Wróżby, przesądy, horoskopy, zabobony

Tutaj są dyskusje na temat wiary. Masz jakieś pytania dotyczące nauki Kościoła, na temat chrześcijaństwa, sekt, wiary, a także komentarz na temat jakiegoś tekstu z mojej stronki? Tutaj możesz wyrazić swoje opinie i zadać pytania.

Moderator: Marek MRB

Czy czytanie horoskopów i chodzenie do wróżki jest grzechem?

Zawsze należy tego unikać, bo jest to grzech przeciw pierwszemu przykazaniu.
16
67%
Bez przesady. Co innego przeczytanie dla zabawy horoskopu, co innego postępowanie według rad wróżki
8
33%
Nie ma nic złego w postępowaniu tak, jak radzi wróżka, czy numerolożka. Ostrożnośc nigdy nie zawadzi. Ja tam wierzę, że czasami czarny kot przynosi pecha, a horoskopy dobrze radzą. Nie raz mi się to sprawdzilo w życiu.
0
Brak głosów
Zawsze sprawdzam horoskop, albo stawiam pasjansa, albo idę do wróżki, albo... Koty przynoszą pecha, kominiarz szczęście i to jest fakt, a Kościołowi nic do tego.
0
Brak głosów
 
Liczba głosów: 24

Awatar użytkownika
brunatny
Przyjaciel forum
Posty: 637
Rejestracja: 12-07-09, 22:11
Lokalizacja: POLSKA
Kontakt:

Re: Wróżby, przesądy, horoskopy, zabobony

Post autor: brunatny » 17-11-09, 00:12

Gest rogów - czy to tylko niewinny gest?

Dzisiaj na temat pewnego gestu, ktory jest bardzo popularny i rozpoznawalny wlasciwie w kazdym zakatku swiata. Uzywaja go politycy, muzycy, sportowcy, dzieci ale rowniez - co smutne i dziwne - chrzescijanie. Czesto dla zabawy czy tez z braku wiedzy, poslugujemy sie pewnymi gestami, nie zdajac sobie jednak sprawy z ich pochodzenia i znaczenia.

Moj znajomy podczas wizyty w naszym domu, dla zabawy wlasnie pokazal ten gest. W tedy zaczelem sie zastanawiac glebiej nad tematem, i pomyslalem sobie, ze byc moze ludzie nie wiedza co i kto za tym symbolem stoi. Ponizszy wpis ujawnia co to za gest. Opisuje rowniez jego pochodzenie i znaczenie.

"Ludzka cywilizacja od prehistorycznych czasow, ewoluowala jako spoleczenstwo z wielka sklonnoscia do okultyzmu lub tajemnej wiedzy ze swiata duchow i ponadnaturalnych mocy. Znawcy ezoterycznego swiata posluguja sie poszczegolnymi znakami o ukrytym znaczeniu, ktorych autorami sa ludzie obeznani z wiedza tajemna. Sa widzialne znaki nie widzialnych sil duchowych oraz satanistycznego wplywu, ktore sa uzyte przez okultystow do manipulowania pierwotnym prawem, w celu zaspokojenia ich wlasnych korzysci. Pomiedzy tymi symbolami horned hand(nie ma polskiego odpowiednika, ale mozna to tumaczyc jako: symbol rogow czy gest rogow), ktory jest calkiem podobny do znaku Karana Murda ( wyganiac demony i usunac przeszkody takie jak: choroby lub negatywne mysli) wystepujacym we wschodnich religiach.

Gest rogow jest opisem przypuszczalnie wlochatego kozla Mendes i Baphomet lub rogow Cernunnos(niektore zrodla mowia tu o bogu czarnosiestwa : pan lub cernunnos), ktory byl przedstawiany jako synonim szatana oraz demona. Podniesiony palec wskazujacy i maly symbolizuja rogi, a szczelnie zamkniete palce srodkowe i kciuk reprezentuja pysk kozla.

/Nalezy tutaj zwrocic uwage na fakt, ze koziol wystepuje jako meski i zenski osobnik. Zuwaz, ze na klatce piersiowej, wyraznie widac zenskie narzady. Miedzy nogami znajduje sie cos co przypomina meski organ, i prawdopodobnie nim jest. Czyli ani mezczyzna, ani kobieta . "Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył: stworzył mężczyznę i niewiastę" - 1 Moj. 1:27 Na czole widnieje satanistyczny symbol - pentagram. Wszystko to jest atrybutami diabla, ktory odwraca do gory nogami Boze zasady. Perwersja, wyuzdanie, czarnoksiestwo, joga - to wszystko widac na tym zdjeciu. Tymi rzeczami diabel zniewala ludzi i lowi ich dusze i serca./


We Wloszech symbol rogow nazwana jest "Mano Cornuto". Ten gest jest czesto wypisany na amuletach aby chronic wlasciciela przed urokiem. Jesli chodzi o wspolczesne wloskie tradycje, to jesli reka w tym gescie jest skierowana w kierunku jakiegos czlowieka, znaczy to, ze ten ktos jest cornuto czyli rogacz. Wierzy sie, ze symbol rogow jest powiazany ze znakiem niewiernosci wywodzacym sie od Minotaura, legendarnego potwora z Greckiej mitologii, ktory byl potomkiem Kretenskiej krolowej z jej wszetecznego zwiazku z bialym bykiem.

Sa dwa rodzaje gestu rogow. Do pierwszego z nich uzywa sie prawej reki. W tym gescie kciuk powinnien byc trzymany pod zacisnietym palcem serdecznym i srodkowym. Ten gest symbolizuje boga czarnoksiestwa/czarow.

Drugi typ gestu jest przeznaczony dla lewej reki. W tym przypadku kciuk powinnien byc trzymany na palcu serdecznym i srodkowym. Ten znak jest uzywany do przeklniecia kogos, przez skierowanie gestu rogow w kierunku tej osoby./gest identyfikacji miedzy wyznawcami kultu/

W wielu zachodnich krajach gest rogow stal sie niezmiernie popularnym znakiem. Ten symbol jest czesto wyryty na amuletach lub uzywany jako apotropaic gest (czyli gest odgonienia zlowieszczych wplywow uroku). Ten znak jest calkiem podobny do innych uzywanych satanistycznych znakow (do ktorych pokazywania uyzwa sie reki lub rak) jak mano fico cyli figa reka, gest dwureczny ze skrzyzowanymi kciukami. Amerykanie majacy wloskie korzenie sa zadni pokazaywania tego gestu (jezli ktos rozwaza uzycie przeciw niemu uroku) kiedy chca dostac magiczna ochrone przeciw celowo skierowanym w nich przeklenstwom. Ludzie z Brazylii czy Argentyny takze wierza, ze uzycie gestu rogow ostrasza zle fatum przez zaklinanie ponadnaturalnej mocy.

Nizaleznie od orginalnego celu, symbol rogow zostal przyjety przez fanow metalu na calym swiecie, jako mistyczny rokowy symbol zla. Uzywaja go podczas koncertow, wznoszac swoje rece w gore.

Pomysl z symbolem rogow byl utrzymywany przez wiele Azjatyckich i Europejskich krajow od starozytnych wiekow. Dla hindusow znak rogow z kciukiem trzymanym na zagietym palcu srodkowym i serdecznym oznacza "Gest Banicji" lub "Karana Mudra". Ten gest przypomina rogi jaka (zwierze) skierowane przeciwko zlu, znane tez jako "gest odganiania zla".

Jednak w hinduizmie symbol rogow wykonany jest lewa reka, czasami uwazany jako "Abhayamudra" lub "Gest bycia nieustraszonym". Ten sam pomysl na ten gest zadaptowny zostal przez ludzi z buddyjskich krajow Azji.

Chunskie spoleczenstwo Hung umilowalo znak rogow jako znak przynaleznosci. Oni takze uzywali tego jako znaku "czlowieka", ktory symbolizowal niebo i ziemie.

Ludzie z europejskich krajow jak Albania, Slowacja, Czechy,Grecja czy Malta generalnie uzywaja gestu rogow jako gestu niewiernosci.W Turcji ten znak jest uzywany do wyrazenia pyska wilka, gdzie dwa podniesione palce symbolizuja uszy wilka"./tekst w jezyku angielskim, jest bardzo nie grmatyczny(prawdopodobnie orginal jest zapisany w jezyku hindi) dlatego tez czasami i ja mialem spore problemy przy adaptacji tego tekstu./

Mano Cornuto jest rowniez uzywany przez wicca (najstarsza forma wspólczesnego czarostwa, najpierw pod nazwą "witchcraft", czarostwo, lub "wicce", bardziej archaiczna forma, oznaczająca "mądrą kobietę", "wiedzącą"). W wicca gest rogow jest uzyty przez niektore tradycje jako symbol rogatego boga. Posluguja sie nim w czasie rytualu przyzywania boga. Bog jest meskim obliczem bostwa, a bogini jest zenskim obliczem bostwa. Rogi boga pochodza od jego dominacji nad lasami, zwierzetami i ziemia.

Gest rogow zostal zadoptowany rowniez przez Antona LaVeya, zalozyciela kosciola szatana jako satanistyczny salut (mozna to rozumiec tez jako satanistyczne pozdrowienie czy oddawanie honoru).

Diabel nigdy nie gra fair. Jest ojcem klastwa i wszystko co mowi to klamstwo.

" On(szatan) był mężobójcą od początku i wprawdzie nie wytrwał, bo w nim nie ma prawdy. Gdy mówi kłamstwo, mówi od siebie, bo jest kłamcą i ojcem kłamstwa. " - ( Ew.Jana 8:44 )

Jemu zalezy na tym abys uwazal, ze to tylko niewinny gest. Powie Ci: zobacz, tyle powaznych ludzi to pokazuje, nawet chrzescijanie - wiec wszystko jest ok. Nie ma w tym nic zlego - to tylko symbol. Nie daj sie zwiesc. Bog powidzial, ze mamy byc wierni nawet w malej rzeczy, wiec postepuj tak.

"Kto jest wierny w najmniejszej sprawie i w wielkiej jest wierny, a kto w najmniejszej jest niesprawiedliwy i w wielkiej jest niesprawiedliwy". Luk. 16:10

Nie zalezy mi na tym aby kogokolwiek straszyc, ale czasami jest tak, ze przez wlasnie male rzeczy otwieramy diablu dostep do naszego zycia. Pozniej ta male dzwiczki staja sie wrotami przez, ktore wrog zaczyna miec szeroki dostep do naszego serca i umyslu. Pamietaj, po co on przyszedl:

"Zlodziej(diabel)przychodzi, aby kraść, zabijać i niszczyć" (J 10, 10 )

To wszystko co tutaj przeczytales moze byc smieszne dla ciebie i glupie. Wierze jednak w to, ze czas szyderstwa i bluzniertswa sie konczy. Nadchodzi moment, kiedy ludzie pozbawieni pieczeci Chrystusa i Bozego Ducha "omdlewac beda z trwogi" przed Panem i rzeczami, ktore nadchodza. Nie czyn wiec nieprawosci, ale uswiec sie. Nie czekaj, bo moze byc za pozno. "Dzisiaj jest dzien zbawienia i laski" nie jutro - teraz. Jezeli jestes chrzescijaninem to wciaz sie uswiecaj, abys umial rozpoznac glos Boga i pojsc za nim.

Obj. 22:11-17
11. Kto czyni nieprawość, niech nadal czyni nieprawość, a kto brudny, niech nadal się brudzi, lecz kto sprawiedliwy, niech nadal czyni sprawiedliwość, a kto święty, niech nadal się uświęca.
12. Oto przyjdę wkrótce, a zapłata moja jest ze mną, by oddać każdemu według jego uczynku.
13. Ja jestem alfa i omega, pierwszy i ostatni, początek i koniec.
14. Błogosławieni, którzy piorą swoje szaty, aby mieli prawo do drzewa żywota i mogli wejść przez bramy do miasta.
15. Na zewnątrz są psy i czarownicy, i wszetecznicy, i zabójcy, i bałwochwalcy, i wszyscy, którzy miłują kłamstwo i czynią je,
16. Ja, Jezus, wysłałem anioła mego, by poświadczył wam to w zborach, Jam jest korzeń i ród Dawidowy, gwiazda jasna poranna.
17. A Duch i oblubienica mówią: Przyjdź! A ten, kto słyszy, niech powie: Przyjdź! A ten, kto pragnie, niech przychodzi, a kto chce, niech darmo weźmie wodę żywota".

// - od autora

Znalezione w necie www.namaszczenie.blox.pl
Ku wolności wyswobodził nas Chrystus. A zatem trwajcie w niej i nie poddawajcie się na nowo pod jarzmo niewoli.

FaKiR
Przyjaciel forum
Posty: 5
Rejestracja: 24-08-09, 15:23
Lokalizacja: Katowice

Re: Wróżby, przesądy, horoskopy, zabobony

Post autor: FaKiR » 17-11-09, 18:22

Witam ca³± strone przekopiowa³e¶ nie wystarczy³o daæ samego linka ? i co o tym my¶limy

http://namaszczenie.blox.pl/2009/01/Ges ... -gest.html
Ostatnio zmieniony 17-11-09, 18:42 przez FaKiR, łącznie zmieniany 1 raz.
And before my life is done
Got to find me a place in the sun

Saileh
Przyjaciel forum
Posty: 360
Rejestracja: 18-08-09, 18:27

Re: Wróżby, przesądy, horoskopy, zabobony

Post autor: Saileh » 17-11-09, 23:24

Ciekawa dyskusja.
Zbli¿aj± siê andrzejki. Jak wiadomo, wi±¿e siê z tym ca³e mnóstwo zwyczajów nieco pogañskich. Zastanawiam siê teraz, czy w³a¶ciwie chrze¶cijanom wolno braæ w tym udzia³, nawet, je¶li w to nie wierz± i uwa¿aj± to tylko za zabawê?
Co o tym s±dzicie?

A co do tych znaków, to bym nie przesadza³. Widaæ tutaj wyra¼ny ¶lad popularnej w¶ród protestantów koncepcji synkretyzmu i zwi±zanych z tym kwestiami - jak co¶ jest obecne u satanistów, albo u innych religii, to znaczy, ¿e to znak szatana i szatan towarzyszy temu znakowi i trzeba siê tego jak ognia wyrzekaæ.
Nie powinni¶my siê te¿ dawaæ zwariowaæ i nie wolno, tak jak niektórzy proponuj±, np usuwaæ piêcioramiennych gwiazd z cudownych medalików - satani¶ci i inne religie nie maj± nad nami w³adzy - to nie demony s± potê¿niejsze od Jahwe i nie one mog± nam dyktowaæ, tylko na odwrót :mrgreen:. Przede wszystkim, trzeba zachowaæ umiar i absolutnie nigdy nie przesuwaæ doktryny tylko po to, aby odsun±æ siê od demonów - przecie¿ nie da siê stworzyæ religii, która nie bêdzie mia³a elementów wspólnych z k³amstwami, choæby te elementy by³y dosyæ ma³o podobne
(ale jednak i takie, a nawet mniej zwi±zane wyszukuj± nasi protestanccy krytycy w licznych filmach, które niestety tworz±. Niestety piszê nie dlatego, ¿e krytykuj± Ko¶ció³, który wed³ug nich jest wszak wielk± nierz±dnic± [a wiêc chocia¿ mog± my¶leæ, ¿e dobrze robi±], ale dlatego, ¿e ¶wiadomie umieszczaj± w ka¿dym z tych filmów fragment filmu z chyba National Geographic - filmu z tej samej serii, co film o rzekomym pogañskim pochodzeniu wiary w Chrystusa - a przez to ¶wiadomie wyrzekaj± siê i oczerniaj± Naszego Pana. Przepraszam za dygresjê.)

My¶lê, ¿e najlepsz± wyk³adniê postêpowania wy³o¿y³ (co prawda odno¶nie pokarmów, ale sytuacja jest ca³kowicie analogiczna) ¶w Pawe³ w 1Kor 8
(1) Je¿eli chodzi o pokarmy sk³adane bo¿kom w ofierze, to oczywi¶cie wszyscy posiadamy wiedzê. Lecz wiedza wbija w pychê, mi³o¶æ za¶ buduje. (2) Gdyby kto¶ mniema³, ¿e co¶ wie, to jeszcze nie wie, jak wiedzieæ nale¿y. (3) Je¿eli za¶ kto¶ mi³uje Boga, ten jest równie¿ uznany przez Boga. (4) Zatem je¶li chodzi o spo¿ywanie pokarmów, które ju¿ by³y bo¿kom z³o¿one na ofiarê, wiemy dobrze, ¿e nie ma na ¶wiecie ani ¿adnych bo¿ków, ani ¿adnego boga, prócz Boga jedynego. (5) A choæby byli na niebie i na ziemi tak zwani bogowie - jest zreszt± mnóstwo takich bogów i panów - (6) dla nas istnieje tylko jeden Bóg, Ojciec, od którego wszystko pochodzi i dla którego my istniejemy, oraz jeden Pan, Jezus Chrystus, przez którego wszystko siê sta³o i dziêki któremu tak¿e my jeste¶my. (7) Lecz nie wszyscy maj± wiedzê. Niektórzy jeszcze do tej pory spo¿ywaj± pokarmy bo¿kom z³o¿one, w przekonaniu, ¿e chodzi o bo¿ka, i w ten sposób kala siê ich s³abe sumienie. (8) A przecie¿ pokarm nie przybli¿y nas do Boga. Ani nie bêdziemy ubo¿si, gdy przestaniemy je¶æ, ani te¿ jedz±c nie wzro¶niemy w znaczenie. (9) Baczcie jednak, aby to wasze prawo /do takiego postêpowania/ nie sta³o siê dla s³abych powodem do zgorszenia. (10) Gdyby bowiem ujrza³ kto¶ ciebie, o¶wieconego wiedz±, jak zasiadasz do uczty ba³wochwalczej, czy¿by to nie sk³oni³o równie¿ kogo¶ s³abego w sumieniu do spo¿ywania ofiar sk³adanych bo¿kom? (11) I tak to w³a¶nie wiedza twoja sprowadzi³aby zgubê na s³abego brata, za którego umar³ Chrystus. (12) W ten sposób grzesz±c przeciwko braciom i ra¿±c ich s³abe sumienia, grzeszycie przeciwko samemu Chrystusowi. (13) Je¶li wiêc pokarm gorszy brata mego, przenigdy nie bêdê jad³ miêsa, by nie gorszyæ brata.
Ps 18,29 Bo Ty, Panie, każesz świecić mojej pochodni:
Boże mój, oświecasz moje ciemności.

http://adoracja.bielsko.opoka.org.pl/ - kopalnia wiedzy o Eucharystii

Awatar użytkownika
brunatny
Przyjaciel forum
Posty: 637
Rejestracja: 12-07-09, 22:11
Lokalizacja: POLSKA
Kontakt:

Re: Wróżby, przesądy, horoskopy, zabobony

Post autor: brunatny » 17-11-09, 23:49

Znak morze i wieloznaczny ale mi i tak zawsze będzie kojarzył się z rogami każdy przecież może interpretować go na swój sposób Wolę trzymać się od niego na dystans A odnośnie różnych bożków, duchów przyrody itp. jak myślicie skąd się oni wywodzą dlaczego ludzie czcili i z pewnością nadal czczą wiele różnych bóstw i duchów a nie jednego prawdziwego BOGA ?
Ku wolności wyswobodził nas Chrystus. A zatem trwajcie w niej i nie poddawajcie się na nowo pod jarzmo niewoli.

Moria
Przyjaciel forum
Posty: 23
Rejestracja: 06-11-09, 09:15
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Wróżby, przesądy, horoskopy, zabobony

Post autor: Moria » 18-11-09, 08:26

Myślę, że najlepszą wykładnię postępowania wyłożył (co prawda odnośnie pokarmów, ale sytuacja jest całkowicie analogiczna) św Paweł w 1Kor 8
Cytat:
(1) Jeżeli chodzi o pokarmy składane bożkom w ofierze, to oczywiście wszyscy posiadamy wiedzę. Lecz wiedza wbija w pychę, miłość zaś buduje. (2) Gdyby ktoś mniemał, że coś wie, to jeszcze nie wie, jak wiedzieć należy. (3) Jeżeli zaś ktoś miłuje Boga, ten jest również uznany przez Boga. (4) Zatem jeśli chodzi o spożywanie pokarmów, które już były bożkom złożone na ofiarę, wiemy dobrze, że nie ma na świecie ani żadnych bożków, ani żadnego boga, prócz Boga jedynego. (5) A choćby byli na niebie i na ziemi tak zwani bogowie - jest zresztą mnóstwo takich bogów i panów - (6) dla nas istnieje tylko jeden Bóg, Ojciec, od którego wszystko pochodzi i dla którego my istniejemy, oraz jeden Pan, Jezus Chrystus, przez którego wszystko się stało i dzięki któremu także my jesteśmy. (7) Lecz nie wszyscy mają wiedzę. Niektórzy jeszcze do tej pory spożywają pokarmy bożkom złożone, w przekonaniu, że chodzi o bożka, i w ten sposób kala się ich słabe sumienie. (8) A przecież pokarm nie przybliży nas do Boga. Ani nie będziemy ubożsi, gdy przestaniemy jeść, ani też jedząc nie wzrośniemy w znaczenie. (9) Baczcie jednak, aby to wasze prawo /do takiego postępowania/ nie stało się dla słabych powodem do zgorszenia. (10) Gdyby bowiem ujrzał ktoś ciebie, oświeconego wiedzą, jak zasiadasz do uczty bałwochwalczej, czyżby to nie skłoniło również kogoś słabego w sumieniu do spożywania ofiar składanych bożkom? (11) I tak to właśnie wiedza twoja sprowadziłaby zgubę na słabego brata, za którego umarł Chrystus. (12) W ten sposób grzesząc przeciwko braciom i rażąc ich słabe sumienia, grzeszycie przeciwko samemu Chrystusowi. (13) Jeśli więc pokarm gorszy brata mego, przenigdy nie będę jadł mięsa, by nie gorszyć brata.
W Apokalpsie św. Jana jest napisane (pogrubienie tekstu moje):
12 Aniołowi Kościoła w Pergamonie napisz:
To mówi Ten, który ma miecz obosieczny, ostry.
13 Wiem, gdzie mieszkasz: tam, gdzie jest tron szatana,
a trzymasz się mego imienia
i wiary mojej się nie zaparłeś,
nawet we dni Antypasa, wiernego świadka mojego,
który został zabity u was, tam gdzie mieszka szatan.
14 Ale mam nieco przeciw tobie,
bo masz tam takich, co się trzymają nauki Balaama,
który pouczył Balaka, jak podsunąć synom Izraela sposobność do grzechu
przez spożycie ofiar składanych bożkom i uprawianie rozpusty.

15 Tak i ty także masz takich, co się trzymają podobnie nauki nikolaitów.
16 Nawróć się zatem!
Jeśli zaś nie - przyjdę do ciebie niebawem
i będę z nimi walczył mieczem moich ust.
Ap 2, 12-16
Ap 2, 12 - "Pergamon" - dawna stolica władców Mizji - Attalidów.

Ap 2, 13 - Aluzja do położenia na górze miasta, siedziby wielu kultów bałwochwalczych.

Ap 2, 14 - Por. Lb 25,1n; Lb 31,16; 2 P 2,15; Jud 1,11. NT śladem tradycji judaistycznej uważa Balaama za typ przewrotnego doradcy. Podobne niebezpieczeństwo grozi chrześcijanom ze strony Nikolaitów.

Saileh
Przyjaciel forum
Posty: 360
Rejestracja: 18-08-09, 18:27

Re: Wróżby, przesądy, horoskopy, zabobony

Post autor: Saileh » 18-11-09, 22:11

No tak, oczywi¶cie. Ale Pismo nie mo¿e sobie przeczyæ, nie ma sensu podejrzewanie Paw³a o odstêpstwo. Konieczne jest wiêc zinterpretowanie jednego fragmentu w ¶wietle drugiego, aby go w³a¶ciwie zrozumieæ.
Ten fragment Apokalipsy akurat doskonale wspó³gra z tymi fragmentami:
1Kor 8
(7) Lecz nie wszyscy maj± wiedzê. Niektórzy jeszcze do tej pory spo¿ywaj± pokarmy bo¿kom z³o¿one, w przekonaniu, ¿e chodzi o bo¿ka, i w ten sposób kala siê ich s³abe sumienie.

(9) Baczcie jednak, aby to wasze prawo /do takiego postêpowania/ nie sta³o siê dla s³abych powodem do zgorszenia. (10) Gdyby bowiem ujrza³ kto¶ ciebie, o¶wieconego wiedz±, jak zasiadasz do uczty ba³wochwalczej, czy¿by to nie sk³oni³o równie¿ kogo¶ s³abego w sumieniu do spo¿ywania ofiar sk³adanych bo¿kom? (11) I tak to w³a¶nie wiedza twoja sprowadzi³aby zgubê na s³abego brata, za którego umar³ Chrystus. (12) W ten sposób grzesz±c przeciwko braciom i ra¿±c ich s³abe sumienia, grzeszycie przeciwko samemu Chrystusowi.
Ostatnio zmieniony 18-11-09, 22:14 przez Saileh, łącznie zmieniany 3 razy.
Ps 18,29 Bo Ty, Panie, każesz świecić mojej pochodni:
Boże mój, oświecasz moje ciemności.

http://adoracja.bielsko.opoka.org.pl/ - kopalnia wiedzy o Eucharystii

Kolutis
Przyjaciel forum
Posty: 3
Rejestracja: 26-08-20, 15:28

Re: Wróżby, przesądy, horoskopy, zabobony

Post autor: Kolutis » 09-10-20, 13:46

Korzysta ktoś może z jakiegoś horoskopu, który się sprawdza?
https://e-wyrocznia.pl/horoskop/byk/

ODPOWIEDZ