Józef - Ziemski Ojciec Jezusa

Pytania na każdy temat. nie ma pytań głupich, czy niedyskretnych. Takie mogą być co najwyżej odpowiedzi.
kbWn
Przyjaciel forum

Józef - Ziemski Ojciec Jezusa

Post autor: kbWn » 05-08-10, 17:14

Witam wszystkich serdecznie!

W te wakacje byłem na Salezjańskich rekolekcjach i tam słyszałem interesującą konferencję o Józefie. Konferencja dotyczyła męskość a Józef był przykładem. Dowiedziałem się, że Józef miał ok. 19 lat jak wziął Maryję za żonę. Według apokryfów Józef poślubiając Maryje miał 89 lat a ona 15. W wersję 89 letnią trudno trochę uwierzyć bo ja osobiście nie wyobrażam sobie, że Józef w tym wieku jedzie z Maryją do Egiptu. Zwłaszcza że był "starym żydem" tzn. doświadczonym i wiedział z czym kojarzy mu się Egipt. Z czymś najgorszym. Do tej misji potrzebna była "młoda krew" która zaufa swoim snom. Z drugiej strony w w Ewangelii według Mt 13,54-58 można przeczytać:
54 Po przyjściu do swojego rodzinnego miasta nauczał ich w synagodze, że aż dziwili się i mówili: "Skąd Mu ta mądrość i moce!? 55 Czyż nie jest On synem cieśli? Czy Jego matka nie nazywa się Maryja, a Jego bracia - Jakub, i Józef, i Szymon, i Juda? 56 I czy nie ma u nas wszystkich Jego sióstr? Skąd więc w Nim to wszystko!?" 57 I czuli się Nim zgorszeni. A Jezus powiedział do nich: "Nigdzie nie lekceważą proroka, jak tylko w jego ojczyźnie i domu". 58 I z powodu ich niedowiarstwa niewiele tam cudów uczynił.
Według apokryfów Józef miał dzieci z poprzedniego małżeństwa.

Druga sprawa.
Józef też miał nawiedzenie. Wiem, że bardziej to kojarzy się z Maryją. Chciał oddalić ją, bo prawo mojżeszowe kazało kamienować kobiety współżyjące przed ślubem. Jednak anioł nakazał mu we śnie, pomimo tego, ożenić się z Marią. Potem, że ma się udać do Egiptu.
Czy dobrze rozumiem ten temat ?

Trzecia sprawa.
Józef był cieślą. Czy jest możliwość, że kiedykolwiek zrobił krzyż ? I czy Jezus mógł kiedykolwiek zrobić krzyż ?

pzdr! kbWn

ps. Jeszcze jedno pytanie, w ogóle odbiegające od tematu. Czy tatuaż to grzech ? W sensie jeśli sobie wytatuuję jakiś pogański znak to oczywiście, że tak. Ale jeśli np, Krzyż Benedyktyński ? Czy inny znak przynależności do Jezusa ?
Ostatnio zmieniony 05-08-10, 17:25 przez kbWn, łącznie zmieniany 1 raz.
Problemy na które nie mamy wpływu są fundamentem szczęścia.

św. Jan Bosko: Żebym was kochać wystarczy żebyście byli młodzi :)

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Kontakt:

Re: Józef - Ziemski Ojciec Jezusa

Post autor: hiob » 06-08-10, 04:05

kbWn pisze:Witam wszystkich serdecznie!

W te wakacje byłem na Salezjańskich rekolekcjach i tam słyszałem interesującą konferencję o Józefie. Konferencja dotyczyła męskość a Józef był przykładem. Dowiedziałem się, że Józef miał ok. 19 lat jak wziął Maryję za żonę. Według apokryfów Józef poślubiając Maryje miał 89 lat a ona 15. W wersję 89 letnią trudno trochę uwierzyć bo ja osobiście nie wyobrażam sobie, że Józef w tym wieku jedzie z Maryją do Egiptu. Zwłaszcza że był "starym żydem" tzn. doświadczonym i wiedział z czym kojarzy mu się Egipt. Z czymś najgorszym. Do tej misji potrzebna była "młoda krew" która zaufa swoim snom. Z drugiej strony w w Ewangelii według Mt 13,54-58 można przeczytać:
54 Po przyjściu do swojego rodzinnego miasta nauczał ich w synagodze, że aż dziwili się i mówili: "Skąd Mu ta mądrość i moce!? 55 Czyż nie jest On synem cieśli? Czy Jego matka nie nazywa się Maryja, a Jego bracia - Jakub, i Józef, i Szymon, i Juda? 56 I czy nie ma u nas wszystkich Jego sióstr? Skąd więc w Nim to wszystko!?" 57 I czuli się Nim zgorszeni. A Jezus powiedział do nich: "Nigdzie nie lekceważą proroka, jak tylko w jego ojczyźnie i domu". 58 I z powodu ich niedowiarstwa niewiele tam cudów uczynił.
Według apokryfów Józef miał dzieci z poprzedniego małżeństwa.
Hehe, ani nie wiemy, czy miał 89, ani czy miał 19. Moim zdaniem był młodym mężczyzną, ale młody może oznaczać kogoś w wieku 30 lat. Nie zapominajmy, że Pan Jezus miał 30, gdy zaczął nauczać i Jan Chrzciciel także mniej-więcej w tym wieku zaczął publiczne życie.

O świętym Józefie napisałem parę lat temu tekst, który Ci polecam: viewtopic.php?t=634 Trochę poprawiona wersja jest na frondzie: http://fronda.pl/hiob/blog/swiety_jozef ... on_rodziny

Apokryfy i niektórzy Ojcowie Kościoła podawali, że był on wdowcem, starcem, właśnie dlatego, by bronić tezy, że Maryja pozostała Dziewicą, a "bracia Jezusa" to byli przyrodni bracia, dzieci Józefa z poprzedniego małżeństwa. To jednak jest, moim zdaniem, naciąganie faktów w dobrych intencjach. A o "braciach Jezusa" możesz przeczytać tutaj: viewtopic.php?t=1000
Druga sprawa.
Józef też miał nawiedzenie. Wiem, że bardziej to kojarzy się z Maryją. Chciał oddalić ją, bo prawo mojżeszowe kazało kamienować kobiety współżyjące przed ślubem. Jednak anioł nakazał mu we śnie, pomimo tego, ożenić się z Marią. Potem, że ma się udać do Egiptu.
Czy dobrze rozumiem ten temat ?
Tak. Gdy przeczytasz te teksty, do których są linki wyżej, znajdziesz więcej na ten temat.
Trzecia sprawa.
Józef był cieślą. Czy jest możliwość, że kiedykolwiek zrobił krzyż ? I czy Jezus mógł kiedykolwiek zrobić krzyż ?
Samo greckie słowo τέκτων, tektōn, oznacza raczej kogoś, kto pracuje rękami, rzemieślnika. Wtedy nie było aż takiej specjalizacji i pewnie Jezus pracował także w kamieniu i z innymi dostępnymi mu surowcami. Natomiast nie da się powiedzieć, czy kiedykolwiek zrobił krzyż, bo nam tego nikt nie przekazał. Możemy spekulować na ten temat, ale to pozostanie tylko spekulacją.
ps. Jeszcze jedno pytanie, w ogóle odbiegające od tematu. Czy tatuaż to grzech ? W sensie jeśli sobie wytatuuję jakiś pogański znak to oczywiście, że tak. Ale jeśli np, Krzyż Benedyktyński ? Czy inny znak przynależności do Jezusa ?
Nie, to nie jest grzech. Biblia zabrania tatuaży w kontekście religijnym właśnie. Zatem nie zabrania tego jako formy rozrywki, ozdoby, czy też oznaki przynależności do Jezusa. Werset, w którym ten zakaz jest to Księga Kapłańska 19,28:

Nie będziecie nacinać ciała na znak żałoby po zmarłym. Nie będziecie się tatuować. Ja jestem Pan!

Jednak sąsiednie wersety zabraniają m.in. jedzenia czegokolwiek z krwią, obcinania w kółko włosów na głowie i golenia włosów po bokach brody. Tymczasem dziś zajadamy ze smakiem kiszkę kaszaną, krwawe steki, golimy gładko brody, a tonsura, wygolona w kółko głowa, była przez wieki symbolem pobożności, bo pozostawione włosy przypominały koronę cierniową.

Zakazy te były konieczne, bo tatuowanie ciała było związane z kultami bożków. (tak, jak jedzenie potraw z krwią). Dziś już nie obowiązują te przepisy, bo zniknęła przyczyna dla której je ustanowiono. Chyba, że ktoś rzeczywiście robi to z powodów religijnych, albo w sposób ekstremalny samookalecza się, swoje ciało, które jest "świątynią Ducha Świętego".

Co powiedziawszy, mocno Cię zachęcam do tego, byś się nie tatuował. Lepiej ubrać krzyżyk, założyć jakąś srebrną bransoletę z imieniem Jezusa, a swe ciało zostawić w spokoju. ;-)
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

kbWn
Przyjaciel forum

Re: Józef - Ziemski Ojciec Jezusa

Post autor: kbWn » 06-08-10, 11:37

Dziękuję bardzo za odpowiedź.

A jeśli chodzi o tatuaż to bardziej mi zależy, że nie będę mógł go zdjąć. Bransoletkę, czy krzyżyk jak będą trudności, a nie wątpliwie takie będą, to mogę zdjąć i porzucić. A na tatuaż zawszę będę mógł patrzeć i sobie przypomnieć, że jest przymnie mój Pan, Jezus Chrystus i zawsze mi pomoże, bo Bóg Ojciec jest zakochany w nas do szaleństwa. Właśnie dlatego wolałbym tatuaż. :mrgreen:

Pozdrawiam !
kbWn
Problemy na które nie mamy wpływu są fundamentem szczęścia.

św. Jan Bosko: Żebym was kochać wystarczy żebyście byli młodzi :)

ODPOWIEDZ