Jak organizacja papieska fałszuje Słowo Boże

Wszystko o Biblii

Moderator: Marek MRB

skrzydlaty
Przyjaciel forum
Posty: 1189
Rejestracja: 09-03-10, 19:43
Lokalizacja: Polska

Re: Jak organizacja papieska fałszuje Słowo Boże

Post autor: skrzydlaty » 14-02-12, 00:09

kubamzk, o co ci właściwie chodzi?
O to, że w kościołach są obrazy i figury, czy o to, że ktoś oddaje im boską cześć?
To pierwsze łatwo udowodnić - są, ale jak na razie nie dowiodłeś tego drugiego!
I raczej nie masz na to szans, bo tego się nie da zrobic bez zajrzenia w ludzkie serce.
Dlatego ja też uważam, że mówisz o tym co sobie wyobrażasz na ten temat, a nie o tym co wiesz.
Ostatnio zmieniony 01-01-70, 01:00 przez skrzydlaty, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
konik
Przyjaciel forum
Posty: 2389
Rejestracja: 16-12-10, 21:14
Lokalizacja: neunkirchen

od konika

Post autor: konik » 14-02-12, 17:35

Drogi kubamzk. To co piszesz czytam z pozycji nie nieuswiadomonego ( choc na tepego konia trafiles, co to tylko siano we lbie) dyletanta, lecz po kilkudziesieciu latach spedzonych w kosciele zielonoswiatkowym i jemu podobnych/pochodnych widze, jak bardzo tok rozumowania, ktory reprezentujesz, choc na Biblie co rusz powoluje sie, to faktycznie tylko obok Bibli przechodzi. Aby nie rozwodzic sie za duzo - to na dany temat pisalem w watku "konik galopuje do zrodla wiary" oraz "biblijna wiara",
A jesli chodzi o pdzial Dekalogu - no coz, sami Zydzi sa nieco zdziwieni tym co glosisz, gdyz juz na co najmniej historycznie ujawnione ze dwa stulecia przed narodzeniem Pana naszego Jezusa Chrystusa takie spory toczyli i podzialy roznorakie tworzyli, probujac jakos doktrynalnie to wszystko uporzadkowac ... hmmm ... do dnia dzisiejszego porzadki trwaja ... No, to tyle na razie - inni lepiej od konia Tobie juz to wytlumaczyli.
Przesylam serdeczne pozdrowienia.
konik

Anteas

Re: Jak organizacja papieska fałszuje Słowo Boże

Post autor: Anteas » 14-02-12, 18:43

Twin pisze:bardzo dobrze, że troszczysz się o poprawność stosowanych tutaj terminów.
Już wyjaśniam: "Apokalipsa św. Jana" nazwana jest "Objawieniem Jana" w Biblii ks. Jakuba Wujka, w Biblii Poznańskiej a także w Grecko-Polskim Nowym Testamencie (być może gdzieś jeszcze, ale do tych mam dostęp). Wszystkie trzy wymienione przeze mnie pozycje to wydania katolickie, dlatego nie mam uprzedzeń do stosowania nazwy "Księga Objawienia Jana" czy też w skrócie "Księga Objawienia". Nazwa "Objawienie" jest stosowana w naszym Kościele
Dziękuję za objaśnienie. Naturalnie pokornie. Biblii Jakuba Wojka nie czytałem. To nie mój wojek więc może dla tego :lol:
Żartuje, jakoś nie wpadła mi w ręce.
Twin pisze:Optymista :lol:
To nie optymizm, to marzenia :angel: aniołek to też marzenie
Twin pisze:Joz 7,6-7
6. Wtedy Jozue rozdarł swoje szaty i padł twarzą na ziemię przed Arką Pańską aż do wieczora, on sam i starsi Izraela. I posypali prochem swe głowy
Co za wstrentni bałwochwalcy z tych żydów :lol: wstydzili by się :mrgreen:

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11192
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Jak organizacja papieska fałszuje Słowo Boże

Post autor: hiob » 20-02-12, 01:45

kubamzk pisze: Każde przykazanie jest oddzielone nowym wersetem, i jest to bardzo zauważalne że z wersetu 21 zrobiliście 2 przykazania, a z 1 i 2 przykazania znajdującego się w wersetach 7 i 8 zrobiliście jedno.
Nic nowego nie wniosę do tematu. Na szczęście mamy tu doskonałych apologetów i ja tu jestem całkiem zbędny, ale powtórzę to, co inni już napisali: Przede wszystkim podział na wersety i rozdziały nie tylko nie jest "natchniony", ale powstał wiele lat po powstaniu Nowego Testamentu. Rozdziały utworzono dopiero w 13 wieku, (Stefan Langton, francuski uczony), a potem, w XV wieku, zaadoptował to arcybiskup Canterbury. Podziału na wersety Biblii Żydowskiej, Starego Testamentu dokonali masoreci, żydowscy redaktorzy Biblii, w VI-X wieku. Santes Pagnini podzielił Nowy Testament na wersety w połowie XVI wieku.

Zatem argument, że jakieś przykazanie odpowiada wersetowi jest absurdem.

No i nadal sądzisz ze się mylę?? a skoro tak to i Jezus się pomylił i apostołowie się mylili, czyli tylko ty masz razie i grzeszni księża, ale doskonały Jezus się mylił..
Zostawmy to na boku kto się myli, a kto nie, skupmy się na tym co nam mówi Słowo Boże. A z lektury Biblii wynika w sposób oczywisty, że Bóg nie zabrania tworzenia podobizn czegokolwiek, bo On sam nakazuje ich tworzenie. Czy to będą cheruby w Świątyni, czy miedziany wąż, który leczył Żydów kąsanych przez żmije w czasie pobytu na pustyni po ucieczce z Egiptu.

Przykład węża jest tu szczególnie pouczający, bo miał on swoją dalszą historię...


Zesłał więc Pan na lud węże o jadzie palącym, które kąsały ludzi, tak że wielka liczba Izraelitów zmarła. Przybyli więc ludzie do Mojżesza mówiąc: Zgrzeszyliśmy, szemrząc przeciw Panu i przeciwko tobie. Wstaw się za nami do Pana, aby oddalił od nas węże. I wstawił się Mojżesz za ludem. Wtedy rzekł Pan do Mojżesza: Sporządź węża i umieść go na wysokim palu; wtedy każdy ukąszony, jeśli tylko spojrzy na niego, zostanie przy życiu. Sporządził więc Mojżesz węża miedzianego i umieścił go na wysokim palu. I rzeczywiście, jeśli kogo wąż ukąsił, a ukąszony spojrzał na węża miedzianego, zostawał przy życiu. (Lb 21, 6-9)

Widzimy zatem, że nie ma nic złego w samym tworzeniu podobizn czegokolwiek. Ale...

W trzecim roku [panowania] Ozeasza, syna Eli, króla izraelskiego, Ezechiasz, syn Achaza, został królem judzkim. W chwili objęcia rządów miał dwadzieścia pięć lat i panował dwadzieścia dziewięć lat w Jerozolimie. Jego matce było na imię Abijja - córka Zachariasza. Czynił on to, co jest słuszne w oczach Pańskich, zupełnie tak jak jego przodek, Dawid. On to usunął wyżyny, potrzaskał stele, wyciął aszery i potłukł węża miedzianego, którego sporządził Mojżesz, ponieważ aż do tego czasu Izraelici składali mu ofiary kadzielne - nazywając go Nechusztan. (2 Krl 18, 1-4)

Gdy więc Żydzi zaczęli oddawać wężowi cześć należną tylko Bogu, gdy zrobili sobie z węża bożka Nechusztana, zaczęli grzeszyć. Nie wtedy, gdy zrobili go, bo to im przecież nakazał sam Bóg, ale wtedy, gdy uznali węża za boga.

To jest właśnie to rozgraniczenie. Tego nas uczy pierwsze przykazanie Dekalogu. Rozbijanie go na dwa powoduje, że otrzymujemy coś absurdalnego. To jest jedno przykazanie:

Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie! Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą. (Księga Wyjścia 20)

Dekalog jest powtórzony w Księdze Powtórzonego Prawa i tam to samo przykazanie brzmi tak:

Nie będziesz miał bogów innych oprócz Mnie. Nie uczynisz sobie posągu ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko albo na ziemi nisko, lub w wodzie poniżej ziemi. Nie będziesz oddawał im pokłonu ani służył. Bo Ja jestem Pan, Bóg twój, Bóg zazdrosny, karzący nieprawość ojców na synach w trzecim i w czwartym pokoleniu - tych, którzy Mnie nienawidzą, (Pwt 5, 7-9)

Ta sama sytuacja. Jeden nakaz: Nie będziesz tworzyć posągów i im służył. Nie będziesz robił sobie bogów, bo jest tylko Jeden Prawdziwy Bóg.

Gdyby to rozbić na dwa przykazania, wszyscy grzeszylibyśmy, robiąc np. zdjęcia. Grzeszyłby także Bóg, nakazując zrobić miedzianego węza i cheruby nad Arką Przymierza. Absurdalny pomysł.
nie przeceniam swojego intelektu a raczej doceniam Biblie, Historie i Prawdę:) nigdy nie mowie ze jest tak czy inaczej bo mi się tak wydaje zawsze mam solidne podstawy do swojej wiary..
A czy mój wywód nie ma solidnych i biblijnych podstaw? Wykaż mi zatem na podstawie Biblii jak to jest możliwe, że Bóg z jednej strony zakazuje tworzenia jakichkolwiek wizerunków, a z drugiej nakazuje je wykonać?

Zakaz dotyczy oddawania im boskiej czci. Każdy katolik, który czemukolwiek, czy komukolwiek oddawałby cześć należną tylko Bogu, popełnia grzech. Gdy robi to dobrowolnie i świadomie, popełnia grzech ciężki. Natomiast nikt nigdy nie uczył, że fotografia, tworzenie rzeźb, czy malowanie obrazów jest grzechem. Świątynia Jerozolimska była wspaniałym dziełem sztuki, pełnym wyobrażeń tego, "co jest na niebie wysoko albo na ziemi nisko" i te wyobrażenia powstały z nakazu samego Boga.
kubamzk pisze:średniowieczny KK nie może być niczyim autorytetem(handel stanowiskami, niemoralność wśród papieży, antypapieże, inkwizycja itd)
O Inkwizycji mamy oddzielny temat, radzę się z nim zapoznać. Antypapieże z definicji nie byli papieżami, więc co to za argument? Handel stanowiskami - czego niby ma dowodzić, poza tym, że ludzie są grzesznikami? To samo z niemoralnością.

Nikt nigdy nie obiecywał nikomu, że otrzyma dar bezgrzeszności. Tylko Jedna była Pełna Łaski. Papież, nawet taki święty, jak Jan Paweł II, spowiada się często. Nasz spowiadał się co tydzień. A spowiedź jest ważna tylko wtedy, gdy się ma jakieś grzechy.

Autorytet Kościoła, niezależnie od tego, czy to jest pierwszy wiek, czy dwudziesty pierwszy nie wynika ze świętości papieża, ale z obietnicy Jezusa.
według historii to KK ujął 2 przykazanie i podzielił 10, a ty to popierasz
Radzę przeczytać Katechizm Kościoła Katolickiego. Tam są przytoczone obie wersje Dekalogu, w formie takiej, jaka jest w Biblii. Kościół niczego nie dodał, ani niczego nie odjął.
zgadza się jakby nie podzielić to treść się nie zmieni...no ale temat dotyczył numerologii:)
Nieprawda. Temat dotyczył fałszowania Słowa Bożego. A to jest absurdem. Ani w Biblii, ani w Katechizmie nic nie zostało sfałszowane, zmienione, czy pominięte.
A teraz przejdźmy do treści, powiedz dlaczego katolicy nie przestrzegają .pierwszego. swojego przykazania???
'Nie uczynisz sobie posągu ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko albo na ziemi nisko, lub w wodzie poniżej ziemi. (9) Nie będziesz oddawał im pokłonu ani służył. Bo Ja jestem Pan, Bóg twój, Bóg zazdrosny'
w kościołach jest pełno obrazów rzeźb i posągów tego co jest w niebie, na ziemi...zatem jest to jawne łamanie przykazania Bożego no i na to nie ma już żadnego wytłumaczenia..'po owocach poznaje się drzewo':)pozdrawiam
Mylisz się ponownie. Przykazanie zabrania oddawania boskiej czci rzeczom materialnym. Zabrania tego także nauka Kościoła. Nie ma to nic wspólnego ani z oddawaniem należnej czci osobom, ani z oddawaniem czci obrazom, które te osoby reprezentują.

W dzisiejszych czasach byłoby absurdem uważać, że ktokolwiek, zwłaszcza w kręgu cywilizacji zachodniej, oddaje boską cześć jakimś posążkom. Zapewniam Cię, że nam się nie myli Bóg ani ze świętymi, ani z posągami. Jednak 2000 - 3000 lat temu wcale to nie było takie oczywiste, to było realne zagrożenie.

Natomiast Biblia nie tylko nie zabrania oddawania czci ludziom, ale wręcz to nakazuje:

Ty zaś rozkaż bratu twemu Aaronowi i jego synom, wybranym spośród Izraelitów, zbliżyć się do ciebie, aby Mi służyli jako kapłani: Aaron i Nadab, Abihu, Elezar i Itamar, synowie Aarona. I sprawisz szaty święte Aaronowi, bratu twemu, na cześć i ku ozdobie. (Wj 28, 1-2)

Także dla synów Aarona zrobisz tunikę i uczynisz im pasy oraz mitry na cześć i ku ozdobie. (Wj 28, 40)

Dawid zaśpiewał potem żałobną pieśń na cześć Saula i jego syna Jonatana, (2 Sm 1,17)

I jeśli kto miłuje sprawiedliwość - jej to dziełem są cnoty: uczy bowiem umiarkowania i roztropności, sprawiedliwości i męstwa, od których nie ma dla ludzi nic lepszego w życiu. A jeśli kto jest żądny wielkiej wiedzy - ona zna przeszłość i o przyszłości wnioskuje, zna zawiłości słów i rozwiązania zagadek, wiedza wyprzedza znaki i cuda, następstwa chwil i czasów. Postanowiłem więc wziąć ją za towarzyszkę życia, wiedząc, że mi będzie doradczynią w dobrem, a w troskach i w smutku pociechą. Dzięki niej znajdę chwałę u ludu i cześć u starszych, sam będąc młody.
(Mdr 8, 7-10)

Bój się Pana i oddawaj cześć kapłanowi, oddaj cześć mu należną, jak ci nakazano: pierwociny z ofiary przebłagalnej, dar łopatek z ofiary oczyszczenia i pierwociny rzeczy świętych. (Syr 8, 31)

Syn powinien czcić ojca, a sługa swego pana. Lecz skoro Ja jestem Ojcem, gdzież jest cześć moja, a skoro Ja jestem Panem, gdzież szacunek dla Mnie? [To] mówi Pan Zastępów do was, o kapłani: Lekceważycie imię moje, a jednak pytacie: Czym to okazaliśmy lekceważenie Twemu imieniu? (Ml 1,6)

Chwała zaś, cześć i pokój spotka każdego, kto czyni dobrze - najpierw Żyda, a potem Greka. (Rz 2, 10)

Oddajcie każdemu to, mu się należy: komu podatek - podatek, komu cło - cło, komu uległość - uległość, komu cześć - cześć. (Rz 13,7)

Wystarczy? Widzisz zatem, że Biblia nie zabrania oddawania czci ludziom, ale wręcz to nakazuje. Sam Dekalog przecież nam mówi:

Czcij ojca twego i matkę twoją, abyś długo żył na ziemi, którą Pan, Bóg twój, da tobie. (Wj 20,12)

2 Księga Królewska 17,39 tak nas naucza:

"Czcijcie jedynie Pana, Boga waszego, a On wyzwoli was z mocy wszystkich waszych nieprzyjaciół."


... a Święty Piot r tak:

Wszystkich szanujcie, braci miłujcie, Boga się bójcie, czcijcie króla! (1 P 2,17)

Sprzeczność? Oczywiście, że nie. Inną bowiem cześć oddajemy Bogu, inną królowi. To bardzo proste rozgraniczenie i naprawdę trzeba wiele złej woli ( i nieznajomości Biblii) by twierdzić, że katolicy grzeszą, oddając cześć Maryi, papieżowi, świętym, czy w ogóle komukolwiek.

Oddajemy im cześć, bo nam tak nakazuje Biblia, ale zupełnie inną cześć, niż ta przeznaczona dla Boga. Mamy nawet dla nich inne nazwy: Latria - cześć należna tylko Bogu, dulia - cześć, jaką oddajemy świętym.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Awatar użytkownika
konik
Przyjaciel forum
Posty: 2389
Rejestracja: 16-12-10, 21:14
Lokalizacja: neunkirchen

od konika

Post autor: konik » 16-03-12, 18:05

Czy Kosciol Katolicki sfalszowal Dekalog?
www.kosciol.pl/content/article/20040925135856776.htm

Artykul dlugi, ale warty przeczytania.
konik

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11192
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: od konika

Post autor: hiob » 18-03-12, 14:41

konik pisze:Czy Kosciol Katolicki sfalszowal Dekalog?
www.kosciol.pl/content/article/20040925135856776.htm

Artykul dlugi, ale warty przeczytania.
Dzięki. Znaczy autor tego artykułu zgadza się ze mną. Może czytuje nasze forum? ;-) :lol: :mrgreen:
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Marek MRB
Administrator
Posty: 1320
Rejestracja: 22-03-11, 00:44
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Jak organizacja papieska fałszuje Słowo Boże

Post autor: Marek MRB » 27-10-12, 20:44

Trochę "odgrzebując" temat, trzy uwagi:
1
Jeśli spotykamy się z zarzutem iż "Kościół sfałszował Dekalog" warto byłoby zadać pytanie : GDZIE Dekalog został sfałszowany?
Bo w Biblii katolickiej - nie da się ukryć - Dekalog jest oryginalny
W Katechiźmie - też.

2.
Nie zapominajmy że jest i trzecia "wersja" tekstu Dekalogu w ST (i w dodatku jest to JEDYNE wersja nazwana Dekalogiem - "Dziesięć Słów")
Jak wiadomo, pierwsze tablice Dekalogu Mojżesz zniszczył na wieść o bałwochwalstwie ludu.
Co się działo potem? Oddajmy głos Biblii:
"Pan rzekł do Mojżesza: Wyciosaj sobie dwie tablice z kamienia podobne do pierwszych, a na tych tablicach wypisz znów słowa, jakie były na pierwszych tablicach, które potłukłeś." /Wj 34,1/.
I dalej przytoczone są owe słowa:
"Strzeż się zawierania przymierza z mieszkańcami kraju, do którego idziesz, aby się nie stali sidłem pośród was. Natomiast zburzcie ich ołtarze, skruszcie czczone przez nich stele i wyrąbcie aszery.
Nie będziesz oddawał pokłonu bogu obcemu, bo Pan ma na imię Zazdrosny: jest Bogiem zazdrosnym. Nie będziesz zawierał przymierzy z mieszkańcami tego kraju, aby, gdy będą uprawiać nierząd z bogami obcymi i składać ofiary bogom swoim, nie zaprosili cię do spożywania z ich ofiary. A także nie możesz brać ich córek za żony dla swych synów, aby one, uprawiając nierząd z obcymi bogami, nie przywiodły twoich synów do nierządu z bogami obcymi.
Nie uczynisz sobie bogów ulanych z metalu.
Zachowaj święto Przaśników; przez siedem dni będziesz jadł chleby przaśne, jak to ci poleciłem. A uczynisz to w czasie oznaczonym, czyli w miesiącu Abib, gdyż wtedy wyszedłeś z Egiptu.
Wszystko pierworodne do Mnie należy, a także pierworodny samiec z bydła, wołów i owiec. Pierworodnego zaś osła wykupisz głową owcy, a jeślibyś nie wykupił, złamiesz mu kark. Wykupisz też pierworodnego syna swego, i nie wolno się ukazać przede Mną z pustymi rękami.
Sześć dni pracować będziesz, a w dniu siódmym odpoczywaj tak w czasie orki, jak w czasie żniwa. Będziesz obchodził święto Tygodni, pierwocin, żniwa pszenicy i święto Zbiorów przy końcu roku.
Trzy razy w roku ukażą się wszyscy twoi mężczyźni przed obliczem Pana, Boga Izraela. Ja bowiem wypędzę narody sprzed ciebie i rozszerzę twoje granice, i nikt nie będzie napadał na twój kraj, gdy ty trzy razy w roku pójdziesz, aby pokazać się przed obliczem Pana, Boga twego.
Krwi moich ofiar nie powinieneś składać razem z kwaszonym chlebem, i nic z ofiary paschalnej nie powinno pozostać na drugi dzień.
Najlepsze z pierwocin ziemi twojej winieneś przynieść do domu Pana, twego Boga.
Nie będziesz gotował koźlęcia w mleku jego matki.
Pan rzekł do Mojżesza: Zapisz sobie te słowa, gdyż na podstawie tych słów zawarłem przymierze z tobą i z Izraelem. I był tam Mojżesz u Pana czterdzieści dni i czterdzieści nocy, i nie jadł chleba, i nie pił wody. I napisał na tablicach słowa przymierza - Dziesięć Słów."
/Wj 34,12-28/

Proponuję teraz entuzjastom zarzutu o "innym dzieleniu przykazań" podzielenie tego tekstu na przykazania :)

3
NIE jest prawdą to co tu ktoś pisał iż "protestancki" podział wyznawali i wyznają Żydzi.
W istocie występują na temat numeracji następujące kanony
  • Katolicki, uznawany także przez luteran. Orygenes wspomina o nim pisząc o nakazach dotyczących czci innych bogów, wykonywania rzeźb i wizerunków że "cały ten tekst stanowi jedno przykazanie"/Przeciw Celsusowi/. Jeszcze wcześniej aluzję do takiego podziału czyni Klemens Aleksandryjski, który przykazanie o sabacie określa w Kobiercach jako "trzecie".
  • Żydowski - w kwestii podziału I przykazania zgodny z katolickim (a więc słowa o bogach cudzych i wizerunkach są w jednym przykazaniu), natomiast warto nadmienić że dla Narodu Wybranego (szczególnie dla Żydów palestyńskich) przykazania zaczynające się od słów "Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie!" było przykazaniem drugim. Za pierwsze uważali to, co dla nas stanowi prolog ("Ja jestem Pan, twój Bóg, który cię wywiódł z ziemi egipskiej...") - być może jest to związane z faktem iż w wersji Dekalogu z Księgi Powtórzonego Prawa zaczyna się on podobnie jak formuła wyznania wiary Szema Izrael ("Słuchaj, Izraelu [...]") z Pwt 6,3.
    Pogląd ten – o którym mamy świadectwa z I wieku - utrzymuje się wśród Żydów do dziś.
  • Hellenistyczny - lansowany niegdyś w kręgach hellenistycznych przez dwu propagatorów judaizmu: Józefa Flawiusza i Filona z Aleksandrii, obecnie przyjęty przez kościół grecki i ewangelicki reformowany (a także przez niektóre nowe wyznania, np. Adwentystów).
    Trzeba podkreślić, że podział ten po raz pierwszy pojawił się dopiero w czasach nowożytnych (właśnie u wspomnianego Filona z Aleksandrii) i nigdy nie uzyskał większego wsparcia ani u Żydów, ani u pierwszych chrześcijan.
Ostatnio zmieniony 27-10-12, 20:45 przez Marek MRB, łącznie zmieniany 1 raz.
pozdrawiam serdecznie
Marek
www.analizy.biz

RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI

Saileh
Przyjaciel forum
Posty: 360
Rejestracja: 18-08-09, 18:27

Re: Jak organizacja papieska fałszuje Słowo Boże

Post autor: Saileh » 27-10-12, 21:49

Odnośnie Wj 34 - proponowałbym zacytowanie większego fragmentu tekstu, nawet od wersetu 10 (patrz: http://mateusz.pl/mt/js/js-dp.htm).


Ciekawe...
Ps 18,29 Bo Ty, Panie, każesz świecić mojej pochodni:
Boże mój, oświecasz moje ciemności.

http://adoracja.bielsko.opoka.org.pl/ - kopalnia wiedzy o Eucharystii

Saileh
Przyjaciel forum
Posty: 360
Rejestracja: 18-08-09, 18:27

Re: Jak organizacja papieska fałszuje Słowo Boże

Post autor: Saileh » 27-10-12, 23:21

Chociaż w kontekście kultu obrazów może warto przytoczyć słowa z Pwt 4 (warto zauważyć, że już w kolejnym rozdziale pojawia się 10 przykazań):
15 Pilnie się wystrzegajcie - skoroście nie widzieli żadnej postaci w dniu, w którym mówił do was Pan spośród ognia na Horebie - 16 abyście nie postąpili niegodziwie i nie uczynili sobie rzeźby przedstawiającej podobiznę mężczyzny lub kobiety, 17 podobiznę jakiegokolwiek zwierzęcia, które jest na ziemi, podobiznę jakiegokolwiek ptaka, latającego pod niebem, 18 podobiznę czegokolwiek, co pełza po ziemi, podobiznę ryby, która jest w wodach - pod ziemią. 19 Gdy podniesiesz oczy ku niebu i ujrzysz słońce, księżyc i gwiazdy, i wszystkie zastępy niebios, obyś nie pozwolił się zwieść, nie oddawał im pokłonu i nie służył, bo Pan, Bóg twój, przydzielił je wszystkim narodom pod niebem. 20 A was Pan wybrał sobie, wyprowadził was z pieca do topienia żelaza, z Egiptu, abyście się stali Jego ludem, Jego własnością, jak dziś jesteście.
Ps 18,29 Bo Ty, Panie, każesz świecić mojej pochodni:
Boże mój, oświecasz moje ciemności.

http://adoracja.bielsko.opoka.org.pl/ - kopalnia wiedzy o Eucharystii

Marek MRB
Administrator
Posty: 1320
Rejestracja: 22-03-11, 00:44
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Jak organizacja papieska fałszuje Słowo Boże

Post autor: Marek MRB » 01-11-12, 22:12

Czy masz na mysli to że powód podany przez Boga jako przyczyna zakazu przedstawiania ("skoroście nie widzieli żadnej postaci") zniknął w noc Bożego Narodzenia, kiedy Jezus przyszedł do nas w ciele ludzkim, które mogliśmy (jako ludzkość) widzieć, a więc i możemy "przedstawiać" ?
Coś w tym jest...
"Gdybyście Mnie poznali, znalibyście i mojego Ojca. Ale teraz już Go znacie i zobaczyliście. Rzekł do Niego Filip: Panie, pokaż nam Ojca, a to nam wystarczy. Odpowiedział mu Jezus: Filipie, tak długo jestem z wami, a jeszcze Mnie nie poznałeś? Kto Mnie zobaczył, zobaczył także i Ojca. Dlaczego więc mówisz: Pokaż nam Ojca?"/Jn 14,7-9/
pozdrawiam serdecznie
Marek
www.analizy.biz

RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI

Saileh
Przyjaciel forum
Posty: 360
Rejestracja: 18-08-09, 18:27

Re: Jak organizacja papieska fałszuje Słowo Boże

Post autor: Saileh » 02-11-12, 14:44

:)
Można to jeszcze uzupełnić o to:

2Kor 4
3 A jeśli nawet Ewangelia nasza jest ukryta, to tylko dla tych, którzy idą na zatracenie, 4 dla niewiernych, których umysły zaślepił bóg tego świata, aby nie olśnił ich blask Ewangelii chwały Chrystusa, który jest obrazem Boga.

Kol 1,15
On jest obrazem Boga niewidzialnego -
Pierworodnym wobec każdego stworzenia,


Pozdrawiam. Dziękuję za pomoc, której mi kiedyś udzieliłeś.
Ostatnio zmieniony 02-11-12, 14:45 przez Saileh, łącznie zmieniany 1 raz.
Ps 18,29 Bo Ty, Panie, każesz świecić mojej pochodni:
Boże mój, oświecasz moje ciemności.

http://adoracja.bielsko.opoka.org.pl/ - kopalnia wiedzy o Eucharystii

Jacek

Re: Jak organizacja papieska fałszuje Słowo Boże

Post autor: Jacek » 18-12-13, 00:30

Po przeczytaniu tematu mam mega zawrót głowy :shock:

jednak kubamzk pisze bezstronniczo i logicznie :-|

Twin
Przyjaciel forum
Posty: 1413
Rejestracja: 30-10-10, 06:48
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak organizacja papieska fałszuje Słowo Boże

Post autor: Twin » 18-12-13, 09:09

jacek79 pisze:jednak kubamzk pisze bezstronniczo i logicznie
Zupełnie się nie zgodzę. Jak bezstronne może być stawianie zarzutów na podstawie wyimaginowanych faktów (rzekomy wewnątrzbiblijny podział przykazań i jego sfałszowanie przez Kościół)? Kubamzk niestety nie potrafił dowieść, że jego zarzuty mają solidne podstawy i uciekł od dyskusji pozostawiając ją niedokończoną.
Jak być może zauważyłeś wszyscy chrześcijanie mają przestrzegać całości Dekalogu, bez względu na jego podział. Podział jest sprawą tradycji i inny mają katolicy inni protestanci, jednak treść całego Dekalogu pozostaje niezmienna. Kubamzk niestety nie chciał przyjąć tego do wiadomości bo najwyraźniej burzyło to jego obraz jakoby Kościół Katolicki coś z przykazań wyrzucił i ukrył przed wiernymi (tak wierzy jakaś część protestantów z sobie tylko wiadomych powodów). Cóż, można nie przejmować się faktami, tylko czy można wtedy mówić o tym, że ma się poglądy zgodne z prawdą?
Chrześcijanie to światło świata - pod warunkiem, że są podłączeni do sieci.

Marek MRB
Administrator
Posty: 1320
Rejestracja: 22-03-11, 00:44
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Jak organizacja papieska fałszuje Słowo Boże

Post autor: Marek MRB » 18-12-13, 20:24

jacek79 pisze:Po przeczytaniu tematu mam mega zawrót głowy :shock:

jednak kubamzk pisze bezstronniczo i logicznie :-|
Co konkretnie masz na myśli?
pozdrawiam serdecznie
Marek
www.analizy.biz

RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI

Jacek

Re: Jak organizacja papieska fałszuje Słowo Boże

Post autor: Jacek » 18-12-13, 22:15

Marek MRB pisze:
jacek79 pisze:Po przeczytaniu tematu mam mega zawrót głowy :shock:

jednak kubamzk pisze bezstronniczo i logicznie :-|
Co konkretnie masz na myśli?
Myślę, że lepiej tego nie powiem jak jest powiedziane dokładnie od 14.50 minuty tego filmu
http://www.youtube.com/watch?v=5uLYzocGlBs

ODPOWIEDZ