Kara Śmierci

Tutaj są dyskusje na temat wiary. Masz jakieś pytania dotyczące nauki Kościoła, na temat chrześcijaństwa, sekt, wiary, a także komentarz na temat jakiegoś tekstu z mojej stronki? Tutaj możesz wyrazić swoje opinie i zadać pytania.

Moderator: Marek MRB

Awatar użytkownika
eutych
Przyjaciel forum
Posty: 159
Rejestracja: 18-06-11, 23:07
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kara Śmierci

Post autor: eutych » 10-03-12, 00:40

Wojciech_Domini pisze:W porządku ale jak można ukarać kogoś kto ma i tak wyrok dożywocia a wciąz morduje współwięźniów i klawiszy?
Wojciech_Domini pisze:Socjologowie są w stanie orzec czy morderca ma skłonności ku zmianie czy też nie po kilku godzinach od rozmowy. Czy skoro będąc w więzieniu popełni czyn wspomniany w moim pierwszym akapicie..Co wówczas?
Można wzmocnić te argumenty przywołując jakiś konkret - np. historię RAF.
No ale zawsze można zapytać, czy fakt, że nie potrafimy skutecznie izolować zwyrodnialca, daje nam uzasadnienie wystarczające, żeby go zabić?
"Chodźcie i spór ze Mną wiedzcie! - mówi Pan" (IZ. 1,18)

Awatar użytkownika
couture92
Przyjaciel forum
Posty: 98
Rejestracja: 04-12-11, 13:54
Lokalizacja: Głogów

Re: Kara Śmierci

Post autor: couture92 » 10-03-12, 13:12

Benedykt XVI 4 miesiące temu wypowiedział następujące słowa
Wyrażam nadzieję, że wasze rozważania stanowić będą zachętę dla inicjatyw politycznych i prawnych promowanych przez coraz większą liczbę państw NA RZECZ WYELIMINOWANIA KARY ŚMIERCI oraz kontynuowania dokonywania istotnego postępu w dostosowywaniu prawa karnego zarówno do ludzkiej godności uwięzionych jak i skutecznego zachowania ładu publicznego
Oczywiście można się spierać o to, że jedna wypowiedź papieża to przecież jeszcze nie jest oficjalne nauczanie Kościoła itd. Jednak to, że papież wyraźnie sprzeciwia się karze śmierci nie powinno być obojętne dla katolików. Ja osobiście jestem przeciwny karze śmierci.
Jeśliby ktoś mówił: Miłuję Boga, a brata swego nienawidził, jest kłamcą, albowiem kto nie miłuje brata swego, którego widzi, nie może miłować Boga, którego nie widzi. (1J 4,20)

Awatar użytkownika
KubaCh
Administrator
Posty: 1325
Rejestracja: 21-10-08, 09:10
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Kara Śmierci

Post autor: KubaCh » 10-03-12, 19:26

couture92 pisze:Oczywiście można się spierać o to, że jedna wypowiedź papieża to przecież jeszcze nie jest oficjalne nauczanie Kościoła itd.
A ja chciałbym zauważyć, że to nie jest jedyna wypowiedź papieża (w podobnym tonie wypowiadał się też Jan Paweł II). A Katechizm mówi też o tym bardzo wyraźnie (podkreślenia moje):
Kiedy tożsamość i odpowiedzialność winowajcy są w pełni udowodnione, tradycyjne nauczanie Kościoła nie wyklucza zastosowania kary śmierci, jeśli jest ona jedynym dostępnym sposobem skutecznej ochrony ludzkiego życia przed niesprawiedliwym napastnikiem.
Jeżeli jednak środki bezkrwawewystarczą do obrony i zachowania bezpieczeństwa osób przed napastnikiem, władza powinna ograniczyć się do tych środków, ponieważ są bardziej zgodne z konkretnymi uwarunkowaniami dobra wspólnego i bardziej odpowiadają godności osoby ludzkiej.
Istotnie dzisiaj, biorąc pod uwagę możliwości, jakimi dysponuje państwo, aby skutecznie ukarać zbrodnię i unieszkodliwić tego, kto ją popełnił, nie odbierając mu ostatecznie możliwości skruchy, przypadki absolutnej konieczności usunięcia winowajcy "są bardzo rzadkie, a być może już nie zdarzają się wcale".

Awatar użytkownika
Arturo
Przyjaciel forum
Posty: 513
Rejestracja: 30-10-10, 19:40
Lokalizacja: Kraków

Re: Kara Śmierci

Post autor: Arturo » 10-03-12, 19:40

Dobrze że Kuba przywołał cytat z katechizmu, bo zawiera on w sobie odpowiedź na pytanie Wojciecha_Domini które brzmiało:
W porządku ale jak można ukarać kogoś kto ma i tak wyrok dożywocia a wciąż morduje współwięźniów i klawiszy?
No to właśnie może to być przypadek o którym katechizm mówi że jest to przypadek absolutnej konieczności usunięcia winowajcy.

Tylko musi być prawo które na taki wyrok pozwala.

W kwestii kary śmierci zgadzam się ze stanowiskiem Kościoła wyrażonym w katechizmie!

Pozdrawiam
Artur

Awatar użytkownika
KubaCh
Administrator
Posty: 1325
Rejestracja: 21-10-08, 09:10
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Kara Śmierci

Post autor: KubaCh » 10-03-12, 20:14

Arturo pisze:No to właśnie może to być przypadek o którym katechizm mówi że jest to przypadek absolutnej konieczności usunięcia winowajcy.
No to ja się nie zgadzam - bo można takiego kogoś odizolować od reszty skazanych (w celi jednoosobowej) żeby im nie zagrażał. A klawisze mogą go z tej celi nie wypuszczać, albo jak zajdzie taka potrzeba, to eskortować we czterech albo nawet i ośmiu.

Więc morderstwo w majestacie prawa (zwane przez jego zwolenników karą śmierci) wcale nie jest w tym przypadku "jedynym dostępnym sposobem skutecznej ochrony ludzkiego życia przed niesprawiedliwym napastnikiem".

Awatar użytkownika
Arturo
Przyjaciel forum
Posty: 513
Rejestracja: 30-10-10, 19:40
Lokalizacja: Kraków

Re: Kara Śmierci

Post autor: Arturo » 10-03-12, 21:09

No ale właśnie o tym mówi katechizm! Że takie przypadki być może nie zdarzają się wcale! I że zawsze jest jakieś inne wyjście możliwe do wykonania. Dlatego kara śmierci według katechizmu jest dopuszczona w skrajnych, ekstremalnych przypadkach, kiedy już nie ma innego możliwego do zastosowania sposobu ochrony innych przed zagrożeniem. Nie wiem, na ile często takie przypadki występują.

Pozdrawiam
Artur

Awatar użytkownika
eutych
Przyjaciel forum
Posty: 159
Rejestracja: 18-06-11, 23:07
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kara Śmierci

Post autor: eutych » 13-03-12, 15:04

KubaCh pisze:Więc morderstwo w majestacie prawa (zwane przez jego zwolenników karą śmierci) wcale nie jest w tym przypadku "jedynym dostępnym sposobem skutecznej ochrony ludzkiego życia przed niesprawiedliwym napastnikiem".
Dokładnie.
Fakt, że czasem nie dajemy sobie rady z upilnowaniem winowajcy, nie jest argumentem na rzecz kary śmierci. Nie możemy zabijać dlatego, że jesteśmy niezgułami.
Arturo pisze:Nie wiem, na ile często takie przypadki występują.
Ernest Gellner powiedział, że przykład potrafi wymyśleć każdy głupi, więc proszę:
kilkunastoosobowy oddział żołnierzy na froncie, a w jego szeregach delikwent, którego zdrada doprowadziła do śmierci trzech żołnierzy. Izolowanie zdrajcy jest niewykonalne - absorbuje dwóch żołnierzy, a takie osłabienie siły naraża na śmierć wszystkich pozostałych.
To jest w moim przekonaniu sytuacja, w której kara śmierci jest usprawiedliwiona.
No może jakieś minimalne wątpliwości mam.
"Chodźcie i spór ze Mną wiedzcie! - mówi Pan" (IZ. 1,18)

Awatar użytkownika
konik
Przyjaciel forum
Posty: 2389
Rejestracja: 16-12-10, 21:14
Lokalizacja: neunkirchen

od konika

Post autor: konik » 13-03-12, 16:39

Nie ma tu zadnych watpliwosci - tak to funkcjonuje dokladnie na wojnie. Ale co w wypadku, gdy istrnieje chocby cien domniemania niewinnosci? Nie ma czasu, ani mozliwosci ani innych sposobow rozpatrzenia sprawy - wtedy nalezy dla bezpieczenstwa calego noddzialu wykonac wyrok. Niestety - tylko Pan Bog jest wladny to wszystko w sposob jedynie prawy i prawdziwy rozsadzic. Czas wojny jest inny niz czas pokoju.
konik

Emigracja
Przyjaciel forum
Posty: 7
Rejestracja: 06-11-12, 14:43
Lokalizacja: UK

Kara Śmierci

Post autor: Emigracja » 18-11-12, 12:28

http://www.youtube.com/watch?v=KW67Sggr8q4&feature=plcp Polacy odpowiadają na pytanie czy są za przywróceniem kary śmierci :)

Jakie jest Wasze zdanie?

morgan
Przyjaciel forum
Posty: 152
Rejestracja: 24-11-11, 12:43
Lokalizacja: kielce

Re: Kara Śmierci

Post autor: morgan » 18-11-12, 13:16

z perspektywy losów duszy takiego grzesznika ?
sw Tomasz
https://sites.google.com/site/krzysztof ... e-grzechow

rabiq
Przyjaciel forum
Posty: 50
Rejestracja: 10-04-11, 21:40
Lokalizacja: Nie wiem

Re: Kara Śmierci

Post autor: rabiq » 18-11-12, 16:26

w przypadkach najgorszych zwyrodnialców jestem za

wilku
Przyjaciel forum
Posty: 22
Rejestracja: 09-03-11, 16:10
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: Kara Śmierci

Post autor: wilku » 19-11-12, 11:17

Stanowcze nie dla kary śmierci, jednak za zabicie kilku osób dożywocie, bez jakiejkolwiek możliwości skrócenia kary. Jestem jednak za zaostrzeniem kodeksu karnego, ponieważ niektóre wyroki są naprawdę śmieszne.

Pamiętam taki program o pracy policji w USA. W tym programie gościu za zabójstwo policjanta dostał bodajże potrójne dożywocie bez jakiejkolwiek możliwości wyjścia wcześniej.

Awatar użytkownika
noHumanek
Przyjaciel forum
Posty: 529
Rejestracja: 24-10-07, 22:33
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Kara Śmierci

Post autor: noHumanek » 19-11-12, 20:53

Ja jestem przeciw każe śmierci z kilku praktycznych powodów jak
- Trudno wskrzesić w razie błędnego wyroku
- W najcięższych przypadkach ta kara jest za łagodna
Z przyczyn nieLudzkich powyszszy tekst może być nie-ortograficzny, niejest to lekcewarzenie czytającego tylko nieumiejętność piszącego, b. prosze się nie bulwersować

prot
Przyjaciel forum
Posty: 212
Rejestracja: 06-04-10, 09:01
Lokalizacja: Polska

Re: Kara Śmierci

Post autor: prot » 19-11-12, 23:43

noHumanek, mam podobne zdanie nt. KS.

Najpierw trzeba stworzyć nieskazitelny wymiar sprawiedliwości, w którym obecną rolę Sędziego zastąpi Ława Przysięgłych, a samym Sędzią będzie mógł zostać doświadczony Prokurator, a nie dwudziestoparolatka czy -latek mający w głowie - na ogół - fiu bździu czy też wybór "dobrze rokującej partii na męża/zonę", a już na pewno spłatę kredytu za dom/mieszkanie, czyli tzw. ustawianie się w życiu.

Dając naszym sędziom do ręki prawo orzekania KS obecne sądownictwo zbliży się całkowicie epoki Wojskowych Sądów Rejonowych.

Zamiast pozbawiania życia, orędowałbym pozbawienie części tzw. praw człowieka. Rozumiem przez to mocno zaniżone warunki socjalne, adekwatnie do skali przewinienia. A zaoszczędzone w ten sposób pieniążki, przeznaczyć na rozwój młodzieży z trudnych środowisk, aby jak najbardziej oddalić ich od wizji życia za kratami.
Ostatnio zmieniony 19-11-12, 23:44 przez prot, łącznie zmieniany 1 raz.

gclury
Przyjaciel forum
Posty: 88
Rejestracja: 14-04-12, 22:36
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Kara Śmierci

Post autor: gclury » 22-11-12, 13:17

Ja jestem przeciwnikiem kary śmierci. Jednak uważam, że kary powinny być zaostrzone i nie chodzi mi tutaj o podniesienie długości wyroków ale o zaostrzenie warunków bytowania, czy ewentualny obowiązek pracy i oczywiście trudu tej pracy w zależności od ciężaru popełnionego przestępstwa. Trzeba tym samym tak jak wspominał prot ulepszyć wymiar sprawiedliwości ale całkowicie nieskazitelnego niestety chyba nie da się stworzyć

Zastanawia mnie jeszcze taka sprawa jak wykonywanie wyroków śmierci w czasie wojny na kolaborantach, ludziach, którzy współpracują z okupantem, agresorem. Wtedy to chyba podchodzi po prostu pod obronę narodu, ojczyzny, zabicie w ten sposób równe jest temu w czasie walki. Oczywiście odnosi się to do przypadków prowadzenia działań mających na celu obronę, a nie atak.
Wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia. (Flp 4,13)

ODPOWIEDZ