Jak organizacja papieska fałszuje Słowo Boże

Wszystko o Biblii

Moderator: Marek MRB

Charismatic
Przyjaciel forum
Posty: 30
Rejestracja: 16-12-10, 12:19
Lokalizacja: Z Boga [1J4:4-6]

Jak organizacja papieska fałszuje Słowo Boże

Post autor: Charismatic » 19-12-10, 19:19

jak w temacie - nikt w całej historii ludzkości tak bardzo nie fałszował Słowa Bożego jak właśnie papież i jego masoneria katolicka

[19/12/2010, 19:32, Vul, Usunięte z powodu naruszenia punktu III.8 regulaminu forum: "Zabrania się na forum propagowania nauczania religijnego lub moralnego niezgodnego z nauczaniem Kościoła Rzymsko-Katolickiego. Natomiast zachęca się do dyskusji nad treścią nauczania Kościoła, w tym również wyrażania wątpliwości dotyczących tej nauki i przedstawiania (w ramach prowadzonej dyskusji) opinii odmiennych od nauczania Kościoła. "]
(...)
zobaczcie sami:
(...)


mój komentarz:

"Będzie wypowiadał słowa przeciw Najwyższemu
i wytracał świętych Najwyższego,
będzie zamierzał zmienić
czasy i Prawo,
a [święci] będą wydani w jego ręce
aż do czasu, czasów i połowy czasu
"
(Dn.7:25)
- właśnie to robi przepowiedziany antychryst - papież zmienia Słowo Boże i fałszuje Ewangelię!

"Ale gdybyśmy nawet my lub anioł z nieba głosił wam Ewangelię różną od tej, którą wam głosiliśmy - niech będzie przeklęty! Już to przedtem powiedzieliśmy, a teraz jeszcze mówię: Gdyby wam kto głosił Ewangelię różną od tej, którą [od nas] otrzymaliście - niech będzie przeklęty!"
(Gal.1:8)
papież głosi inną Ewangelię niż Apostoł Paweł tzn. że jest przeklęty wg Słowa Bożego!
Ostatnio zmieniony 19-12-10, 19:39 przez Charismatic, łącznie zmieniany 2 razy.
"A że w Prawie nikt nie osiąga usprawiedliwienia przed Bogiem, wynika stąd, że sprawiedliwy z wiary żyć będzie"
(Gal.3:11)

Charismatic
Przyjaciel forum
Posty: 30
Rejestracja: 16-12-10, 12:19
Lokalizacja: Z Boga [1J4:4-6]

Re: Jak organizacja papieska fałszuje Słowo Boże

Post autor: Charismatic » 19-12-10, 19:43

jak tu dyskutować skoro caly czas usuwają albo podcinają moje wypowiedzi ?
fałszywy kościół zawsze zabijał prawdziwe głoszenie - iluź to Chrześcijan wyrznął główny inkizytor cesarstwa rzymskiego papież a potem jego inkwizycja/oficjum/kongregacja doktryny wiary

Vol dotknię cię ręka Pańska!
"A że w Prawie nikt nie osiąga usprawiedliwienia przed Bogiem, wynika stąd, że sprawiedliwy z wiary żyć będzie"
(Gal.3:11)

Awatar użytkownika
KubaCh
Administrator
Posty: 1325
Rejestracja: 21-10-08, 09:10
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jak organizacja papieska fałszuje Słowo Boże

Post autor: KubaCh » 19-12-10, 22:13

Charismatic pisze:jak tu dyskutować skoro caly czas usuwają albo podcinają moje wypowiedzi
jak tu dyskutować z kimś, kto najpierw się zobowiązuje do przestrzegania regulaminu, a potem ma ten regulamin gdzieś?

Dziękujemy Ci za Twoje odwiedziny na forum - bo o ile z Gałązką czy z Valdim dyskkutowało tylko wąskie grono osób, to dzięki Twoim postom widzimy, że robimy kawał dobrej roboty i do dyskusji włączają się również osoby, które dotychczas głównie czytały to forum, a teraz dają świadectwo, którym jestem bardzo pozytywnie zaskoczony.

Więc witaj bracie i odwiedzaj nas częściej - bo dzięki bzdurom, które głosisz, coraz więcej osób zaczyna zgłębiać naszą wiarę choćby po to, by Twoim bzdurom zaprzeczyć. No i przy okazji jak czytamy Twoje przekleństwa i straszenie nas piekłem, straszną śmiercią, etc. to mamy ubaw po pachy. ;-)

W każdym razie - owoce Twojej obecności na forum bardzo mnie podbudowały. Twin, Arturo - nawet nie wiecie jak się cieszę, jak czytam wasze odpowiedzi. Więcej nam takich jak Wy tutaj potrzeba.

Awatar użytkownika
Vul
Administrator
Posty: 1252
Rejestracja: 26-09-08, 09:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jak organizacja papieska fałszuje Słowo Boże

Post autor: Vul » 20-12-10, 00:37

Charismatic pisze:Vol dotknię cię ręka Pańska!
Mój nick brzmi Vul, ale nie szkodzi :)
Żebym się chociaż szaty jego z wiarą dotknął to będę uleczony.
Wspólnota Domowego Kościoła
天無絕人之路 (天无绝人之路)
Niebo nigdy nie zamyka wszystkich drzwi (chiń)

Awatar użytkownika
GiE
Przyjaciel forum
Posty: 306
Rejestracja: 17-01-10, 21:53
Lokalizacja: Polska

Re: Jak organizacja papieska fałszuje Słowo Boże

Post autor: GiE » 20-12-10, 00:47

Charismatic, nie potrafisz sam wykazać, gdzie papież zmieniał Pismo? Nie posługuj się propagandowymi filmikami z youtube, tylko napisz coś od siebie. I przestań rzucać cytatami wyciągniętymi z kontekstu.

Awatar użytkownika
sebastianfrost
Przyjaciel forum
Posty: 9
Rejestracja: 01-03-11, 09:59
Lokalizacja: Gostyń/Wielkopolska
Kontakt:

Re: Jak organizacja papieska fałszuje Słowo Boże

Post autor: sebastianfrost » 01-03-11, 23:14

No coż, nie od dziś Kościół Katolicki jest atakowany. To juz ponad 2000 lat , kiedy chrześcijanie są solą tego świata - dlatego tak szczypie niektórych w oczy, ale sól nie może stracić swojego smaku - dlatego mówie NIE dla tolerancji.
FOTOGRAFIA SERCEM MALOWANA - http://sebastianfrost.com

Awatar użytkownika
GiE
Przyjaciel forum
Posty: 306
Rejestracja: 17-01-10, 21:53
Lokalizacja: Polska

Re: Jak organizacja papieska fałszuje Słowo Boże

Post autor: GiE » 10-03-11, 23:00

sebastianfrost pisze:No coż, nie od dziś Kościół Katolicki jest atakowany. To juz ponad 2000 lat , kiedy chrześcijanie są solą tego świata - dlatego tak szczypie niektórych w oczy, ale sól nie może stracić swojego smaku - dlatego mówie NIE dla tolerancji.
To nam przepowiedział nasz Pan Jezus Chrystus. Musimy wytrwać do końca, bieg ukończyć, wiarę ustrzec.

luc68
Przyjaciel forum
Posty: 3
Rejestracja: 09-10-11, 18:51
Lokalizacja: bytom

Re: Jak organizacja papieska fałszuje Słowo Boże

Post autor: luc68 » 11-10-11, 18:29

Aczkolwiek to prawda ze wiele swiat zostalo adoptowanych z swiat poganskich, no i nadal nie rozumiem do dzis gdzie zniknelo 10 przykazanie przyjrzyjcie sie uwazniej.

1. Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną.
2. Nie będziesz brał imienia Pana, Boga swego, nadaremnie.
3. Pamiętaj, abyś dzień święty święcił.
4. Czcij ojca swego i matkę swoją.
5. Nie zabijaj.
6. Nie cudzołóż.
7. Nie kradnij.
8. Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu.
9. Nie pożądaj żony bliźniego swego.
10. Ani żadnej rzeczy, która jego jest.

jak dla mnie to brzmi


9. Nie pożądaj żony bliźniego swego, ani żadnej rzeczy, która jego jest.

noOne

Re: Jak organizacja papieska fałszuje Słowo Boże

Post autor: noOne » 11-10-11, 20:08

dlaczego chcesz być mądrzejszy od jeźdźca? :)
"bo jak dla mnie to powinno być 13 przykazań"
każdy może sobie swoje widzimisie wydumać tylko to nie tędy ścieżka,
tak jak jest, tak ma byc, z Panem Bogiem :)

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11192
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Jak organizacja papieska fałszuje Słowo Boże

Post autor: hiob » 19-10-11, 21:44

luc68 pisze:Aczkolwiek to prawda ze wiele swiat zostalo adoptowanych z swiat poganskich...
Jeżeli masz ochotę na dyskusję na temat "ochrzczenia" pogańskich świąt, zrób to w dziale apologetyki. Tu dyskutujemy o Biblii. Jednak podam Ci przykład takiego działania, całkiem współczesny. 1maja został ogłoszony "Świętem Pracy" przez ateistyczne, lewackie organizacje. Kościół odpowiedział na to ogłaszając dzień 1. maja świętem Józefa robotnika. Jest to doskonała okazja dla tych, którzy mając wolny dzień mogą go świętować oddając chwałę i cześć Bogu za to, że właśnie robotnika wybrał na opiekuna dla swego Syna.

nadal nie rozumiem do dzis gdzie zniknelo 10 przykazanie przyjrzyjcie sie uwazniej.

1. Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną.
2. Nie będziesz brał imienia Pana, Boga swego, nadaremnie.
3. Pamiętaj, abyś dzień święty święcił.
4. Czcij ojca swego i matkę swoją.
5. Nie zabijaj.
6. Nie cudzołóż.
7. Nie kradnij.
8. Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu.
9. Nie pożądaj żony bliźniego swego.
10. Ani żadnej rzeczy, która jego jest.

jak dla mnie to brzmi


9. Nie pożądaj żony bliźniego swego, ani żadnej rzeczy, która jego jest.
Może pozostaniemy jednak przy Słowie Bożym, a nie przy tym co się komu wydaje? A w Biblii nie ma żadnych numerków, są tylko przykazania. I to jak je ugrupujemy, jak je połączymy, ma znaczenie drugorzędne.

Biblia nam mówi, że jest ich dziesięć, ale nie mówi nam które jest które. Tradycyjny podział jaki zrobił Kościół Katolicki i którego przez kilkanaście wieków nikt nie negował, ma jedną wspaniałą symboliczną zaletę: Dzieli te przykazania na dwie grupy: Trzy plus siedem. A to są symboliczne liczby, "boskie" liczby. Trzy bo Bóg to są Trzy Osoby, siedem, bo hebrajskie słowo "sheva" oznacza nie tylko siedem, ale też "zawierać przymierze".

Zatem nie bardzo rozumiem cały ten zarzut. Katechizm Kościoła Katolickiego podaje obydwie wersje Dekalogu, jakie znajdujemy w Piśmie Świętym i podaje tradycyjną, skróconą wersję Dekalogu, pomocną w nauce religii dzieci. Nikt nigdy nie skreślał ani słowa z tego, co nam przekazała Biblia i słowa te są powtórzone w Katechizmie.

Zatem zanim ktoś zacznie krytykować Kościół, powinien najpierw poznać to, czego Kościół uczy i dopiero wtedy się zastanowić, czy ta krytyka ma jakiekolwiek podstawy.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Awatar użytkownika
kubamzk
Przyjaciel forum
Posty: 13
Rejestracja: 06-02-12, 09:35
Lokalizacja: new world

Re: Jak organizacja papieska fałszuje Słowo Boże

Post autor: kubamzk » 11-02-12, 19:41

bracia kochani patrze w te 10 przykazań i rzeczywiście nie pasuje...
biblia tysiąclecia zawiera taki tekst: 2 MOJŻESZOWA 20 ROZDZIAŁ '(1) Wtedy mówił Bóg wszystkie te słowa: (2) Ja jestem Pan, twój Bóg, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli. (3) Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie! (4) Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! (5) Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą. (6) Okazuję zaś łaskę aż do tysiącznego pokolenia tym, którzy Mnie miłują i przestrzegają moich przykazań. (7) Nie będziesz wzywał imienia Pana, Boga twego, do czczych rzeczy, gdyż Pan nie pozostawi bezkarnie tego, który wzywa Jego imienia do czczych rzeczy. (8) Pamiętaj o dniu szabatu, aby go uświęcić. (9) Sześć dni będziesz pracować i wykonywać wszystkie twe zajęcia. (10) Dzień zaś siódmy jest szabatem ku czci Pana, Boga twego. Nie możesz przeto w dniu tym wykonywać żadnej pracy ani ty sam, ani syn twój, ani twoja córka, ani twój niewolnik, ani twoja niewolnica, ani twoje bydło, ani cudzoziemiec, który mieszka pośród twych bram. (11) W sześciu dniach bowiem uczynił Pan niebo, ziemię, morze oraz wszystko, co jest w nich, w siódmym zaś dniu odpoczął. Dlatego pobłogosławił Pan dzień szabatu i uznał go za święty. (12) Czcij ojca twego i matkę twoją, abyś długo żył na ziemi, którą Pan, Bóg twój, da tobie. (13) Nie będziesz zabijał. (14) Nie będziesz cudzołożył. (15) Nie będziesz kradł. (16) Nie będziesz mówił przeciw bliźniemu twemu kłamstwa jako świadek. (17) Nie będziesz pożądał domu bliźniego twego. Nie będziesz pożądał żony bliźniego twego, ani jego niewolnika, ani jego niewolnicy, ani jego wołu, ani jego osła, ani żadnej rzeczy, która należy do bliźniego twego. '

1 PRZYKAZANIE
(3) Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie!

2 PRZYKAZANIE
(4) Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! (5) Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą. (6) Okazuję zaś łaskę aż do tysiącznego pokolenia tym, którzy Mnie miłują i przestrzegają moich przykazań.

3 PRZYKAZANIE
(7) Nie będziesz wzywał imienia Pana, Boga twego, do czczych rzeczy, gdyż Pan nie pozostawi bezkarnie tego, który wzywa Jego imienia do czczych rzeczy.

4 PRZYKAZANIE
(8) Pamiętaj o dniu szabatu, aby go uświęcić. (9) Sześć dni będziesz pracować i wykonywać wszystkie twe zajęcia. (10) Dzień zaś siódmy jest szabatem ku czci Pana, Boga twego. Nie możesz przeto w dniu tym wykonywać żadnej pracy ani ty sam, ani syn twój, ani twoja córka, ani twój niewolnik, ani twoja niewolnica, ani twoje bydło, ani cudzoziemiec, który mieszka pośród twych bram. (11) W sześciu dniach bowiem uczynił Pan niebo, ziemię, morze oraz wszystko, co jest w nich, w siódmym zaś dniu odpoczął. Dlatego pobłogosławił Pan dzień szabatu i uznał go za święty.

5 PRZYKAZANIE
(12) Czcij ojca twego i matkę twoją, abyś długo żył na ziemi, którą Pan, Bóg twój, da tobie.

6 PRZYKAZANIE
(13) Nie będziesz zabijał.

7 PRZYKAZANIE
(14) Nie będziesz cudzołożył.

8 PRZYKAZANIE
(15) Nie będziesz kradł.

9 PRZYKAZANIE
(16) Nie będziesz mówił przeciw bliźniemu twemu kłamstwa jako świadek.

10 PRZYKAZANIE
(17) Nie będziesz pożądał domu bliźniego twego. Nie będziesz pożądał żony bliźniego twego, ani jego niewolnika, ani jego niewolnicy, ani jego wołu, ani jego osła, ani żadnej rzeczy, która należy do bliźniego twego.


PRZYJACIELE COŚ SIĘ WAM POMYLIŁO I ZROBILIŚCIE Z 10 PRZYKAZANIA DWA, A O 2 ZAPOMNIELIŚCIE, TAKI UKŁAD PRZYKAZAŃ ZNAJDUJE SIĘ W BIBLII PRZEKŁADU TYSIĄCLECIA, ZATEM ALBO PRYMAS WYSZYŃSKI SIĘ POMYLIŁ ALBO WY SIĘ MYLICIE, ALE NA DOBRA SPRAWĘ SPRAWDZIŁEM INNE PRZEKŁADY I TEZ TAK DZIELĄ PRZYKAZANIA, PRZECIEŻ POŻĄDANIE ZONY BLIŹNIEGO JEST RÓWNOZNACZNE Z POŻĄDANIEM JEGO MIESZKANIA, TAKIE ROZUMOWANIE JEST WYMAGANE OD DZIECI W SZKOLE PODSTAWOWEJ ZATEM ZACHĘCAM DO GŁĘBSZYCH PRZEMYŚLEŃ, BO JA WIDAĆ Z SAMEGO CZYTANIA BIBLII NIEWIELE PRZYCHODZI, TRZEBA JESZCZE ROZMYŚLAĆ
Ostatnio zmieniony 11-02-12, 19:42 przez kubamzk, łącznie zmieniany 1 raz.
'to co widoczne jest tymczasowe, to co niewidoczne jest wieczne'

skrzydlaty
Przyjaciel forum
Posty: 1189
Rejestracja: 09-03-10, 19:43
Lokalizacja: Polska

Re: Jak organizacja papieska fałszuje Słowo Boże

Post autor: skrzydlaty » 11-02-12, 20:08

kubamzk,
Dlaczego piszesz wielkimi literami?
Czy wiesz, że w Internecie pisanie wielkimi literami oznacza krzyk?
Czy chcesz do kogoś albo na kogoś krzyczeć?

Awatar użytkownika
kubamzk
Przyjaciel forum
Posty: 13
Rejestracja: 06-02-12, 09:35
Lokalizacja: new world

Re: Jak organizacja papieska fałszuje Słowo Boże

Post autor: kubamzk » 11-02-12, 21:37

Napisałem wielkimi literami nie dlatego ze chciałem krzyczeć, tylko dlatego ze pisząc dużymi literami robi się mniej błędów, zresztą nie o formę nam się tu rozchodzi ale o treść, jakbym chciał krzyczeć to bym stawiał wykrzykniki:)
'to co widoczne jest tymczasowe, to co niewidoczne jest wieczne'

skrzydlaty
Przyjaciel forum
Posty: 1189
Rejestracja: 09-03-10, 19:43
Lokalizacja: Polska

Re: Jak organizacja papieska fałszuje Słowo Boże

Post autor: skrzydlaty » 11-02-12, 23:45

Mnie chodzi o formę i mam prawo tego tu pilnować.
A ciebie proszę abyś się podporządkował. Wystarczy żebyś włożył trochę wysiłku.
W niczym to nie zaszkodzi poziomowi merytorycznemu dyskusji.
Dlatego proszę abyś nie pisał całych zdań wielkimi literami, a wielkie litery stosował zgodnie z zasadami ortografii, np. na początku zdania i w takich słowach jak Biblia. Proszę także stosować zasady interpunkcji.

Uporczywe nie stosowanie się do tych zasad lub dyskusje na ten temat potraktuję jak złą wolę.
Co innego przypadkowe, pojedyncze błędy - każdemu mogą się zdarzyć.
Ostatnio zmieniony 11-02-12, 23:48 przez skrzydlaty, łącznie zmieniany 1 raz.

Twin
Przyjaciel forum
Posty: 1413
Rejestracja: 30-10-10, 06:48
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak organizacja papieska fałszuje Słowo Boże

Post autor: Twin » 12-02-12, 09:43

kubamzk pisze:bracia kochani patrze w te 10 przykazań i rzeczywiście nie pasuje...
biblia tysiąclecia zawiera taki tekst: 2 MOJŻESZOWA 20 ROZDZIAŁ
No popatrz, a nam pasuje :D . Może dlatego, że nie zatrzymaliśmy się na 2 Mojżeszowej ale doszliśmy do 5 Mojżeszowej 2 rozdział.
viewtopic.php?p=26253#26253
kubamzk pisze:PRZYJACIELE COŚ SIĘ WAM POMYLIŁO I ZROBILIŚCIE Z 10 PRZYKAZANIA DWA, A O 2 ZAPOMNIELIŚCIE, TAKI UKŁAD PRZYKAZAŃ ZNAJDUJE SIĘ W BIBLII PRZEKŁADU TYSIĄCLECIA
Taki jak zacytowałeś i nie tylko taki, jak widać Biblia w ogóle nie zajmuje się numeracją przykazań i wynika ona z tradycyjnego podziału o czym wyżej pisał Hiob.
kubamzk pisze:ZATEM ALBO PRYMAS WYSZYŃSKI SIĘ POMYLIŁ ALBO WY SIĘ MYLICIE,


Tu raczej zachodzi trzecia okoliczność, której nie wziąłeś pod uwagę, my i Prymas Wyszyński się nie mylimy Ty niestety tak.
kubamzk pisze: ALE NA DOBRA SPRAWĘ SPRAWDZIŁEM INNE PRZEKŁADY I TEZ TAK DZIELĄ PRZYKAZANIA,
Naprawdę? Masz przekłady, w których napisano konkretnie numerek przy przykazaniu? To ja poproszę o taki przekład ileż to mi spraw rozwiąże :D.
kubamzk pisze: PRZECIEŻ POŻĄDANIE ZONY BLIŹNIEGO JEST RÓWNOZNACZNE Z POŻĄDANIEM JEGO MIESZKANIA, TAKIE ROZUMOWANIE JEST WYMAGANE OD DZIECI W SZKOLE PODSTAWOWEJ
Dekalog zacytowany w Księdze Powtórzonego Prawa w 5 rozdziale, mam nadzieję zdążyłeś już doczytać, wymienia w pierwszej kolejności żonę a dopiero dalej zajmuje się przedmiotami i taki podział istnieje w KRK. Żona to nie przedmiot i pożądanie żony ma inny charakter niż pożądanie cudzego mienia, nie jesteśmy dziećmi ze szkoły podstawowej aby tkwić w dziecięcym myśleniu.
kubamzk pisze:ZACHĘCAM DO GŁĘBSZYCH PRZEMYŚLEŃ, BO JA WIDAĆ Z SAMEGO CZYTANIA BIBLII NIEWIELE PRZYCHODZI, TRZEBA JESZCZE ROZMYŚLAĆ
Ja również zachęcam, bo rozmyślania wiele pomagają w zrozumieniu co Bóg przez swoje Słowo mówi do mnie w mojej konkretnej sytuacji życiowej, nie zachęcam za to do traktowania tych przemyśleń jak prawd objawionych w celu rzekomego uświadamiania innych.

kubamzk pisze:Napisałem wielkimi literami nie dlatego ze chciałem krzyczeć, tylko dlatego ze pisząc dużymi literami robi się mniej błędów, zresztą nie o formę nam się tu rozchodzi ale o treść, jakbym chciał krzyczeć to bym stawiał wykrzykniki:)
No i widzisz kubamzk w swojej odpowiedzi do Skrzydlatego zawarłeś mądrą wypowiedź, którą pozwoliłem sobie podkreślić i do której zalecam stosować się również w przypadku Dekalogu.

Pozdrawiam
Chrześcijanie to światło świata - pod warunkiem, że są podłączeni do sieci.

ODPOWIEDZ