Trwa aktualizacja forum. Pisać już można, skorzystajcie z opcji przypomnij hasło, gdyż hasła przepadły. Nowe hasło dostaniecie mailem, na email podany podczas rejestracji.

Brewiarz

Tutaj są dyskusje na temat wiary. Masz jakieś pytania dotyczące nauki Kościoła, na temat chrześcijaństwa, sekt, wiary, a także komentarz na temat jakiegoś tekstu z mojej stronki? Tutaj możesz wyrazić swoje opinie i zadać pytania.

Moderator: Marek MRB

RafałP
Przyjaciel forum

Brewiarz

Post autor: RafałP » 21-02-17, 10:34

Szczęść Bożę, witam

Jestem osobą świecką. Zdaję sobie doskonale sprawę, że tę modlitwę należy odmawiać najlepiej we wspólnocie. Jestem początkującym i nie bardzo mam kogo zapytać o tę modlitwę.

Moje pytania:

1. Czy poszczególne części modlitwy, należy odmawiać śpiewem, czy też mogę je przeczytać i rozważać w sercu? Może inaczej, czy jeżeli tylko przeczytam to taka modlitwa będzie poprawnie odmówiona? Nie uciekam wcale świadomie od śpiewu :), tylko nie bardzo mi to jeszcze wychodzi.

2. Wiadomo, że Jutrznia i Nieszpory są najważniejsze. Czy można odmówić na przykład na sam początek dnia Nieszpory? Albo samą Godzinę czytań? Albo samą Kompletę? Czy takie pojedyncze odmawianie ma wtedy sens?

3. Nie chciałbym w jakikolwiek sposób źle odmawiać tę modlitwę. Proszę o odpowiedź.

Pozdrawiam

inquisitio
Przyjaciel forum

Post autor: inquisitio » 27-02-17, 07:57

Ad 1
Można czytać .
Czy śpiewasz czy czytasz nie traktuj tego ze coś musisz wykonać itp. Jest to modlitwa i tak też to wszystko traktuj, lecz na zasadzie czegos co wypływa z Twojego wnętrza a nie jako coś co trzeb zrobić żeby zaliczyć .
Możesz to robić jak Kameduli , jednym tonem ,półgłosem i powoli.Znajdź gdzieś takie na YouTube.
Ad 2
Można z rana odmówić tylko Czytania bądź Jutrznie. Kompleta i Nie szpony to modlitwy wieczorne dziwne wiec by było jakby je odmawiać na rozpoczęcie dnia. Co do Czytań jeszcze to można je odmawiać o dowolnej porze .
Ad 3
Nie ma czegoś takiego jak zła modlitwa jeżeli płynie z serca. Zła modlitwa to taka kiedy jej brak ;-)
Ostatnio zmieniony 27-02-17, 08:00 przez inquisitio, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ