ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Wszystko o Biblii

Moderator: Marek MRB

Awatar użytkownika
Arturo
Przyjaciel forum
Posty: 513
Rejestracja: 30-10-10, 19:40
Lokalizacja: Kraków

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: Arturo » 28-03-15, 18:45

Dominik pisze: Jak inaczej nazywa się Jezioro Galilejskie?
Jezioro Tyberiadzkie.


J 6,1-2
Potem Jezus udał się za Jezioro Galilejskie, czyli Tyberiadzkie. 2 Szedł za Nim wielki tłum, bo widziano znaki, jakie czynił na tych, którzy chorowali.


Moim marzeniem jest pojechać kiedyś na pielgrzymkę do Ziemi Świętej i odwiedzić Kafarnaum, tam gdzie Jezus mieszkał. Kafarnaum leży właśnie nad tym jeziorem.

Pytanie związane z tym jeziorem:
Jezus uciszył burzę na jeziorze. Czy moment uciszenia burzy przez Jezusa wydarzył się za dnia, czy w nocy?

Szczęść Boże
Artur

Dominik

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: Dominik » 30-03-15, 11:24

Jezus spał wtedy, więc raczej musiała być noc, ale nie w każdej ewangeli jest mowo o porze dnia.

w Ewangelii Marka jest mowo o wieczorze, w Ewangelii Mateusza nic właśnie o porze dnia nie ma

Mk 5:35

35 Gdy zapadł wieczór owego dnia, rzekł do nich: «Przeprawmy się na drugą stronę». 36 Zostawili więc tłum, a Jego zabrali, tak jak był w łodzi. Także inne łodzie płynęły z Nim. 37 Naraz zerwał się gwałtowny wicher11. Fale biły w łódź, tak że łódź już się napełniała. 38 On zaś spał w tyle łodzi na wezgłowiu. Zbudzili Go i powiedzieli do Niego: «Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?» 39 On wstał, rozkazał wichrowi i rzekł do jeziora: «Milcz, ucisz się!». Wicher się uspokoił i nastała głęboka cisza. 40 Wtedy rzekł do nich: «Czemu tak bojaźliwi jesteście? Jakże wam brak wiary?» 41 Oni zlękli się bardzo i mówili jeden do drugiego: «Kim właściwie On jest, że nawet wicher i jezioro są Mu posłuszne?»

Moje pytanie:
Z jakiej okazji Herod zrobił ucztę, pod czas której został wydany wyrok śmierci Jana Chrzciciela?

Awatar użytkownika
Arturo
Przyjaciel forum
Posty: 513
Rejestracja: 30-10-10, 19:40
Lokalizacja: Kraków

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: Arturo » 01-04-15, 18:29

Dominik pisze:Jezus spał wtedy, więc raczej musiała być noc, ale nie w każdej ewangeli jest mowo o porze dnia.

w Ewangelii Marka jest mowo o wieczorze, w Ewangelii Mateusza nic właśnie o porze dnia nie ma
Tak. Też to zauważyłem, że tylko w Ewangelii Św. Marka jest wzmianka o porze dnia. Najprawdopodobniej działo się to w nocy. Bo na tej szerokości geograficznej wieczory są ponoć bardzo krótkie i szybko zapadają ciemności.
Dominik pisze:Moje pytanie:
Z jakiej okazji Herod zrobił ucztę, pod czas której został wydany wyrok śmierci Jana Chrzciciela?
Była to uczta z okazji urodzin Heroda.

Mt 14, 6-12
6 Otóż, kiedy obchodzono urodziny Heroda, tańczyła córka Herodiady* wobec gości i spodobała się Herodowi. 7 Zatem pod przysięgą obiecał jej dać wszystko, o cokolwiek poprosi. 8 A ona przedtem już podmówiona przez swą matkę: «Daj mi - rzekła - tu na misie głowę Jana Chrzciciela!» 9 Zasmucił się król. Lecz przez wzgląd na przysięgę i na współbiesiadników kazał jej dać. 10 Posłał więc [kata] i kazał ściąć Jana w więzieniu. 11 Przyniesiono głowę jego na misie i dano dziewczęciu, a ono zaniosło ją swojej matce. 12 Uczniowie zaś Jana przyszli, zabrali jego ciało i pogrzebali je; potem poszli i donieśli o tym Jezusowi.



Pytanie na czasie który teraz przeżywamy.

Jezus modlił się w ogrodzie oliwnym przed Swą męką. Byli z nim też apostołowie. Ale gdy Jezus się modlił to oni...
Jezus ich zganił za to co zrobili. Jezus uczynił pewne wyrzuty związane z tym ich postępowaniem do Św Piotra.

Co takiego zrobili apostołowie gdy Jezus modlił się do Ojca przed pojmaniem?


Szczęść Boże

Artur
Ostatnio zmieniony 02-04-15, 17:53 przez Arturo, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
konik
Przyjaciel forum
Posty: 2389
Rejestracja: 16-12-10, 21:14
Lokalizacja: neunkirchen

od konika

Post autor: konik » 01-04-15, 21:02

Za spanie na warcie to tacy u mnie stawali do karnego raportu. Pol biedy, jak na szkoleniu, ale na wizycie u talibanskich mudzachedinow nie bylo nawet kogo do raportu stawiac - taki gosc to po prostu stawal sie ladunkiem 200 ( podroz w trumnie gratis).
Mam nadzieje ze trafilem z odpowiedzia.

Ateraz sprobuje sam zadac pytanie: jak zachowywali sie dwaj skazancy ukrzyzowanii z Jezusem?
Czytajcie uwaznie ...
konik

mike1975
Przyjaciel forum
Posty: 73
Rejestracja: 24-02-14, 19:13
Lokalizacja: Wlkp

Re: od konika

Post autor: mike1975 » 02-04-15, 07:53

konik pisze: Ateraz sprobuje sam zadac pytanie: jak zachowywali sie dwaj skazancy ukrzyzowanii z Jezusem?
Czytajcie uwaznie ...
Hmm .. czytam uważnie i jedyne co mi przychodzi do głowy, to to, że jedn skazaniec uragał Jezusowi, a drugi skarcił go za to:

"Jeden ze złoczyńców, których [tam] powieszono, urągał Mu: «Czy Ty nie jesteś Mesjaszem? Wybaw więc siebie i nas». 40 Lecz drugi, karcąc go, rzekł: «Ty nawet Boga się nie boisz, chociaż tę samą karę ponosisz?"
Mam jednak przeczucie, że mój chłopski rozum, nie usatysfakcjonuje "koński" rozum ...

I moje pytanie. Co takiego się stało, że żołnierze, którzy przyszli pojmać Jezusa, w pewnej chwili cofnęli się i upadli na ziemię ?
pozdrawiam
Michał

Awatar użytkownika
konik
Przyjaciel forum
Posty: 2389
Rejestracja: 16-12-10, 21:14
Lokalizacja: neunkirchen

od konika

Post autor: konik » 02-04-15, 08:48

No ... konski rozum nie zostal do konca usatysfakcjonowany.
W czytaniu Meki Panskiej z drugiej Niedzieli Meki Panskiej (czyli Palmowej) czytany jest fragment z Mateusza (26,35 - 27,60). I tam....
Dlatego prosilem o uwage ... Pismo Swiete nie tylko jeden opis daje.
Ale nie wyjasnie - zachecam jeszcze raz do poszukania.
Odpowiedz na Twoje pytanie udziele , gdy otrzymam pelna odpowiedz na moje :-P
Taki to juz z konia putin :-P
Blogoslawionego przez Pana dnia zycze.
konik

mike1975
Przyjaciel forum
Posty: 73
Rejestracja: 24-02-14, 19:13
Lokalizacja: Wlkp

Re: od konika

Post autor: mike1975 » 02-04-15, 09:22

konik pisze:No ... konski rozum nie zostal do konca usatysfakcjonowany.
Wiedziałem ...
Faktycznie, z ewangelii św. Mateusza dowiadujemy się, że:
"Tak samo lżyli Go i złoczyńcy, którzy byli z Nim ukrzyżowani." Mt 27:44.

św. Mateusz, w odróżnieniu od św. Łukasza nie wspomina o dialogu Jezusa z łotrem i zapewnieniu, że będzie z nim w raju. Z tego wynika, że "dobry" łotr, jeszcze na krzyżu był złym łotrem i faktycznie wyrzuty sumienia dosięgły go w ostatniej chwili.
-----------------
Aktualne pozostaje pytanie:
Co takiego się stało, że żołnierze, którzy przyszli pojmać Jezusa, w pewnej chwili cofnęli się i upadli na ziemię ?
Ostatnio zmieniony 03-04-15, 02:58 przez mike1975, łącznie zmieniany 1 raz.
pozdrawiam
Michał

Awatar użytkownika
konik
Przyjaciel forum
Posty: 2389
Rejestracja: 16-12-10, 21:14
Lokalizacja: neunkirchen

od konika

Post autor: konik » 03-04-15, 09:58

W nagrode za dobra odpowiedz drogi mike sprobuje rowniez jakas nagrode otrzymac :-P
W Ewangelii Jana podany jest opis Meki Panskiej ( J 18,1 - 19,42)
Jezus pyta : Kogo szukacie. Odpowiedzieli MU : Jezusa Nazarenskiego. Na to Jezus im odpowiedzial : Jam jest.
I na te slowa cofneli sie i padli na ziemie.

A moje pytanie tyczy wlasnie zacytowanych slow naszego Pana : dlaczego na takie slowa padli przed Nim na ziemie?

Pozdrawiam jak najserdeczniej.
konik

mike1975
Przyjaciel forum
Posty: 73
Rejestracja: 24-02-14, 19:13
Lokalizacja: Wlkp

Re: od konika

Post autor: mike1975 » 03-04-15, 10:13

konik pisze:W nagrode za dobra odpowiedz drogi mike sprobuje rowniez jakas nagrode otrzymac :-P
W Ewangelii Jana podany jest opis Meki Panskiej ( J 18,1 - 19,42)
Jezus pyta : Kogo szukacie. Odpowiedzieli MU : Jezusa Nazarenskiego. Na to Jezus im odpowiedzial : Jam jest.
I na te slowa cofneli sie i padli na ziemie.

A moje pytanie tyczy wlasnie zacytowanych slow naszego Pana : dlaczego na takie slowa padli przed Nim na ziemie?

Pozdrawiam jak najserdeczniej.
Chyba nic lepszego niż ulubiony owies w nagrodę nie znajdę ;)
Twoje pytanie w zasadzie powinno być dopełnieniem odpowiedzi na moje pytanie. Odpowiedź Jezusa "ego eimi" (Ja Jestem) jednoznacznie musiała skojarzyć się żołnierzom z imieniem Bożym. Czy Jezus odnosił je do siebie ? Nie wiem co na to szanowne grono forumowiczów, ale jak dla mnie tak.
I moje pytanie: Kto był szybszym biegaczem, Św. Jan, czy Św. Piotr ?
Ostatnio zmieniony 03-04-15, 12:33 przez mike1975, łącznie zmieniany 2 razy.
pozdrawiam
Michał

Dominik

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: Dominik » 04-04-15, 11:19

Oczywiście że Święty Jan

J 20:4
Maria Magdalena, Piotr i Jan przy grobie

201 A pierwszego dnia po szabacie, wczesnym rankiem, gdy jeszcze było ciemno, Maria Magdalena udała się do grobu i zobaczyła kamień odsunięty od grobu. 2 Pobiegła więc i przybyła do Szymona Piotra i do drugiego ucznia, którego Jezus kochał2, i rzekła do nich: «Zabrano Pana z grobu i nie wiemy3, gdzie Go położono». 3 Wyszedł więc Piotr i ów drugi uczeń i szli do grobu. 4 Biegli oni obydwaj razem, lecz ów drugi uczeń wyprzedził Piotra i przybył pierwszy do grobu. 5 A kiedy się nachylił, zobaczył leżące płótna, jednakże nie wszedł do środka.
Moje pytanie:
O czym Maria Magdalena rozmawiała z ogrodnikiem?
Ostatnio zmieniony 04-04-15, 11:20 przez Dominik, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Czernin
Przyjaciel forum
Posty: 72
Rejestracja: 27-04-14, 21:46
Lokalizacja: Polska, Mazowieckie

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: Czernin » 04-04-15, 15:53

Maria Magdalena rozmawiała z ogrodnikiem, Którym tak na prawdę był Jezus. Ogrodnik zapytał się czemu płaczę i Kogo szuka, powiedziała, że zabrali jej Pana i nie wie gdzie położono, i jeśli to on - ten ogrodnik zabrał Jezusa to niech powie, gdzie Go położył, ogrodnik odrzekł do niej: Marią! ona na to Rabbuni, to znaczy nauczycielu. Zobaczyła, że tym ogrodnikiem jest Jezus, Który kazał, by go nie zatrzymywała, bowiem nie wstąpił jeszcze do Boga. I kazał by Maria poszła do Apostołów i powiedziała im o tym co widziała, i że Jezus wstępuję do Jego Boga i ich Boga.

Cytat z Biblii:

Maria Magdalena natomiast stała przed grobem płacząc. A kiedy /tak/ płakała, nachyliła się do grobu i ujrzała dwóch aniołów w bieli, siedzących tam, gdzie leżało ciało Jezusa - jednego w miejscu głowy, drugiego w miejscu nóg. I rzekli do niej: Niewiasto, czemu płaczesz? Odpowiedziała im: Zabrano Pana mego i nie wiem, gdzie Go położono. Gdy to powiedziała, odwróciła się i ujrzała stojącego Jezusa, ale nie wiedziała, że to Jezus. Rzekł do niej Jezus: Niewiasto, czemu płaczesz? Kogo szukasz? Ona zaś sądząc, że to jest ogrodnik, powiedziała do Niego: Panie, jeśli ty Go przeniosłeś, powiedz mi, gdzie Go położyłeś, a ja Go wezmę. Jezus rzekł do niej: Mario! A ona obróciwszy się powiedziała do Niego po hebrajsku: Rabbuni, to znaczy: Nauczycielu. Rzekł do niej Jezus: Nie zatrzymuj Mnie, jeszcze bowiem nie wstąpiłem do Ojca. Natomiast udaj się do moich braci i powiedz im: Wstępuję do Ojca mego i Ojca waszego oraz do Boga mego i Boga waszego. Poszła Maria Magdalena oznajmiając uczniom: Widziałam Pana i to mi powiedział. (J 20,11-18)

Edit:

To teraz na mnie kolei, zadaje pytanie.

Będzie trudniejsze. Uwaga:

Podaj fragment z Starego Testamentu, który przemawia za istnieniem czyśćca. 8-)
Ostatnio zmieniony 04-04-15, 16:07 przez Czernin, łącznie zmieniany 2 razy.
Jeśli nie będziesz umiał myśleć, to świat pomyśli za Ciebie.

Awatar użytkownika
Arturo
Przyjaciel forum
Posty: 513
Rejestracja: 30-10-10, 19:40
Lokalizacja: Kraków

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: Arturo » 04-04-15, 22:33

Czernin pisze:
Podaj fragment z Starego Testamentu, który przemawia za istnieniem czyśćca. 8-)
Rzeczywiście trudne. Ja mam taki cytat z Księgi Mądrości, który wydaje się być odpowiedzią. Jednakże nie jestem jej pewien, czy w tym cytacie właśnie o czyściec chodzi. Zaryzykuję.

1Mdr 3, 1-5
A dusze sprawiedliwych są w ręku Boga i nie dosięgnie ich męka*. 2 Zdało się oczom głupich, że pomarli, zejście ich poczytano za nieszczęście 3 i odejście od nas za unicestwienie, a oni trwają w pokoju. 4 * Choć nawet w ludzkim rozumieniu doznali kaźni, nadzieja ich pełna jest nieśmiertelności. 5 Po nieznacznym skarceniu dostąpią dóbr wielkich, Bóg ich bowiem doświadczył i znalazł ich godnymi siebie.


Mam na myśli dokładnie słowa: "Po nieznacznym skarceniu". To skarcenie będzie właśnie czyśćcem.

Jako że nie jestem pewien czy prawidłowo odpowiedziałem, zadaję pytanie łatwe.

Jak miał na imię i skąd pochodził człowiek który oddał grób Jezusowi, po zdjęciu Jezusa z krzyża?

Szczęść Boże
Artur

Awatar użytkownika
Czernin
Przyjaciel forum
Posty: 72
Rejestracja: 27-04-14, 21:46
Lokalizacja: Polska, Mazowieckie

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: Czernin » 05-04-15, 00:33

Odpowiedź dobra, ale jest również jeszcze inna.

Jezusowi odstąpił grób Jego potajemny uczeń, Józef z Arymatei, był on człowiekiem bogatym i członkiem Sanherdynu, zakupił płótno w które potem został owinięty Jezus.

Pod wieczór przyszedł zamożny człowiek z Arymatei, imieniem Józef, który też był uczniem Jezusa. On udał się do Piłata i poprosił o ciało Jezusa. Wówczas Piłat kazał je wydać. Józef zabrał ciało, owinął je w czyste płótno i złożył w swoim nowym grobie, który kazał wykuć w skale. Przed wejściem do grobu zatoczył duży kamień i odszedł. Lecz Maria Magdalena i druga Maria pozostały tam, siedząc naprzeciw grobu. (57-61, 27. Mt)

Jak mieli na imię dziadkowie Jezusa, i jak miała na imię matka jego babci? Obawiam się, że tego nie ma w Biblii. Teraz wydaje mi się, że trudniejsze.
Ostatnio zmieniony 05-04-15, 00:37 przez Czernin, łącznie zmieniany 1 raz.
Jeśli nie będziesz umiał myśleć, to świat pomyśli za Ciebie.

Dominik

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: Dominik » 05-04-15, 11:15

Odpowiedzi muszą być w Biblii, taka jest zasada tej zabawy. Jeśli twierdzisz że może nie być odpowiedzi w Biblii, to udzielę niepełnej odpowiedzi. Jeśli taka odpowiedz jednak jest w Biblii to moja odpowiedz będzie nieważna.

Dziadkiem, ziemskim był Jakub,

Mt 1:16
1 Rodowód Jezusa Chrystusa, syna Dawida, syna Abrahama. 2 Abraham był ojcem Izaaka; Izaak ojcem Jakuba; Jakub ojcem Judy i jego braci; 3 Juda zaś był ojcem Faresa i Zary, których matką była Tamar. Fares był ojcem Ezrona; Ezron ojcem Arama; 4 Aram ojcem Aminadaba; Aminadab ojcem Naassona; Naasson ojcem Salmona; 5 Salmon ojcem Booza, a matką była Rachab. Booz był ojcem Obeda, a matką była Rut. Obed był ojcem Jessego, 6 a Jesse ojcem króla Dawida.
Dawid był ojcem Salomona, a matką była [dawna] żona Uriasza. 7 Salomon był ojcem Roboama; Roboam ojcem Abiasza; Abiasz ojcem Asy; 8 Asa ojcem Jozafata; Jozafat ojcem Jorama; Joram ojcem Ozjasza; 9 Ozjasz ojcem Joatama; Joatam ojcem Achaza; Achaz ojcem Ezechiasza; 10 Ezechiasz ojcem Manassesa; Manasses ojcem Amosa; Amos ojcem Jozjasza; 11 Jozjasz ojcem Jechoniasza i jego braci w czasie przesiedlenia babilońskiego.
12 Po przesiedleniu babilońskim Jechoniasz był ojcem Salatiela; Salatiel ojcem Zorobabela; 13 Zorobabel ojcem Abiuda; Abiud ojcem Eliakima; Eliakim ojcem Azora; 14 Azor ojcem Sadoka; Sadok ojcem Achima; Achim ojcem Eliuda; 15 Eliud ojcem Eleazara; Eleazar ojcem Mattana; Mattan ojcem Jakuba; 16 Jakub ojcem Józefa, męża Maryi, z której narodził się Jezus, zwany Chrystusem.
moje pytanie
Kto ułożył napis na tablice która została zawieszona na krzyżu Jezusa?
Ostatnio zmieniony 05-04-15, 11:18 przez Dominik, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Czernin
Przyjaciel forum
Posty: 72
Rejestracja: 27-04-14, 21:46
Lokalizacja: Polska, Mazowieckie

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: Czernin » 05-04-15, 23:18

Dominik, ja spotkałem się z tym, że dziadkiem Jezusa był Joachim, Ojciec Maryi. Jakub pewnie był Ojcem Józefa. Dobra, to będę podawał pytania, gdzie możemy znaleźć odpowiedzi w Biblii.
Dominik pisze:Kto ułożył napis na tablice która została zawieszona na krzyżu Jezusa?
Wypisał też Piłat tytuł winy i kazał go umieścić na krzyżu. A było napisane: «Jezus Nazarejczyk, Król Żydowski» (19, 19. J)

Moje pytanie:

Kto i kogo ten ktoś się uląkł na morzu, bo myślał, że widzi zjawę?
Ostatnio zmieniony 05-04-15, 23:19 przez Czernin, łącznie zmieniany 1 raz.
Jeśli nie będziesz umiał myśleć, to świat pomyśli za Ciebie.

ODPOWIEDZ