Trwa aktualizacja forum. Pisać już można, skorzystajcie z opcji przypomnij hasło, gdyż hasła przepadły. Nowe hasło dostaniecie mailem, na email podany podczas rejestracji.

Płock

Pielgrzymka do Ziemi Świętej 2009. Scott and Kimberly Hahn, Steve Ray, Mike Aquilina. Inne ciekawe wyjazdy i pielgrzymki, moje i wszystkich gości tego forum.
Awatar użytkownika
Rafał'78
Przyjaciel forum
Kontakt:

Płock

Post autor: Rafał'78 » 17-06-12, 02:06

Dla przypomnienia kilka ważniejszych informacji nt. Płocka - jedno z najstarszych miast Polski, w XI/XII w. w zasadzie stolica Polski, zaś od 1075 stolica diecezji, z pięknie usytuowaną na Wzgórzu Tumskim-nadwiślańskiej skarpie- bazyliką katedralną. W jej pobliżu interesujące Muzeum Diecezjalne oraz Skarbiec. W Płocku mieści się najstarsza szkoła średnia w Polsce-"Małachowianka" (zał.1180), w domu zakonnym przedbywała św. siostra Faustyna (pierwsze objawienie Jezusa Miłosiernego, 1931), urodził się i mieszkał popularny w czasach PRL poeta W.Broniewski, produkowano kombajny marki 'Bizon'. Współczesne 'znaki rozpoznawcze': Orlen, klub sportowy Wisła, kabaretowe noce, wybory jakiś tam Miss, a niedawno odbywały się w nim MP w drifcie.. Do tego kameralne ZOO, z aligatorką-aktorką Martą-najstarszym zwierzakiem żyjącym w polskich ogr.zoolog., ur. w 1930, zagrała w 'Hydrozagadce' A.Kondratiuka (1970). Aha: Płock to też fabryka Levi Straussa, czyli dżinsy Levi's 501 made in Poland ;) . No i ruch mariawicki. Ogólnie na 1 dzień/weekend zwiedzania b.sympatyczne miejsce, polecam! Oprócz zwiedzania katedry, muzeum&skarbca oraz zoo, uczestniczyliśmy we Mszy św. celebrowanej w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia (usytuowane w kamienicy przy rynku, są plany rozbudowy sanktuarium, trwa zbiórka funduszy na ten cel), przez opiekuna scholi i organizatora wycieczki x.Grzegorza. Podczas całego wyjazdu było dużo śpiewu i radości, zarówno młodszych jak i starszych uczestników :)
Wśród zdjęć eksponatów z MD i Skarbca m.in. herma św.Zygmunta Burgundczyka pochodząca z XIV w.; drewniane rzeźby sakralne z XV w. i młodsze, raczej nieczęsto spotykany w Polsce wizerunek Maryi na obrazie 'Matka Boska Arabska' pędzla Alberta Aubleta z 1898 oraz pamiątki z misji w krajach Ameryki Pd. Więcej na http://rafal78.picturepush.com/album/21 ... 82ock.html .

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek [/URL] Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

i jeszcze kilka zdjęć z podróży 'Piętrusiem' Neoplanem: nie tak dawno oddana obwodnica Raciąża [DK60], świątynie w Bielsku i Drobinie, stary wiatrak bez skrzydeł w Bielsku. + oczywiście radosne śpiewanie p.Antosi i dzieciaków.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 28-06-12, 09:00 przez Rafał'78, łącznie zmieniany 5 razy.
Panie, nie jestem godzien,abyś przyszedł do mnie...

Awatar użytkownika
myschonok
Przyjaciel forum

Re: Płock

Post autor: myschonok » 18-06-12, 14:27

Ha,szczesciarz z Ciebie, Rafale!
Czlowiek w czlowieku umiera, gdy zlo czynione- nie boli- a dobro- nie raduje....

Awatar użytkownika
Rafał'78
Przyjaciel forum
Kontakt:

Re: Płock

Post autor: Rafał'78 » 29-06-12, 10:20

I jeszcze 1 ciekawa, istotna informacja związ. z Płockiem: przedwojenny, długoletni pasterz diecezji bł. abp. Antoni Julian Nowowiejski (1858-1941, http://pl.wikipedia.org/wiki/Antoni_Julian_Nowowiejski ) niejako stoi na czele 108 polskich męczenników II wojny św. beatyfikowanych przez bł. Jana Pawła II Wielkiego w 1999r. I, jak zaznaczył obecny bp, Piotr Libera, jest 3-cim w dziejach Polski, obok świętych Wojciecha i Stanisława ze Szczepanowa, biskupem diecezjalnym-męczennikiem. Został zamęczony przez hitlerowców w wieku 83 lat w obozie w Działdowie, ciało spoczywa w nieznanym miejscu.. Poza świadectwem Wiary w całym ziemskim życiu i aż do okrutnego jego końca, pozostawił po sobie m.in. mądre listy pasterskie, fragmenty były w nrze 21/2011 Gościa Niedzielnego (G.Płocki). Podsumowując - Płock,choć nie bardzo 'rozreklamowany' może poszczycić się kilkoma 'unikatami', jest miastem naprawdę b.ciekawym i wyjątkowym. Wszystkim serdecznie polecam je odwiedzić, bo sam odkryłem te 'skarby' niedawno [lepiej późno niż wcale :D] i jestem szczerze zaskoczony :)
Ostatnio zmieniony 29-06-12, 10:22 przez Rafał'78, łącznie zmieniany 2 razy.
Panie, nie jestem godzien,abyś przyszedł do mnie...

ODPOWIEDZ