SOLA SCRIPTURA

Wszystko o Biblii

Moderator: Marek MRB

skrzydlaty
Przyjaciel forum
Posty: 1189
Rejestracja: 09-03-10, 19:43
Lokalizacja: Polska

Re: SOLA SCRIPTURA

Post autor: skrzydlaty » 15-10-10, 01:01

Tak, można znaleźć przypadki, że tak - jeżeli Biblia nie mówi ze czegoś nie wolno to wolno.

Biblia nie mówi, że nie wolno skakać ze spadochronem - i wiemy, że wolno, a czasami nawet trzeba, żeby ratować życie.
Biblia nie mówi, że nie wolno jeść masła orzechowego, to chyba wolno? :)
Biblia nie mówi, że nie wolno używać nagłośnienia w kościele, ale przecież wolno.

Biblia nie mówi o wielu rzeczach nawet ważniejszych (na przykład o zapłodnieniu in vitro i to jest przypadek gdy nie wolno), dlatego potrzebna jest żywa Tradycja.
Ostatnio zmieniony 15-10-10, 01:12 przez skrzydlaty, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
KubaCh
Administrator
Posty: 1325
Rejestracja: 21-10-08, 09:10
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: SOLA SCRIPTURA

Post autor: KubaCh » 15-10-10, 07:59

SzukajBoga.com pisze:A to teraz juz wiem , jezeli Biblia nie mowi ze czegos nie wolno to wolno tak??
No a jak inaczej? Przecież Biblia nie mówi nic o używaniu sztućców - czy to znaczy, że jak biorę do ręki widelec to grzeszę?

Ada
Przyjaciel forum
Posty: 1066
Rejestracja: 06-09-10, 15:20
Lokalizacja: Radom

Re: SOLA SCRIPTURA

Post autor: Ada » 19-10-10, 20:23

do Hioba:

podaj proszę link odnośnie orzeczeń soboru w Hippo i Kartaginie dotyczących zatwierdzenia kanonu ST, a może mógłbyś zacytować te wersy, jeśli masz dostęp do tych dokumentów?
"Starajcie się wpierw o Królestwo Boże, a wszystko inne będzie wam dane"

Ada

Awatar użytkownika
KubaCh
Administrator
Posty: 1325
Rejestracja: 21-10-08, 09:10
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: SOLA SCRIPTURA

Post autor: KubaCh » 19-10-10, 20:48

Ada pisze:podaj proszę link odnośnie orzeczeń soboru w Hippo i Kartaginie dotyczących zatwierdzenia kanonu ST, a może mógłbyś zacytować te wersy, jeśli masz dostęp do tych dokumentów?
Co prawda Hiobem nie jestem, ale znalazłem (oprócz tego, co jest w Wikipedii) taką stronę: http://www.bible.ca/b-canon-councils-synods-canons.htm

Jest tam m.in. napisane
The first council that accepted the present canon of the books of the New Testament was the Synod of Hippo Regius in North Africa (A.D. 393); the acts of this council, however, are lost. A brief summary of the acts was read at and accepted by the Synod of Carthage, A.D. 397.
czyli po polsku:

Pierwszym synodem, który zaakceptował obecny kanon ksiąg Nowego Testametu był Synod w Hippo Trgius w Afryce Północnej. (AD 395). JEdnak teksty zatwierdzone przez ten synod zaginęły. Podsumowanie ustaleń tego soboru zostało jednak odczytane i zatwierdzone na synodzie w Kartaginie w 397 roku.

i dalej jest kanon 24 ustaleń synodu w Kartaginie:
Can. 24. Besides the canonical Scriptures, nothing shall be read in church under the name of divine Scriptures. Moreover, the canonical Scriptures are these: [then follows a list of Old Testament books]. The [books of the] New Testament: the Gospels, four books; the Acts of the Apostles, one book; the Epistles of Paul, thirteen; of the same to the Hebrews, one Epistle; of Peter, two; of John, apostle, three; of James, one; of Jude, one; the Revelation of John. Concerning the confirmation of this canon, the transmarine Church shall be consulted. On the anniversaries of martyrs, their acts shall also be read.
Poza kanonicznymi Pismami nic nie będzie czytane w kościele jako Pisma pochodzące od Boga. Kanoniczne Pisma to: [i tu następuje lista ksiąg Starego Testametu]. Nowy Testatemt to: Ewangelie - cztery księgi, Dzieje Apostolskie - jedna księga, Listy Pawła - trzynaście, z których jeden do Hebrajczyków, listy Piotra -dwa, Jana - trzy, Jakuba - jeden, Judy - jeden, Objawienie Jana. Jeżeli chodzi o potwierdzenie tego kanonu, będzie on skonsultowany z Kościołem zamorskim (czyli rzymskim). W rocznice (śmierci) męczenników, ich dzieła będą również czytane.

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: SOLA SCRIPTURA

Post autor: hiob » 20-10-10, 02:19

Ada pisze:do Hioba:

podaj proszę link odnośnie orzeczeń soboru w Hippo i Kartaginie dotyczących zatwierdzenia kanonu ST, a może mógłbyś zacytować te wersy, jeśli masz dostęp do tych dokumentów?
Dzięki KubaCh za pomoc. Najwyraźniej nie nadążam za tym forum. Jeżeli chodzi o kanon Biblii, polecam ten tekst, który cytuje Ojców Kościoła i cytuje także dokumenty synodów w Rzymie, Hippo i Kartaginie: http://www.catholic.com/library/Old_Testament_Canon.asp Trochę lepsze źródło, niż Wikipedia, choć podobno statystycznie Wiki jest tak dobra jak Britannica. :-D

Wracając do nieszczęsnych malowanych jajek, to jest to bardzo dobry przykład na mylenie przyczyn ze skutkami. Jest bowiem oczywistym faktem, że dla niektórych ludzi Wielkanoc to króliki znoszące czekoladowe jajka i nic ponadto. Tak, jak Boże Narodzenie to święto przerośniętego krasnala roznoszącego prezenty pod choinkę.

Tylko co to ma wspólnego z nauką Kościoła i z wierzeniami Jego członków? To, że ja nie mam zielonego pojęcia jak się nawet zabrać za rozwiązywanie rachunku różniczkowego nie znaczy wcale, że należy zlikwidować nie tylko naukę matematyki, ale też całą matematykę. Problemem bowiem nie jest matematyka, ale ja. Pewnie byłem wtedy na wagarach, albo gadałem na lekcji, albo jestem zbyt głupi, żeby to zrozumieć, albo po prostu zapomniałem.

Zdawałem matmę na maturze, zdawałem egzamin wstępny na Politechnikę, jeden z nielicznych przedmiotów, jaki zaliczyłem i to na 5 na pierwszym semestrze to była właśnie algebra, więc pewnie kiedyś to umiałem. Dziś mam problemy z pomocą dzieciom w szkole. I to już gdzieś tak od piątej klasy.

Nauka Kościoła jest piękna, prosta i prawdziwa. Uczy o Jezusie, nie o malowaniu jajek. Tradycje ludowe, religijność ludowa jest czymś pięknym i pomaga nam zrozumieć pewne prawdy. Witraże, figurki, procesje, nabożeństwa różańcowe, Gorzkie Żale, relikwie - to wszystko służy rozwojowi duchowemu. Nie jesteśmy duchami, mamy oczy, usta, zmysły. Patrzymy, słuchamy, śpiewamy - tak funkcjonujemy.

Oczywiście jeżeli ktoś zastąpił swą wiarę pisankami, to jest tu zupełnie inny problem. Taki problem, jak ze mną, matematykiem, który swą wiedzę zastąpił kalkulatorem. Jednak mówienie, że zwyczaj malowania jajek to jest przyczyna tego, że katolicy nie wiedzą, że Pan Jezus zmartwychwstał jest tak absurdalne, że doprawdy trudno na ten temat dyskutować.

Nasz przyjaciel najpierw stawia nieprawdziwą tezę, a potem ją dzielnie udowadnia. Równie dobrze mógłby się mnie zapytać od kiedy biję moją żonę. I równie bez sensu byłoby tłumaczenie mu, że nigdy tego nie zrobiłem. On wie po prostu lepiej.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Awatar użytkownika
konik
Przyjaciel forum
Posty: 2389
Rejestracja: 16-12-10, 21:14
Lokalizacja: neunkirchen

od konika

Post autor: konik » 26-06-11, 16:48

Czy zasada "sola scriptura" jest biblijna?
Podaje link do strony, gdyz omowienie byloby zbyt obszerne:
http://www.analizy.biz/marek1962/solascriptura.htm
konik

Awatar użytkownika
konik
Przyjaciel forum
Posty: 2389
Rejestracja: 16-12-10, 21:14
Lokalizacja: neunkirchen

od konika

Post autor: konik » 28-06-11, 09:36

Czy w kontekscie tematu "sola Scriptura" mozemy znalezc w Biblii nuke mowiaca, ze uczyc sie mamy tylko i wylacznie z samej Biblii?
Czytajac w calosci Pismo Swiete mozna zauwazyc, ze takie twierdzenie jest moim zdaniem niepoprawna forma wiary w wystarczalnosc samej Biblii (sola Scriptura), ktorra to wiara nie jest oparta na zadnym biblijnym tekscie czy fragmencie, czyli jest w rzeczy samej sprzeczna sama w sobie (wedlug tego stwierdzenia, Pismo Swiete jest samo w sobie tak jasne, ze nie potrzeba Tradycji Kosciola i Magisterium papizy czy biskupow).
Atrakcyjne - ale juz Apostolowie zaprzeczaja temu, a nawet taki poglad krytykuja: jak wyglada wobec tego w skrocie prawidlowa, katolicka wiara w wystarczalnosc Pisma Swietego - a wiec taka katolicka (biblijna) postac wiary w "sola Scriptura?
Istnieje tylko jedna swieta, natchniona Duchem Swietym i dlatego nieomylna w sprawach wiary i moralnosci Ksiega - jest nia Biblia - jest to spisane, natchnione zrodlo objawienia Bozego. Materia, czyli podstawa naszej wiary pochodzi z Pisma Swietego, ale jak ja wlasciwie rozumiec - w tym pomaga i ustala Tradycja i biezace nauczanie, czyli Magisterium Kosciola. Ten poglad oparty jest znowuz jak najbardziej na samej nauce Apostolskiej (por.2P.1;20-21).
Kosciol funkcjonuje dzieki Biblii i Tradycji (widac to juz od samego poczatku chocby w opisie Dziejow Apostolskich). Nie ma Tradycji bez Biblii, ani Biblii bez Tradycji - co nie jest tak trudne do stwierdzenia.
Pozdrawiam serdecznie.
konik

Awatar użytkownika
zs
Przyjaciel forum
Posty: 106
Rejestracja: 23-08-09, 19:29
Lokalizacja: Polska, Otwock

Re: SOLA SCRIPTURA

Post autor: zs » 28-06-11, 10:20

Biblia jako przekaz spisany powstała dzięki nauce pisania. Egzemplarze Biblii, które są nam dostępne w formie pisaniej i mp3 powstały dzięki temu, że twórcy tych egzemparzy nauczyli się czegoś od wynalazców w dziedzinach druku, elektroniki i trudno tu wymienić całą resztę wiedzy potrzebnej do tego. Bez sięgania do źródeł nauczania innych niż Pismo, niezwykle trudno by było szerzyć Słowo.
Takie moje prostackie zdanie na ten temat.

Awatar użytkownika
konik
Przyjaciel forum
Posty: 2389
Rejestracja: 16-12-10, 21:14
Lokalizacja: neunkirchen

od konika

Post autor: konik » 28-06-11, 12:16

Zgodze sie z Toba, choc byc moze nie jest to calkowita odpowiedz, gdyz dotyczy nie tyle (moim konskoim zdaniem) przekazu Biblii, co sposobu (technologii) przekazywania tegoz przekazu Biblii.
konik

xTom
Przyjaciel forum
Posty: 44
Rejestracja: 14-09-11, 22:01
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: SOLA SCRIPTURA

Post autor: xTom » 15-09-11, 00:00

Jeśli mogę to śledząc ten wątek chciałbym zauważyć, że po pierwsze trudno nazywać protestantów Kościołem (zgodnie z Dominus Iesus raczej powinna być mowa o wspólnotach kościelnych). To w kwestii formalnej. Dalej kwestia jednego "sola". Otóż jak dla mnie dwa argumenty są podstawowe. Nie wiem czy nie spotkałem ich na tym forum.
Pierwsze. Pismo święte zostało "ukończone" około roku setnego (Apokalipsa). Pytanie więc co było wcześniej? Ludzie przecież zwracali się do Apostołów ze swoimi pytaniami o życie i Ci Apostołowie udzielali rad i pouczeń. W związku z tym coś było przed Pismem świętym. Co za tym idzie argument drugi. Otóż w samym Piśmie świętym nie ma katalogu ksiąg Pisma świętego. Kto więc i jak dokonał tego wyboru?
http://delurski.pl/wez-i-czytaj/
http://delurski.pl/
o Ewangelii z dnia czytanej nocą

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: SOLA SCRIPTURA

Post autor: hiob » 15-09-11, 03:15

Dziękuję, xTom. To prawda, że trudno nazwać "Kościołem" te wspólnoty, które nie mają kapłaństwa i ważnych wielu sakramentów. Dla mnie takim porównaniem są synagogi i Świątynia w Starym Testamencie. Synagogi były domami modlitwy, ale ofiary można było składać tylko w Świątyni. I gdy Świątynia została zburzona w roku 70, to definitywnie zakończyła się era judaizmu biblijnego. Religia, którą dziś wyznają Żydzi jest czymś z samej swej natury innym, nowym, odmiennym od tego, co było 2 tysiące lat temu. To my, chrześcijanie, jesteśmy bliżsi tamtej religii niż współcześni Żydzi.

Świątynia nada bowiem istnieje, a jest nią Jezus i Kościół.

Także o kanonie pisaliśmy już tutaj. Jest zupełnie nielogiczne, że protestanci uznają Nowy Testament za natchniony, odrzucając autorytet Kościoła. Wręcz spotkałem się wielokrotnie ze stwierdzeniem, że NT to jest "fallible collection of infallible books", czyli "omylnym zbiorem nieomylnych ksiąg". Cokolwiek by to miało oznaczać. :-D Ładne hasło, tylko nie mające wiele sensu.

Nawet sam Luter przyznawał, że to "papistom" zawdzięcza to, że wie, które Księgi są natchnione.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Andriej
Przyjaciel forum
Posty: 446
Rejestracja: 12-02-13, 16:05
Lokalizacja: Alpy

Re: SOLA SCRIPTURA

Post autor: Andriej » 26-09-13, 11:47

Wyczytal tutaj celne stwierdzenie, ze w obyczaju ludowym albo opartym na poboznosci ludowej wazna jest intencja.
Zgadza sie to z wieloma opisami w samej Biblii: np. w S:T: jest podane, ze oddawanie czci bozkom w postaci stelli postawiaonej na ich czesc jest karane .
A zaraz potem czytamy, ze sam Mojzesz wykonal stelle. ale poswiecil ja Jahwe - i to zostalo pochwalone.
Protestancki fundamentalizm jest slepy - Mojzesz dopiero by oberwal, gdyby dostal sie w rece "biblijnych chrzescijan" :->

Szachista
Przyjaciel forum
Posty: 16
Rejestracja: 23-06-14, 22:36
Lokalizacja: Warszawa

Re: SOLA SCRIPTURA

Post autor: Szachista » 03-07-14, 19:26

Witajcie. Jestem nowy i postanowiłem zacząć od tego wątku "Sola Scriptura". Ciekawe tutaj prowadzicie rozważanie. Jeśli pozwolicie, chciałbym je nieco rozszerzyć. W tym celu posłużę się fragmentem Dziejów Apostolskich:

Z dawien dawna bowiem w każdym mieście są ludzie, którzy co szabat czytają Mojżesza i wykładają go w synagogach». (Dzieje Apostolskie 15:21).

Od razu przepraszam, że wyrwałem ten werset z kontekstu. Jednak to na co chcę zwrócić uwagę wiąże się ściśle z podanym wersetem. Są to słowa Jakuba stanowiące podsumowanie pierwszego Soboru zwanego Jerozolimskim. Biblia Tysiąclecia nazywa go w nagłówku Tzw. Soborem Jerozolimskim. Ale do rzeczy.
Święty Jakub zwraca uwagę na to, że w synagogach czyta się i wykłada Prawo Mojżeszowe, czyli część najstarszą Pisma Świętego. Przeciętny badacz Pisma Świętego, zwłaszcza protestant, zrozumiałby te słowa w sposób analogiczny do protestanckiej praktyki. Ludzie w społecznościach protestanckich w czasie spotkań czytają Biblię i potem wyprowadzają z niej swoje nauki, interpretacje itd. Ale tutaj to coś zupełnie innego. W praktyce bowiem żydowskiej najpierw czytano Prawo Mojżesza w oryginale czyli po hebrajsku - w przypadku Starego Testamentu, a potem to Pismo tłumaczono na aramejski. Z czasem te tłumaczenia zaczęto spisywać, ale początkowo istniała tylko forma ustna. Tłumaczenia na aramejski jednak, zwane targumami, nie były po prostu tłumaczeniami, ale gotową interpretacją. A zatem mamy tutaj do czynienia z żywą tradycją towarzyszącą Słowu spisanemu. Chrześcijanie przejęli od Żydów tę ideę. Biblia nie podlega dowolnemu wykładowi, ale są do tego specjalni ludzie, posiadający odpowiednie przegotowanie i namaszczenie.
To tak krótko na dzień dobry, Szczęść Boże z Polski.

Awatar użytkownika
mikalosz
Przyjaciel forum
Posty: 93
Rejestracja: 07-02-14, 13:45
Lokalizacja: Kocham Cie !! Moja ojczyzna w Niebie.

Re: SOLA SCRIPTURA

Post autor: mikalosz » 26-07-14, 06:05

SOLA SCRIPTORA jest super !!! tam będę czytał dodatkowe opracowania nie che mnie się ;) Dodatkowo jestem za wywaleniem ksiąg deuterokanonicznych, bez nich i tak jest to gruba książka na co czytać więcej niż potrzeba :lol:

no a ostatecznie to jestem za wersja Audio
www.biblia-mp3.pl/

bo skoro wiara rodzi się ze "słuchania" to na co wogle czytać ;)








________________________________________________________________
(wiem ze chodzi o sens słuchanie - posłuszeństwo. moje posty to często tylko żarcik jak by kto się załapał :D ich sens leży w ironi a nie w treści ;))
Ostatnio zmieniony 26-07-14, 06:10 przez mikalosz, łącznie zmieniany 3 razy.
kto pełni wolę Ojca mojego, który jest w niebie, ten Mi jest bratem, siostrą i matką.....

Awatar użytkownika
konik
Przyjaciel forum
Posty: 2389
Rejestracja: 16-12-10, 21:14
Lokalizacja: neunkirchen

od konika

Post autor: konik » 26-07-14, 09:40

Sola scriptura - z kazdej protestanckiej kazalnicy ida zapewnienia, ze tylko sola scriptura ... po czym skrzetnie zaczyna sie wyjasniac Pismo Swiete wedle obowiazujacego regulaminu musztry w danej spolecznosci ( czyli tradycji tejze grupki), no a sola scriptura ... ze wstydem i potajemnie schowana zostaje w najciemniejszy kat szafy konfesyjnej.
To ja juz wole dziela Lenina :lol: Oczywiscie w wersji tradycji wujaszka Stalina.
konik

ODPOWIEDZ