Chrzest.

Tutaj są dyskusje na temat wiary. Masz jakieś pytania dotyczące nauki Kościoła, na temat chrześcijaństwa, sekt, wiary, a także komentarz na temat jakiegoś tekstu z mojej stronki? Tutaj możesz wyrazić swoje opinie i zadać pytania.

Moderator: Marek MRB

Awatar użytkownika
Poet of de Fall
Przyjaciel forum
Posty: 290
Rejestracja: 26-07-12, 20:32
Lokalizacja: Warsaw

Re: Chrzest.

Post autor: Poet of de Fall » 20-03-14, 15:17

A propos zmian. Właśnie zmieniono 4 przykazanie kościelne. I jest to zmiana "zniżkowa".

http://wiadomosci.onet.pl/kraj/kep-nowa ... nego/6xqfx

Marek MRB
Administrator
Posty: 1320
Rejestracja: 22-03-11, 00:44
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Chrzest.

Post autor: Marek MRB » 20-03-14, 20:00

Trzeba odróżniać przykazania ustanowione - i mogące być zmienianymi - przez Kościół, od tych których Kościół zmienić nie może.
pozdrawiam serdecznie
Marek
www.analizy.biz

RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI

Anteas

Re: Chrzest.

Post autor: Anteas » 20-03-14, 20:08

"Jak wynika z nowego brzmienia przykazania, okres formalnego zakazu zabaw został ograniczony do Wielkiego Postu. Nie zmienia to jednak w niczym dotychczasowego charakteru każdego piątku jako dnia pokutnego."

Zmiana pozbawiona znaczenia. Już można urządzać zabawy huczne w piątki poza wielkim postem, ale jednocześnie jest to dzień pokutny. Jeśli zatem ktoś potrafi bawić się na hucznej zabawie i jednocześnie pokutować, to hierarchowie dali mu właśnie zielone światło. Niestety takie beztalencie jak ja, nie jest w stanie zajmować się dwoma tak rożnymi rzeczami na raz, więc nie pozostaje mi pozostać przy przestrzeganiu starego przykazania; "W czasach zakazanych zabaw hucznych nie urządzać"

Pozostaje jeszcze pytanie; po co taka zmiana? Ja myślę że biskupi po to co jakiś czas zmieniają brzmienie przykazań (bez zmieniania treści), żebyśmy bądź to pamiętali że ich mamy, bądź to aby czuli się potrzebni. Wszak jak człowiek nic nie robi, to zaraz myśli że jest nie potrzeby i czuje się nieszczęśliwy :-( (właśnie taki jak na tym emotikonie)
__________________________________
Poet of de Fall pisze:
Anteas pisze:Ale co to znaczy?
To, że niepotrzebnie panikujesz ;)
A czy możesz mi wytłumaczyć co tam pisze? Ja po prostu nie rozumiem co tam jest napisane.
Ostatnio zmieniony 20-03-14, 20:10 przez Anteas, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Poet of de Fall
Przyjaciel forum
Posty: 290
Rejestracja: 26-07-12, 20:32
Lokalizacja: Warsaw

Re: Chrzest.

Post autor: Poet of de Fall » 20-03-14, 20:43

Anteas pisze:Niestety takie beztalencie jak ja, nie jest w stanie zajmować się dwoma tak rożnymi rzeczami na raz
Można spróbować np. połączyć taniec z samobiczowaniem.
Anteas pisze:Pozostaje jeszcze pytanie; po co taka zmiana?
Piątek to międzynarodowy dzień imprez. Dla dużej części społeczeństwa impreza w piątek to wręcz świętość. A ten fakt w zestawieniu ze starym brzmieniem ww przykazania raczej nie zwiększy przypływu wiernych do KK.
Anteas pisze:
Poet of de Fall pisze:
Anteas pisze:Ale co to znaczy?
To, że niepotrzebnie panikujesz ;)
A czy możesz mi wytłumaczyć co tam pisze? Ja po prostu nie rozumiem co tam jest napisane.
No piszą o tym, że biskupi strzelają sobie sweet focie. Sweet photo - zdjęcie własnej osoby zrobione z ręki, niezwykle popularne wśród mniej inteligentnej części młodzieży.

Awatar użytkownika
konik
Przyjaciel forum
Posty: 2389
Rejestracja: 16-12-10, 21:14
Lokalizacja: neunkirchen

od konika

Post autor: konik » 21-03-14, 17:14

Ci ktorzy beda mnie nasladowac, oplyna we wszelkie dobra - beda zawszw zdrowi i bogaci, a wszelka pomyslnosc stanie sie ich udzialem... to z pewnoscia zwiekszy naplyw do Kosciola Katolickiego.
Tylko glupiec bedzie nauczal: kto chce isc za mna, kto chce mnie nasladowac, niech wezmie krzyz swoj ... blogoslawieni ktorzy placza, blogoslawieni ktorzy cierpia ... - trzeba to wyrzucic z Pisma Swietego ( nazwiemy to uczenie: inkulturacja :-o )
No, koniu ... twarda to mowa ( choc nie konskiego autorstwa).
konik

Anteas

Habemus Papam!

Post autor: Anteas » 22-03-14, 15:10

Habemus Papam
konik pisze:Ci ktorzy beda mnie nasladowac, oplyna we wszelkie dobra - beda zawszw zdrowi i bogaci, a wszelka pomyslnosc stanie sie ich udzialem... to z pewnoscia zwiekszy naplyw do Kosciola Katolickiego.
Jestem za. Niech żyje Jego Świętobliwość, Ojciec Święty Konik Pierwszy Wielki :!:
Masz moje całkowite poparcie!
Ostatnio zmieniony 22-03-14, 15:17 przez Anteas, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
konik
Przyjaciel forum
Posty: 2389
Rejestracja: 16-12-10, 21:14
Lokalizacja: neunkirchen

od konika

Post autor: konik » 24-03-14, 09:47

:mrgreen:
Drogi Anteasie - promocja konia do stopnia Pontifex Maximus wstrzymana: kon nie przeszedl z korpusu wierzchowcow do korpusu kardynalow. A o ile Tobie wiadomo, tylko korpus kardynalski moze takowego awansu byc podmiotem i przedmiotem - a i tu tylko jeden kandytat ma szanse.
No coz - pozostaje koniowi jedynie habeamus Pferde :-D

Wielki Lord Stajni Nieuprzatnietych ksiaze wielki i maly don Czewalo vel kon y horse hrabia Szkapa von Pferde :lol:
konik

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Chrzest.

Post autor: hiob » 27-03-14, 18:56

Poet of de Fall pisze: A ten fakt w zestawieniu ze starym brzmieniem ww przykazania raczej nie zwiększy przypływu wiernych do KK.
Przede wszystkim nigdy nie było celem Kościoła "zwiększenie przypływu wiernych do KK". Celem ewangelizacji, jaką Kościół prowadzi, jest zbliżanie ludzi do Jezusa, przekazywanie Jego nauki, a nie statystyki. Statystyki co najwyżej mogą być ubocznym skutkiem skutecznej ewangelizacji.

A przykazania kościelne muszą się zmieniać, bo zmieniają się okoliczności, w jakich żyjemy. Dziś nie musimy mieć np. przykazania o zakazie spożywania potraw poświęconych bożkom, bo nikt dziś nie składa bożkom ofiar z wołów i owiec.

Oczywiście można oceniać zmianę przykazania dotyczącą piątków jako rozwadnianie nauki Kościoła, ale pamiętajmy też, że Mojżesz w pewnym okresie czasu zezwolił na rozwody. Dlaczego? Nie wiemy tego z całą pewnością, ale możemy przypuszczać, że dlatego, że w innym przypadku niektórzy Izraelici mordowaliby swoje żony, by odzyskać wolność. Czy to było to, czego pragnął Bóg? Nie wiemy, ale całkiem możliwe, bo przecież uznajemy Torę za Słowo Boże.

Czy byłoby lepiej, gdybyśmy wszyscy pamiętali o tym, że piątek jest dniem pokuty, zadumy, smutku? Jasne, że tak - jeśli wynikałoby to z naszej wiary, z miłości do Jezusa, z żalu, że cierpiał i był zabity. Natomiast nie jestem pewien, czy ma sens nakazywanie czegoś, co jest niezrozumiałe dla większości dzisiejszych chrześcijan. Tu raczej trzeba zacząć od odmiany serc wiernych.
Poet of de Fall pisze: Sweet photo - zdjęcie własnej osoby zrobione z ręki, niezwykle popularne wśród mniej inteligentnej części młodzieży.
A co ma tu do rzeczy wiek, czy inteligencja? Jedno ze zdjęć w mojej kolekcji, jakie sobie najbardziej cenię, to fotka z pożegnania z moim tatą na dworcu PKP w Krakowie. Właśnie "sweet focia", choć nikt tego wtedy tak nie nazywał. Czy to znaczy, że coś z moją inteligencją jest nie tak?
Ostatnio zmieniony 28-03-14, 09:14 przez hiob, łącznie zmieniany 1 raz.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Anteas

Re: od konika

Post autor: Anteas » 27-03-14, 19:33

konik pisze::mrgreen:
Drogi Anteasie - promocja konia do stopnia Pontifex Maximus wstrzymana:
Rozumiem z tego że nici z wszelkiej pomyślności, zdrowia, bogactwa i dóbr wszelakich? Klapa :cry: I jak tu nie mieć doła?
Hiob pisze:A co ma tu do rzeczy wiek, czy inteligencja?
Myśle że ci starsi i inteligentniejsi posługują się językiem polskim, a nie jakimiś slangami gdzie połowa słów jest zapożyczona z jakiegoś obcego języka języka.

Awatar użytkownika
Poet of de Fall
Przyjaciel forum
Posty: 290
Rejestracja: 26-07-12, 20:32
Lokalizacja: Warsaw

Re: Chrzest.

Post autor: Poet of de Fall » 28-03-14, 09:50

hiob pisze:Przede wszystkim nigdy nie było celem Kościoła "zwiększenie przypływu wiernych do KK". Celem ewangelizacji, jaką Kościół prowadzi, jest zbliżanie ludzi do Jezusa
To chyba oczywiste, że nie chodziło mi bezpośrednio o statystyki. Ale skuteczna ewangelizacja zawsze oznacza przypływ nowych wiernych, więc użyłem takiego skrótu.
hiob pisze:A co ma tu do rzeczy wiek, czy inteligencja? Jedno ze zdjęć w mojej kolekcji, jakie sobie najbardziej cenię, to fotka z pożegnania z moim tatą na dworcu PKP w Krakowie. Właśnie "sweet focia", choć nikt tego wtedy tak nie nazywał. Czy to znaczy, że coś z moją inteligencją jest nie tak?
Czy gdybym napisał, że BMW jest niezwykle popularne wśród dresiarzy, to uznałbyś, że uważam Ciebie za dresiarza?

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Chrzest.

Post autor: hiob » 06-04-14, 12:06

Poet of de Fall pisze:Czy gdybym napisał, że BMW jest niezwykle popularne wśród dresiarzy, to uznałbyś, że uważam Ciebie za dresiarza?
Prawdopodobnie nie. Ale gdybyś napisał, że samochód BMW to samochód dresiarzy, to wtedy mógłbym poczuć się zaszufladkowany do tej grupy osób.

Pozwól, że przypomnę kontekst tamtej wypowiedzi:
Poet of de Fall pisze:
Anteas pisze:Pozostaje jeszcze pytanie; po co taka zmiana?
Piątek to międzynarodowy dzień imprez. Dla dużej części społeczeństwa impreza w piątek to wręcz świętość. A ten fakt w zestawieniu ze starym brzmieniem ww przykazania raczej nie zwiększy przypływu wiernych do KK.
Czyli, o ile dobrze zrozumiałem Twoją odpowiedź na pytanie Anteasa, zasugerowałeś, że zmiana kościelnego przykazania była wskazana, by polepszyć statystyki, czy też przypływ wiernych do KK.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Awatar użytkownika
Poet of de Fall
Przyjaciel forum
Posty: 290
Rejestracja: 26-07-12, 20:32
Lokalizacja: Warsaw

Re: Chrzest.

Post autor: Poet of de Fall » 06-04-14, 17:27

hiob pisze:Czyli, o ile dobrze zrozumiałem Twoją odpowiedź na pytanie Anteasa, zasugerowałeś, że zmiana kościelnego przykazania była wskazana, by polepszyć statystyki, czy też przypływ wiernych do KK.
Dokładnie. Zwiększyć przypływ wiernych, co pozwoli (cytuję Ciebie) zbliżyć większą ilość ludzi do Jezusa, czyli efektywniej realizować cel KK jakim jest ewangelizacja. Czy może dokonuję nadinterpretacji i liczba ludzi "zbliżonych do Jezusa" nie gra roli?

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Chrzest.

Post autor: hiob » 06-04-14, 19:08

Poet of de Fall pisze:Dokładnie. Zwiększyć przypływ wiernych, co pozwoli (cytuję Ciebie) zbliżyć większą ilość ludzi do Jezusa, czyli efektywniej realizować cel KK jakim jest ewangelizacja. Czy może dokonuję nadinterpretacji i liczba ludzi "zbliżonych do Jezusa" nie gra roli?
Wybacz, ale nie rozumiem Cię w ogóle. Mam wrażenie, że odwracasz kota ogonem. Naprawdę uważasz, że Kościół powinien obniżać swoje standardy, bo to spowoduje, że mniej ludzi Kościół opuści, a zatem będzie On skuteczniejszy w ewangelizowaniu? Przecież to bez sensu. A może uważasz, że jak się odpowiednio obniży standardy, to zacznie się napływ ludzi do Kościoła? A jeśli tak, to na jakiej podstawie? Bo ja co najwyżej w takiej sytuacji skłaniałbym się do opuszczenia Kościoła.

W USA jest z 50 milionów byłych katolików. W większości można ich znaleźć dzisiaj we wspólnotach ewangelickich. W niektórych z nich nawet do 80% członków to byli katolicy i wspólnoty te naprawdę serio podchodzą do wiary. To jedyny powód, dla którego tam ludzie idą: Bo tam się wymaga życia chrześcijańskiego od chrześcijan. Tam się uczy, że Jezusa trzeba naśladować. Tam się uczy, że nauka Biblii jest niepodważalna. Tam się nazywa grzech grzechem, tam się uczy, że piekło istnieje i że hipokryci właśnie tam najprawdopodobniej trafią.

Oczywiście uogólniam i upraszczam, by uwypuklić to, co chcę powiedzieć. Ale nigdy nie słyszałem o czymś takim, że rozwodnienie zasad powoduje napływ członków do wspólnoty. Najszybszy wzrost chrześcijaństwa był wtedy, gdy za wiarę oddawało się życie, najszybciej umierają te wspólnoty, gdzie zaczyna się głosić, że grzechu nie ma, piekła nie ma i diabła nie ma. Nie ma też wkrótce wiernych, co widzi każdy, kto był na zachodzie Europy. Niezależnie od tego, czy odwiedził kościół katolicki, luterański, czy anglikański.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Awatar użytkownika
Poet of de Fall
Przyjaciel forum
Posty: 290
Rejestracja: 26-07-12, 20:32
Lokalizacja: Warsaw

Re: Chrzest.

Post autor: Poet of de Fall » 06-04-14, 21:39

hiob pisze:Naprawdę uważasz, że Kościół powinien...
Ja nie uważam, ze Kościół coś tam powinien. Ja napisałem, że likwidacja zakazu piątkowego imprezowania sprawi, że Kościół stanie się bardziej atrakcyjny dla potencjalnych przyszłych katolików, bo ten zakaz jest był co najmniej dziwny.

Marek MRB
Administrator
Posty: 1320
Rejestracja: 22-03-11, 00:44
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Chrzest.

Post autor: Marek MRB » 06-04-14, 23:45

Poet of de Fall pisze:
hiob pisze:Naprawdę uważasz, że Kościół powinien...
Ja nie uważam, ze Kościół coś tam powinien. Ja napisałem, że likwidacja zakazu piątkowego imprezowania sprawi, że Kościół stanie się bardziej atrakcyjny dla potencjalnych przyszłych katolików, bo ten zakaz jest był co najmniej dziwny.
Więc może nie dyskutujmy o "atrakcyjności" (a jakby zniesiono VI przykazanie - dopiero byłby katolicyzm atrakcyjny!), tylko o Twoich problemach ze zrozumieniem piątkowej pokuty...
pozdrawiam serdecznie
Marek
www.analizy.biz

RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI

ODPOWIEDZ