Kościół

Tutaj są dyskusje na temat wiary. Masz jakieś pytania dotyczące nauki Kościoła, na temat chrześcijaństwa, sekt, wiary, a także komentarz na temat jakiegoś tekstu z mojej stronki? Tutaj możesz wyrazić swoje opinie i zadać pytania.

Moderator: Marek MRB

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Jeden Święty, Powszechny i Apostolski Kościół

Post autor: hiob » 05-01-11, 05:17

To prawda, koterba, jednak to nigdy nie było nauką Kościoła. Raczej należałoby to nazwać "pobożnymi spekulacjami". A jak sam zapewne wiesz, jeden z cesarzy, Julian Apostata, bardzo chciał odbudować Świątynię, głównie jako dowód, że chrześcijaństwo nie jest prawdziwą religią. Z czego wynika, że wtedy to, o czym napisałem wyżej, było powszechną wiedzą.

Ammianus Marcellinus, historyk współczesny cesarzowi, opisał tę próbę, wspominając, że ogniste kule wydobywały się z ziemi, zabijając robotników i uniemożliwiając kontynuowanie pracy.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

koterba
Przyjaciel forum
Posty: 326
Rejestracja: 17-12-10, 21:15
Lokalizacja: Podlasie

Re: Jeden Święty, Powszechny i Apostolski Kościół

Post autor: koterba » 05-01-11, 13:18

To prawda, koterba, jednak to nigdy nie było nauką Kościoła. Raczej należałoby to nazwać "pobożnymi spekulacjami"
mnie to przekonuje. Wierze, ze swiatynia bedzie odbudowana i "konsekrowana" przez swiatowego przywodce zwanego Antychrystem.Osobiscie dla mnie jest to bardziej wiarygodne niz wiele wspolczesnych objawien w rodzaju Ellen White czy Fatimy (zreszta wzajemnie sobie zaprzeczajacych).
Nie zgodze sie, ze nie byla to nauka Kosciola. W dobie, kiedy nie bylo jeszcze soborow byla to nauka kosciola Azjii Mniejszej. Podkreslano jej ortodoksyjnosc i pochodzenie od Jana Apostola.


pozdrowienia

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Jeden Święty, Powszechny i Apostolski Kościół

Post autor: hiob » 05-01-11, 16:52

koterba pisze: mnie to przekonuje. Wierze, ze swiatynia bedzie odbudowana i "konsekrowana" przez swiatowego przywodce zwanego Antychrystem.Osobiscie dla mnie jest to bardziej wiarygodne niz wiele wspolczesnych objawien w rodzaju Ellen White czy Fatimy (zreszta wzajemnie sobie zaprzeczajacych).
Dlatego też Kościół bada wszystkie prywatne objawienia i tylko w bardzo nielicznych uznaje swym autorytetem które pochodzą od Boga. A o Ellen White Kościół w ogóle się nie wypowiada, bo niby dlaczego? Nie jest rolą Kościoła wypowiadać się o teologii każdej sekty, jakich tysiące powstaje na świecie.

Jasne, że ona jest kimś wpływowym w pewnych kręgach, ale to ciągle nie znaczy, że Kościół ma analizować, krytykować, oceniać, zatwierdzać czy odrzucać jej rewelacje. Każdy w miarę zorientowany w nauce Kościoła katolik wie, że są nie do pogodzenia z depozytem wiary, jaki Kościół otrzymał od Jezusa i Apostołów.

Co do Twoich wierzeń co do odbudowy Świątyni, to są to Twoje wierzenia i trudno o tym dyskutować. Dzięki za podzielenie się tą informacją. Ja z kolei nie wierzę, ale to wcale nie znaczy, że katolikom nie wolno w to wierzyć. Są to spekulacje i każdy ma prawo do swoich przekonań w tej dziedzinie.

Co więcej rzeczywiście mogę się zgodzić, że taki scenariusz jest możliwy. Bóg uniemożliwił odbudowę Świątyni cesarzowi Julianowi Apostacie, bo nie był jeszcze czas. Nie będzie przeszkadzał antychrystowi, bo ten zjawi się by zwieść wielu. Z pewnością ci protestanci tak dziś wspierający Izrael z religijnych względów (właśnie ze względu na odbudowę Świątyni) poprą antychrysta, bo on będzie tym, na którego oni czekają. Oczywiście nie uznając w nim antychrysta, ale wielkiego sprzymierzeńca w dziele odbudowy Świątyni, która, ich zdaniem, musi się odrodzić, by Jezus mógł powrócić.

My, katolicy, rozumiemy, że Świątynia jest. Jest nią Kościół. Zatem nie ma żadnej potrzeby odbudowywania tamtej Świątyni. Ale jeżeli taka interpretacja proroctw jaką mieli niektórzy Ojcowie Kościoła i do jakiej Ty się skłaniasz jest prawdziwa, to Świątynia może się odrodzić nie ze względu na prawdziwą wiarę, ale jako znak przyjścia antychrysta.

Jedyne przed czym bym przestrzegał przy takiej interpretacji to pewność, że Jezus nie powróci zanim Świątynia nie powstanie. Tego bowiem nie wiemy. Proroctwa tak są pisane, że bardzo trudno jest jednoznacznie i z całą pewnością je interpretować. A my nie znamy dnia, ani godziny. Jezus może powrócić dziś w nocy i warto o tym pamietać.

Marana tha!
Nie zgodze sie, ze nie byla to nauka Kosciola. W dobie, kiedy nie bylo jeszcze soborow byla to nauka kosciola Azjii Mniejszej. Podkreslano jej ortodoksyjnosc i pochodzenie od Jana Apostola.
Pierwszy sobór jerozolimski mamy opisany w Dziejach Apostolskich. ;-) A to, co jest "nauką Kościoła" nie zawsze jest łatwe do zinterpretowania. Jednak idea, czy spekulacje jednego, czy dwóch Ojców Kościoła, które nigdy się potem nie powtórzyły i nie mają odniesienia w innych dokumentach Kościoła nie są jeszcze "nauką Kościoła".

Jest oczywiste, że nikt się nie wypiera, że taki, czy inny "święty mąż" spekulował na jakiś temat, czy uczył czegoś, ale to wcale nie znaczy, że to jest obowiązująca doktryna w Kościele, a tym bardziej dogmat.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

wybrana
Przyjaciel forum
Posty: 18
Rejestracja: 04-07-16, 10:39
Lokalizacja: Polska

Re: Jeden Święty, Powszechny i Apostolski Kościół

Post autor: wybrana » 13-10-16, 00:29


ODPOWIEDZ