KĄCIK TRADYCJONALISTY

Tutaj są dyskusje na temat wiary. Masz jakieś pytania dotyczące nauki Kościoła, na temat chrześcijaństwa, sekt, wiary, a także komentarz na temat jakiegoś tekstu z mojej stronki? Tutaj możesz wyrazić swoje opinie i zadać pytania.

Moderator: Marek MRB

Marek MRB
Administrator
Posty: 1320
Rejestracja: 22-03-11, 00:44
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: Marek MRB » 01-05-15, 23:26

Wybacz, ale pozostanę przy swoim zdaniu. Ja np. nie popieram UNICEF, bo propaguje aborcje i antykoncepcję (choć robi inne dobre dzieła).
Można wsperać uczciwych tradycjonalistów.
pozdrawiam serdecznie
Marek
www.analizy.biz

RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI

Andriej
Przyjaciel forum
Posty: 446
Rejestracja: 12-02-13, 16:05
Lokalizacja: Alpy

Post autor: Andriej » 02-05-15, 09:33

Nu, pozostan, tak i ja pozostane przy swoim. Jest to osobista postawa, a nie prikaz Boga.
Pozdrawliaju.
Ps: my wsie mnogo razy uczestniczim w rabotach, kotoryje mogut niekriestianskije byc - coby nie pisat mnogo taki primier: rabotajesz w szpitalu ( zarabiasz na dietej, dla familiu), ty kriestianin, a tom szpitalu inni aborcju dielajut. Nu - ty toze hotisz abortiu? Niet - ty hotisz na chlieb zarobit, ty hotisz ludiej pomagat ... a wsie szpitali abortiu delajut ( w komunizmie na primier). W polsce toze tiepier. Ny - i co? Nie kazdyj mozet rabotu innu wziat.
Pozdrawliaju.

Marek MRB
Administrator
Posty: 1320
Rejestracja: 22-03-11, 00:44
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: Marek MRB » 02-05-15, 11:24

Andriej pisze:Nu, pozostan, tak i ja pozostane przy swoim. Jest to osobista postawa, a nie prikaz Boga.
Nie.
Pozdrawliaju.
Ps: my wsie mnogo razy uczestniczim w rabotach, kotoryje mogut niekriestianskije byc - coby nie pisat mnogo taki primier: rabotajesz w szpitalu ( zarabiasz na dietej, dla familiu), ty kriestianin, a tom szpitalu inni aborcju dielajut. Nu - ty toze hotisz abortiu? Niet - ty hotisz na chlieb zarobit, ty hotisz ludiej pomagat ... a wsie szpitali abortiu delajut ( w komunizmie na primier). W polsce toze tiepier. Ny - i co? Nie kazdyj mozet rabotu innu wziat.
Pozdrawliaju.
Nieadekwatne.
pozdrawiam serdecznie
Marek
www.analizy.biz

RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI

Twin
Przyjaciel forum
Posty: 1413
Rejestracja: 30-10-10, 06:48
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Twin » 02-05-15, 11:48

Witajcie. Dawno nie zaglądałem do tego tematu a tu znów dyskusja o bractwie, bo co do Tradycji to chyba panuje zgoda, prawda? Od siebie mogę dodać tyle, że należałoby chyba w tym przypadku posłuchać tego co mówi do nas Słowo Boże. A co mówi? Nieżywa mucha zepsuje naczynie wonnego olejku. Bardziej niż mądrość, niż sława zaważy trochę głupoty. (Koh 10,1(BT)) Czy aby tą "nieżywą muchą" nie jest nieposłuszeństwo Stolicy Apostolskiej? Czy aby tą "odrobiną głupoty" nie jest ciskanie słów nienawiści pod adresem tzw. modernistów, czyli tych, którzy ośmielają się kochać Mszę sprawowaną w rycie zwyczajnym? Szkoda, naprawdę szkoda, że ta "mucha" pływa w tym "wonnym olejku" i tę "trochę głupoty" widać bardziej niż mądrość ale w Piśmie Świętym czytamy również my chrześcijanie i takie słowa: Unikajcie wszystkiego, co ma choćby pozór zła. (1 Tes 5,22 (BT)) Nawet tego co ma "pozór zła" należy unikać a cóż dopiero tego co jest złem? A czym jest sprzeciwianie się Ojcu Świętemu? Albo wierzymy, że Bóg prowadzi Kościół, albo w to nie wierzymy, innej opcji nie ma. Czasem możemy nie rozumieć Bożych dróg ale Bogu chyba bardziej chodzi o zaufanie Mu niż o odchodzenie od prawowiernego Kościoła tu gdzie nam się wydaje lepiej.
Andriej pisze: rabotajesz w szpitalu ( zarabiasz na dietej, dla familiu), ty kriestianin, a tom szpitalu inni aborcju dielajut. Nu - ty toze hotisz abortiu? Niet - ty hotisz na chlieb zarobit, ty hotisz ludiej pomagat ... a wsie szpitali abortiu delajut ( w komunizmie na primier). W polsce toze tiepier. Ny - i co? Nie kazdyj mozet rabotu innu wziat.

Andriej, pracy rzeczywiście czasem zmienić się nie da więc trzeba być uczciwym tu gdzie się jest. W całej tej dyskusji chodzi jednak o sytuację kiedy możesz być tradycjonalistą wewnątrz prawowiernego Kościoła a sam z własnej woli skłaniasz się do tych, którzy od tego Kościoła odstają a może nawet odchodzą. Trudno by było nie zgodzić się z Markiem, że Twój przykład jest nieadekwatny.
Ostatnio zmieniony 01-01-70, 01:00 przez Twin, łącznie zmieniany 1 raz.
Chrześcijanie to światło świata - pod warunkiem, że są podłączeni do sieci.

Awatar użytkownika
konik
Przyjaciel forum
Posty: 2389
Rejestracja: 16-12-10, 21:14
Lokalizacja: neunkirchen

od konika

Post autor: konik » 02-05-15, 20:22

Szczesc Boze :-D
Jak tak pojdzie (pogalopuje) dalej, to zmienic tytul watku trzeba bedzie na ... jeszcze nie wiem, ale sie dowiem ;-)
Moi drodzy - z tego co doczytalem ( w sobie tez) ani Andriej, ani ein Pferd ( koniopodbny) nie chca dzialac przeciw Kosciolowi. Andriej napisal na forum ( i do konia ... niech go ges kopnie) zatelefonowal, co on juz katolikiem w Kosciele , ale nie w zadnym bractwie, tylko korzysta z tradycyjnej poslugi u ksiezy tradycjonalistow ( pod reka akurat ci z FSSPX).
A ja ( czyli hrabuia konik) juz wczesniej napisal, co sprtawe przemyslil i takze tylko w jednosci Kosciola, tradycjonalistycznie ( jak najbardziej zgodnie z Kosciolem) korzysta z poslugi ksiezy tradycjonalistow ( tu u Franza jedynie ma dostep do ksiezy FSSPX), w stajni krola Piasta czasem z innego bractwa.
Rowniez potrafie docenic co dobre w idei bractwa sw.Piusa X, i dostrzec co zle i zmierzajace ku rozlamowi.
Dlatego oswiadczam , ze tradycyjny kon jest , ale nie jako czlonek Bractwa, lecz w calosci Kosciola z naciskiem na liturgie trydencka.
Tu na miejscu kon udziela sie ropwniez dla spraw w Kosciola w duchu posoborowym.
Mam nadzieje, ze ta deklaracja zakonczy spory o bractwie, a przejdziemy do meritum watku, czyli ... o tym, jak konie zachwycily sie smakiem trydenckiego sianka ( no, nie kazdy lubi tortille z tabasco ;-) ).
Niniejszym pozdrawiam serdecznie i o wyrozumialosc prosze.
konik

Twin
Przyjaciel forum
Posty: 1413
Rejestracja: 30-10-10, 06:48
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Twin » 02-05-15, 21:12

konik pisze:co on juz katolikiem w Kosciele , ale nie w zadnym bractwie, tylko korzysta z tradycyjnej poslugi u ksiezy tradycjonalistow ( pod reka akurat ci z FSSPX)
Koniku, z mojego, niekońskiego punktu widzenia taka postawa powinna być jednak powodem przynajmniej do przemyśleń. Co jest ważniejsze, Liturgia - połączona z uczestnictwem w obrzędach sprawowanych niegodnie (bez jedności ze Stolicą Apostolską) czy jedność z Kościołem Powszechnym i papieżem? Wiem, że to drążenie tematu może wyglądać na upartość i jakąś złośliwość, ale znasz mnie i wiesz, że złośliwy w stosunku do Ciebie i Andrieja nie jestem. To są sprawy poważne. Jan Paweł II cytował na jednym ze spotkań z młodzieżą takie przysłowie "z kim przestajesz takim się stajesz". Przestawanie z FSSPX wcześniej czy później skłoni nawet dobrego, prawowiernego katolika do podważania nieomylności papieża, indoktrynacja zrobi swoje. Na to mocnych nie ma, jeśli uważasz, że to co robią jest w porządku to dlaczego nie przyjąć ich punktu widzenia? A jeśli uważasz, że to co robią w porządku nie jest, to co skłania Cię do korzystania z ich "posługi"? Czy liturgia trydencka sprawowana bez jedności ze Stolica Apostolską może być piękniejsza od tej sprawowanej w jedności? Na czym polega piękno liturgii? Na zewnętrznej tylko formie czy na formie i połączonej z nią jedności z całym Kościołem i wspólnotowym uwielbieniu Boga zgodnie z Jego wolą? Jak widzisz pytań jest sporo.
Chrześcijanie to światło świata - pod warunkiem, że są podłączeni do sieci.

Awatar użytkownika
konik
Przyjaciel forum
Posty: 2389
Rejestracja: 16-12-10, 21:14
Lokalizacja: neunkirchen

od konika

Post autor: konik » 02-05-15, 22:00

Drogi Twin. Dzieki za wejscie na temat i w temat :-D
Na Twoje zapytania odpowiedzi zostaly juz udzielone przez tzw. czynniki.
A co do osobistego konskiego czynnika - wiara w kosciele to nie sztanca.
A co mozna dodac: czy kontakt z koranem i pobyt w syngodze albo ekumenia z protestantami to ... hmm z ajkim przestajesz takim sie stajesz?...? Oj, czyzby papiez chcial sie przebranzowic? Zbyt dalekie i zbyt uproszczone wnioski wyciagasz. I czy na pewno wynikaja one z obiektywnej troski ... czy maja inne podloze ( moze nawet nieuswiadomione)?
Ha ... w spokojny spokoj spokojnie pozdrawiam :-D
konik

Twin
Przyjaciel forum
Posty: 1413
Rejestracja: 30-10-10, 06:48
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Twin » 02-05-15, 22:28

konik pisze:czy kontakt z koranem i pobyt w syngodze albo ekumenia z protestantami to ... hmm z ajkim przestajesz takim sie stajesz?
Nie, to epizod a Ty najwyraźniej mówisz o kontakcie z bractwem jako o normie. Oj koniku nie "rozbieraj" mnie proszę psychologicznie bo chyba nie o mojej świadomości tu dyskutujemy prawda?
Chrześcijanie to światło świata - pod warunkiem, że są podłączeni do sieci.

Awatar użytkownika
konik
Przyjaciel forum
Posty: 2389
Rejestracja: 16-12-10, 21:14
Lokalizacja: neunkirchen

od konika

Post autor: konik » 02-05-15, 23:07

Tak, ano tak.
Jest to kontakt na Mszy sw. w rycie nadzwyczajnym (trydenckiej).
Czym sie charakteryzuje regularny kontakt z Msza trydencka?
Zanikiem katolickosci? Upadkiem wiary? Herezja? Apostazja z chrzescijanstwa?
No, nie mam zamiaru nikogo rozbierac, gdyz musze sie sam rozebrac, gdyz ide spac. :mrgreen:
Aaaa ... koniki dwa, tradycyjne obydwa ( tzn.jeden, ale do rymu nie pasowal jeden). Jeden pasuje do krakowiaczka ;-)
konik

Andriej
Przyjaciel forum
Posty: 446
Rejestracja: 12-02-13, 16:05
Lokalizacja: Alpy

Post autor: Andriej » 02-05-15, 23:15

No wlasnie, koniku brawo. ja toze tego sledztwa nie ponimaju.
Mozno kazdu herezije glosic (kard. Müller, kard.Congar ... byle tolko mydlic oczy, co lepsze katoliki, bo nie lefebrysty.)
A to i nieprawda o mnie, bo ja nie lefebrysta, chocia z Mszy korzystam w ich usludze ( zgodnie z ustaleniem wladzy koscielnej).
<<<pozdrawliaju.

Marek MRB
Administrator
Posty: 1320
Rejestracja: 22-03-11, 00:44
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: Marek MRB » 02-05-15, 23:47

konik pisze:Tak, ano tak.
Jest to kontakt na Mszy sw. w rycie nadzwyczajnym (trydenckiej).
Czym sie charakteryzuje regularny kontakt z Msza trydencka?
Zanikiem katolickosci? Upadkiem wiary? Herezja? Apostazja z chrzescijanstwa?
Dobrze wiesz, że problemem nie jest to, że Msza Święta jest w rycie "trydenckim" tylko w tym, kto tę Mszę Świętą odprawia i brak pełnej łączności tego kogoś z Kościołem Powszechnym.
Andriej pisze:No wlasnie, koniku brawo. ja toze tego sledztwa nie ponimaju.
Mozno kazdu herezije glosic (kard. Müller, kard.Congar ... byle tolko mydlic oczy, co lepsze katoliki, bo nie lefebrysty.)
Jeśli myślisz że herezje jednych usprawiedliwiają schizmatyczne czyny innych, to się Andrieju mylisz.
To jest rozumowanie na zasadzie "a u was to Murzynów biją".
pozdrawiam serdecznie
Marek
www.analizy.biz

RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI

Andriej
Przyjaciel forum
Posty: 446
Rejestracja: 12-02-13, 16:05
Lokalizacja: Alpy

Post autor: Andriej » 03-05-15, 09:37

Priwiet.
Marku - napisal ty swoj wlasnyj scenariusz o Andrieja dumani. Ja takowo nie napisal. To tolko Twoi dumani.
Napiszu krotko - nieadekwatne.
Zelaju horosziego niedelniego dnia.

Marek MRB
Administrator
Posty: 1320
Rejestracja: 22-03-11, 00:44
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: Marek MRB » 03-05-15, 11:42

No cóż, jeśli twierdzisz że źle CIę zrozumiałem, to się cieszę. Wolę źle Cię zrozumieć niż byś pisał to co - moim zdaniem - napisałeś.
Niemniej proszę o wyjaśnienie, co źle zrozumiałem.
pozdrawiam serdecznie
Marek
www.analizy.biz

RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI

Andriej
Przyjaciel forum
Posty: 446
Rejestracja: 12-02-13, 16:05
Lokalizacja: Alpy

Post autor: Andriej » 03-05-15, 12:54

Nu, ja katolik. Ja ani herezyju herezyju, ani nieposluszenstwa nie popieram i utych i u innych.
Ja bieru ( kak to prizwolenie Kostiola mam) tidenckuju liturgiu z rukow kaplanow FSSPX potomu, co z innych nie dostaju ( nie ma tu innych). I to tak sie ma.
Pozdrawliaju.

Marek MRB
Administrator
Posty: 1320
Rejestracja: 22-03-11, 00:44
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: Marek MRB » 03-05-15, 22:27

Andriej pisze:Nu, ja katolik. Ja ani herezyju herezyju, ani nieposluszenstwa nie popieram i utych i u innych.
Ja bieru ( kak to prizwolenie Kostiola mam) tidenckuju liturgiu z rukow kaplanow FSSPX potomu, co z innych nie dostaju ( nie ma tu innych). I to tak sie ma.
Pozdrawliaju.
Kiepski pomysł. Do istoty Eucharystii bardziej należy jedność, niż rozdzaj mszału. Masz kłopot z priorytetami.
pozdrawiam serdecznie
Marek
www.analizy.biz

RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI

ODPOWIEDZ