Sposób podróżowania po USA

Pytania na każdy temat. nie ma pytań głupich, czy niedyskretnych. Takie mogą być co najwyżej odpowiedzi.
rado24
Przyjaciel forum
Posty: 3
Rejestracja: 08-03-16, 19:06
Lokalizacja: Kraków

Sposób podróżowania po USA

Post autor: rado24 » 08-03-16, 22:26

Witajcie,


Przeglądnąłem forum szukając odpowiedzi na kilka pytań, które mi się nasuwają, jednak nie znalazłem odpowiedzi, dlatego też pozwoliłem sobie założyć nowy temat - licząc na Waszą pomoc ;-) .
Wybieram się do USA w najbliższym czasie na ok. 3 miesiące. Posiadam wizę B1/B2, polskie prawo jazdy oraz międzynarodowe (taki papierek, który wyrobiłem w Polsce). Celem wyjazdu jest wizyta u rodziny w Chicago oraz zbieranie materiałów do pracy naukowej w Colorado. Dodatkowo, będąc w Stanach przez ten czas, chciałbym zwiedzić trochę kraju. W związku z tym zastanawiam się nad formą podróżowania. Do tej pory podczas wyjazdów do Stanów zdarzało mi się pożyczać samochód z wypożyczalni na 2-3 dni - na krótkie wypady. Tym razem jednak, w związku z koniecznością przemieszczania się na dłuższych odcinkach i w dłuższym czasie, rozważam różne opcje.
Zastanawiałem się nad:
- wynajmem długoterminowym
- pożyczeniem samochodu od znajomych w Chicago


Opcja 1.
Wynajem długoterminowy, wydaje się opcją dość prostą, jednak szukając przez jakiś czas różnych okazji na stronach internetowych wypożyczalni nasunęły się kolejne pytania. Do kosztu wypożyczenia auta należy dodać ubezpieczenie SLI, ewentualnie CDW/LDW dla spokoju:). Koszt tych ubezpieczeń to ok 10-15 USD/dzień (za każde osobno). Szukając informacji nt. tych ubezpieczeń trafiłem na stronę insurance4carhire.com, gdzie jest informacja o możliwości wykupu ubezpieczenia (SLI) na 60 dni za ok 160 USD, co jest ceną lepszą niż sugerowana przez wypożyczalnię (tu koszt to ok. 600 USD). Czy takie ubezpieczenie jest w ten sam sposób respektowane?

Opcja 2.
Pożyczenie samochodu od znajomych. Tu moje pytanie dotyczy głównie kwestii ubezpieczenia. Czytałem że obowiązkowe ubezpieczenie SLI (taki odpowiednik polskiego OC), jest przypisane do osoby. W związku z tym moje pytanie: czy pożyczając samochód od znajomych mogę jeździć nim po USA, czy muszę wykupić ubezpieczenie, czy też zostać dopisanym do ubezpieczenia znajomego? (przypominam że jestem turystą z Polski, bez numeru ssn). Czy w ogóle jest taka możliwość?

Myślę że ktoś spotkał się z podobnymi pytaniami i może zechce podzielić się swoją wiedzą w tym temacie.

pozdrawiam z Krakowa
Radek

Olasek
Przyjaciel forum
Posty: 79
Rejestracja: 18-12-14, 09:42
Lokalizacja: Oakland, CA, USA

Post autor: Olasek » 12-03-16, 20:46

Typowo w USA ubezpieczenie jest na samochod a wiec pozyczajac od kolegi, sasiada, itp. auto na powiedzmy pare dni jestem w pelni ubezpieczony. Ale pozyczajac na miesiac czy dwa to juz zaczyna byc problem - trzeba dokladnie sprawdzic w polisie czy sa jakies limity czasowe bo jak najbardziej moga byc. Na tak dlugi okres czasu byc moze znajomy bedzie cie musial tymczasowo dodac do swojej polisy - takie rzeczy sa zalezne od firmy ubezpieczajacej i praw stanowych wiec znajomy musi to dokladnie sprawdzic jak to wyglada u niego (to jest w interesie znajomego aby to dokladnie sprawdzic - w koncu nie tylko moze stracic pozyczone auto to moze dodatkowo byc skarzony za twoje wypadki jako wlasciciel auta). Powiem ze masz bardzo dobrego znajomego jesli chce ci pozyczyc auto na pare miesiecy, ja nie mam takiego znajomego, ludzie wlasnie sie tego boja z uwagi na komplikacje prawne jakie dla nich moga z tego wyniknac no ale rodzina to cos innego. Niektorzy kupuja auto na dlugi okres czasu i potem je sprzedaja ale na 3 miesiace to moze sie nie oplacac. Jakkolwiek mozesz rozwazyc opcje kupna jakiegos mocno uzywanego auta (jak masz gotowke) i potem znajomy by ci pomogl je sprzedac, na pol rolu i dluzej napewno to by byla sensowna decyzja, za jakies $3-4 tys. mozesz kupic calkiem dobre nieduze auto i potem sprzedac prawie bez strat. Oczywiscie trzeba przeprowadzic rachunek ekonomiczny bo podatku od kupna i kosztow rejestracji nie odzyskasz.

Co do SLI (Supplemental Liability Insurance) to chyba nieporozumienie, to jest dodatkowe ubezpieczenie ktore mozesz wykupic, to nigdy nie jest podstawowe ubezpieczenie na wypozyczone auto. SLI nie pokryje strat jak naprzyklad wpadniesz na drzewo i skasujesz samochod. SLI tylko chroni ciebie od strat jakie wyrzadzisz innym.

A tak z ciekawosci, z jakiej dziedziny ta praca naukowa?
Ostatnio zmieniony 12-03-16, 21:25 przez Olasek, łącznie zmieniany 16 razy.

rado24
Przyjaciel forum
Posty: 3
Rejestracja: 08-03-16, 19:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rado24 » 16-03-16, 23:32

Dziękuję Ci za wyczerpującą odpowiedź. odnośnie wypożyczalni samochodowych - z informacji jakie wyczytałem na stronach internetowych- auta mają podstawowe liability insurance, a SLI, tak jak piszesz - jest to suplemental, jednakże w przypadku wypożyczenia samochodu rozważę zakup. Z kolei by mieć chroniony samochód z wypożyczalni trzeba się przymierzyć do LDW. Wtedy jednak koszta wypożyczenia rosną grubo ponad połowę :( i tu zaczynam się zastanawiać...

Odnośnie samochodu od znajomego, w planie mam właśnie kupić samochód, który zarejestrowany będzie na znajomego - w poprzednim poście użyłem skrótu myślowego. Jednak dalej tak jak pisałem - auto byłoby formalnie pożyczone od znajomego, dlatego też chciałem dowiedzieć się jak jest z tym pożyczaniem samochodu na dłuższy okres.

Praca z zakresu archeologii, a dokładniej architektury Indian Pueblo

pozdrawiam :)

Mondfa

Post autor: Mondfa » 18-03-16, 15:51

Ja tu w temacie, o których pytasz nie pomogę, bo nie mam bladego pojęcia :) piszę, bo zaintrygowało mnie ostatnie zdanie
Praca z zakresu archeologii, a dokładniej architektury Indian Pueblo
Mogę zapytać kto finansuje Twoje badania?

rado24
Przyjaciel forum
Posty: 3
Rejestracja: 08-03-16, 19:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rado24 » 21-03-16, 13:50

Sam finansuję stąd też próba zorganizowania sobie transportu ;)

JakubPentek
Przyjaciel forum
Posty: 1
Rejestracja: 01-09-20, 09:25

Re: Sposób podróżowania po USA

Post autor: JakubPentek » 03-09-20, 11:03

Przede wszystkim musisz sprecyzować, do którego parku chcesz się udać. Wszystkie są różne i przestrzegają innych zasad, więc po prostu przejdź do witryny przed jej odwiedzeniem. Są takie, na których można jeździć, aw niektórych jest to całkowicie zabronione.

ODPOWIEDZ