ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Wszystko o Biblii

Moderator: Marek MRB

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: hiob » 06-04-15, 00:33

Czernin pisze:
Kto i kogo ten ktoś się uląkł na morzu, bo myślał, że widzi zjawę?
Łódź zaś była już sporo stadiów oddalona od brzegu, miotana falami, bo wiatr był przeciwny. Lecz o czwartej straży nocnej przyszedł do nich, krocząc po jeziorze. Uczniowie, zobaczywszy Go kroczącego po jeziorze, zlękli się myśląc, że to zjawa, i ze strachu krzyknęli. Jezus zaraz przemówił do nich: Odwagi! Ja jestem, nie bójcie się! (Mt 14, 24-27)

Ja jeszcze na moment powrócę do czyśćca w Starym Testamencie. Takim "standardowym" fragmentem ST wskazującym na istnienie czyśćca jest 2 Mach 12, 39n

Następnego dnia w tym czasie, w którym należało już to wykonać, żołnierze Judy przyszli zabrać ciała tych, którzy polegli, i pochować razem z krewnymi w rodzinnych grobach. Pod chitonem jednak u każdego ze zmarłych znaleźli przedmioty poświęcone bóstwom, zabrane z Jamnii, chociaż Prawo tego Żydom zakazuje. Dla wszystkich więc stało się jasne, że to oni i z tej właśnie przyczyny zginęli. Wszyscy zaś wychwalali Pana, sprawiedliwego Sędziego, który rzeczy ukryte czyni jawnymi, a potem oddali się modlitwie i błagali, aby popełniony grzech został całkowicie wymazany. Mężny Juda upomniał lud, aby strzegli samych siebie i byli bez grzechu mają przed oczyma to, co się stało na skutek grzechu tych, który zginęli. Uczyniwszy zaś składkę pomiędzy ludźmi, posłał do Jerozolimy około dwu tysięcy srebrnych drachm, aby złożono ofiarę za grzech. Bardzo pięknie i szlachetnie uczynił, myślał bowiem o zmartwychwstaniu.


Podobno, odrzucając naukę o czyśćcu, właśnie ze względu na ten fragment Luter wyrzucił Księgi Machabejskie z kanonu swojej Biblii. Żydzi modlili się za zmarłych, a zatem musieli wierzyć w coś, co nie było ani piekłem, ani niebem, bo tym w niebie nasze modlitwy nie są potrzebne, a tym w piekle nie pomogą.

Moje pytanie: Kto zabijał lwy i niedźwiedzie, nie wspominając już nawet pewnego nieobrzezanego Filistyna? :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 06-04-15, 00:34 przez hiob, łącznie zmieniany 1 raz.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Awatar użytkownika
Czernin
Przyjaciel forum
Posty: 72
Rejestracja: 27-04-14, 21:46
Lokalizacja: Polska, Mazowieckie

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: Czernin » 06-04-15, 01:12

hiob pisze:Moje pytanie: Kto zabijał lwy i niedźwiedzie, nie wspominając już nawet pewnego nieobrzezanego Filistyna?
Król Dawid tego dokonał, jeszcze jako pasterz.

Odrzekł Dawid Saulowi: «Kiedy sługa twój pasał owce u swojego ojca, a przyszedł lew lub niedźwiedź i porwał owcę ze stada, wtedy biegłem za nim, uderzałem na niego i wyrywałem mu ją z paszczęki, a kiedy on na mnie napadał, chwytałem go za szczękę, biłem i uśmiercałem. Sługa twój kładł trupem lwy i niedźwiedzie, nieobrzezany Filistyn będzie jak jeden z nich, gdyż urągał wojskom Boga żywego». (34-36, 17. I Sm)

...i można dodać:

I oto, gdy wstał Filistyn, szedł i zbliżał się coraz bardziej ku Dawidowi, Dawid również pobiegł szybko na pole walki naprzeciw Filistyna. Potem sięgnął Dawid do torby pasterskiej i wyjąwszy z niej kamień, wypuścił go z procy, trafiając Filistyna w czoło, tak że kamień utkwił w czole i Filistyn upadł twarzą na ziemię. Tak to Dawid odniósł zwycięstwo nad Filistynem procą i kamieniem; trafił Filistyna i zabił go, nie mając w ręku miecza. (48-50, 17. I Sm)


Jaką ma na imię pierwszy człowiek, którego Bóg zabrał do siebie? (osoba wniebowstąpiła)

PS: Dzięki temu tematowi można się sporo nauczyć. :angel:
Ostatnio zmieniony 06-04-15, 01:18 przez Czernin, łącznie zmieniany 2 razy.
Jeśli nie będziesz umiał myśleć, to świat pomyśli za Ciebie.

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: hiob » 06-04-15, 01:19

Czernin pisze:
Jaką ma na imię pierwszy człowiek, którą Bóg zabrał do siebie? (osoba wniebowstąpiła)
Pierwszy był Henoch:

Żył więc Henoch w przyjaźni z Bogiem, a następnie znikł, bo zabrał go Bóg. (Rdz 5, 24)

PS: Dzięki temu tematowi można się sporo nauczyć. :angel:
Właśnie taki jest cel tego wątku. :mrgreen:

A moje pytanie brzmi: Kto był drugą osobą, którą Bóg zabrał do siebie wraz z ciałem?
Ostatnio zmieniony 06-04-15, 01:20 przez hiob, łącznie zmieniany 1 raz.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Awatar użytkownika
Czernin
Przyjaciel forum
Posty: 72
Rejestracja: 27-04-14, 21:46
Lokalizacja: Polska, Mazowieckie

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: Czernin » 06-04-15, 01:49

Po tych słowach uniósł się w ich obecności w górę i obłok zabrał Go im sprzed oczu. Kiedy uporczywie wpatrywali się w Niego, jak wstępował do nieba, przystąpili do nich dwaj mężowie w białych szatach. I rzekli: "Mężowie z Galilei, dlaczego stoicie i wpatrujecie się w niebo? Ten Jezus, wzięty od was do nieba, przyjdzie tak samo, jak widzieliście Go wstępującego do nieba". (9-11, 1. Dz)

Jezus Chrystus wstąpił do nieba jako druga osoba, za 40 dni będziemy to świętować.
Chyba każdy katolik tutaj na forum wie, kto wniebowstąpił jako trzeci, niestety nie mamy tego w Biblii.

Pytanie brzmi: Ile pierwszy człowiek, Adam miał lat, kiedy zmarł?
Ostatnio zmieniony 06-04-15, 01:50 przez Czernin, łącznie zmieniany 1 raz.
Jeśli nie będziesz umiał myśleć, to świat pomyśli za Ciebie.

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: hiob » 06-04-15, 02:37

Czernin pisze:
Pytanie brzmi: Ile pierwszy człowiek, Adam miał lat, kiedy zmarł?
Ogólna liczba lat, które Adam przeżył, była dziwięćset trzydzieści. I umarł. (Rdz 5,5)
Chyba każdy katolik tutaj na forum wie, kto wniebowstąpił jako trzeci, niestety nie mamy tego w Biblii.
Może nie wprost, ale pośrednio mamy tego ślad:

Potem wielki znak się ukazał na niebie: Niewiasta obleczona w słońce i księżyc pod jej stopami, a na jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu. A jest brzemienna. I woła cierpiąc bóle i męki rodzenia. (Ap 12, 1-2)
Jezus Chrystus wstąpił do nieba jako druga osoba, za 40 dni będziemy to świętować.
Nie o to pytałem. :mrgreen: Pan Jezus wstąpił do nieba, ale oprócz Henocha ktoś jeszcze był zabrany do Nieba, ktoś w Starym Testamencie. Zatem moje pytanie nadal jest aktualne: Kto był zabrany jako drugi do Nieba?
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Awatar użytkownika
Czernin
Przyjaciel forum
Posty: 72
Rejestracja: 27-04-14, 21:46
Lokalizacja: Polska, Mazowieckie

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: Czernin » 06-04-15, 02:51

No tak! zapomniałem o Eliaszu. :-D
Kiedyś namiętnie czytałem Biblię, więc się sporo rzeczy wiedziało, teraz trochę zapomniałem. No to mam nowe postanowienie po Wielkim Poście, czytać przynajmniej dwa, trzy razy Biblię w tygodniu, chociaż te 10-15 minut.

Eliasz w nagrodę za swoją wielką gorliwość o Prawo został zabrany do nieba. (1 Mch 2, 58)

a także:

Jakże wsławiony jesteś, Eliaszu, przez swoje cuda i któż się może pochwalić, że tobie jest równy? […] Ty, który zostałeś wzięty w skłębionym płomieniu, na wozie, o koniach ognistych. O tobie napisano, żeś zachowany na czasy stosowne, by uśmierzyć gniew przed pomstą, by zwrócić serce ojca do syna, i pokolenia Jakuba odnowić. (Syr 49, 4, 9-10)

Moje pytanie:

Jakiego apostoła anioł uwolnił z więzienia?
Ostatnio zmieniony 06-04-15, 02:55 przez Czernin, łącznie zmieniany 1 raz.
Jeśli nie będziesz umiał myśleć, to świat pomyśli za Ciebie.

Dominik

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: Dominik » 06-04-15, 13:23

Piotra uwolnił anioł

Dz 12:5-11
5 Strzeżono więc Piotra w więzieniu, a Kościół modlił się za niego nieustannie do Boga. 6 W nocy, po której Herod miał go wydać, Piotr, skuty podwójnym łańcuchem, spał między dwoma żołnierzami, a strażnicy przed bramą strzegli więzienia. 7 Wtem zjawił się anioł Pański i światłość zajaśniała w celi. Trąceniem w bok obudził Piotra i powiedział: «Wstań szybko!» Równocześnie z rąk [Piotra] opadły kajdany. 8 «Przepasz się2 i włóż sandały!» - powiedział mu anioł. A gdy to zrobił, rzekł do niego: «Narzuć płaszcz i chodź za mną!»
9 Wyszedł więc i szedł za nim, ale nie wiedział, czy to, co czyni anioł, jest rzeczywistością; zdawało mu się, że to widzenie. 10 Minęli pierwszą i drugą straż i doszli do żelaznej bramy, prowadzącej do miasta. Ta otwarła się sama przed nimi. Wyszli więc, przeszli jedną ulicę i natychmiast anioł odstąpił od niego. 11 Wtedy Piotr przyszedł do siebie i rzekł: «Teraz wiem na pewno, że Pan posłał swego anioła i wyrwał mnie z ręki Heroda i z tego wszystkiego, czego oczekiwali Żydzi».


Moje pytanie:
Kto chciał jeść jedzenie dla świń?
Ostatnio zmieniony 06-04-15, 13:24 przez Dominik, łącznie zmieniany 1 raz.

skrzydlaty
Przyjaciel forum
Posty: 1189
Rejestracja: 09-03-10, 19:43
Lokalizacja: Polska

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: skrzydlaty » 06-04-15, 16:42

Syn marnotrawny.
Powiedział też: Pewien człowiek miał dwóch synów.
Młodszy z nich rzekł do ojca: Ojcze, daj mi część majątku, która na mnie przypada. Podzielił więc majątek między nich.
Niedługo potem młodszy syn, zabrawszy wszystko, odjechał w dalekie strony i tam roztrwonił swój majątek, żyjąc rozrzutnie.
A gdy wszystko wydał, nastał ciężki głód w owej krainie i on sam zaczął cierpieć niedostatek.
Poszedł i przystał do jednego z obywateli owej krainy, a ten posłał go na swoje pola żeby pasł świnie.
Pragnął on napełnić swój żołądek strąkami, którymi żywiły się świnie, lecz nikt mu ich nie dawał.

Łk 15:11-16
Pytanie
Z którego miejsca w Biblii wynika, że było jeszcze wiele innych rzeczy, których Jezus dokonał, a których nie zapisano w Biblii?
Ostatnio zmieniony 06-04-15, 16:44 przez skrzydlaty, łącznie zmieniany 1 raz.

mike1975
Przyjaciel forum
Posty: 73
Rejestracja: 24-02-14, 19:13
Lokalizacja: Wlkp

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: mike1975 » 07-04-15, 04:02

skrzydlaty pisze: Pytanie
Z którego miejsca w Biblii wynika, że było jeszcze wiele innych rzeczy, których Jezus dokonał, a których nie zapisano w Biblii?
"I wiele innych znaków, których nie zapisano w tej książce, uczynił Jezus wobec uczniów. Te zaś zapisano, abyście wierzyli, że Jezus jest Mesjaszem, Synem Bożym, i abyście wierząc mieli życie w imię Jego." J 20:30-31

Pytanie:
Jezus jest Mesjaszem, Synem Bożym. Również i my jesteśmy synami Bożymi, choć w innym znaczeniu, niż w przypadku Jezusa. W którym miejscu Biblia określa nasze synostwo ?
Ostatnio zmieniony 07-04-15, 04:05 przez mike1975, łącznie zmieniany 2 razy.
pozdrawiam
Michał

Awatar użytkownika
brunatny
Przyjaciel forum
Posty: 637
Rejestracja: 12-07-09, 22:11
Lokalizacja: POLSKA
Kontakt:

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: brunatny » 07-04-15, 22:30

Czy chodzi o List do Rzymian ?

Synostwo Boże chrześcijan4

14 Albowiem wszyscy ci, których prowadzi Duch Boży, są synami Bożymi. 15 Nie otrzymaliście przecież ducha niewoli, by się znowu pogrążyć w bojaźni, ale otrzymaliście ducha przybrania za synów, w którym możemy wołać: «Abba, Ojcze!» 16 Sam Duch wspiera swym świadectwem naszego ducha, że jesteśmy dziećmi Bożymi5. 17 Jeżeli zaś jesteśmy dziećmi, to i dziedzicami: dziedzicami Boga, a współdziedzicami Chrystusa, skoro wspólnie z Nim cierpimy po to, by też wspólnie mieć udział w chwale.
Ku wolności wyswobodził nas Chrystus. A zatem trwajcie w niej i nie poddawajcie się na nowo pod jarzmo niewoli.

skrzydlaty
Przyjaciel forum
Posty: 1189
Rejestracja: 09-03-10, 19:43
Lokalizacja: Polska

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: skrzydlaty » 08-04-15, 00:22

brunatny, a gdzie jest twoje pytanie?

mike1975
Przyjaciel forum
Posty: 73
Rejestracja: 24-02-14, 19:13
Lokalizacja: Wlkp

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: mike1975 » 08-04-15, 05:45

brunatny pisze:Czy chodzi o List do Rzymian ?
Można też przytoczyć fragment z Listu do Efezjan, w którym określani jesteśmy przybranymi synami:

"Z miłości przeznaczył nas dla siebie jako przybranych synów przez Jezusa Chrystusa, według postanowienia swej woli" (Ef. 1,5)

OK, to ja zadam kolejne pytanie:
Jakimi imionami nazwano Jezusa w proroctwach Starego Testamentu ?
Ostatnio zmieniony 08-04-15, 06:45 przez mike1975, łącznie zmieniany 3 razy.
pozdrawiam
Michał

Awatar użytkownika
Czernin
Przyjaciel forum
Posty: 72
Rejestracja: 27-04-14, 21:46
Lokalizacja: Polska, Mazowieckie

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: Czernin » 08-04-15, 07:54

Dlatego Pan sam da wam znak:
Oto Panna pocznie i porodzi Syna, i nazwie Go imieniem Emmanuel.
(14, 7 Iz)

Ilu z 11 Apostołów (nie licząc syna zatracenia) zostało zabitych za wiarę w Jezusa? i co Jezus mówi o tym/tych którzy przeżyją?
Ostatnio zmieniony 08-04-15, 07:56 przez Czernin, łącznie zmieniany 1 raz.
Jeśli nie będziesz umiał myśleć, to świat pomyśli za Ciebie.

Dominik

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: Dominik » 09-04-15, 23:31

Czernin pisze: Ilu z 11 Apostołów (nie licząc syna zatracenia) zostało zabitych za wiarę w Jezusa? i co Jezus mówi o tym/tych którzy przeżyją?
Mówi coś o tym Biblia? Chyba tylko o śmierci Jakuba jest w Biblii napisane.

Awatar użytkownika
Czernin
Przyjaciel forum
Posty: 72
Rejestracja: 27-04-14, 21:46
Lokalizacja: Polska, Mazowieckie

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: Czernin » 10-04-15, 17:06

Piotr obróciwszy się zobaczył idącego za sobą ucznia, którego miłował Jezus, a który to w czasie uczty spoczywał na Jego piersi i powiedział: «Panie, kto jest ten, który Cię zdradzi?» Gdy więc go Piotr ujrzał, rzekł do Jezusa: «Panie, a co z tym będzie?» Odpowiedział mu Jezus: «Jeżeli chcę, aby pozostał, aż przyjdę, co tobie do tego? Ty pójdź za Mną!» Rozeszła się wśród braci wieść, że uczeń ów nie umrze. Ale Jezus nie powiedział mu, że nie umrze, lecz: «Jeśli Ja chcę, aby pozostał aż przyjdę, co tobie do tego? (20-23, 21. J)

Ten fragment może na to wskazywać. No ale dobra, może nie przemyślałem do końca tej sprawy, zadam inne pytanie.

Kto ma największą miłość, jeśli robi co wobec kogo?
Ostatnio zmieniony 10-04-15, 17:09 przez Czernin, łącznie zmieniany 1 raz.
Jeśli nie będziesz umiał myśleć, to świat pomyśli za Ciebie.

ODPOWIEDZ