Biblia od/dla małego.

Wszystko o Biblii

Moderator: Marek MRB

MRC
Przyjaciel forum
Posty: 396
Rejestracja: 10-02-14, 20:57
Lokalizacja: Śląsk&okolica

Biblia od/dla małego.

Post autor: MRC » 28-01-15, 20:07

Witajcie.
Proszę Was o to abyście polecili najmilsze waszym zdaniem uchu dziecka fragmenty Pisma Świętego. Córka zafascynowana jest Księgą Jonasza, a i Syna Marnotrawnego w skupieniu wysłuchała. Jakie fragmenty Nowego lub Starego Testamentu warto przeczytać najmłodszym? Wiem że na rynku są wydania Biblia dla dzieci etc (sam chyba taką mam u rodziców), jednak chciał bym wprowadzić dzieci w "prawdziwy" świat Pisma (nawet jeśli każdy przeczytany fragment będzie wymagał szczegółowego wytłumaczenia każdego pojawiającego się w nim zagadnienia) a nie pokazywać im "bajkowe", bogato zdobione książeczki (w zamian za to wyszykujemy wspólnie obrazków np. roślin tak jak to drzewko dla Jonasza etc w necie).

skrzydlaty
Przyjaciel forum
Posty: 1189
Rejestracja: 09-03-10, 19:43
Lokalizacja: Polska

Post autor: skrzydlaty » 28-01-15, 23:13

Dla mnie najpiękniejszym fragmentem jest rozmowa Nikodema z Jezusem: J 3, 1 ...
Dla mnie najpiękniejszy przez intymny nastrój tego spotkania.
Ale nie jestem pewien czy to będzie ciekawe dla dziecka.

Jeśli masz Biblię dla dzieci to w niej jest wybór fragmentów dla dzieci i wystarczy odczytać je z Biblii dla dorosłych.
Ostatnio zmieniony 28-01-15, 23:16 przez skrzydlaty, łącznie zmieniany 1 raz.

MRC
Przyjaciel forum
Posty: 396
Rejestracja: 10-02-14, 20:57
Lokalizacja: Śląsk&okolica

Post autor: MRC » 29-01-15, 08:14

skrzydlaty pisze:Dla mnie najpiękniejszym fragmentem jest rozmowa Nikodema z Jezusem: J 3, 1 ...
Dla mnie najpiękniejszy przez intymny nastrój tego spotkania.
Ale nie jestem pewien czy to będzie ciekawe dla dziecka.

Jeśli masz Biblię dla dzieci to w niej jest wybór fragmentów dla dzieci i wystarczy odczytać je z Biblii dla dorosłych.
Biblia dla dzieci jest ale >1300 km od miejsca w którym się znajduję :) Przy sobie mam jedynie Nowy Testament i internet w którym mogę wyszukać wszelkie fragmenty Pisma Świętego.
Powyżej napisałem w "" prawdziwego w takim zamyśle że jeszcze jest oryginał PŚ, którego z racji na swój anty talent językowy zapewne nigdy nie przeczytam w oryginale.

Awatar użytkownika
Arturo
Przyjaciel forum
Posty: 513
Rejestracja: 30-10-10, 19:40
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Arturo » 29-01-15, 20:33

Może tak ogólnie, wszystkie te fragmenty Ewangelii gdzie Jezus naucza w przypowieściach.

Dodatkowo Z Ewangelii Św. Jana o spotkaniu Jezusa z Samarytanką i o cudzie w Kanie Galilejskiej.

Pozdrawiam
Artur

MRC
Przyjaciel forum
Posty: 396
Rejestracja: 10-02-14, 20:57
Lokalizacja: Śląsk&okolica

Post autor: MRC » 01-02-15, 09:31

Arturo pisze:Może tak ogólnie, wszystkie te fragmenty Ewangelii gdzie Jezus naucza w przypowieściach.

Dodatkowo Z Ewangelii Św. Jana o spotkaniu Jezusa z Samarytanką i o cudzie w Kanie Galilejskiej.

Pozdrawiam
Artur
Arturo, a jak byś coś podlinkował albo konkretne tytuły przypowieści z jakich ewangelii pochodzą podał to by było super.

Awatar użytkownika
Arturo
Przyjaciel forum
Posty: 513
Rejestracja: 30-10-10, 19:40
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Arturo » 01-02-15, 13:09

MRC pisze:
Arturo, a jak byś coś podlinkował albo konkretne tytuły przypowieści z jakich ewangelii pochodzą podał to by było super.
Wiesz, nie wiem co konkretnie dla dzieci polecić bo przypowieści jest dużo. Myślę że na podstawie każdej przypowieści można by z dziećmi porozmawiać.

Na pewno cały 15-sty rozdział Ewangelii wg Św Łukasza. Tam są trzy najpiękniejsze przypowieści.
Polecam też 4-ty rozdział Ewangelii Św Marka.

Znalazłem też link do spisu treści książki o przypowieściach. Są tam skróty biblijne do chyba wszystkich przypowieści.

http://biblista.pl/index.php?option=com ... 1&catid=85

Polecam internetową wersję Pisma Świętego z dobrą wyszukiwarką.

https://wbiblii.pl/

A rozmowę Jezusa z Samarytanka pamiętam, że miałem wydrukowaną na początku książeczki do I Komunii Św. wiec dlatego skojarzyło mi się że będzie odpowiednia dla dzieci.

https://wbiblii.pl/szukaj/J%204

Pozdrawiam
Artur

Awatar użytkownika
eutych
Przyjaciel forum
Posty: 159
Rejestracja: 18-06-11, 23:07
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: eutych » 06-02-15, 23:19

Moja córka lubi opowieści o cudach.
Nie wiem czemu, najchętniej wracała do opowieści o wskrzeszeniach Eliasza i Elizeusza.
Poza tym przypowieści lubi słuchać, więc głównie Łk - po przeczytaniu razem szukamy znaczenia.
Już niezła w tym jest. :-D

Acha - to wszystko z Biblii dla dzieci czytamy.
Ostatnio zmieniony 06-02-15, 23:20 przez eutych, łącznie zmieniany 1 raz.
"Chodźcie i spór ze Mną wiedzcie! - mówi Pan" (IZ. 1,18)

Strzelec

Re: Biblia od/dla małego.

Post autor: Strzelec » 15-02-15, 01:26

MRC pisze:Witajcie.
Proszę Was o to abyście polecili najmilsze waszym zdaniem uchu dziecka fragmenty Pisma Świętego. Córka zafascynowana jest Księgą Jonasza, a i Syna Marnotrawnego w skupieniu wysłuchała. Jakie fragmenty Nowego lub Starego Testamentu warto przeczytać najmłodszym? Wiem że na rynku są wydania Biblia dla dzieci etc (sam chyba taką mam u rodziców), jednak chciał bym wprowadzić dzieci w "prawdziwy" świat Pisma (nawet jeśli każdy przeczytany fragment będzie wymagał szczegółowego wytłumaczenia każdego pojawiającego się w nim zagadnienia) a nie pokazywać im "bajkowe", bogato zdobione książeczki (w zamian za to wyszykujemy wspólnie obrazków np. roślin tak jak to drzewko dla Jonasza etc w necie).
Polecam Księgę Rodzaju Rozdział 33, ktory mówi nam o spontanicznych uczuciach, prawdziwej braterskiej miłości, o wybaczaniu doznanych krzywd, o hojności w stosunku do ludzi którzy nawet nie bardzo na to zasługują.

Życzę przyjemnej lektóry
Pozdrawiam

darok
Przyjaciel forum
Posty: 5
Rejestracja: 16-06-15, 14:59
Lokalizacja: Lublin

Post autor: darok » 17-06-15, 10:34

Myślę, że cały nowy testament nadaje się do systematycznego czytania dziecku po kolei.

ODPOWIEDZ