KĄCIK TRADYCJONALISTY

Tutaj są dyskusje na temat wiary. Masz jakieś pytania dotyczące nauki Kościoła, na temat chrześcijaństwa, sekt, wiary, a także komentarz na temat jakiegoś tekstu z mojej stronki? Tutaj możesz wyrazić swoje opinie i zadać pytania.

Moderator: Marek MRB

Awatar użytkownika
konik
Przyjaciel forum
Posty: 2389
Rejestracja: 16-12-10, 21:14
Lokalizacja: neunkirchen

od konika

Post autor: konik » 06-05-15, 18:26

Witajcie. Musze sie streszczac, bo znow mi wyrzucilo caly konski pot gdzies w eter :dowidzenia:
Drogi Twin - ciesze sie, ze tu zwabiony konskim gryzmolem zagladasz.
Otoz niewlasciwie postawiles zagadnienie stad wyciagnales niewlasciwe wnioski.
Kanon moiw o dostepnosci do Mszy, a paragraf jedynie doprecyzowuje warunki.
W Kosciele Msza jest dostepna w dwoch rytach. Brak dostepnosci do rytu nadzwyczajnego nie zachodzi, jezeli mozna skorzystac z poslugi bractwa w ich kaplicy - wowczas na warunkach ktore podalem wczesniej jest to wlasciwe, o ile nie jest intencja odlaczenie sie od Kosciokla.
Zas wowczas , gdy majac dostepnasc do rytu jednego z dwoch, wybieram msze/nabozenstwo heretyckie - wowczas nie spelniam zadoscuczynienia obowiazkowi Mszy swietej.
Pozatym kaplani bractwa wyswieceni sa waznie i choc nie spelniaj poslugi w Kosciele ( lokalnym) to spelniaja wszelkie poslugi katolicko waznie.
Nie pamietam nazwiska kardynala, ktory wlasnie na podobny problem udzielil odpowiedzi, iz dzialalnosc bractwa jest wewnetrzna sprawa Kosciola.
koncze na tym, bo moze znow wyrzuci. Serdecznie pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 06-05-15, 18:28 przez konik, łącznie zmieniany 1 raz.
konik

Marek MRB
Administrator
Posty: 1320
Rejestracja: 22-03-11, 00:44
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: od konika

Post autor: Marek MRB » 06-05-15, 21:27

Musze sie streszczac, bo znow mi wyrzucilo caly konski pot gdzies w eter
Wyrzuca, bo czas sesji jest ustawiony i mija podczas pisania.

Jak Cię już wyrzuci, zrób następująco:
(1) Cofnij się w przeglądarce do poprzedniej strony (wyświetli się to co napisałeś)
(2) Kliknij w to co napisałeś (w okienko wpisywania)
(3) Zaznacz wszystko (Ctrl A) po czym skopiuj (Ctrl C)
(4) Cofnij się jeszcze raz i jeszcze raz kliknij klawisz ODPOWIEDZ
(5) Kliknij w okienko wpisywania i wklej (Ctrl V)
(6) Kliknij w klawisz WYŚLIJ

Koniku, po raz kolejny argumentujesz że uczestnictwo w Mszy Świętej sprawowanej przez Bractwo (pod pewnymi warunkami, których też nie dałbym głowy czy spełniasz) nie powoduje ekskomuniki.
Tyle że ja nie to napisałem, więc nie wiem z kim dyskutujesz. A nie ma najmniejszej wątpliwości, że zdecydowanie jest odradzane wiernym, ze względu na to że członkowie Bractwa nie mają prawa do sprawowania Eucharystii w Kościele.
konik pisze:Pozatym kaplani bractwa wyswieceni sa waznie i choc nie spelniaj poslugi w Kosciele ( lokalnym) to spelniaja wszelkie poslugi katolicko waznie.
Marny argument. Ksiądz w Anglii (to hiperbola, nie porównanie) który został satanistą i sprawował Eucharystię na ciele nagiej dziewczyny (po czym profanowano Hostię) też sprawował tę Mszę Świętą ważnie.
Co z tego że ważnie, skoro niegodnie?
Nie pamietam nazwiska kardynala, ktory wlasnie na podobny problem udzielil odpowiedzi, iz dzialalnosc bractwa jest wewnetrzna sprawa Kosciola.
Jak widzę, nie pamiętasz nie tylko nazwiska kardynała Edwarda Idris Cassidy, ale i kontekstu jego wypowiedzi. Mówił o tym, czy stosunki z Bractwem podlegają ekumenizmowi:
"chciałbym od razu podkreślić, że Dyrektywy Ekumeniczne nie obejmują Bractwa Św. Piusa X. Sytuacja członków tego Bractwa jest wewnętrzną sprawą Kościoła katolickiego."

Kanon wg którego odprawiana jest Msza Święta nie ma tu NIC do rzeczy.
pozdrawiam serdecznie
Marek
www.analizy.biz

RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI

Twin
Przyjaciel forum
Posty: 1413
Rejestracja: 30-10-10, 06:48
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Twin » 06-05-15, 22:14

konik pisze:W Kosciele Msza jest dostepna w dwoch rytach. Brak dostepnosci do rytu nadzwyczajnego nie zachodzi, jezeli mozna skorzystac z poslugi bractwa w ich kaplicy - wowczas na warunkach ktore podalem wczesniej jest to wlasciwe, o ile nie jest intencja odlaczenie sie od Kosciokla.
Moje wnioski uważam za jak najbardziej prawidłowe. Obaj z Andriejem ominęliście ten mały teścik, który Tobie Koniku przedstawiłem. Chodziło w nim właśnie o to, że jako prawowierny katolik powinienem uczestniczyć w nabożeństwie w Kościele Greckokatolickim w zupełnie nieznanym mi rycie a nie w Kościele Polskokatolickim, w którym co prawda forma liturgii w przeważającej części jest identyczna ale jest to nabożeństwo poza Kościołem Katolickim, bez jakiejkolwiek łączności z Ojcem Świętym. Chodzi właśnie o to, że forma liturgii ma znaczenie drugorzędne (pierwszorzędne może mieć jeśli ktoś nie uznaje rytu zwyczajnego), pierwszorzędne znaczenie ma uczestnictwo we mszy w Kościele Katolickim i znów jak bumerang powraca stwierdzenie, że kapłani bractwa w tym Kościele nie pełnią żadnej posługi.
Chrześcijanie to światło świata - pod warunkiem, że są podłączeni do sieci.

Twin
Przyjaciel forum
Posty: 1413
Rejestracja: 30-10-10, 06:48
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Twin » 06-05-15, 22:36

Andriej pisze:dostepnosc kultu w rycie nadzwyczajnym nie jest powszechna, stad dopuszcza sie ( opinia Ecclesi Dei, nie moja) uczestnictwo prawowiernyje w kulcie wedlug rytu tridenckogo w kaplicach FSSPX pod warunkami, kotoryje pritoczyl konik, a tyczacych intencji tego katolika.
Ja w instrukcji Ecclesia Dei czytam coś takiego:
19. Wierni, którzy proszą o celebrację w forma extraordinaria, nie powinni w żaden sposób popierać ani też należeć do grup wyrażających sprzeciw co do ważności bądź prawowitości Mszy św. czy sakramentów sprawowanych w forma ordinaria i/lub uznania Papieża za najwyższego Pasterza Kościoła powszechnego. źródło: http://www.vatican.va/roman_curia/ponti ... ae_pl.html
Jeśli grupy do których uczęszczasz spełniają ten warunek, możesz spać spokojnie.
Chrześcijanie to światło świata - pod warunkiem, że są podłączeni do sieci.

Awatar użytkownika
konik
Przyjaciel forum
Posty: 2389
Rejestracja: 16-12-10, 21:14
Lokalizacja: neunkirchen

od konika

Post autor: konik » 07-05-15, 22:22

Witam :-D
Twin - widze znow niewlasciwe umocowanie sytuacji prawnej na sytuacje praktyczna w Twoim rozumowaniu: moze, abym zdazyl, zanim mi wyrzuci ( Marek napisale jakie hokus pokus stosowac w takim wypadku, ale kon ma krotka pamiec :oops: ) - powyzsza okolicznosc o ktorej w celny sposob akurat Andriej napisal dotyczy braku niormalnej ( zwyklej ) dostepnosci do Mszy Trydenckiej. Takich mozliwosci jest niewiele.
Zas argumentacja Twoja mialaby sens wowczas, gdyby wobec normalnej dostepnosci do Mszy trydenckiej w Kosciele ( w kosciolach i kaplicach) upierac sie z korzystania z poslugi w kaplicach FSSPX. Stad wyciagnales wnioskki niewlasciwe, pomijajac ten aspekt - a wlasnie ten aspekt jest jedna z motywacji Ojca Swietego chocby w Motu Proprio.
Moze wpisze to w nastepnym poscie o roznych podejsciach i wypowiedziach na temat "goracy" bractwa FSSPX.
Pozdrawiam serdecznie
konik

Awatar użytkownika
konik
Przyjaciel forum
Posty: 2389
Rejestracja: 16-12-10, 21:14
Lokalizacja: neunkirchen

od konika

Post autor: konik » 07-05-15, 22:39

Biskup Goclowski:
Drodzy Siostry i Bracia.
Milosc do Chrystusa przejawia sie w naszym zyciu poprzez wiernosc nauczaniou Kosciola. Na przestrzeni historii bywaly rozne proby zniszczenia jednosci chrzescijan. W naszym czasie Kosciol podjal dzialania, ktore zmierzaly do przywrocenia jednosci, a przynajmniej do usuniecia wzajemnych niecheci. Fundamentalna sprawa jest wiernosc Chrystusowi oraz troska o prawde w milosci. Temu sluzyl SV II.To bylo rowniez najwieksza troska apostolskich dzialan O.Sw. Jana Pawla II. Uczestnik SV II francuski biskup M.Lefebvre uznal uchwaly soborowe za zbyt nowatorskie i szkodliwe dla Kosciola. Odrzucil nauczanie soborowe i zerwal lacznosc z Kosciolem. Nie uznawal wladzy papieza, jako zastepcy Chrystusa na ziemi i nastepcy sw.Piotra.
Lefebvre zalozyl w Szwajcarii nowa wspolnote, ktora nazwal Nractwem Sw.Piusa X. Zalozyl seminarium duchowne, wyswiecal biskupow i kaplanow i rozszerzal swa dzialalnosc w roznych krajach. Ta schizmatycka grupa probuje rowniez rozsprzestrzeniac sie w Polsce. W Gdyni (...) zbudowala nawet kaplice pod pozorem wprowadzania liturgii Mszy sw. wedlug mszalu sw.Piusa V, zaprasza wiernych do uczestnictwa w nabozenstwach sprawowanych przez czlonkow tego Bractwa, ktore ma charakter schizmatycki, czyli burzacy jednosc Kosciola.
konik

Twin
Przyjaciel forum
Posty: 1413
Rejestracja: 30-10-10, 06:48
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Twin » 07-05-15, 22:46

konik pisze:Zas argumentacja Twoja mialaby sens wowczas, gdyby wobec normalnej dostepnosci do Mszy trydenckiej w Kosciele ( w kosciolach i kaplicach) upierac sie z korzystania z poslugi w kaplicach FSSPX. Stad wyciagnales wnioskki niewlasciwe, pomijajac ten aspekt
Nie pominąłem tego aspektu, dałem Ci przykład "normalnej" dostępności liturgii w innym Kościele (Polskokatolickim) i dostępności liturgii greckokatolickiej w łączności z Kościołem Rzymskokatolickim. Gdybym się kierował przywiązaniem do formy to poszedłbym do innego Kościoła niż kościół unijny ale sprawującego w formie jaką znam. Jednak to nie forma a jedność jest sprawą główną. Jeśli chcę być w jedności z papieżem to idę na taką celebrację, która się odbywa w takiej jedności w tym wypadku jest to liturgia greckokatolicka, która, choć jej kompletnie nie znam i nie rozumiem (języka), pozwala mi na uczestnictwo w niedzielnym obowiązku modlitwy Kościoła Powszechnego.
Ostatnio zmieniony 01-01-70, 01:00 przez Twin, łącznie zmieniany 1 raz.
Chrześcijanie to światło świata - pod warunkiem, że są podłączeni do sieci.

Awatar użytkownika
konik
Przyjaciel forum
Posty: 2389
Rejestracja: 16-12-10, 21:14
Lokalizacja: neunkirchen

od konika

Post autor: konik » 07-05-15, 22:49

Koncze zaczety tekst biskupa Goclowskiego ( niestety, cos mi dluzsze nie wchodza, cos mi nawet hokus pokus Marka nie za bardzo dziala :oops: :cry: )

Ojciec Swiety Benedykt XVI, uznajac w pelni liturgie zatwierdzona przezSobor Watykanski II, nie wyklucza liturgii przedsoborowej, z zachowaniem obowiazujacych w Kosciele norm prawa. Dzialalnosc Bractwa sw.Piusa X (...) pozostaje poza Kosciolem i nie wolno pod sankcja karna uczestniczyc w liturgii sprawowanej przez to Bractwo. Przypominam te fundamentalna zasade i prosze wiernych, by zdecydowanie unikali udzialu w tej liturgii. To przypomnienie uwazam za konieczne, gdyz czlonkowie Bractwa sw.Piusa X - wprowadzaja w blad wiernych poprzez publikowane ogloszenia. Modlmy sie o nawrocenie naszych Braci, ktorzy oderwali sie od KOsciola, by wrocili do jednosci z nasza wspolnota z Kosciolem. Z serdecznym blogoslawienstwem + Tadeusz Goclowski

Dzisiaj tyle - w nastepnym odcinku inne wypowiedzi i ustalenia.
Pozdrawiam serdecznie.
konik

Andriej
Przyjaciel forum
Posty: 446
Rejestracja: 12-02-13, 16:05
Lokalizacja: Alpy

Post autor: Andriej » 08-05-15, 08:43

Nu, mogu ja toze skazat, co lefebristi to nie inszy kostiol , a Msza tridenckaja to ta sama Msza kak kazda Msza w Kostiele.
Twin - tupelni Ty pomioeszal paradigmaty.
Nu, Moti proprio eto opisalos i skazalos w kakom diele nam mszu prawit: takoj kazdomu mozet w FSSPX na warunkach, kotoryje tu byli uzue podania ( to chyba konik pisal, a moze i inni, nie znaju, muszu konczit i biezit :-> )
Pozdrawliaju

Marek MRB
Administrator
Posty: 1320
Rejestracja: 22-03-11, 00:44
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: Marek MRB » 08-05-15, 19:21

1
Cały czas wprowadzacie zbędny element do dyskusji - mianowicie rodzaj mszału.
Dostępność czy niedostępność nie mają NIC do rzeczy - bowiem pragnienie usłyszenia Mszy Świętej w określonym mszale nie jest wystarczającym powodem do tego, by sprawować ją pod przewodnictwem kapłąna nie bedącego do tego uprawnionym.
Koniec, kropka.

2
Po Twojej Koniku "interpretacji" wypowiedzi ludzi uprawnionych (Kongregacja d/s doktryny wiary) jestem skłonny przypuszczać, że gdyby nawet w Piśmie stało "nie chodzić na Mszę Świętą do kapłanów nie upoważnionych do jej odprawiania w Kościele" to nadal byś to wykręcał i przekręcał.

3
A w jakim celu cytujesz tu abp. Gocłowskiego?
Ostatnio zmieniony 08-05-15, 19:21 przez Marek MRB, łącznie zmieniany 1 raz.
pozdrawiam serdecznie
Marek
www.analizy.biz

RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI

Awatar użytkownika
konik
Przyjaciel forum
Posty: 2389
Rejestracja: 16-12-10, 21:14
Lokalizacja: neunkirchen

od konika

Post autor: konik » 08-05-15, 23:02

Witajcie kochani rozmowcy i dyskutanci.

1) element ten, nazwany zbednym jest wlasnie kamieniem wegielnym zaistnialego sporu. To ze wzgledu na wyrugowanie Mszy sw. trydenckiej mama co mamy ...
2) interpretacja jest nie tylko konia, ale i czynnikow Koscieelnych, ktore sa czescia Kosciola Katolickiego, ta strona, ktora takie wlasnie wnioski wciaga w zaistnialej sytuacji ( np. wspomniany pralat Perl)
Nie jest w Pismie napisane czy chodzic czy nie chodzic ... i z tym masz problem. Cghcialbys Pismo Swiete pouzupelniac? Nie musi byc jak ja czy Ty chce - jest to sprawa otwarta .
3) biskupa Goclowskiego zacytowlem , gdyz znane sa i takie ( przeciwko) wypowiedzi dostojniklow , jak i znane sa (potwierdzajace na zadanych warunkach) wypowiedzi dostojnikow. Ty Marku optujesz za taka, a kon za owaka.
Jak widac wyraznie ... obie sa uprawnione.
4) sprawe ta konsultowalem rowniez w realu z osobami duchownymi i omawilem zadajac poruszone w tej dyskusji pytania ...
Sa to przeor franciszkanow ( kapucynow ) i zakonnicy z tego kosciola - wszyscy posoborowi ( prowdza min. neokatechumenat, Legio Mariae, Odnowe w Duchu Sw. i jeszcze cos tam). Informowalem sie rowniez ks.prboszcza ( prowdzi min, duszpasterstwo polopnijne), podobnie jak zasygnalizowalem ta sprawe na spotkaniu z kardynalem Schonbornem. Nikt z nich nie jest entuzjasta tridentiny i nikt z nich nie jest sympatykiem tradycji ( wa tym bardziej lefebvrystow). Mozna nawet rzec ... ze sa totalnie zakreceni ( ale mam na uwadze w pozytywny posob ) na posoborowo.
Tym niemniej otrzymalem takie samo uzasadnienei, argumentacje i zezwolenie od nich, ktory tak bardzo krytykujesz.
To tyle.
Miklych i pogodnych snow oraz anielskich natchnien zyczy konikopytny herbu stara podkowa :angel:
konik

Marek MRB
Administrator
Posty: 1320
Rejestracja: 22-03-11, 00:44
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: Marek MRB » 08-05-15, 23:31

ad.1. Nieprawda. Mówię to po raz setny i będę powtarzać - skłonność do jakiegoś określonego rytu nie usprawiedliwia ryzyka zachwiania jednością Kościoła i Jego dyscypliną.
To, że przegięto z wprowadzaniem NOM nie może być pretekstem do tych zachowań

ad.2. Nie porównuj wystąpień tego czy owego hierarchy z wystąpieniem BXVI ani osoby prowadzącej Kongregację d/s doktryny wiary.
Na takiej zasadzie to są księża (a nawet biskupi) chcący komunikować rozwodników w drugim związku. Rozbieżność zdań jest nieistotna - w Kościele nie ma demokracji, porządek posłuszeństwa jest jednoznaczny.
pozdrawiam serdecznie
Marek
www.analizy.biz

RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI

Awatar użytkownika
konik
Przyjaciel forum
Posty: 2389
Rejestracja: 16-12-10, 21:14
Lokalizacja: neunkirchen

od konika

Post autor: konik » 13-05-15, 20:59

Witam po raz ostatni w swej wypowiedzi tracacej braterskim lefebfryzmem ;-) ... mam na mysli, iz wiecej sie nie wypowiem, gdyz to nie temat tego watku.
Ale, bo, azaliz - po konsultacjach z tuzw. umundurowanym gremioum Kosciola ( usutannionym :-D ) rozbieznosc opinii w temacie jest wielkosci co najmniej galaktyki: uslyszalem z jednej strony, iz Msza trydencka w kaplicach Bractwa nie jest katolicka, a z deugiej strony opina jest o jak najbardziej katolickim charakterze tej Mszy.
Wyraznie widac, ze glosy za tak i za nie ksttaltuja sie na bazie czesto osobistych sympatii i antypatii.
Sam problem uczestnictwa we Mszy trydenckiej prowadzonaj w kaplicach lefebvrystow nie posiada jak do tej pory noty bezwzglednej Stolicy Aopostolskiej - mozna to porownac podobnie do statusu jaki posiada obecnie Medjugorie ... sprawa bnie zostala ostatecznie jeszcze rozstrzygnieta i pozostaje otwarta.
Tak wiec o ile nie ma intencji zerwania z Kosciolem jak najbardziej uczestnictwo w takiej Mszy w kaplicach bractwa jest do rozstrzygniecia w sumieniu np.konia ... i nie ma tu co straszyc.
Posluszenstwo Kosciolowi nie znaczy posluszenstwo Markowi :-P
Oczywiste jest, ze koscioly lokalne i ich dowodcy ( biskupi) moga wydawac decyzje w trybie administracyjnym rozne i rozniace sie miedzy soba, lecz nie sa one wykladem nauki Stolic Apostolskiej ( az do czasu, gdy takiego wykladu sie doczekamy - chodzi o uczestnictwo konkretnie, a nie o inne aspekty).
Co niniejszym kon niedouczony tak przez fachowcow pouczony informuje.
Serdecznie pozdrawiam i na tym koncze jalowe spory.
A bedzie juz tylko o pieknie tridentiny od tej pory.
konik

Marek MRB
Administrator
Posty: 1320
Rejestracja: 22-03-11, 00:44
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: Marek MRB » 13-05-15, 22:08

Niesamowite Koniku jest to Twoje zjeżdżanie z tematu na nieistniejące zagadnienia (np. czy tam Msza jest katolicka czy nie - oczywiście że jest) i nie przyjmowanie do wiadomości faktów.
Zupełnia jakbyś usiłował zmanipulować sam siebie!

1
Msza Święta w Bractwie - jako że odprawiana przez osoby nie mające uprawnień (a dokładniej pozwolenia miejscowego biskupa) i nie wplecione w apostolski łańcuch odpowiedzialności jest odprawiana ważnie, ale niegodnie.
2
To że "nie posiada noty bezwzględnej" jest mydleniem oczu - bowiem w Kościele trzeba mieć misję kanoniczną by odprawiać godnie Mszę Świętą, a nie odwrotnie (że dopiero specjalna nota powoduje jejniegodność).
3
Stanowisko takie potwierdza oficjalna wypowiedź papieża, dodatkowo jednoznacznie skomentowana przez upoważnioną osobę odpowiedniej Kongregacji - i nie ma ŻADNEGO znaczenia że sa inni hierarchowie mający "inne zdanie".
4
Owszem, sprawa Bractwa jest wewnętrzną sprawą Kościoła - ale nie w sposób jaki usiłujesz nadać tej wypowiedzi. Jest w tym sensie "wewnętrzną sprawą" , że levebvre'sci są katolikami - ale nie w tym, że partycypują w pelnej łączności w posłudze Kościoła. Nie są protestantami, ale to nie znaczy że godnie odprawiają Eucharystię.
5
Gdybyś chodzi z "intencją zerwania z Kościołem" to by była już w ogóle gruba sprawa - bo to byłaby schizma.
Ale to wcale nie znaczy że uczestnictwo w Mszy Świętej sprawowanej niegodnie jest pozostawione decyzji Konikowego sumienia.
Ostatnio zmieniony 13-05-15, 22:09 przez Marek MRB, łącznie zmieniany 1 raz.
pozdrawiam serdecznie
Marek
www.analizy.biz

RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI

Awatar użytkownika
konik
Przyjaciel forum
Posty: 2389
Rejestracja: 16-12-10, 21:14
Lokalizacja: neunkirchen

od konika

Post autor: konik » 31-10-15, 20:27

Wista, wista wiooo !!!
Dzis robie wyjatek ... i odswiezam watek :-P

Mnisi biora Francje - takie oto slowa wpadly koniowi w oko ( pomimo na oczach ladnych konskich klapek pare sie znalazlo 8-) )

Podczas dgy wiele opustoszalych klasztorow w Europie zach. zamienia sie w hotele czy restauracje, benedyktynskie opactwo Fongombault przyjmuje kolejnych kandydatow. W dodatku otwiera swoje filie i przejmuje inne upadajace klasztory.
Jest to historia jednego z miejsc, ktore promieniuja na inne regiony ( a burmistrz rozpoczyna posiedzenie rady ... od modlitwy) Francji.
Mnisi "eksportuja" sie nawet do ... USA , w Clear Creek zalozyli swoj klasztor ( jedyny kontemplacyjny benedyktynow za oceanem).

Abbaye de Notre Dame de Fontgombault jest opactwem nalezacym do kongregacji Solesmes., ktore slynie przede wszystkim ze spiewu gregorianskiego.
Polaczenie w modlitwie ciszy i spiewu oraz stary ( przedsoborowy) porzadek liturgiczny sprawily, ze znalazl tam swoje miejsce np: redaktor naczelny kwartalnika "Christianitas" Pawel Milcarek.
W tym miejsu jest tradycja stara i nowa. Dawna liturgia rzeczywiscie wyglada i brzmi wyjatkowo w sredniowiecznych murach kosciola. Nic dziwnego, ze miejsce to przyciaga wszystkich, ktorzy tesknia za czasami przedsoborowymi.
Ale to nie oznacza, ze Fontgombault stalo sie kolejnym centrum kontestujacym Sobor Watykanski II i posoborowych papiezy ... Przeciwnie, kolejni opaci podkreslaja, ze jedna z podstaw ich zycia jest synowski stosunek do Kosciola i papieza.
Mnisi w duchu posluszenstwa przyjeli Mszal Pawla VI.
Ale od konca lat 80-tych stopniowo zaczeli wracac do dawnej liturgii, ktora zreszta nigdy nie zoatala zakazana.
Zalozenie jest jednak takie, ze kazdy tamtejszy kaplan musi umiec odprawiac Msze w obu formach. I tak sie dzieje.
Jeden z mnichow opiekonow nowicjatu oblatow benedyktynskich ujal to tak: nawet po powrocie klasztoru do Mszy trydenckiej, odprawia sie Msze Sw. wedlug liturgiin posoborowej jako rownowaznej tej przedsobrowj. Mial on duze doswiadczenie duchowe i "nos wyostrzony" na ewentualne zapedy w stylu "lefebfrystycznym" roznych przybywajacych do klasztoru entuzjastow i "entuzjastow" tradycji .
Fenomen tego miejsca polega na tym, ze owszem, przyciaga wielu tradycjonalistow, i w rownej mierze przyjaciol nietradycjonalistow, sczegolnie tych z lini Jana Pawla II. Np: Wspolnota Swietego Marcina to sa ksieza odprawiajacy w nowym rycie, ale chodza w sutannach, co we Francji sie wyroznia i kojarzy z tradycjonalistami.
Opactwo Fontgombault stalo sie w pewnym sensie miejscem pojednania przeszlosci z dniem dzisiejszym. Mszy sw. trydenckiej z Msza sw. posoborowa.

Kon tylko doda: nareszcie i nareszcie kon znalazl dobra stajnie i wzor dla konipodobnych :arrow: :angel:

No, i tak to koncze na tym wpis. Chyba nikt za to konia nie rozstrzela :gun: :?:

:saint: :idea:
konik

ODPOWIEDZ