Niech się święci 1 maja!

Teksty jakie zamieściłem w tym roku na swoich blogach: www.polonus.alleluja.pl, www.polon.us, www.hiob.us i www.jaskiernia.com
Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Niech się święci 1 maja!

Post autor: hiob » 01-05-13, 04:14

Pierwszego maja obchodzimy w Kościele wspomnienie św. Józefa, rzemieślnika. Data ta nie jest przypadkowa - chodziło o "uświęcenie" Dnia Pracy.

Czasem słyszy się zarzuty pod adresem Kościoła wysuwane przez niektórych protestantów, że praktykuje On zwyczaje i tradycje pogańskie. Jest to częściowo prawda, ale trudno z tego powodu robić komukolwiek zarzut. Wręcz przeciwnie - należy się cieszyć i podziwiać mądrość Kościoła. Mądrość, która pochodzi od Boga.

Weźmy na przykład Święto Bożego Narodzenia. Oczywiście ja jestem przekonany, że data ta nie tylko jest symboliczna, ale zostawmy to na razie na boku - gdy ktoś jest ciekawy mojego uzasadnienia, niech wpisze w Google "hiob" i "dlaczego 25 grudnia" - znajdzie od razu. Zajmijmy się tylko symboliką tego dnia. W tym czasie zaczyna przybywać dnia, więc jest to wspaniały dar natury, symbolizujący nam przyjście Światłości, którą jest Syn Boży. Ale zjawisko przybywania dnia od dawna zauważali także poganie, nic więc dziwnego, że dzień ten był czczony w wielu cywilizacjach.

Nie było nigdy celem Kościoła burzenie wszystkiego i budowanie od zera na gruzach. Celem Kościoła jest przemiana serc ludzkich. Dlatego wiele pogańskich, czy przedchrześcijańskich zwyczajów zostało zaadoptowanych przez misjonarzy i uznanych przez Kościół. Poza tym nawet ci protestanci, którzy krytykują Kościół, praktykują niektóre z nich, jak np. zwyczaj zakładania i noszenia obrączek ślubnych i jakoś im to nie przeszkadza.

Święty Józef, największy po Maryi święty w całym Kościele, ma w kalendarzu liturgicznym dwa dni poświęcone swojej osobie. Uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny obchodzoną 19 marca i wspomnienie dowolne św. Józefa, rzemieślnika. To drugie święto ustanowił w 1847 roku papież Pius IX i obchodzono je w drugą środę po Wielkanocy. Papież Pius XII przeniósł je na 1 maja - właśnie dlatego, że w dniu tym robotnicy na całym świecie obchodzą swój dzień.

Trochę szkoda, że tak mało osób wie o tym święcie. Bo przecież nie ma powodu, by się boczyć na świętowania dnia pierwszego maja. Rozumiem, że wiele osób z powodów ideologicznych unika tej daty, ale czy to jest dobra droga? Przecież maj jest taki piękny - zaczynają kwitnąć drzewa i kwiaty, wszystko się budzi do życia i świat jest taki cudowny... A do tego nie każdy robotnik jest komunistą. Ja sam całe życie zarabiałem na chleb pracując fizycznie. Co prawda nie fedrowałem na przodku i nie kopałem rowów, ale praca kierowcy, choć nie wymagająca siły, ciągle jest uznawana za "fizyczną". Zatem pierwszy maja to i moje święto, a św. Józef rzemieślnik to mój patron.

Rozpropagujmy więc ten fakt, że pierwszy maja to jest katolickie święto. Oni nam zabrali tęczę - zabierzmy im pierwszego maja. Tym bardziej, że i tak jest dzień wolny. Jeśli nawet na ultrakatolickiej Malcie tego dnia mają państwowe święto, z pewnością nie ze względu na prokomunistyczne ciągoty prawodawców, ale dla uhonorowanie św. Józefa, to i my zabierzmy lewakom ten dzień i oddajmy w tym dniu cześć naszemu patronowi, który dzięki swej ciężkiej, fizycznej pracy zapewnił skromne, lecz uczciwe i pełne miłości życie swej rodzinie: Maryi i Jezusowi.
Ostatnio zmieniony 01-05-13, 04:20 przez hiob, łącznie zmieniany 1 raz.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Anteas

Post autor: Anteas » 01-05-13, 09:40

Za dwa dni też jest święto, też kościelno-państwowe. Bardziej nawet niż dzisiejsze. Też możesz o nim napisać. Proponuję tytuł:
"Witaj majowa jutrzenko,
Świeć naszej polskiej krainie,
Uczcimy ciebie piosenką,
Przy hulance i przy winie." :mrgreen:

Andriej
Przyjaciel forum
Posty: 446
Rejestracja: 12-02-13, 16:05
Lokalizacja: Alpy

Post autor: Andriej » 01-05-13, 13:31

Maj mi sie podoba ...
Nie podoba mi sie niestety 1maja - kojarzy mi sie zawsze z perwna ideologia, bardzo niemajowa.
Dlaczego swietowanie to musi byc z hulanka? Zagloby i tak nikt nie da rady przegonic :lol:

Awatar użytkownika
konik
Przyjaciel forum
Posty: 2389
Rejestracja: 16-12-10, 21:14
Lokalizacja: neunkirchen

od konika

Post autor: konik » 02-05-13, 22:22

Dlatego Zagloba niech sobie hula, a konie niech sobie galopuja. A co Andrieju porabiasz Ty?
Szkoda, ze hiob za oceanem, tobym sobie z nim pogalopowal ...
Chyba, ze wstapie do formacji konikow morskich :-D
konik

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Post autor: hiob » 03-05-13, 08:56

konik, jeszcze sobie kiedyś pohulamy. O ile końskiemu honorowi nie uwłacza hulanie z osłem. ;-)
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Awatar użytkownika
konik
Przyjaciel forum
Posty: 2389
Rejestracja: 16-12-10, 21:14
Lokalizacja: neunkirchen

od konika

Post autor: konik » 04-05-13, 12:40

Hulanie z oslem to zaszczyt dla konia :mrgreen:
Czy wiesz cos w przyblizeniu o swej podrozy zza wielkiej slonej wody do wigwamu Kraka?
Kon czeka z kostka cukru ... owies tez moze byc podany :mrgreen:
Zycze Bozego prowadzenia dla wszystkich w Twoim stadku.
konik

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: od konika

Post autor: hiob » 04-05-13, 17:32

konik pisze: Czy wiesz cos w przyblizeniu o swej podrozy zza wielkiej slonej wody do wigwamu Kraka?
Jak Bóg da, przylecę w czerwcu 2014 roku. Wcześniej się nie da, bo dopiero w listopadzie minie rok od podjęcia nowej pracy, wcześniej nie dostanę urlopu, a listopad... to jak w tym starym dowcipie:

-Kowalski, lubicie ciepłe piwo i spocone kobiety?
-Nie, panie kierowniku.
-Doskonale. W takim razie pojedziecie na urlop w listopadzie.


Ja co prawda też nie przepadam za spoconymi kobietami, a piwa nie piję wcale, ale wolałbym urlop w lecie. Do tego w czerwcu ślub mojego chrześnika, więc jest okazja odwiedzić rodzinkę. Może się uda wziąć parę dni bezpłatnego, więc pewnie przylecę na jakieś 15-20 dni.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Awatar użytkownika
konik
Przyjaciel forum
Posty: 2389
Rejestracja: 16-12-10, 21:14
Lokalizacja: neunkirchen

od konika

Post autor: konik » 13-05-13, 22:21

Przylatuj - konie czekaja ...
Moze uda sie podeslac Tobie jakiegos Pegaza, to w try miga Krakow zobaczysz :-D
konik

ODPOWIEDZ