i swój język mają" M.Rej

Artek

Re: Matka Angelica

Post autor: Artek » 10-01-09, 20:20

Jurekżywiec pisze:W Ameryce i na całym świecie są gorliwi katolicy a w Polsce też jest pełno pseudokatolików. Niemniej jednak demoralizacja idzie z zachodu.
I ja Ciebie doskonale rozumiem. Dla mnie bulwersujące są i parady gejowskie i pędzący wierni po Mszy Świętej na parking, czy do cukierni obok kościoła. To są wszystko zjawiska demoralizujące i kierunek wschodni, czy zachodni nie ma znaczenia.

Jurekżywiec

Re: Matka Angelica

Post autor: Jurekżywiec » 10-01-09, 20:37

Żeby znowu nie wyszło na to, że to radio EWTN ma nas zdemoralizowac, to prędko wyjasniam, dlaczego bronię naszego polskiego radia. Przeczytałem felieton Hioba o Radiu Maryja i EWTN. I to nie chodzi o to, że któres radio jest gorsze. Poprostu w naszym radiu chętnie słucham co dzieje sie w moim kraju w Polsce a nie interesuje mnie, który kongresmen amerykański nie może być komunikowany z zakazu biskupa. To jest chyba normalne.

Artek

Re: Matka Angelica

Post autor: Artek » 10-01-09, 21:21

Gwoli uściślenia. Ja od początku piszę tylko o TV EWTN, którą oglądałem w telewizji o. Rydzyka. W audycji matki Angeliki były poruszane tematy chrześcijańskie. Radia nie słuchałem, więc nie wiem o czym tam mówią. Poza tym telewizja EWTN nadaje oddzielny kanał na Europę (tutaj styczniowa "ramówka" nieudolnie przetłumaczona przez google-translator ) EWTN porusza tematykę katolicką i nie widzę powodu, żeby nie oglądać TV EWTN i TV TRWAM.

Jurekżywiec

Re: Matka Angelica

Post autor: Jurekżywiec » 10-01-09, 21:42

Wszystko jest OK ale ja dalej nie widze powodu, aby się aż o to radio i TV modlić by przyszło do Polski. Polskie media katolickie są dostosowane do polskich realiów, równiez jesli chodzi o intencje modlitw prowadzonych w radiu.

Artek

Re: Matka Angelica

Post autor: Artek » 10-01-09, 21:54

OK, a mnie interesuje głos całego świata katolickiego. :-) Jak się doczekam kiedyś transmisji z chińskiego kościoła katolickiego to też chętnie posłucham co mają do powiedzenia nasi bracia i siostry z Chin. Może nawet się wieczorem pomodlę w tej intencji.

Jurekżywiec

Re: Matka Angelica

Post autor: Jurekżywiec » 10-01-09, 22:17

No! To tak jak ja! Ale nie trzeba mieć browaru, żeby się piwa napić. W Radiu Maryja i TV TRWAM jest masa reportaży o całym świecie. Ostatni był bardzo ciekawy o Palestynie i Izraelu. Cały czas mówią co się dzieje z naszymi w Indiach i Egipcie. Jakbyś miał tyle stacji to byś nic nie posłuchał, bo byś musiał non stop pilotem pstrykać.
Ale nie przegadujmy się tak w nieskończoność. Kto chce miec radio EWTN niech sie modli. Każdy swoje zdanie mieć może i swoje radio. :mrgreen:

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Matka Angelica

Post autor: hiob » 11-01-09, 00:42

Jurekżywiec pisze:"Cudze chwalicie, swego nie znacie" Dlaczegóżby to Polacy mieli się modlić o polską wersję amerykańskiego radia? Mamy przecież Polskie media religijne, choćby Radio Maryja, które ma zasięg międzynarodowy. Czy my mamy również w dziedzinie religijnych mediów się amerykanizować?
Choćby dlatego, że radio i tv EWTN nadaje wiele wartościowych programów, których nie ma w polskich mediach. Daje też możliwość wyboru.
Jurekżywiec pisze:Nie jestem przeciwnikiem, choć może tak zrozumiełeś, ale uważam, że lepiej propagowac u nas nasze media religijne, bo są bliższe naszym realiom i nie uważam, że zagraniczne są nam aż tak potrzebne abyśmy sie musieli o nie modlić. Jest wiele innych wazniejszych intencji.
Toteż nikt Ci nie zabrania modlenia się w intencjach bliskich Twojemu sercu. Nie bardzo jednak rozumiem Twoją krytykę intencji modlitewnych innych osób.

Wpływ radia i TV EWTN na sytuację katolicyzmu w USA jest wręcz niemożliwy do przecenienia. Niemal każdy, kto się spotyka z tymi mediami zaczyna inaczej myśleć i zaczyna inaczej żyć. Setki tysięcy, jak nie miliony osób, które opuściły Kościół wracają i coraz więcej baptystów, ewangelików, fundamentalistów i innych protestantów odkrywa piękno Kościoła i zostaje katolikami. Coś o czymś nikt nawet nie słyszał w USA. Do tej pory były to sporadyczne przypadki, a motywacją były np. mieszane śluby. Teraz jest to wręcz masowy ruch.

Wszystko to jest wynikiem ukazania prawdy o Kościele i ukazaniem Jego piękna. A to są wartości uniwersalne, katolickie, a nie amerykańskie.
Zamerykanizowana religia to religia liberalna, zlaicyzowana, z zanikiem Sakrum w Kosciele. Tak samo jak zeuropeizowana. Nie będę tego dalej tłumaczyc, bo Hiob mi powie, że to off topic, no chyba, że mi pozwoli.
Przeniosłem te posty do wątku z Matką Angeliką, więc nie będzie to aż taki off topic, ale też bardzo bym Cię prosił, żebyś nie uogólniał. Mówimy tu o czymś bardzo konkretnym, czyli o imperium medialnym matki Angeliki. Gdybyśmy więc nawet przyjęłli za prawdziwe Twoje stwierdzenie o "zamerykanizowanej religii", to EWTN jest akurat antidotum na tę laicyzację. Być może jedyną nadzieją i największym sojusznikiem tych biskupów i wiernych, którzy dążą do przywrócenia solidnego, ortodoksyjnego i wiernego Watykanowi katolicyzmu w USA.
Jurekżywiec pisze:Ja nie deprecjonuje ani radia EWTN ani Matki Angeliki, sa u nas retransmisje i świetnie. Jestem Polakiem i propaguję nasze polskie radio. Konkretnie Radio Maryja a jego twórca ojciec Rydzyk też jest osobą godną szacunku i naśladowania. I Basta.
Ale czemu to musi być taka alternatywa? "Albo Rydzyk, albo Angelica"? Czemu Ci aż tak przeszkodził apel Artka o modlitwę w sprawie EWTN, że stwierdziłeś, że musisz zabrać głos i to skrytykować? Masz ochotę słuchać RM i oglądać Trwam, nikt Ci tego nie broni. Ja akurat nie jestem zbyt wielkim fanem tych rozgłośni i pisałem o tym na forum. TUTAJ możemy kontynuować ten wątek. Ale czemu nie dodać czegoś dobrego? To nikomu przecież nie zaszkodzi.
Nie chciałem abyście to tak zrozumieli. Ja nie oskarżam osób tylko instytucje. W Ameryce i na całym świecie są gorliwi katolicy a w Polsce też jest pełno pseudokatolików. Niemniej jednak demoralizacja idzie z zachodu.
Jakie to niby instytucje oskarżasz?
"Polacy nie gęsi i swój język mają" M.Rej
Toteż właśnie o to chodzi w modlitwie o której wspominał Artek, by EWTN było dostępne po polsku. Po angielsku już jest dostępne, choćby przez Internet.
Jurekżywiec pisze:Przeczytałem felieton Hioba o Radiu Maryja i EWTN. I to nie chodzi o to, że któres radio jest gorsze. Poprostu w naszym radiu chętnie słucham co dzieje sie w moim kraju w Polsce a nie interesuje mnie, który kongresmen amerykański nie może być komunikowany z zakazu biskupa. To jest chyba normalne.
Tu nie chodzi o konkretnego kongresmana, ale o naukę Kościoła. Podobny problem istnieje wśród polskich polityków, uważających się za katolików, a głosujących jak poganie. Poza tym nie to jest największą zaletą EWTN. Tam jest poruszany bardzo szeroki wachlarz zagadnień i polityki w EWTN jest znacznie mniej, niż w RM.
Jurekżywiec pisze:Wszystko jest OK ale ja dalej nie widze powodu, aby się aż o to radio i TV modlić by przyszło do Polski...
Inni jednak te powody widzą i nie wiem, czemu to krytykujesz. Uważasz, że może być za dużo prawdziwego chrześcijaństwa w mediach? Są osoby, które z różnych przyczyn nie oglądają Trwam i nie słuchają RM, a być może z przyjemnością zobaczyłyby EWTN. Czy może być coś złego w tym, że oderwałyby się od świeckich kanałów i poznałyby lepiej swoją wiarę?
Jurekżywiec pisze: Ale nie przegadujmy się tak w nieskończoność. Kto chce miec radio EWTN niech sie modli. Każdy swoje zdanie mieć może i swoje radio. :mrgreen:
Amen.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Jurekżywiec

Re: Matka Angelica

Post autor: Jurekżywiec » 11-01-09, 12:31

Dlaczego Hiob zmieniasz znaczenie moich wypowiedzi nadając im tytuł Matka Angelika? Jestem zbulwersowany takimi podchodami. Moje wypowiedzi nie dotyczyły Matki Angeliki tylko tego, czy Polacy maja sie modlić o to aby amerykańskie radio nadawało w Polsce? Tym bardziej, że jest ono często transmitowane.
Ja nie mam nic przeciwko Matce Angelice ani radiu EWTN.
Mam jednak wrażenie, że deskredytujesz tutaj wartości naszego polskiego Radia Maryja, które jest nam Polakom bliższe.

Uważam tez, że Matka Angelika nie jest tematem do dyskusji, bo o jej życiu tylko można słuchać i uczyć sie od niej.

Pod tym tytułem nie zamierzam dyskutować o zamerykanizowanym kościele, bo ktoś mógłby to opatrznie zrozumieć, że oskarżam o to radio lub nie daj Boże Matkę Angelikę. Jesli chcesz pogadać to zmień tytuł a najlepiej przenieś tę dyskusję tam, gdzie ona była, bo ja Cię nie upoważniłem do prznoszenia moich wypowiedzi do innego tematu.

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Matka Angelica

Post autor: hiob » 11-01-09, 15:07

Jurekżywiec pisze:Dlaczego Hiob zmieniasz znaczenie moich wypowiedzi nadając im tytuł Matka Angelika? Jestem zbulwersowany takimi podchodami. Moje wypowiedzi nie dotyczyły Matki Angeliki tylko tego, czy Polacy maja sie modlić o to aby amerykańskie radio nadawało w Polsce?
Twoje wypowiedzi, a raczej wyopwiedź Artka i kolejne zostały tylko przeniesione do innego tematu, a nie zostały wcale zmieniane. Artek, przypomnę, napisał:
Artek pisze:To teraz się módlmy za polska wersję audio TV EWTN odbieranego w Polsce :-)
Tamten temat dotyczył mojej pielgrzymki z papieżem do Krakowa i nie miał nic wspólnego z radiem, matką Angeliką, ani Ameryką. Dlatego wypowiedzi te zostały przeniesione tutaj.
Ja nie mam nic przeciwko Matce Angelice ani radiu EWTN.
Mam jednak wrażenie, że deskredytujesz tutaj wartości naszego polskiego Radia Maryja, które jest nam Polakom bliższe.
Jak wspominałem już, o Radiu Maryja możemy podyskutować w temacie mu poświęconym, czyli TUTAJ.
Uważam tez, że Matka Angelika nie jest tematem do dyskusji, bo o jej życiu tylko można słuchać i uczyć sie od niej.
Na pewno jest to "żyjącą święta", choć po ostatnim wylewie od lat nie wstaje z łóżka. Jednak ona sama by się przeciwstawiła Twojemu stwierdzeniu. Raymond Arroyo, autor biografii o niej, z której korzystałem pisząc ten temat, nieraz wspominał, jak ważne było, by pisać o niej prawdę, a nie koloryzować. "Życzę by każdemu, kto będzie upiększał moje życie, Bóg dołożył czterdzieści lat czyśćca", mawiała.

Myślę, że to był żart, matka Angelica ma wielkie poczucie humoru, ale też świadczy o tym, że chciałaby, by także jej "ciemne" strony były znane. Miała oma gorący, włoski temperament i choć fizycznie była bardzo ograniczona przez swe choroby, jej dusza i język były widocznym znakiem tego temperamentu. I nie raz powiedziała coś szybciej, niż do końca zostało to przemyślane, ale ona nigdy nie kalkulowała na zimno i nie zastanawiała się, czy coś jest, czy nie, politycznie poprawne. U niej zawsze co w sercu to na języku.
Pod tym tytułem nie zamierzam dyskutować o zamerykanizowanym kościele, bo ktoś mógłby to opatrznie zrozumieć, że oskarżam o to radio lub nie daj Boże Matkę Angelikę. Jesli chcesz pogadać to zmień tytuł a najlepiej przenieś tę dyskusję tam, gdzie ona była, bo ja Cię nie upoważniłem do prznoszenia moich wypowiedzi do innego tematu.
Nie musisz mnie informować, że gdzieś nie zamierzasz dyskutować. Wystarczy, że po prostu przestaniesz. Także takie uwagi lepiej mi przekazywać przez PW, maila, czy gg. Nie wiem, czemu tutaj o tym dyskutujemy. A co do przenoszenia wypowiedzi, to na każdym forum administratorzy i moderatorzy mają prawo przenosić i usuwać wypowiedzi, które nie są na temat.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Matka Angelica

Post autor: hiob » 28-03-16, 19:33

Zmarła matka Angelika, założycielka EWTN

W dzień Świąt Paschalnych zmarła w Hanceville w stanie Alabama w wieku 92 lat matka Angelika, klaryska, założycielka katolickiej sieci medialnej EWTN. Od kilku lat zmagała się z konsekwencjami wylewu krwi do mózgu. Uroczystości pogrzebowe zaplanowano w najbliższy piątek.

http://ekai.pl/wydarzenia/temat_dnia/x9 ... izji-ewtn/

Świeć, Panie, nad Jej duszą. +++
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Matka Angelica

Post autor: hiob » 02-11-18, 04:29

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

ODPOWIEDZ