ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Wszystko o Biblii

Moderator: Marek MRB

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: hiob » 16-09-10, 11:37

Konkurs tego rodzaju nie jest zbyt oryginalny, inne fora mają już tego typu zabawę, ale to nic nie szkodzi. Im więcej tego typu rozrywek, tym lepiej, bo takie gry także uczą. Zatem - zapraszam wszystkich do zabawy.

Warunku konkursu:


1. Pytania mogą dotyczyć tylko Biblii i odpowiedź na pytanie musi być cytatem z Biblii. Czasem może być wymagane słówko wyjaśnienia, ale w większości przypadków cytat powinien wystarczyć.

2. Pytanie ma prawo zadać tylko ta osoba, która odpowiedziała na poprzednie pytanie. Zadaje je od razu, nie czekając na potwierdzenie poprawności swej odpowiedzi.

3. Gdy odpowiedź jest nieprawidłowa, (co stwierdzi ten, który zadał pytanie, albo moderator wątku), nowe pytanie musi zaczekać, aż ktoś odpowie na nie prawidłowo. Zatem wracamy do starego pytania.

4. Jeżeli pytanie jest zbyt trudne i przez kilka dni nikt na nie nie odpowie, pytający może podpowiedzieć (np. w której Księdze znajduje się odpowiedź), albo odpowiedzieć sam i zadać inne pytanie.
Ostatnio zmieniony 16-09-10, 21:59 przez hiob, łącznie zmieniany 2 razy.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: hiob » 16-09-10, 11:41

Wszyscy chyba wiedzą, że w Apokalipsie występuje liczba "666". Jest to "liczba imienia bestii" i najpopularniejsza interpretacja tej tajemniczej liczby wskazuje na cesarza Nerona. Jednak ta liczba występuje także w dwu innych miejscach Biblii, mówiąc o zupełnie innej osobie. Gdzie i o kim ona mówi? (Wystarczy jeden cytat, oba dotyczą bowiem tego samego faktu)
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Awatar użytkownika
alfik
Przyjaciel forum
Posty: 41
Rejestracja: 01-09-10, 15:53
Lokalizacja: Vratislavia

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: alfik » 16-09-10, 12:38

To może ja spróbuję odpowiedzieć. Z góry się przyznaję ze nie znam na tyle treści Biblii, aby samodzielnie odpowiadać, więc posłużyłem się dostępnymi mi "wyszukiwarkami wiedzy", ale mam nadzieje ze ten konkurs ma do tego mobilizować, aby szukać odpowiedzi.

szukając odpowiedzi trafiłem nie na dwa, lecz na trzy miejsca, gdzie występuje liczba 666

pierwsze dwa mówią o rocznych dochodach Salomona wynoszących 666 talentów złota

(1 Krl 10:14) (2 Kron 9:13)"Waga złota, które co rok dostarczano Salomonowi, wynosiła sześćset sześćdziesiąt sześć talentów złota,"

trzeci mówi o 666 osobach z klanu Adonikama, którzy powrócili do Izraela
(Ezd 2:13) "synów Adonikama - sześćset sześćdziesięciu sześciu"

jeśli odpowiedzi są poprawne, to bardzo proszę o uchylenie mnie od zadawania kolejnego pytania :)
Ostatnio zmieniony 16-09-10, 12:40 przez alfik, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: hiob » 16-09-10, 16:18

alfik, właśnie o to chodzi. By sprowokować kogoś do wzięcia Biblii w rękę (lub "w komputer :mrgreen: ) oczywiście chodziło mi o króla Salomona, przeoczyłem fragment o synach Adonikama.
alfik pisze:... bardzo proszę o uchylenie mnie od zadawania kolejnego pytania :)
Wydaje mi się, że bez trudności znalazłbyś jakieś pytanie, gdybyś tylko chciał. :-D Jedną z możliwości jest skorzystanie z "Biblionerów' i pożyczka z tamtej gry.

Ale skoro nie chciałeś, ja zadam kolejne pytanie:

Jaki jest najkrótszy werset w całej Biblii?
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Awatar użytkownika
myschonok
Przyjaciel forum
Posty: 957
Rejestracja: 15-02-10, 00:29
Lokalizacja: Miedzy Erkelenz a Hückelhoven

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: myschonok » 16-09-10, 17:05

Typuje na Ewangelie wedlug sw.Jana 11 rozdzial 35 bodajze wers,cytuje z pamieci: " Jezus zaplakal".
Jest to o wskrzeszeniu Lazarza.
Ale tak prawde powiedziawszy, zalezy w jakim jezyku Biblie czytamy, bo pewnie w jezyku oryginalu - wers ten najkrotszym nie jest :-)

Punc
Przyjaciel forum
Posty: 47
Rejestracja: 22-08-10, 21:39
Lokalizacja: Otwock

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: Punc » 16-09-10, 17:07

NT
Po Grecku
1Tes 5, 16: "Zawsze się radujcie".
Po Polsku
J 11, 35: "Jezus zapłakał".


ST
1 Krn 1,25 "Eber, Peleg, Reu"

?

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: hiob » 16-09-10, 17:42

Punc pisze:NT
Po Grecku
1Tes 5, 16: "Zawsze się radujcie".
Po Polsku
J 11, 35: "Jezus zapłakał".


ST
1 Krn 1,25 "Eber, Peleg, Reu"
No proszę, okazuje się, że pytanie bardziej skomplikowane niż myślałem. Miałem na myśli J 11,35, a tymczasem są inne możliwości... Zatem porównajmy:

J 11,35:
ἐδάκρυσεν ὁ Ἰησοῦς

1 Tes 5,16:
Πάντοτε χαίρετε

1 Krn 5, 16:
עבר פלג רעו׃

Zatem Punc powinien zadać kolejne pytanie, a ja się znowu czegoś nauczyłem. :-D
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Punc
Przyjaciel forum
Posty: 47
Rejestracja: 22-08-10, 21:39
Lokalizacja: Otwock

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: Punc » 16-09-10, 18:44

Jestem raczej umysłem ścisłym
Zatem, raczej proste zadanie Matematyczne
Ile cm wzrostu miał Goliat jeżeli jednostką właściwą będzie łokieć staroegipski, lub sumaryjski?
Ostatnio zmieniony 16-09-10, 18:47 przez Punc, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
myschonok
Przyjaciel forum
Posty: 957
Rejestracja: 15-02-10, 00:29
Lokalizacja: Miedzy Erkelenz a Hückelhoven

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: myschonok » 16-09-10, 19:07

1 Sam. 17:4-5
"Wtedy wystąpił z obozu filistyńskiego pewien harcownik imieniem Goliat, pochodzący z Gat. Był wysoki na sześć łokci i jedną piędź."

łokieć staroegipski, z XXVIII w.p.n.e., wynosił od 52,35 do 52,4 cm.
Za:http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81okie ... 28miara%29

1 piędź = 1/3 łokcia ≈ 19,8 cm lub

1 piędź = 3/4 stopy ≈ 22,3 cm
Za:http://pl.wikipedia.org/wiki/Pi%C4%99d%C5%BA

Wychodzi mi okolo 3 METRY 33 CENTYMETRY
Ostatnio zmieniony 16-09-10, 19:26 przez myschonok, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: hiob » 16-09-10, 19:19

Punc pisze:Jestem raczej umysłem ścisłym
Zatem, raczej proste zadanie Matematyczne
Ile cm wzrostu miał Goliat jeżeli jednostką właściwą będzie łokieć staroegipski, lub sumaryjski?
Wtedy wystąpił z obozu filistyńskiego pewien harcownik imieniem Goliat, pochodzący z Gat. Był wysoki na sześć łokci i jedną piędź. (1 Sm 14, 4)

Łokieć staroegipski to 52,4 cm, a sumeryjski miał 51,7 cm. Piędź to jedna trzecia łokcia, zatem Goliat musiał mieć niemal 330 cm wzrostu. Kawał chłopa! :mrgreen:

Moje pytanie:

Co jest, według Biblii, podporą i filarem prawdy?
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Awatar użytkownika
alfik
Przyjaciel forum
Posty: 41
Rejestracja: 01-09-10, 15:53
Lokalizacja: Vratislavia

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: alfik » 16-09-10, 20:14

jeśli dobrze zrozumiałem werset z listu do Tymoteusza, podporą i filarem prawdy jest Kościół

Gdybym zaś się opóźniał, piszę, byś wiedział, jak należy postępować w domu Bożym, który jest Kościołem Boga żywego, filarem i podporą prawdy. (1 Tym 3:15)

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: hiob » 16-09-10, 20:56

alfik, dobrze... :-D ...ale co z kolejnym pytaniem? Ja odpowiadając nie zadacie kolejnego pytania, zabawa się skończy. :-(
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Awatar użytkownika
alfik
Przyjaciel forum
Posty: 41
Rejestracja: 01-09-10, 15:53
Lokalizacja: Vratislavia

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: alfik » 16-09-10, 21:04

a przepraszam, ale myślałem, że pytanie można zadać po potwierdzeniu poprawnej odpowiedzi.

w takim razie pytanie:
jak nazywali się mężczyźni, którzy pomogli królowi Dawidowi przewieźć Arkę Przymierza z Kiriat-Jearim do Jerozolimy?

Awatar użytkownika
myschonok
Przyjaciel forum
Posty: 957
Rejestracja: 15-02-10, 00:29
Lokalizacja: Miedzy Erkelenz a Hückelhoven

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: myschonok » 16-09-10, 21:05

Hiobie, on zada pytanie, ja mysle, ze ten kto odpowiada czeka najpierw na potwierdzenie poprawnej odpowiedzi przez zadajacego pytanie.
Bo nigdy nie ma pewnosci, czy odpowiedz jest taka, jak w zamysle zadajacego pytanie :-)

Awatar użytkownika
myschonok
Przyjaciel forum
Posty: 957
Rejestracja: 15-02-10, 00:29
Lokalizacja: Miedzy Erkelenz a Hückelhoven

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: myschonok » 16-09-10, 21:06

No wlasnie i sie sprawa rozwiazala :-)

ODPOWIEDZ