Początek świata.

Tutaj są dyskusje na temat wiary. Masz jakieś pytania dotyczące nauki Kościoła, na temat chrześcijaństwa, sekt, wiary, a także komentarz na temat jakiegoś tekstu z mojej stronki? Tutaj możesz wyrazić swoje opinie i zadać pytania.

Moderator: Marek MRB

Paweł146
Przyjaciel forum
Posty: 52
Rejestracja: 02-11-12, 15:36
Lokalizacja: Polska

Początek świata.

Post autor: Paweł146 » 01-12-12, 12:15

Gryzie mnie pewien temat, a mianowicie początek świata.
Czy on nie mógł istnieć zawsze tak jak się tłumaczy, jak powstał Bóg?
Co o tym myślicie?
Wiara jest sensem życia.

Awatar użytkownika
couture92
Przyjaciel forum
Posty: 98
Rejestracja: 04-12-11, 13:54
Lokalizacja: Głogów

Re: Początek świata.

Post autor: couture92 » 01-12-12, 14:43

Paweł146 pisze: Czy on nie mógł istnieć zawsze tak jak się tłumaczy, jak powstał Bóg?
Zdaniem współczesnych naukowców nie mógł.
Jeśliby ktoś mówił: Miłuję Boga, a brata swego nienawidził, jest kłamcą, albowiem kto nie miłuje brata swego, którego widzi, nie może miłować Boga, którego nie widzi. (1J 4,20)

Marek MRB
Administrator
Posty: 1320
Rejestracja: 22-03-11, 00:44
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Początek świata.

Post autor: Marek MRB » 02-12-12, 20:08

couture92 pisze:
Paweł146 pisze: Czy on nie mógł istnieć zawsze tak jak się tłumaczy, jak powstał Bóg?
Zdaniem współczesnych naukowców nie mógł.
Jakich naukowców masz an mysli ?
I z jakiej nauki (poza teologią) mógłby wynikać taki wniosek?

Nadto - niestety nie pamiętam który - już któryś z ojców Kościoła rozważał jako jedną z możliwości iż Wszechświat istniał zawsze.
pozdrawiam serdecznie
Marek
www.analizy.biz

RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI

Awatar użytkownika
KubaCh
Administrator
Posty: 1325
Rejestracja: 21-10-08, 09:10
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: KubaCh » 02-12-12, 21:49

Marek MRB pisze:Jakich naukowców masz an mysli ?
I z jakiej nauki (poza teologią) mógłby wynikać taki wniosek?
Nie wiem co prawda jakich naukowców miał na myśli couture92, ale współczesna astrofizyka jest w tej kwestii dość zgodna - wszechświat powstał w konretnym momencie w czasie i od tego czasu istnieje, rozszerza się i stygnie.

Nie jestem co prawda teologiem, ale moim zdaniem teoria że istnieje od zawsze jest też wprost sprzeczna z pierwszym rozdziałem Księgi Rodzaju.

Marek MRB
Administrator
Posty: 1320
Rejestracja: 22-03-11, 00:44
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: Marek MRB » 02-12-12, 22:49

Prawdę mówiąc zrozumiałem że
couture92 chodzi o Boga, nie o Wszechświat.
Ale co do Wszechświata to też... ani jedno, ani drugie.
Teoria zawsze istniejącego wszechświata jest ostatnio modna wśród astrofizyków - do tego stopnia że zajął się tym nawet chcący uchodzić za geniusza (a będący jedynie dobrym popularyzatorem) Hawking.

Inna rzecz że mi się wydaje naciągana...

Zaś Księga Rodzaju mówi o przyczynie a nie o czasie. To tak jakby mówić że obecny pogląd o 10mld lat czasu trwania Wszechświata kłócił się z 7 dniami stworzenia albo że ewolucja kłóci się z opisem stworzenia w tej księdze.
pozdrawiam serdecznie
Marek
www.analizy.biz

RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI

Awatar użytkownika
konik
Przyjaciel forum
Posty: 2389
Rejestracja: 16-12-10, 21:14
Lokalizacja: neunkirchen

od konika

Post autor: konik » 04-12-12, 14:31

Witam serdecznie.
Wszechswiat mial swoj poczatek - i jedynie tyle mozna stwierdzic.
Czy przedtem istniala przestrzen, aby mogl zaistniec jakis preelement wszechswiata?
Czy najpierw powstala przetrzen? Czy nastepstwem "deformacji punktu wszelkich mozliwosci" wylonila sie materia? A moze energia?
Czy wszechswiat sie rozszerza? Czy stygnie? Sa to tylko pewne sposoby omowienie istoty wszechswiata, lecz coraz bardziej sceptycznie odrzuca sie szczegolnie ta druga kwestie, biorac pod uwage ostatnie spostrzezenia.
Moze najlepiej nie podawac informacji w sposob autorytatywny, wedleg jakiegos w obecnej chwili modnego trendu wsrod naukowcow ... Moze byc i tak, i tak ...
Pozdrowienia ze stajni.
konik

Paweł146
Przyjaciel forum
Posty: 52
Rejestracja: 02-11-12, 15:36
Lokalizacja: Polska

Post autor: Paweł146 » 04-12-12, 15:06

Mi się rozchodzi głównie o ten podrozdział, który jest tutaj opisany:
http://wiara.us/Kosmos.html
Czy przedtem istniala przestrzen, aby mogl zaistniec jakis preelement wszechswiata?
Nawet gdyby istniała to musiała zostać przez kogoś stworzona, więc przez kogo? Przez Boga.
Wszechswiat mial swoj poczatek - i jedynie tyle mozna stwierdzic.
Jedynie? Dla mnie to bardzo dużo.

Był początek, więc nie mógł istnieć zawsze.
Nie mógł stworzyć się sam, gdyż nic, nie może stworzyć coś.
No więc pozostaje możliwość, że został stworzony, czyli przez Boga.
Wiara jest sensem życia.

Marek MRB
Administrator
Posty: 1320
Rejestracja: 22-03-11, 00:44
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: Marek MRB » 04-12-12, 23:36

Nie widzę sprzeczności pomiędzy wiecznym istnieniem Wszechświata a stworzeniem go przez Boga. Zauważmy, że kategoria czasu nie ma sensu poza Wszechświatem - nie ma czasu, gdzie nie ma materii (a ściślej - przestrzeni).
To oczywiscie trudno sobie wyobrazić (jak pisał św.Tomasz żyjemy "z okularami czasu i przestrzeni) ale Bóg żyje ponad czasem.

Nie było Wszechświata - nie było czasu.
pozdrawiam serdecznie
Marek
www.analizy.biz

RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI

Paweł146
Przyjaciel forum
Posty: 52
Rejestracja: 02-11-12, 15:36
Lokalizacja: Polska

Post autor: Paweł146 » 09-12-12, 15:12

Oczywiście potrafię sobie wyobrazić brak czasu, przestrzeni itd. Ale mi się rozchodzi o coś innego. Tutaj we wszechświecie czas obowiązuje, a każda nauka mówi, że wszechświat nie mógł istnieć zawsze, więc musiał zostać stworzony, przez Boga.
Wiara jest sensem życia.

Marek MRB
Administrator
Posty: 1320
Rejestracja: 22-03-11, 00:44
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: Marek MRB » 10-12-12, 00:11

Paweł146 pisze:Oczywiście potrafię sobie wyobrazić brak czasu, przestrzeni itd. Ale mi się rozchodzi o coś innego. Tutaj we wszechświecie czas obowiązuje, a każda nauka mówi, że wszechświat nie mógł istnieć zawsze, więc musiał zostać stworzony, przez Boga.
A gdyby istniał "zawsze" (cokolwiek to miałoby znaczyć) to nie musiałby zostać stworzony przez Boga ?

I druga (mniej ważna) sprawa: czas WEWNĄTRZ Wszechświata nie ma nic wspólnego z jego wiecznością lub nie.
pozdrawiam serdecznie
Marek
www.analizy.biz

RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI

Albert_
Przyjaciel forum
Posty: 25
Rejestracja: 09-05-12, 10:48
Lokalizacja: zzz

Post autor: Albert_ » 10-12-12, 10:35

Biblia mówi wyraźnie o tym,że Bóg istnieje a wszechświat zaistniał.

Marek MRB
Administrator
Posty: 1320
Rejestracja: 22-03-11, 00:44
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: Marek MRB » 10-12-12, 18:47

Albert_ pisze:Biblia mówi wyraźnie o tym,że Bóg istnieje a wszechświat zaistniał.
Oczywiście - w sensie przyczynowym, bo to Bóg jest Bytem Koniecznym i Przyczyną Istnienia. Ale co to ma wspólnego z wewnętrznym czasem Wszechświata -który zresztą mógł zaistnieć tylko razem z nim - stwierdzenie "przed istnieniem Wszechświata" nie ma sensu fizycznego (bo nie może mieć - jak ma być czas bez przestrzeni?) za to ma głęboki sens przyczynowy własnie.

To bardzo trudne ponieważ nasz język nie ma pojęć do opisu tej Rzeczywistości.
pozdrawiam serdecznie
Marek
www.analizy.biz

RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI

Awatar użytkownika
couture92
Przyjaciel forum
Posty: 98
Rejestracja: 04-12-11, 13:54
Lokalizacja: Głogów

Post autor: couture92 » 10-12-12, 19:26

Marek MRB pisze:Prawdę mówiąc zrozumiałem że
couture92 chodzi o Boga, nie o Wszechświat.
Chodziło mi o wszechświat ;-) Naukowcy są dosyć zgodni w kwestii tego, że wszechświat miał swój początek. Oczywiście słyszałem, że wśród niektórych fizyków teoretycznych pojawia się już model wiecznego, nieskończonego wszechświata ale to takie dywagacje jak na temat 100 wymiarowych wszechświatów.
Co do tego czy teorię o nieskończonym wszechświecie da się pogodzić z Biblią to słuchałem niedawno ciekawy wykład profesora Hellera, który twierdzi, że jednak się da :-)
Jeśliby ktoś mówił: Miłuję Boga, a brata swego nienawidził, jest kłamcą, albowiem kto nie miłuje brata swego, którego widzi, nie może miłować Boga, którego nie widzi. (1J 4,20)

Anteas

Post autor: Anteas » 10-12-12, 19:37

couture92 pisze:Co do tego czy teorię o nieskończonym wszechświecie da się pogodzić z Biblią to słuchałem niedawno ciekawy wykład profesora Hellera, który twierdzi, że jednak się da :-)
Cóż, Biblia jest tak obszerną w treść księgą, że za jej pomocą można prawie wszystko uzasadnić. Zatem, gdyby pominąć kilka fragmentów (jako nieistotnych) twierdzących inaczej, to pewnie można by z Biblią pogodzić wszystko. Nawet milion wymiarowy, nieskończony i istniejący bez początku wszechświat. Oraz inne niestworzone rzeczy.

Awatar użytkownika
KubaCh
Administrator
Posty: 1325
Rejestracja: 21-10-08, 09:10
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: KubaCh » 10-12-12, 19:50

Anteas pisze:Oraz inne niestworzone rzeczy.
No właśnie niestworzony to tylko Bóg jest wg Biblii :-) Reszta już jest stworzona.

ODPOWIEDZ