Wywiad ze Scottem Hahnem

Moderator: Marek MRB

Alex
Przyjaciel forum
Posty: 1424
Rejestracja: 24-10-07, 22:24
Lokalizacja: Gdynia

Re: Wywiad ze Scottem Hahnem

Post autor: Alex » 29-09-08, 17:09

krokodyl pisze:...muszę jednak dodać że nie wszystkie ich kazania są ciekawe . Zdarzają się mówcy ...........słuchając ich człowiek ma wrażenie że jest na zlocie Amwaya ...
Scott Hahn cytuje słowa znajomego, który skomentował tę - w naszym odbiorze - egzaltację, podczas protestanckich nabożeństw:

– Scott, osobiście uważam, że protestanci bawią się w to wszystko, ponieważ nie mają Najświętszego Sakramentu. W obliczu Prawdziwej Obecności Chrystusa w Najświętszej Eucharystii cała reszta przestaje być potrzebna.


Nie myślę, że to jest takie proste przełożenie, że tylko dlatego, że my mamy Pełnię, to nie musimy sztucznie wypełniać jakiejś pustki i dlatego wyglądamy tacy smutni. Ale jakieś ziarnko prawdy w tym chyba jest...

Zapewne przydałoby się nam, w Kościele Katolickim, więcej radości i pogody okazywanych na zewnątrz, życzliwości wobec innych sygnalizowanej choćby uśmiechem. Dla kogoś, kto wzrastał w atmosferze okazywania entuzjazmu i radości - brak tego musi być dotkliwy. Dał temu wyraz Thomas Howard w WYWIADZIE przytoczonym przez Hioba:

"...Ewangelicyzm (...) to bardzo ciepły odłam chrześcijaństwa. Mógłbym zabrać Pana, tutaj w USA, na konwencje studentów, gdzie byłoby 20 tysięcy ewangelickich, "nowonarodzonych" studentów, śpiewających modlitwy do Jezusa Chrystusa, wszystkich dzielących się wiarą przy szeroko otwartej Biblii, pełnych entuzjazmu itd. To bardzo ciepła atmosfera. Potem patrzysz na katolików wychodzących rządkiem z mszy, nie rozmawiających ze sobą, albo idziesz na Mszę, gdzie nikt nic do ciebie nie mówi. Wygląda to jak straszna, obca kraina. "

Zapewne nie tylko okazywania radości moglibyśmy uczyć się od protestantów. Tym bardziej jest to smutne, że zamiast wzajemnie się ubogacać patrzymy na siebie - w najlepszym razie - nieufnie, jeśli nie wrogo. A przecież wszyscy stoimy w cieniu tego samego Krzyża...

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Wywiad ze Scottem Hahnem

Post autor: hiob » 19-06-09, 19:59

Książka Hahna jest już wznowiona. Napisałem o tym nawet w oddzielnym felietonie:

viewtopic.php?p=14797#14797

Polecam felieton i przede wszystkim polecam zakup książki.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Awatar użytkownika
Vul
Administrator
Posty: 1252
Rejestracja: 26-09-08, 09:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wywiad ze Scottem Hahnem

Post autor: Vul » 20-06-09, 13:12

Alex pisze:Tym bardziej jest to smutne, że zamiast wzajemnie się ubogacać patrzymy na siebie - w najlepszym razie - nieufnie, jeśli nie wrogo.
Może dlatego, że żyjący wiarą katolik jest na Mszy Świętej niestety rozwodniony obecnością osób, które tam są tylko ze względu na tradycję i przyzwyczajenie. Inaczej wygląda sytuacja na Mszy wspólnotowej ;)
Wspólnota Domowego Kościoła
天無絕人之路 (天无绝人之路)
Niebo nigdy nie zamyka wszystkich drzwi (chiń)

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Wywiad ze Scottem Hahnem

Post autor: hiob » 16-06-10, 17:39

Alex pisze: Zapewne przydałoby się nam, w Kościele Katolickim, więcej radości i pogody okazywanych na zewnątrz, życzliwości wobec innych sygnalizowanej choćby uśmiechem. Dla kogoś, kto wzrastał w atmosferze okazywania entuzjazmu i radości - brak tego musi być dotkliwy. Dał temu wyraz Thomas Howard w WYWIADZIE przytoczonym przez Hioba:

"...Ewangelicyzm (...) to bardzo ciepły odłam chrześcijaństwa. Mógłbym zabrać Pana, tutaj w USA, na konwencje studentów, gdzie byłoby 20 tysięcy ewangelickich, "nowonarodzonych" studentów, śpiewających modlitwy do Jezusa Chrystusa, wszystkich dzielących się wiarą przy szeroko otwartej Biblii, pełnych entuzjazmu itd. To bardzo ciepła atmosfera. Potem patrzysz na katolików wychodzących rządkiem z mszy, nie rozmawiających ze sobą, albo idziesz na Mszę, gdzie nikt nic do ciebie nie mówi. Wygląda to jak straszna, obca kraina. "

Zapewne nie tylko okazywania radości moglibyśmy uczyć się od protestantów. Tym bardziej jest to smutne, że zamiast wzajemnie się ubogacać patrzymy na siebie - w najlepszym razie - nieufnie, jeśli nie wrogo. A przecież wszyscy stoimy w cieniu tego samego Krzyża...
No właśnie. Zatem - polecam Lednicę. ;-) Nie musimy się uczyć od protestantów, my sami potrafimy odczuwać radość z tego, że mamy i kochamy Jezusa i że On nas kocha. I potrafimy ją okazywać na zewnątrz, w takich miejscach jak Lednica i Przystanek Jezus i różne wspólnoty.

Dobrze by było, gdyby także każda parafia stała się rodziną, gdzie razem świętujemy, razem witamy gości, razem płaczemy, gdy nam smutno i razem się wzajemnie wspomagamy. Bo na razie nasze kościoły częściej przypominają hale dworca pełne przypadkowych ludzi, niż zjazdy rodzinne. :-/
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Wywiad ze Scottem Hahnem

Post autor: hiob » 04-12-10, 05:28

(poniższy tekst skopiowany z Frondy, ale i tu nam pasuje)

Scott Hahn jest niezwykłą postacią. Jeden z wybitniejszych współczesnych teologów, a do tego wspaniały popularyzator wiary. Autor wielu książek, które coraz częściej są tłumaczone także na język polski. Pisalem już o nim, dziś jedynie chciałbym przedstawić moją nieudolną próbę przybliżenia jego oryginalnego świadectwa.

Przedstawił je on przed kilkunastu laty, na spotkaniu w jakiejś parafii w południowej Kalifornii. Ktoś to nagrał na taśmie i zaczął rozprowadzać. Dziś ilość kopii tego świadectwa liczona jest już w setkach tysięcy. I setki tysięcy katolików powróciło do Kościoła dzięki temu świadectwu.

Oczywiście realia istniejące w Polsce są troszkę inne, ale nie tak znów bardzo. Ja parę ostatnich dni spędzam na dyskusjach na swym forum z protestantami. Oni są także obecni w Polsce, także i tu, na blogowisku Frondy. (Pastorze Pawle, pozdrawiam. ;-) ) Dlatego, myślę, warto przybliżyć to świadectwo i nam, Polakom.

To moja pierwsza próba. Mialem problemy i z tłumaczeniem, i z techniczną stroną tego wideo. Dysponuje tylko plikiem audio, zdjęcia są z naszej pielgrzymki z Hahnem do Ziemi Świętej w 2009 roku. Być może kiedyś zmienię to, poprawię i także być może dokończę projekt, dodając trzy pozostałe części tego świadectwa. Potrzebuję jednak Waszych opinii. Czy warto, czy ma to sens, bo jest to bardzo pracochłonne. Przynajmniej dla mnie, nie potrafiącego tego zrobić szybko i sprawnie. Bardzo proszę także o krytyczne uwagi. To wideo, to tylko "brudnopis", może się uda to zrobić lepiej, albo może zrobi to ktoś za mnie. Plik audio z calym świadectwem chętnie udostępnię.

<object width="480" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/aI0dqLiEyHE?fs ... ram><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/aI0dqLiEyHE?fs=1&hl=en_US" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

skrzydlaty
Przyjaciel forum
Posty: 1189
Rejestracja: 09-03-10, 19:43
Lokalizacja: Polska

Re: Wywiad ze Scottem Hahnem

Post autor: skrzydlaty » 04-12-10, 11:08

Przepraszam, ale jakoś nie potrafię sobie z tym wideo poradzić.
Jak puszczam tu na tej stronie, to słyszę tylko wersję angielską i nie widzę żadnych napisów.
Jak ustawię kursor myszy na górny brzeg tego wideo, to pojawia się odsyłacz do "Scott Hahn Convertion Story Part 1 Polish subtitles" bezpośrednio na youtube. Ale tam też nie widzę polskich napisów?
Co robię źle?
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Wywiad ze Scottem Hahnem

Post autor: hiob » 04-12-10, 15:34

skrzydlaty pisze:Przepraszam, ale jakoś nie potrafię sobie z tym wideo poradzić.
Jak puszczam tu na tej stronie, to słyszę tylko wersję angielską i nie widzę żadnych napisów.
Jak ustawię kursor myszy na górny brzeg tego wideo, to pojawia się odsyłacz do "Scott Hahn Convertion Story Part 1 Polish subtitles" bezpośrednio na youtube. Ale tam też nie widzę polskich napisów?
Co robię źle?
Pozdrawiam
Gdy się kliknie na trójkącik z dolnym, prawym rogu odtwarzacza, można wybrać "CC" i wtedy (chyba) pojawią się polskie napisy. Albo odtwarzając na stronie youtube jest jest druga opcja, na dole, "Interaktywna lista dialogowa". Napisy się będą wyświetlały jako lista, pod filmem.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Awatar użytkownika
myschonok
Przyjaciel forum
Posty: 957
Rejestracja: 15-02-10, 00:29
Lokalizacja: Miedzy Erkelenz a Hückelhoven

Re: Wywiad ze Scottem Hahnem

Post autor: myschonok » 04-12-10, 16:14

Mi sie podobalo :-) i Swiadectwo piekne i fotki ciekawe :-)[/u]

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Wywiad ze Scottem Hahnem

Post autor: hiob » 05-12-10, 00:52

Część druga świadectwa:

<object width="480" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/xrU_FMc12bo?fs ... ram><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/xrU_FMc12bo?fs=1&hl=en_US" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Awatar użytkownika
myschonok
Przyjaciel forum
Posty: 957
Rejestracja: 15-02-10, 00:29
Lokalizacja: Miedzy Erkelenz a Hückelhoven

Re: Wywiad ze Scottem Hahnem

Post autor: myschonok » 05-12-10, 13:05

Hiobie- ja chce dalej!!!!
Nie wiem, jak Ty to zrobisz- ale swiadectwo Hahna jest tak ciekawe,ze prosze o jeszcze :-)

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Wywiad ze Scottem Hahnem

Post autor: hiob » 06-12-10, 05:20

Ukończyłem tłumaczenie świadectwa Scotta Hahna. Zajęło mi to każdą wolną chwilę mojego weekendu. Myślę jednak, że każdy powinien je usłyszeć. A dlaczego, każdy sam będzie wiedział po wysłuchaniu tego wspaniałego świadectwa wiary.

Nie roszczę sobie żadnych praw do mojej pracy. Każdy może to ściągnąć, publikować gdzie chce, rozpowszechniać jak się da, edytować, by było lepsze. Chętnie też poprawię błędy, które z pewnością się znajdują w tym tłumaczeniu. Hahn nie czytał go, mówił "z głowy", więc są niedokończone myśli, są błędy składni, a do tego ja sam w paru momentach poszedłem na skróty, pomijając słowo, którego nie mogłem zrozumieć, czy nazwisko, które było nieczytelne. Jednak te drobiazgi nie mają większego znaczenia, świadectwo ma swoją wartość.

Trudno przecenić jego znaczenie w amerykańskich realiach. Marcus Grodi, kolega Hahna z Seminarium, który sam się nawrócił na katolicyzm po wysłuchaniu tego świadectwa, prowadzi od kilkunastu lat audycję w EWTN, która była także nadawana w TV Trwam, gdzie co tydzień zaprasza jakiegoś konwertytę, by się podzielił swymi doświadczeniami z drogi do Kościoła Katolickiego, jak zepsuta płyta powtarza się zdanie: "I wtedy ktoś mi dał taśmę ze świadectwem Scotta Hahna&#8230; "

To świadectwo ma już ponad 20 lat. Kimberly, żona Hahna i wszystkie ich dzieci są także katolikami. Kimberly została członkiem Kościoła w 1990, w roku, w którym Scott planował zostać katolikiem. Oboje teraz głoszą konferencje i wykłady, a Scott jest profesorem teologii we Franciszkańskim Uniwersytecie w Steubenville, Ohio, i wykłada także w katolickich seminariach duchownych, w Rzymie i pisze książki. Coraz częściej także tłumaczone na polski.

Mówiąc o tłumaczeniach, mogłem po prostu przetłumaczyć tekst jego świadectwa, nie musiałem go zamieszczać na youtube, ale zrobiłem to, bo warto posłuchać jak on mówi. On jest pełen ognia, żywej wiary. Entuzjazmu, miłości dla Jezusa, Kościoła, swojej rodziny i w ogóle wszystkich ludzi.

Ja go poznałem pierwszy raz tak, że po prostu zadzwoniłem do niego. Odłożył wszystko na bok, cokolwiek robił, i rozmawialiśmy dobrą godzinę. Mało tego, zaproponował mi wspólną modlitwę w intencji spraw i osób, o których mu opowiadałem. Pomyślcie o tym. Ilu z nas by to zrobiło? Większość by się prędzej ze wstydu zapadła pod ziemię, niż by zaproponowała obcemu facetowi wspólną modlitwę. Ale on taki jest. Dla niego całe życie jest modlitwą i to widać na każdym kroku.

W 2009 byłem osiem dni na pielgrzymce w Ziemi Świętej, z Hahnem, Kimberly i ich trzema synami. Można było obserwować, jakim jest ojcem i mężem. Mieliśmy codzienną Mszę, wspólne posiłki. Synowie służyli do Mszy, Kimberly śpiewała psalmy, on przed Mszą wyjaśniał nam znaczenie czytań. Prawdziwa uczta dla duszy. Wspaniała rodzina, wielki dar dla Kościoła w USA.

Ale może wystarczy, pisałem o Hahnie już wielokrotnie, na blogach i forum. Polecam wszystkim jego książki , ale przede wszystkim zachęcam do wysłuchania tego świadectwa.

Gdyby się nie wyświetlały polskie napisy, trzeba pójść na stronę youtube (klikając dwa razy na filmik) i tam je włączyć, klikając na okienko "CC" w dolnym, prawym rogu odtwarzacza, albo kliknąć na listę dialogową pod odtwarzaczem.
<object width="480" height="270">
<param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/aI0dqLiEyHE?fs=1&hl=en_US" />
<param name="allowFullScreen" value="true" />
<param name="allowscriptaccess" value="always" /><embed width="480" height="270" src="http://www.youtube.com/v/aI0dqLiEyHE?fs=1&hl=en_US" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true"></embed>
</object> <object width="480" height="270">
<param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/xrU_FMc12bo?fs=1&hl=en_US" />
<param name="allowFullScreen" value="true" />
<param name="allowscriptaccess" value="always" /><embed width="480" height="270" src="http://www.youtube.com/v/xrU_FMc12bo?fs=1&hl=en_US" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true"></embed>
</object> <object width="480" height="270">
<param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/Moh4jSRgaw8?fs=1&hl=en_US" />
<param name="allowFullScreen" value="true" />
<param name="allowscriptaccess" value="always" /><embed width="480" height="270" src="http://www.youtube.com/v/Moh4jSRgaw8?fs=1&hl=en_US" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true"></embed>
</object> <object width="480" height="270">
<param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/bFy2-snhSkU?fs=1&hl=en_US" />
<param name="allowFullScreen" value="true" />
<param name="allowscriptaccess" value="always" /><embed width="480" height="270" src="http://www.youtube.com/v/bFy2-snhSkU?fs=1&hl=en_US" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true"></embed>
</object>
Ostatnio zmieniony 01-04-11, 04:39 przez hiob, łącznie zmieniany 1 raz.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Awatar użytkownika
myschonok
Przyjaciel forum
Posty: 957
Rejestracja: 15-02-10, 00:29
Lokalizacja: Miedzy Erkelenz a Hückelhoven

Re: Wywiad ze Scottem Hahnem

Post autor: myschonok » 06-12-10, 11:18

Hiobie, bardzo Ci dziekuje za poswiecony czas i wykonanie tej pracy.
To piekne , dojrzale swiadectwo z ogromna przyjemnoscia sluchalam glosu Hahna, a jednoczesnie moglam czytac o czym on mowi.
Czytalam urywki jego swiadectwa gdzies w necie- ale to co innego jest- widziec, slyszec i rozumiec co ktos mowi...
Bog Ci zaplac, dobry czlowieku za to, ze sprawiasz nam takie radosci.

Ada
Przyjaciel forum
Posty: 1066
Rejestracja: 06-09-10, 15:20
Lokalizacja: Radom

Re: Wywiad ze Scottem Hahnem

Post autor: Ada » 09-12-10, 13:49

hiob pisze: Protestant,zwłaszcza fundamentalista, "ewangelik", nie ma liturgii, nie ma ofiary Mszy, nie ma nabożeństw maryjnych, czy Drogi Krzyżowej, Gorzkich Żali itp. Ma Biblię i ma kazania.
...Chciałabym tylko poprawić mały błąd, który wkradł się w Twoje słowa.

Ewangelicy nie są fundamentalistami. Fundamentalista (z tego, co mi wiadomo) protestancki to chrześcijanin nastawiony mocno antykatolicko, podobnie jak fundamentalista katolicki to katolik nastawiony mocno antyprotestancko. Chodziło Ci zapewne o chrześcijan ewangelicznych, takich jak wolne kościoły, KADS, i kościoły charyzmatyczne.

To ważne, ponieważ nie chcę, żeby ktoś utożsamiał mnie z wrogo nastawionym do KRK chrześcijaństwem.

Zarówno luteranie oraz inne kościoły ewangelickie mają liturgię. Może nie tak nazwaną, ale niewiele różniącą się od katolickiej mszy. I mają Godzinki i Drogę Krzyżową (luteranie-o ile się nie mylę).

Kościół luterański jest najbliższym współpracownikiem ekumenicznym KRK wśród kościołów protestanckich. I każdy luteranin ma świadomość, że katolik jest chrześcijaninem.
"Starajcie się wpierw o Królestwo Boże, a wszystko inne będzie wam dane"

Ada

Ada
Przyjaciel forum
Posty: 1066
Rejestracja: 06-09-10, 15:20
Lokalizacja: Radom

Re: Wywiad ze Scottem Hahnem

Post autor: Ada » 09-12-10, 13:54

...no i zapomniałam dodać:)...

fajnie, że umieściłeś ten wywiad "na żywo". Znalazłam na youtoube wcześniej, ale bez tłumaczenia.

Z przyjemnością obejrzę.

Pozdrawiam
"Starajcie się wpierw o Królestwo Boże, a wszystko inne będzie wam dane"

Ada

Awatar użytkownika
konik
Przyjaciel forum
Posty: 2389
Rejestracja: 16-12-10, 21:14
Lokalizacja: neunkirchen

odp

Post autor: konik » 17-12-10, 17:12

witam wszystkich bardzo serdecznie. to wszystko co zostalo przedstawione w tym temacie o prawdziwym kosciele i drodze ku katolicyzmowi jest takze moim udzialem. w skrocie: nie jestem katolikiem, ale zadawalem podobne (a nawet identyczne) pytania i szukalem, a takze szukam wlasciwych i jak najblizszych prawdzie (jezus jedyna prawda) odpowiedzi i rozwiazan, do jakich one prowadza. jeszcze borykam sie z kwestia chrztu - po coz zaciemniac jego sens przez chrzczenie nieswiadomych dzieci gdy slowo boze w jaqsny i prosty sposob podajerozwiazanie tego zagadnienia. jestem przekonany, ze w tej sprawie wyznania niekatolickie o orientacji baptystycznej sa blizsze wlasciwemu zrozumieniu i odczuciu intencji pana boga opisanych w biblii. byc moze sie myle wciaz sie z tym zmagam.moze ktos potrafi to zwiezle wyjasnic? jeszcze raz pozdrawiam zostancie z bogiem
konik

ODPOWIEDZ