Post o chlebie i wodzie - pytania techniczne

Pytania na każdy temat. nie ma pytań głupich, czy niedyskretnych. Takie mogą być co najwyżej odpowiedzi.
Andriej
Przyjaciel forum
Posty: 446
Rejestracja: 12-02-13, 16:05
Lokalizacja: Alpy

Re: Post o chlebie i wodzie - pytania techniczne

Post autor: Andriej » 14-04-15, 09:10

Nu, hiobie ... kak ty przestaniesz myslec schematami, a naczniosz myslec, tak to przestaniesz pisat takije bzdury - co ruski, a wo wsiem sybiraki to pijaki. Ny, ja mnogo slyszal, co Poliaki to brudasy i nieroby - prawda li to?
Kto alkohol naduzywa to i naduzywa, tak w sybirackom diele alkohopl mozet byt medikament, a dla innych nalog. Oj, ma sie Pan Bog z nami, co my nie po bozemu, tolkopo schematu widzim swiet.

Awatar użytkownika
towas
Przyjaciel forum
Posty: 14
Rejestracja: 18-01-14, 08:18
Lokalizacja: Warsaw

Re: Post o chlebie i wodzie - pytania techniczne

Post autor: towas » 14-04-15, 11:14

co kraj, to obyczaj :-D
"Ja zaś zaufałem Twemu miłosierdziu;
niech się cieszy me serce z Twojej pomocy,
chcę śpiewać Panu, który obdarzył mnie dobrem."
Ps 13, 6.

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Post o chlebie i wodzie - pytania techniczne

Post autor: hiob » 16-04-15, 12:58

Andriej pisze:Nu, hiobie ... kak ty przestaniesz myslec schematami, a naczniosz myslec, tak to przestaniesz pisat takije bzdury - co ruski, a wo wsiem sybiraki to pijaki. Ny, ja mnogo slyszal, co Poliaki to brudasy i nieroby - prawda li to?
Kto alkohol naduzywa to i naduzywa, tak w sybirackom diele alkohopl mozet byt medikament, a dla innych nalog. Oj, ma sie Pan Bog z nami, co my nie po bozemu, tolkopo schematu widzim swiet.
Andriej, gdybym pisał serio, to Twoja reakcja byłaby uzasadniona. Ale moja wypowiedź była żartem, zresztą sprowokowanym Twoją wypowiedzią o smalcu. Była to ironia, wyszydzająca stereotypowe myślenie, a nie głoszenie stereotypów. Jednak jeśli Cię ta wypowiedź obraziła, serdecznie przepraszam.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Awatar użytkownika
towas
Przyjaciel forum
Posty: 14
Rejestracja: 18-01-14, 08:18
Lokalizacja: Warsaw

Re: Post o chlebie i wodzie - pytania techniczne

Post autor: towas » 16-04-15, 13:19

Hiobie, naprawdę uważasz, że moje aktualne "wyobrażenie" o istocie postu jest poprawne?
"Ja zaś zaufałem Twemu miłosierdziu;
niech się cieszy me serce z Twojej pomocy,
chcę śpiewać Panu, który obdarzył mnie dobrem."
Ps 13, 6.

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Post o chlebie i wodzie - pytania techniczne

Post autor: hiob » 16-04-15, 13:44

towas, Bóg patrzy w nasze serca. Wszystko, co robimy z miłości do Niego jest w Jego oczach wartościowe i tylko On sam wie ile nas nasze wyrzeczenia kosztują. Dlatego nie można, z ludzkiego punktu widzenia, powiedzieć, że czyjś post o chlebie i wodzie jest czymś "lepszym" niż rezygnacja kogoś innego z łyżeczki cukru w kawie, bo ta rezygnacja ze słodkiej kawy może być dla tego kogoś wręcz heroicznym czynem.

Bóg nas nie ocenia przez porównywanie do innych, Bóg nas ocenia sprawiedliwie, według tego, co otrzymaliśmy i co z tymi łaskami, czy talentami zrobiliśmy.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Andriej
Przyjaciel forum
Posty: 446
Rejestracja: 12-02-13, 16:05
Lokalizacja: Alpy

Re: Post o chlebie i wodzie - pytania techniczne

Post autor: Andriej » 21-04-15, 14:01

Alles in Ordnung. Jesli przez mnogo liet tolko takije dowcipy ja musiel slyszet, tak mnie sie rzygac chce. Dopiero po jakichs dziesieciu latach pojeli helweci, co Ukrainiec kotoryj s sowietow priszol to nie ufoludek, tolko normalnyj czielowiek.

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Post o chlebie i wodzie - pytania techniczne

Post autor: hiob » 26-09-15, 19:50

Mam wyniki kolejnych badań. To już niemal 4 lata i trzy badania krwi i moczu. I choć nie wszystko jest na 100%, to jednak myślę, że większość ludzi w moim wieku wzięłaby takie wyniki w ciemno. W zasadzie jedyny problem zdrowotny jaki mam, to brak dwóch witamin - co samo w sobie nie jest jeszcze niczym złym, ale może doprowadzić kiedyś do jakiś problemów zdrowotnych. Jedna z tych witamin, D, jest generowana przez człowieka przebywającego na słońcu, a ja od paru lat pracuję w nocy, a śpię w dzień. Tutaj zatem dieta, czy post, nic nie zmienia. Po prostu muszę zażywać te witaminy w pigułkach. Niedobór B12 natomiast to może być konsekwencja diety ubogiej w tę witaminę, ale i to łatwo poprawić, przyjmując ją w pastylkach lub zastrzykach. Pozostałe wyniki w zasadzie wszędzie są w normie.

Zamieszczając je tutaj mam tylko jeden cel - zachęcenie Was to rozpoczęcia postu. Niech to będzie jeden dzień w tygodniu, może dwa - środa i piątek, ale zróbcie to. Duchowe korzyści będą ogromne, a o nasze fizyczne zdrowie, jak widać w poniższej tabeli, także się martwić nie ma potrzeby.

<table border="5"; style="border-width: 5px; border-style: double; border-color: #11165f" align="top"; width="300"; height="35"; bordercolor="#11165f" bgcolor="#ffffff"; cellpadding="10";>

<th>Rodzaj testu</th> <th>Norma</th> <th>21 XII 2011</th> <th>10 III 2014 </th> <th>16 IX 2015</th> <th>Rodzaj testu</th> <th>Norma</th> <th>21 XII 2011</th> <th>10 III 2014 </th> <th>16 IX 2015</th> <th>Rodzaj testu</th> <th>Norma</th> <th>21 XII 2011</th> <th>10 III 2014 </th> <th>16 IX 2015</th>
</tr>
<tr>
<td>Vitamin D</td> <td>30.0 - 100.0 ng/mL</td> <td>11</td> <td>19</td> <td> 25,2</td> <td>Vitamin B12</td> <td>211 - 946 pg/mL</td> <td>161</td> <td>232</td> <td>162</td> <td>PSA</td> <td>0.0 - 4.0 ng/mL</td> <td>0,59</td> <td>1,75</td> <td>1,7</td>
</tr>
<tr><td>Cholesterol</td> <td>100 - 199 mg/dL</td> <td>92</td> <td>159</td> <td>136</td> <td>Hgb A1C Diabetic Assessment</td> <td>ADA 4.8 - 5.6 % WHO 4,8-6.0% </td> <td>-</td> <td>-</td> <td>6,0</td> <td>Total Chol/HDL Ratio</td> <td>0,0-5,0</td> <td>3,7</td> <td>3,9</td> <td>3,4</td>

</tr>
<tr> <td>HDL</td> <td>>39 mg/dL</td> <td>25</td> <td>41</td> <td>40</td> <td>Sum Total LDL-C</td> <td>0 - 99 mg/dL</td> <td>49</td> <td>106</td> <td>79</td> <td>Triglycerides</td> <td>0 - 149 mg/dL</td> <td>88</td> <td>59</td> <td>87</td>

</tr>
<tr> <td>Folate, Serum</td> <td>>3.0 ng/mL</td> <td>-</td> <td>-</td> <td>18,1</td> <td>Thyroid Peroxidase Ab </td> <td> 0 - 34 IU/mL</td> <td>-</td> <td>-</td> <td><6</td> <td>Free T4 by Dialysis/Mass Spec </td> <td>0.82 - 1.77 ng/dL</td> <td>-</td> <td>-</td> <td>0,91</td>

</tr>
<tr>
<td>Hematocrit</td> <td>>37.5 - 51.0 %</td> <td>-</td> <td>40.6 </td> <td>38.3 </td> <td>
Hemoglobin</td> <td>12.6 - 17.7 g/dL</td> <td>-</td> <td>13.7</td> <td>12.5</td> <td>
Lymphocytes Absolute </td> <td>0.7 - 3.1 x10E3/uL</td> <td>-</td> <td>2.6</td> <td>2.4</td>
</tr>
<tr>
<td>Mean Corpuscular Hemoglobin</td> <td>26.6 - 33.0 pg</td> <td>-</td> <td>31.0</td> <td>28.7</td> <td>MCHC</td> <td>31.5 - 35.7 g/dL</td> <td>-</td> <td>33.7</td> <td>32.6</td> <td>MCV</td> <td>79 - 97 fL</td> <td>-</td> <td>91,9</td> <td>88</td>
</tr>
<tr>
<td>Monocytes Absolute</td> <td>0.1 - 0.9 x10E3/uL</td> <td>-</td> <td>0.6</td> <td>0.4</td> <td>Platelet Count</td> <td>150 - 379 x10E3/uL</td> <td>-</td> <td>222</td> <td>243</td> <td>RBC</td> <td>4.14 - 5.80 x10E6/uL</td> <td>-</td> <td>4.42</td> <td>4.36</td>
</tr>
<tr>
<td>RDW</td> <td>12.3 - 15.4 %</td> <td>-</td> <td>14.0</td> <td>16.6</td> <td>WBC</td> <td>3.4 - 10.8 x10E3/uL</td> <td>-</td> <td>6.7</td> <td>5.6</td> <td>Ferritin
</td> <td>30 - 400 ng/mL
</td> <td>72</td> <td>-</td> <td>32</td>

</tr> <tr> <td>Iron</td> <td>40 - 155 ug/dL</td> <td>-</td> <td>-</td> <td>86</td> <td>Iron Saturation </td> <td>15 - 55 %</td> <td>-</td> <td>-</td> <td>28%</td> <td>Iron Bindng Capacity </td> <td>250 - 450 ug/dL</td> <td>-</td> <td>-</td> <td>303</td>


</tr> <tr> <td>UIBC</td> <td>150 - 375 ug/dL</td> <td>-</td> <td>-</td> <td>217</td> <td>TSH</td> <td>0.450 - 4.500 uIU/mL</td> <td>3.830 </td> <td>-</td> <td>5.790</td> <td>Albumin/Globulin Ratio</td> <td>1.1 - 2.5</td> <td>-</td> <td>-</td> <td>1.9</td>


</tr> <tr> <td>Albumin</td> <td>
3.5 - 5.5 g/dL </td> <td>4.1</td> <td>4.1</td> <td>4.3</td> <td>Alkaline Phosphatase</td> <td>39 - 117 IU/L</td> <td>64</td> <td>55</td> <td>60</td> <td>ALT </td> <td>0 - 44 IU/L</td> <td>14</td> <td>17</td> <td>12</td>


</tr> <tr> <td>AST (SGOT)</td> <td>
0 - 40 IU/L</td> <td>12</td> <td>15</td> <td>16</td> <td>Total Bilirubin</td> <td>0.0 - 1.2 mg/dL</td> <td>0.9</td> <td>0.6</td> <td>0.7</td> <td>BUN</td> <td>6 - 24 mg/dL</td> <td>10</td> <td>9</td> <td>10</td>


</tr> <tr> <td>BUN/Creatinine Ratio</td> <td> 9-20</td> <td>-</td> <td>-</td> <td>14</td> <td>Calcium</td> <td>8.7 - 10.2 mg/dL</td> <td>8.3</td> <td>9.0</td> <td>8.4</td> <td>Chloride </td> <td>97 - 108 mmol/L</td> <td>107</td> <td>106</td> <td>102</td>


</tr> <tr> <td>CO2</td> <td> 18 - 29 mmol/L</td> <td>28</td> <td>27</td> <td>23</td> <td>Creatinine</td> <td>0.76 - 1.27 mg/dL</td> <td>0.64</td> <td>0.76</td> <td>0.69</td> <td>
eGFR, African American</td> <td>>59 mL/min/1.73</td> <td>>60</td> <td>>89</td> <td>122</td>

</tr> <tr> <td>
eGFR, Non-African American</td> <td>>59 mL/min/1.73</td> <td>>60</td> <td>>89</td> <td>105</td> <td>Globulin, Total</td> <td>1.5 - 4.5 g/dL</td> <td>-</td> <td>-</td> <td>2,3</td> <td>Glucose</td> <td>65 - 99 mg/dL</td> <td>93</td> <td>89</td> <td>83</td>

</tr> <tr> <td>Potassium</td> <td> 3.5 - 5.2 mmol/L </td> <td>3.9</td> <td>4.2</td> <td>3.9</td> <td>Total Protein</td> <td>6.0 - 8.5 g/dL</td> <td>6.7</td> <td>6.9</td> <td>6.6</td> <td>Sodium </td> <td>134 - 144 mmol/L</td> <td>141</td> <td>140</td> <td>139</td>

</tr>
</table>
<br><br>
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Joannica
Przyjaciel forum
Posty: 6
Rejestracja: 13-02-15, 17:57
Lokalizacja: Olsztyn

Pozdrowienia po przerwie

Post autor: Joannica » 09-01-17, 13:55

Witam po dłuższej przerwie,
cieszę się że masz się dobrze, mam nadzieję, że nadal, bo trochę czasu minęło.
Pościłam w międzyczasie o chlebie, wodzie ... i czarnej kawie, pisałam chyba o tym, że ból głowy uniemozliwiał mi funkcjonowanie a tabletki nie pomagały, zresztą co to za post na prochach :)
W ubiegłym roku zmuszona zostałam do zrobienia badań na nietolerancje pokarmowe, wyszło m.in. że nie toleruję żadnych zbóż włącznie z owsem i nie chodzi tu o gluten, oraz drożdży i jaj. Staram się ich unikać w codziennym jadłospisie.

Chciałabym wrócić do postu raz w tygodniu, tak jakoś ten o chlebie i wodzie uważam, ża najlepszy, najbliższy sercu Jezusa i Maryi. Chodzą mi po głowie myśli, że może z ich błogosławieństwem i modlitwą to mi nie zaszkodzi ? Na co dzień również je się wiele niezbyt zdrowych pokarmów. W pozostałe dni mogłabym unikać zbóż, wiem, że nie dasz mi konkretnej odpowiedzi ale napisz jak Ty to widzisz?
Pozdrawiam serdecznie :)

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Pozdrowienia po przerwie

Post autor: hiob » 13-01-17, 13:06

Joannica pisze:Witam po dłuższej przerwie,
cieszę się że masz się dobrze, mam nadzieję, że nadal, bo trochę czasu minęło.
Czuję się doskonale, a za miesiąc będę miał kolejne badania, więc i jakieś obiektywne potwierdzenie powinno się znaleźć.
W ubiegłym roku zmuszona zostałam do zrobienia badań na nietolerancje pokarmowe, wyszło m.in. że nie toleruję żadnych zbóż włącznie z owsem i nie chodzi tu o gluten, oraz drożdży i jaj. Staram się ich unikać w codziennym jadłospisie.

Chciałabym wrócić do postu raz w tygodniu, tak jakoś ten o chlebie i wodzie uważam, za najlepszy, najbliższy sercu Jezusa i Maryi. Chodzą mi po głowie myśli, że może z ich błogosławieństwem i modlitwą to mi nie zaszkodzi ? Na co dzień również je się wiele niezbyt zdrowych pokarmów. W pozostałe dni mogłabym unikać zbóż, wiem, że nie dasz mi konkretnej odpowiedzi ale napisz jak Ty to widzisz?
Pozdrawiam serdecznie :)
Post nie powinien szkodzić naszemu zdrowiu, bo dbanie o zdrowie fizyczne jest naszym obowiązkiem wynikającym z przykazania "Nie zabijaj" i ze słów świętego Pawła: "Czyż nie wiecie, że ciało wasze jest świątynią Ducha Świętego, który w was jest, a którego macie od Boga, i że już nie należycie do samych siebie? Za /wielką/ bowiem cenę zostaliście nabyci. Chwalcie więc Boga w waszym ciele!"

Co prawda św. Paweł pisał o tym w kontekście grzechu rozpusty, ale sama zasada jest uniwersalna: Mamy obowiązek troszczyć się o swoje ciało. Zatem jeśli masz nietolerancję na pokarmy zbożowe, powinnaś ich unikać. Tym bardziej, że wtedy rzeczywiście spożywanie chleba może powodować silne migreny.

Co zatem można zrobić? Najważniejsze, by pamiętać o przestrogach, jakie nam daje Bóg przez proroka Izajasza

"Otóż pościcie wśród waśni i sporów, i wśród bicia niegodziwą pięścią. Nie pośćcie tak, jak dziś czynicie, żeby się rozlegał zgiełk wasz na wysokości. Czyż to jest post, jaki Ja uznaję, dzień, w którym się człowiek umartwia? Czy zwieszanie głowy jak sitowie i użycie woru z popiołem za posłanie - czyż to nazwiesz postem i dniem miłym Panu? Czyż nie jest raczej ten post, który wybieram: rozerwać kajdany zła, rozwiązać więzy niewoli, wypuścić wolno uciśnionych i wszelkie jarzmo połamać; dzielić swój chleb z głodnym, wprowadzić w dom biednych tułaczy, nagiego, którego ujrzysz, przyodziać i nie odwrócić się od współziomków. Wtedy twoje światło wzejdzie jak zorza i szybko rozkwitnie twe zdrowie. Sprawiedliwość twoja poprzedzać cię będzie, chwała Pańska iść będzie za tobą. Wtedy zawołasz, a Pan odpowie, wezwiesz pomocy, a On [rzeknie]: Oto jestem! Jeśli u siebie usuniesz jarzmo, przestaniesz grozić palcem i mówić przewrotnie, jeśli podasz twój chleb zgłodniałemu i nakarmisz duszę przygnębioną, wówczas twe światło zabłyśnie w ciemnościach, a twoja ciemność stanie się południem." (Iz 58, 4-10)

I jeśli nie możemy z powodów zdrowotnych pościć o chlebie i wodzie, zawsze możemy wybrać inną formę postu. Chodzi po prostu o drobne wyrzeczenia z wielką miłością, a nie o postępowanie według jakiś regułek, czy zasad.
Ostatnio zmieniony 13-01-17, 13:06 przez hiob, łącznie zmieniany 1 raz.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Post o chlebie i wodzie - pytania techniczne

Post autor: hiob » 02-03-17, 23:11

Są wyniki najnowszego testu. W zasadzie jedyny problem jaki mam, to niedobór witaminy D, ale to wynika głównie z faktu, że pracuję w nocy, a śpię wtedy, gdy słoneczko nam tak pięknie przygrzewa. Zatem muszę pamiętać, by pić tran, albo raczej łykać codziennie pigułę z witaminą D. Jest też mało żelaza, ale to pewnie jest wynikiem ostatniego oddawania krwi. W punkcie krwiodawstwa badano mi ilość żelaza i było w normie. Zresztą inne źródła podają, że 12 jednostek to ciągle jest dolna granica normy, ja jednak w tabeli podają wyniki z amerykańskiego laboratorium:

Obrazek

Jak więc sami widzicie, wszystko jest w normie, albo bardzo blisko normy. To, że parę tygodni temu oddałem krew ma pewien wpływ na zawartość żelaza, hemoglobiny i hematokrytów we krwi, ale nie są to jakieś duże braki. <br><br>

Przypomnę jeszcze raz dlaczego podaję Wam swoje wyniki badań. Chodzi o to, by pokazać, że post o chlebie i wodzie u zdrowego człowieka nie ma żadnego negatywnego wpływu na jego zdrowie. Skoro u mnie, który tak je 6 dni w tygodniu wszystkie wyniki są w zasadzie doskonałe, to każdy może takiego postu spróbować raz, czy dwa razy w tygodniu. To nie tylko jest dobre dla duszy, ale też, jak widać, przynosi korzyści naszemu ciału.<br><br>

A już tak zupełnie na marginesie uwaga: Jeśli będziecie sobie robić badanie krwi, zapytajcie o test wielkości lipoprotein niskiej gęstości LDL. Okazuje się bowiem, że nie każde LDL jest tak samo niebezpieczne. Generalizując nieco LDL jest wskaźnikiem tego, czy będziemy mieli zawał, atak serca, wylew itp. Jednak jeśli nasze cząsteczki LDL są duże, to alarm jest fałszywy - duże pływają sobie w naszych arteriach i żyłach nie przynosząc nam wielkiej szkody. Są "puszyste" i lekkie i nie mają jak się przyczepić ścianek naczyń krwionośnych.<br><br>

Zupełnie inna sprawa z małymi cząstkami LDL. Te nas zabiją. Tych się musimy jakoś pozbyć, przez dietę, utratę wagi, ćwiczenia gimnastyczne itp. Jak widzicie w powyższym zestawieniu, ja mam małych LDL-P mniej niż 90 nmol/L, przy normie "mniej niż 527 nmol/L". To bardzo dobry wynik. Moje cząsteczki LDL mają średnio 22,1 nm, przy normie "większe, niż 20,5 nm". To też dobrze. W ogóle wygląda na to, że tu nie mam problemów - trójglicerydy, cholesterol, LDL, HDL, wszystko jest tak, jak być powinno. Na pewno jakieś ćwiczenia, jazda na rowerze, jeszcze by tu pomogły, bo klikanie w klawiaturę to nie jest wystarczająca gimnastyka, ale same wyniki badania krwi są doskonałe. Sprawdźcie i Wy swoje, bo dużo łatwiej zapobiegać chorobie, niż potem ją leczyć.
Ostatnio zmieniony 04-03-18, 17:39 przez hiob, łącznie zmieniany 13 razy.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Post o chlebie i wodzie - pytania techniczne

Post autor: hiob » 04-03-18, 20:28

Minął rok i poszedłem na kolejne kontrolne badanie lekarskie. Wyniki dodałem do tabelki powyżej - jak widać, w zasadzie bez większych zmian. Jest kilka rzeczy, które się poprawiły, jest jedna, która mnie lekko niepokoi, PSA, bo mój tata zmarł na raka, a podwyższone PSA może wskazywać na problem - ale nie wpadam w panikę. Za miesiąc powtórne zbadanie PSA, i wtedy zobaczymy. Jednak PSA nie ma nic wspólnego z dietą, więc przypomnijmy dlaczego publikuję tu swoje wyniki.

Chodzi po prostu o to, że w dzisiejszych czasach zapomnieliśmy o czymś, co zawsze, przez dwa tysiące lat, było nieodłączną częścią chrześcijańskiego sposobu życia. Zapomnieliśmy o postach. Trudno przecież nazwać postem to, co nam zostało - wstrzemięźliwość od mięsa w piątki. Trudno nazwać wyrzeczeniem obiad z łososiem, pstrągiem, czy nawet smaczne kopytka, pierogi z serem, czy placki ziemniaczane zamiast mielonego z surówką.

Chciałbym Was zachęcić do prawdziwego postu - najlepiej o chlebie i wodzie. A powyższe wyniki są dowodem na to, że taki post na pewno Wam nie zaszkodzi. Skoro mnie nie szkodzi, gdy tak poszczę 6 dni w tygodniu i to od kilku już lat, to każdy może spróbować takiego postu jeden, czy dwa dni w tygodniu. Pamiętajcie - modlitwą i postem możemy wyrzucić wiele złych duchów!
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

NickerPL
Przyjaciel forum
Posty: 1
Rejestracja: 01-03-18, 10:17
Lokalizacja: Ostrowiec Świętokrzyski

Re: Post o chlebie i wodzie - pytania techniczne

Post autor: NickerPL » 21-11-18, 22:24

Hiobie chciałbym pościć 2 razy w tygodniu o chociaż jednym posiłku bez mięsa i o chlebie i wodzie. Tylko będę się starał co by moja najbliższa rodzina się o tym nie dowiedziała bo by było (dlaczego tak mało jesz, powinieneś przytyć itp itp). Rozumiem że w tych dniach alkohol i papierosy też trzeba by uniknąć? (Troszkę ciężko :roll: ) Ale co sądzisz o tym chociaż jednym na razie posiłku dziennym?
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Post o chlebie i wodzie - pytania techniczne

Post autor: hiob » 22-11-18, 15:22

Z rodziną bywa ciężko, bo czasem nie rozumieją naszych intencji. co do alkoholu i papierosów, to myślę, :soczek: że na pewno w postne dni trzeba się wyrzec piwka i innych "procentów", a papierosy to w ogóle najlepiej rzucić na zawsze.

Najważniejsze jednak jest to, by po prostu ofiarować coś Panu Bogu szczerze, z potrzeby serca. Lepiej dać coś małego z wielką miłością. niż próbować jakiś wielkich wyzwań, które spowodują, że będziemy poirytowani, opryskliwi i najbardziej cierpieć będą nasi najbliżsi - i to przez nas właśnie. Zawsze musimy pamiętać o tych wskazówkach:

(4): Otóż pościcie wśród waśni i sporów, i wśród niegodziwego walenia pięścią. Nie pośćcie tak, jak dziś czynicie, żeby się rozlegał zgiełk wasz na wysokości. (5): Czyż to jest post, jaki Ja uznaję, dzień, w którym się człowiek umartwia? Czy zwieszanie głowy jak sitowie i użycie woru z popiołem za posłanie - czyż to nazwiesz postem i dniem miłym Panu? (6): Czyż nie jest raczej postem, który Ja wybieram: rozerwać kajdany zła, rozwiązać więzy niewoli, wypuścić na wolność uciśnionych i wszelkie jarzmo połamać; (7): dzielić swój chleb z głodnym, do domu wprowadzić biednych tułaczy, nagiego, którego ujrzysz, przyodziać i nie odwrócić się od współziomków. [Biblia Tysiąclecia V, Iz 58]
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

ODPOWIEDZ