Drogi szynowe.

Opisy i zdjęcia amerykańskich trucków i fotoreportaż z mojej podróży dookoła Stanów Zjednoczonych. Zapraszam, miejsca sporo. :-D
Awatar użytkownika
Ksiaze Kaspian
Przyjaciel forum
Posty: 79
Rejestracja: 18-01-09, 23:20
Lokalizacja: Jarocin

Re: Drogi szynowe.

Post autor: Ksiaze Kaspian » 14-11-10, 01:45

Witam.
No i się zaczęło. Aby poćwiczyć przed budową makiety postanowiłem zrobić moją pierwszą próbną dioramkę a mianowicie kawałeczek toru tramwajowego. Oczywiście zasady budowy dla torów kolejowych są podobne więc nie powinno być problemów. Na początek odszukałem kawałek deski która ma stanowić podstawe mojej budowli. Na tę deseczkę nakleiłem kawałek toru. Następnie przystapiłem do tłuczniowania. Pomiedzy podkłady nakładałem gęsty Vikol i odczekałem 24 godziny. Po tym czasie znów między podkłady poszedł Vikol tym razem jednak rzadki i na tak przygotowany tor został wysypany tłuczeń. Efekt przedstawia poniższe zdjęcie:
Obrazek
Znów 24 godziny odpoczynku i zaczynamy nakłądać zieleń. W torach wyrosły jakieś kępki trawy:
Obrazek
Teraz przyszedł czas na załżenie trawnika. Znajduje się on w części gdzie będzie peron więc nie pokrywa całej części dioramki. Jak widzimy już kulturalni ludzie wydeptali ścieżkę by skrócić sobie drogę do peronu :)
Obrazek
Teraz należało wykończyć połączenie trawnika z częścią podbudowy tłuczniowej. Ponieważ mamy do czynienia ze starszymi torowiskami tramwajowymi nie ma jeszcze obrzeża betonowego a połączenie stanowi mieszanina trawy, piasku i tłucznia. Widzimy to na załączonym obrazku:
Obrazek
Tyle udało mi się wykonać do dnia dzisiejszego. W miarę wolnego czasu będę dalej uzupełniał moją dioramkę i pokazywał efekty pracy. Pragnę zaznaczyć, że do tej pory budowałem jedynie prawdziwe torowiska tramwajowe i kolejowe. Model wykonuję po raz pierwszy dlatego proszę o wyrozumiałość. Zachęcam wszystkich chętnych do włączenia się w wątek i pokazania efektów własnych prac modelarskich. Oczywiście nie zapominam o pojazdach szynowych w skali 1:1 i relacje z prawdziwej kolei także będe zamieszczał.
Pozdrawiam gorąco. Z Bogiem Przyjaciele.
Mariusz.
Dopóki żyje na świecie chociaż jeden człowiek, który nie zna i nie kocha Chrystusa, nie wolno ci spocząć... Ojciec Franciszek Maria od Krzyża Jordan SDS

Awatar użytkownika
Ksiaze Kaspian
Przyjaciel forum
Posty: 79
Rejestracja: 18-01-09, 23:20
Lokalizacja: Jarocin

Re: Drogi szynowe.

Post autor: Ksiaze Kaspian » 11-12-10, 11:55

Witam. Widzę, że troszkę temat zaniedbany ale wszystko w swoim czasie nadrobimy. Hiobie obiecałem, że podeślę coś o piasecznicach wiec teraz zamieszczam jedynie link. Własne zdjęcia porobię jak dojadę do Poznania i wejdę na zajezdnię Głogowska gdzie stacjonują najnowocześniejsze tramwaje w Polsce czyli SIEMENS COMBINO. Z lokomotywami będzie łatwiej bo wiadomo, że na każdej stacji je dorwę z aparatem.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Piasecznic ... %85dzenie)
Pozdrawiam.
Mariusz.
Dopóki żyje na świecie chociaż jeden człowiek, który nie zna i nie kocha Chrystusa, nie wolno ci spocząć... Ojciec Franciszek Maria od Krzyża Jordan SDS

Awatar użytkownika
racjonalista
Przyjaciel forum
Posty: 175
Rejestracja: 21-05-10, 22:57
Lokalizacja: Kraków

Re: Drogi szynowe.

Post autor: racjonalista » 11-12-10, 12:05

Ksiaze Kaspian, posiadasz może jakieś dokumentacje techniczne do Byków albo siódemek? Chodzi mi o części elektryczne.
Szukam i nie mogę znaleźć...

Awatar użytkownika
Ksiaze Kaspian
Przyjaciel forum
Posty: 79
Rejestracja: 18-01-09, 23:20
Lokalizacja: Jarocin

Re: Drogi szynowe.

Post autor: Ksiaze Kaspian » 11-12-10, 12:37

Gdzieś mam książkę o lokomotywie EU 07. To chyba jakiś poradnik dla maszynistów. Ale musisz troszkę poczekać bo mam w domu remont i nie znajdę tego przed sprzątnięciem bałaganu.
Pozdrawiam.
Mariusz.
Dopóki żyje na świecie chociaż jeden człowiek, który nie zna i nie kocha Chrystusa, nie wolno ci spocząć... Ojciec Franciszek Maria od Krzyża Jordan SDS

Awatar użytkownika
Lukasz1985r
Przyjaciel forum
Posty: 365
Rejestracja: 24-11-07, 00:27
Lokalizacja: Białystok PL
Kontakt:

Re: Drogi szynowe.

Post autor: Lukasz1985r » 11-12-10, 21:59

Бог сотворил ночь для сна,а идиот фары

Awatar użytkownika
Arturo
Przyjaciel forum
Posty: 513
Rejestracja: 30-10-10, 19:40
Lokalizacja: Kraków

Re: Drogi szynowe.

Post autor: Arturo » 12-12-10, 17:49

Gagarin na gumowych kołach! No mają ludzie fantazję.
Jako autko miejskie na zakupy w markecie jak znalazł.

Awatar użytkownika
Ksiaze Kaspian
Przyjaciel forum
Posty: 79
Rejestracja: 18-01-09, 23:20
Lokalizacja: Jarocin

Re: Drogi szynowe.

Post autor: Ksiaze Kaspian » 22-12-10, 23:11

Witajcie.
Moja diorama ma już w pełni obsadzoną zieleń, położoną kostkę brukową na peronie i postawione słupy trakcyjne. A ponieważ teraz schnie to zdjęcia wstawię później. Szkoda, że więcej osób nie podłapało tego tematu. To naprawdę fantastyczne hobby i daje dużo uciechy zwłaszcza tatusiom :)
Pozdrawiam.
Mariusz.
Dopóki żyje na świecie chociaż jeden człowiek, który nie zna i nie kocha Chrystusa, nie wolno ci spocząć... Ojciec Franciszek Maria od Krzyża Jordan SDS

Awatar użytkownika
YAS
Przyjaciel forum
Posty: 11
Rejestracja: 24-10-10, 23:40
Lokalizacja: Rybnik

drogi szynowe

Post autor: YAS » 22-12-10, 23:23

buduj, buduj Kasp .fajna zabawa. zycze abys doszedl do czegos takiego - http://www.youtube.com/watch?v=tVURtmxw ... re=related :)... pozdrawiam, zdrowka :) yasiek

Awatar użytkownika
Ksiaze Kaspian
Przyjaciel forum
Posty: 79
Rejestracja: 18-01-09, 23:20
Lokalizacja: Jarocin

Re: Drogi szynowe.

Post autor: Ksiaze Kaspian » 22-12-10, 23:33

Dzięki.
Nie no do takiej makiety nigdy nie dojdę. No chyba że w Nowej Narni SZEF pozwoli bawić się kolejkami to będę miał całą wieczność na budowanie makiety. Kurcze zastanawiam się czy wstawiać zdjęcia bo przy tej niemieckiej moja praca wyglada jak badziew.
Pozdrawiam.
Mariusz.
Dopóki żyje na świecie chociaż jeden człowiek, który nie zna i nie kocha Chrystusa, nie wolno ci spocząć... Ojciec Franciszek Maria od Krzyża Jordan SDS

Awatar użytkownika
KubaCh
Administrator
Posty: 1325
Rejestracja: 21-10-08, 09:10
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Drogi szynowe.

Post autor: KubaCh » 23-12-10, 00:01

Książe - ja podłapuję i już planuję kupno mieszkania z dodatkowym pokojem na kolejkę. Tyle, że póki co nie mam miejsca, bo wszedzie prowizorka. Ale jak się ustatkuję, to Cię będę dręczył w sprawie lokomotyw, epok i takich tam ;-)

Awatar użytkownika
YAS
Przyjaciel forum
Posty: 11
Rejestracja: 24-10-10, 23:40
Lokalizacja: Rybnik

drogi szynowe

Post autor: YAS » 23-12-10, 00:04

nic sie przejmuj, buduj , bedzie dobrze :) tamto (kosmos) robiło tysiąc Kaspianow, za tysiac milionow ojro :),, przez tysiąc dni :)

Awatar użytkownika
Ksiaze Kaspian
Przyjaciel forum
Posty: 79
Rejestracja: 18-01-09, 23:20
Lokalizacja: Jarocin

Re: Drogi szynowe.

Post autor: Ksiaze Kaspian » 01-01-11, 19:56

Diorama skończona, i przekazana bratu w prezencie. Niestey zdjęć nie zdążyłem zrobić. Ale co ma wisieć nie utonie. Jak pojadę do brata zrobię zdjęcia i zamieszczę. No i zaczynam prawdziwą kilkuletnią budowę. Bedzie to odwzorowanie stacji Pleszew Miasto i Pleszew Wąskotorowy z lat 80. Na Krotoszyńskiej Kolei Dojazdowej pracowała moja rodzina i ja na niej uczyłem się sztuki kolejowej. Dziś już zostały tylko zgliszcza. Mam nadzieję, że uda mi się odtworzyć krainę mojego dzieciństwa i nie pozwolić by klimaty kolejek wąskotorowych poszły w zapomnienie.
Kuba z miłą chęcią pomogę Ci z makietą, doradzę co, jak i gdzie kupić by nie przepłącać. Cieszę się że ktoś się zainteresował tym tematem.
Pozdrawiam.
Mariusz.
Dopóki żyje na świecie chociaż jeden człowiek, który nie zna i nie kocha Chrystusa, nie wolno ci spocząć... Ojciec Franciszek Maria od Krzyża Jordan SDS

Awatar użytkownika
Arturo
Przyjaciel forum
Posty: 513
Rejestracja: 30-10-10, 19:40
Lokalizacja: Kraków

Re: Drogi szynowe.

Post autor: Arturo » 01-01-11, 21:12

Książe Kaspian!

Mam takie pytanko. Czy Ty pamiętasz kolejkę wąskotorową Witaszyce - Zagórów? Tak pytam z ciekawości, bo ta kolej była w Twoich okolicach.
Ja mam książkę Roberta Lewickiego: "Kolej wąskotorowa w krajobrazie Ziemi Zagórowskiej". Kiedyś wiele lat temu tę książkę otrzymałem za darmo od pewnego miłośnika kolei.
Może masz jakieś zdjęcia z okresu gdy tak kolej funkcjonowała. W książce która mam, jest kilkanaście zdjęć. Najbardziej klimatyczne to te z parowozami, ale MBX 041 (ryjek) też malowniczo się prezentuje.

Pozdrawiam Cie Książe. No i życzę zdrowia!

Awatar użytkownika
Ksiaze Kaspian
Przyjaciel forum
Posty: 79
Rejestracja: 18-01-09, 23:20
Lokalizacja: Jarocin

Re: Drogi szynowe.

Post autor: Ksiaze Kaspian » 01-01-11, 22:13

Oczywiście, że pamiętam. Wprawdzie włądze lokalne zapragnęły uratować kolejkę Witaszyce - Zagórów (to ostatni odcinek który po niej pozostał gdyż miała jeszcze kilka rozgałęzień) ale wszystko odbyło się za późno i kolejną przepiekną wąskotorówkę 600 diabli wzieli. Część taboru pojechała za granice a Ryjek o którym piszesz obecnie znajduje się na zajezdni tramwajowej FORTECZNA w Poznaniu i, jak jest sprawny, jeździ po kolei maltańskiej w Poznaniu.
Postaram się odszukać zdjęcia od p. Rolewskiego. Miał wiele zdjęć gdyż był tam ostatnim zarządcą przed likwidacją.
Pozdrawiam.
Mariusz.
Dopóki żyje na świecie chociaż jeden człowiek, który nie zna i nie kocha Chrystusa, nie wolno ci spocząć... Ojciec Franciszek Maria od Krzyża Jordan SDS

Awatar użytkownika
blacky
Przyjaciel forum
Posty: 60
Rejestracja: 23-09-09, 00:19
Lokalizacja: Toruń

Re: drogi szynowe

Post autor: blacky » 01-01-11, 22:42

YAŚ pisze:nic sie przejmuj, buduj , bedzie dobrze :) tamto (kosmos) robiło tysiąc Kaspianow, za tysiac milionow ojro :),, przez tysiąc dni :)
Dokładnie, Kaspian rób swoje :) przecież to Tobie ma sprawiać radochę, no i przy okazji nam :)

ODPOWIEDZ