ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Wszystko o Biblii

Moderator: Marek MRB

Dominik

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: Dominik » 10-04-15, 19:28

Czernin, ja nie znam się na Biblii za dobrze, po prostu nie pamiętam by w niej coś było o śmierci apostołów za wiarę. Dodatkowo skorzystałem z google, i na kilku stronach piszę że tylko o śmierci Jakuba Biblia wspomina.

Broń swego zdania, jeśli uważasz że jednak ten fragment mówi że tylko jeden apostoł przeżyje. Jestem ciekawy dlaczego tak uważasz, ponieważ jak dla mnie w tym fragmencie nie ma mowy że wszyscy pozostali zginą. Może za bardzo dokładnie podchodzę do tego.

skrzydlaty
Przyjaciel forum
Posty: 1189
Rejestracja: 09-03-10, 19:43
Lokalizacja: Polska

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: skrzydlaty » 10-04-15, 20:32

Czernin pisze:Kto ma największą miłość, jeśli robi co wobec kogo?
Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich.
J 15:13

Pytanie:
Czego - dosłownie - mamy uczyć wszystkie narody?

Dopisek, bo chyba zatrzymałem konkurs.
Chodziło mi o to, że Pan Jezus nakazał uczyć narody zachowywać wszystko co przykazał.
(Do mnie szczególnie przemawia "zachowywać wszystko", a nie z jakimiś wyjątkami.)
Tylko gdzie to jest w Biblii?
Ostatnio zmieniony 14-04-15, 08:19 przez skrzydlaty, łącznie zmieniany 3 razy.

Dominik

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: Dominik » 14-04-15, 22:23

Odpowiedz:
Wszystkiego co nam przekazał Pan Jezus

Mt 28:19-20
16 Jedenastu zaś uczniów udało się do Galilei na górę, tam gdzie Jezus im polecił. 17 A gdy Go ujrzeli, oddali Mu pokłon. Niektórzy jednak wątpili. 18 Wtedy Jezus podszedł do nich i przemówił tymi słowami: «Dana Mi jest wszelka władza w niebie i na ziemi. 19 Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody4, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. 20 Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata»5.
Pytanie:
Gdzie w Biblii jest napisane że człowiek jest ważniejszy od zwierzęcia?
Chodzi mi o odpowiedz na podstawie ewangelii.
Ostatnio zmieniony 14-04-15, 22:27 przez Dominik, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: hiob » 16-04-15, 12:49

Dominik pisze: Pytanie:
Gdzie w Biblii jest napisane że człowiek jest ważniejszy od zwierzęcia?
Chodzi mi o odpowiedz na podstawie ewangelii.
A wreszcie rzekł Bóg: Uczyńmy człowieka a Nasz obraz, podobnego Nam. Niech panuje nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym, nad bydłem, nad ziemią i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi![...] Po czym Bóg im błogosławił, mówiąc do nich: Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię i uczynili ją sobie poddaną; abyście panowali nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi. (Rdz 1, 26 i 28)

Dlatego powiadam wam: Nie troszczcie się zbytnio o swoje życie, o to, co macie jeść i pić, ani o swoje ciało, czym się macie przyodziać. Czyż życie nie znaczy więcej niż pokarm, a ciało więcej niż odzienie? Przypatrzcie się ptakom w powietrzu: nie sieją ani żną i nie zbierają do spichlerzy, a Ojciec wasz niebieski je żywi. Czyż wy nie jesteście ważniejsi niż one? (Mt 6, 25-26)

Pytanie: Kiedy ktoś, kto mówi, że zna Jezusa jest kłamcą?
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Dominik

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: Dominik » 19-04-15, 20:30

Odpowiedz:
Wtedy gdy taka osoba tylko mówi o Bogu, a nie robi tego o czym sama mówi, jest kłamcą.

J 8:51-59
Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeśli kto zachowa moją naukę, nie zazna śmierci na wieki». Rzekli do Niego Żydzi: «Teraz wiemy, że jesteś opętany. Abraham umarł i prorocy – a Ty mówisz: Jeśli kto zachowa moją naukę, ten śmierci nie zazna na wieki. Czy Ty jesteś większy od ojca naszego Abrahama, który przecież umarł? I prorocy pomarli. Kim Ty siebie czynisz?» Odpowiedział Jezus: «Jeżeli Ja sam siebie otaczam chwałą, chwała moja jest niczym. Ale jest Ojciec mój, który Mnie chwałą otacza, o którym wy mówicie: "Jest naszym Bogiem", ale wy Go nie znacie. Ja Go jednak znam. Gdybym powiedział, że Go nie znam, byłbym podobnie jak wy – kłamcą. Ale Ja Go znam i słowa Jego zachowuję. Abraham, ojciec wasz, rozradował się z tego, że ujrzał mój dzień – ujrzał [go] i ucieszył się». Na to rzekli do Niego Żydzi: «Pięćdziesięciu lat jeszcze nie masz, a Abrahama widziałeś?» Rzekł do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Zanim Abraham stał się, JA JESTEM». Porwali więc kamienie, aby je rzucić na Niego. Jezus jednak ukrył się i wyszedł ze świątyni.
Pytanie:
Czy prawo rzymskie karało cudzołóstwo śmiercią?

podpowiem że pytanie jest podchwytliwe :-)

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: hiob » 19-04-15, 21:48

Dominik, miałem na myśli raczej ten werset:

Kto mówi: Znam Go, a nie zachowuje Jego przykazań, ten jest kłamcą i nie ma w nim prawdy. (1J 2,4)

Twoje pytanie nadal jest aktualne:
Dominik pisze: Pytanie:
Czy prawo rzymskie karało cudzołóstwo śmiercią?

podpowiem że pytanie jest podchwytliwe :-)
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Awatar użytkownika
konik
Przyjaciel forum
Posty: 2389
Rejestracja: 16-12-10, 21:14
Lokalizacja: neunkirchen

od konika

Post autor: konik » 22-04-15, 18:28

O ile wiem, to bardzo surowe bylo dla kobiet, a dla mezczyzn czesto uniewinnienie lub nie podejmowalo zadnych dzialan.

W ktorym miescie urodzil sie Salomonß
konik

skrzydlaty
Przyjaciel forum
Posty: 1189
Rejestracja: 09-03-10, 19:43
Lokalizacja: Polska

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: skrzydlaty » 22-04-15, 20:46

konik, ale w odpowiedzi musisz podać współrzędne gdzie dokładnie jest to napisane w Biblii, a jeszcze lepiej jest wpisać tu odpowiedni cytat.
Nie wykręcisz się sianem :-)
Ostatnio zmieniony 22-04-15, 20:46 przez skrzydlaty, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
konik
Przyjaciel forum
Posty: 2389
Rejestracja: 16-12-10, 21:14
Lokalizacja: neunkirchen

od konika

Post autor: konik » 23-04-15, 21:10

Ojej, masz racje skrzydlaty.
Odpowiedz na to pytanie ( czy w cesarstwie rzymskim karano smiercia za codzolostwo) jest do poczytania na kartach ewangelii sw.Jana rozdzial 7 ( gdzies od 50tego wersu9 i rozdzial 89 ( poczatek rozdzialu).
Nie bede cytowal . niech kazdy sobie sam po wiazke siana siega, a nie czeka na gotowe pod nos :-D
Moje pytanie wiec stoi tak jak stalo: ktore miasto bylo miejscem narodzin Salomona :?:
konik

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: od konika

Post autor: hiob » 23-04-15, 21:59

konik pisze: Nie bede cytowal . niech kazdy sobie sam po wiazke siana siega, a nie czeka na gotowe pod nos :-D
Oj, konik, konik! Pozwól, że zacytuję tu "Warunki konkursu", które są w pierwszym poście na pierwszej stronie tego wątku:

Warunku konkursu:

1. Pytania mogą dotyczyć tylko Biblii i odpowiedź na pytanie musi być cytatem z Biblii. Czasem może być wymagane słówko wyjaśnienia, ale w większości przypadków cytat powinien wystarczyć.

2. Pytanie ma prawo zadać tylko ta osoba, która odpowiedziała na poprzednie pytanie. Zadaje je od razu, nie czekając na potwierdzenie poprawności swej odpowiedzi.

3. Gdy odpowiedź jest nieprawidłowa, (co stwierdzi ten, który zadał pytanie, albo moderator wątku), nowe pytanie musi zaczekać, aż ktoś odpowie na nie prawidłowo. Zatem wracamy do starego pytania.

4. Jeżeli pytanie jest zbyt trudne i przez kilka dni nikt na nie nie odpowie, pytający może podpowiedzieć (np. w której Księdze znajduje się odpowiedź), albo odpowiedzieć sam i zadać inne pytanie.


Poza tym... ja wcale nie widzę tam odpowiedzi na pytanie Dominika... On pyta o prawo rzymskie, nie żydowskie.
Ostatnio zmieniony 24-04-15, 11:54 przez hiob, łącznie zmieniany 1 raz.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Awatar użytkownika
konik
Przyjaciel forum
Posty: 2389
Rejestracja: 16-12-10, 21:14
Lokalizacja: neunkirchen

od konika

Post autor: konik » 23-04-15, 22:49

No, w takim razie nie wiem. Prosze konia rozstrzelac ...
:oops:
konik

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: od konika

Post autor: hiob » 24-04-15, 00:10

konik pisze:No, w takim razie nie wiem. Prosze konia rozstrzelac ...
:oops:
Oj tam, oj tam... Takiej starej koniny to nawet końska jatka by od nas nie wzięła... Więc chyba darujemy Ci życie. :mrgreen:
konik pisze: ktore miasto bylo miejscem narodzin Salomona :?:
Po przybyciu z Hebronu Dawid wziął sobie jeszcze nałożnicę i żony z Jerozolimy. Urodzili się Dawidowi jeszcze synowie i córki. Oto imiona tych, którzy urodzili się w Jerozolimie: Szammua, Szobab, Natan, Salomon... (2 Sm 5, 13-14)
Dominik pisze: Pytanie:
Czy prawo rzymskie karało cudzołóstwo śmiercią?

podpowiem że pytanie jest podchwytliwe :-)
Dominik musi chyba dać nam jeszcze jakąś podpowiedź. :-/ Ja sobie nie przypominam, by w Biblii było coś o rzymskim prawie w tej materii.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

skrzydlaty
Przyjaciel forum
Posty: 1189
Rejestracja: 09-03-10, 19:43
Lokalizacja: Polska

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: skrzydlaty » 24-04-15, 10:57

hiob pisze:
konik pisze:No, w takim razie nie wiem. Prosze konia rozstrzelac ...
:oops:
Oj tam, oj tam... Takiej starej koniny to nawet końska jatka by od nas nie wzięła... Więc chyba darujemy Ci życie. :mrgreen:
Poza tym hiob też nie wie. :-P
Ostatnio zmieniony 24-04-15, 11:00 przez skrzydlaty, łącznie zmieniany 1 raz.

Dominik

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: Dominik » 29-04-15, 22:49

Oj tam, oj tam

sorrki, dawno nie zaglądałem do tego tematu.

miałem na myśli
J 8,6
1 Jezus natomiast udał się na Górę Oliwną, 2 ale o brzasku zjawił się znów w świątyni. Cały lud schodził się do Niego, a On usiadłszy nauczał ich. 3 Wówczas uczeni w Piśmie i faryzeusze przyprowadzili do Niego kobietę którą pochwycono na cudzołóstwie, a postawiwszy ją pośrodku, powiedzieli do Niego: 4 «Nauczycielu, tę kobietę dopiero pochwycono na cudzołóstwie. 5 W Prawie Mojżesz nakazał nam takie kamienować2. A Ty co mówisz?» 6 Mówili to wystawiając Go na próbę, aby mieli o co Go oskarżyć3. Lecz Jezus nachyliwszy się pisał palcem po ziemi. 7 A kiedy w dalszym ciągu Go pytali, podniósł się i rzekł do nich: «Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci na nią kamień». 8 I powtórnie nachyliwszy się pisał na ziemi. 9 Kiedy to usłyszeli, wszyscy jeden po drugim zaczęli odchodzić, poczynając od starszych, aż do ostatnich. Pozostał tylko Jezus i kobieta, stojąca na środku. 10 Wówczas Jezus podniósłszy się rzekł do niej: «Kobieto, gdzież oni są? Nikt cię nie potępił?» 11 A ona odrzekła: «Nikt, Panie!» Rzekł do niej Jezus: «I Ja ciebie nie potępiam. - Idź, a od tej chwili już nie grzesz!». »
.

i wytłumaczenie na dole strony do 6 wersetu, czy jak się to nazywa:
J 8, 6 - Prawo rzymskie nie karało śmiercią cudzołóstwa. Zob. też J 18,31.

Może trochę się zagalopowałem z pytaniem,
może mylnie to rozumiem, ale gdyby Jezus zgodził się na ukamienowanie to podpadł by pod prawo Rzymskie, faryzeusze czekali tylko na to żeby Jezus złamał jakieś prawo.
Dlatego jest mowa o wystawieniu go na próbę, bo były dwa prawa, Rzymskie i Mojżeszowe, i Jezus musiał z tego wybrnąć jakoś. Gdyby powiedział tak lub nie to pod padł by pod jakieś prawo.

ufff,,, nie za bardzo Hiobie to wykombinowałem?
Ostatnio zmieniony 29-04-15, 23:06 przez Dominik, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: hiob » 30-04-15, 12:13

Dominik pisze: [...] ...i wytłumaczenie na dole strony do 6 wersetu, czy jak się to nazywa:
J 8, 6 - Prawo rzymskie nie karało śmiercią cudzołóstwa. Zob. też J 18,31.

Może trochę się zagalopowałem z pytaniem,
może mylnie to rozumiem, ale gdyby Jezus zgodził się na ukamienowanie to podpadł by pod prawo Rzymskie, faryzeusze czekali tylko na to żeby Jezus złamał jakieś prawo.
Dlatego jest mowa o wystawieniu go na próbę, bo były dwa prawa, Rzymskie i Mojżeszowe, i Jezus musiał z tego wybrnąć jakoś. Gdyby powiedział tak lub nie to pod padł by pod jakieś prawo.

ufff,,, nie za bardzo Hiobie to wykombinowałem?
Myślę, że za bardzo. :mrgreen:

Mamy tu bowiem już interpretację, a nie sam tekst biblijny. Wszyscy wiemy, że Rzymianie w tym czasie byli już zdegenerowanym narodem i ich cywilizacja upadała. Homoseksualizm i inne dewiacje były czymś codziennym. Zatem nic dziwnego, że nie karano cudzołóstwa śmiercią. Dla Rzymian pewnie w takich praktykach nie było nic niemoralnego - przynajmniej jeśli chodziło "nie o moją żonę". :oops: Ale w naszej zabawie chodzi nie o znajomość historii, tylko Biblii i odpowiedź musi z niej wynikać bezpośrednio. ;-)

Zatem... prosimy o nową zagadkę. :-)
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

ODPOWIEDZ