FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  AlbumAlbum  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Krzyż
Autor Wiadomość
Kaczorek-Gdansk 

Wysłany: 2010-12-07, 17:06   Krzyż

Witam.
Mam pytanie.
Jest może ono nieco dziwne.
Jestem Katolikiem i wiem że naszym znakiem jest krzyż..
I mam pytanie czy ten krzyż na zdjęciu jest Katolicki?.

myschonok 

Wysłany: 2010-12-07, 17:19   

Wydaje mi sie, iz nie jest to cale zdjecie, to przez ciebie tu zamieszczone, a obciete od gory i od dolu.
Artystyczne wyobrazenie Jezusa nasuwa mysl o prawoslawnym, lub grekokatolickim wyobrazeniu.
Ponizej przyklad prawoslawnego krzyza:

Odemnie jeszcze napisze,iz oddaje czesc Jezusowi, Bogu, ktory unizyl sie do ludzkiej postaci umierajac na krzyzu, dlatego mam w powazaniu wszystkie wyobrazenia krzyza.
W powiecie hrubieszowskim ( a pewnie i na calym Polesiu)sa jeszcze kapliczki ze swiatkami, czy to Maryji czy Jezusowi, czy innym swietym poswiecone, gdzie krzyz na dachu kapliczki jest na polksiezycu umieszczony, zapewne potemu,iz ziemie te byly kiedys ruskie,przez tatarow zamieszkale.

Kaczorek-Gdansk 

Wysłany: 2010-12-07, 17:22   

Aha.Dziękuję za odpowiedź.I mam jeszcze takie pytanie.Czy Katolik może w aucie mieć taki krzyż?.To nie jest wbrew naszej religii?.

KubaCh 
Administrator

Wysłany: 2010-12-07, 17:49   

Kaczorek-Gdansk napisał/a:
Dziękuję za odpowiedź.I mam jeszcze takie pytanie.Czy Katolik może w aucie mieć taki krzyż?.To nie jest wbrew naszej religii?.

Ja tam nie widzę problemu, żeby mieć taki albo siaki krzyż - pod warunkiem, że nie jest on jakimś szyderstwem z Jezusa i Jego ofiary. A czy będzie "100% katolicki", prawosławny czy protestancki (czyli pusty - bo Jezus już zmartwychwstał), moim zdaniem nie ma większego znaczenia. Katolicy wierzą w senso ofiary Jezusa na krzyżu, a nie w takie czy inne wyobrażenie.

Ja sam mam w domu na ścianie krzyż, który jest inspirowany sztuką prawosławną, mimo, że kupiłem go w księgarni prowadzonej przy Kurii Archidiecezjalnej.

myschonok 

Wysłany: 2010-12-07, 17:51   

Hmmm...widzisz, to juz ktos inny musi ci tu autorytatywnie odpowiedziec.
Ja mam w domu krzyze rozne, rowniez ikony,krzyz franciszkanski, tak zwany TAU ,wydaje mi sie,iz najwazniejszy tu jest Jezus - a juz wyobrazenie artysty- bywa rozne...
Jak bedziesz gdzies z nim w drodze, zajedz do kosciola, i popros ksiedza o poswiecenie.
Ja pare razy w zyciu swiecilam krzyze, krzyzyki, ikony, prawda, zawsze u zakonnikow, czy to na Jasnej Gorze, czy to na Gorze sw. Anny, czy w Krasnobrodzie, nigdy nam nie odmowili,pieknie sie chwile pomodlili, i proslilismy wspolnie aby ten krzyz byl zawsze dla nas znakiem zywej obecnosci Jezusa wsrod nas.

Kaczorek-Gdansk 

Wysłany: 2010-12-07, 17:56   

Aha.Serdecznie wam dziękuję za odpowiedź.Myślę że temat już można zamknąć.;)

myschonok 

Wysłany: 2010-12-07, 17:58   

Panie Boze prowadz! Kaczorku, niech Ci sie w zyciu wiedzie!

Odpowiedz do tematu