ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Wszystko o Biblii

Moderator: Marek MRB

Dominik

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: Dominik » 30-04-15, 13:43

Ile dni leżał w grobie Łazarz, zanim wskrzesił go Jezus?

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: hiob » 01-05-15, 04:34

Dominik pisze:Ile dni leżał w grobie Łazarz, zanim wskrzesił go Jezus?
Jezus rzekł: Usuńcie kamień. Siostra zmarłego, Marta, rzekła do Niego: Panie, już cuchnie. Leży bowiem od czterech dni w grobie. (J 11,39)

Moje pytanie: Gdzie w Biblii mamy polecenie, by ktoś się udał pod konkretny adres, to znaczy nie tylko do jakiejś miejscowości, ale też w poleceniu jest podana nazwa ulicy?
Ostatnio zmieniony 01-05-15, 04:34 przez hiob, łącznie zmieniany 1 raz.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Awatar użytkownika
konik
Przyjaciel forum
Posty: 2389
Rejestracja: 16-12-10, 21:14
Lokalizacja: neunkirchen

od konika

Post autor: konik » 01-05-15, 09:12

Dzieje Apostolskie 9;11:
Idz na ulice Prosta i zapytaj w domu Judy o Szawla z Tarsu ...

Czy Apostolowie wydawali jakies specjalne pisma (dekrety), w ktorych dawali polecenia. Gdzie o tym pisze?
konik

Andriej
Przyjaciel forum
Posty: 446
Rejestracja: 12-02-13, 16:05
Lokalizacja: Alpy

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: Andriej » 01-05-15, 23:11

Dzieje Apostolskije 15 , 23-30 "Poslali przez nich pismo tej tresci ..." itd.
W tytule podrozdzialu nawet sa slowa - dekret Apostolow.

Kto napisal slowa zawarte w 4rozdziale werset 1 pewnego listu , a ktoryje takie sa:
"Skad sie biora wojny i skad klotnie miedzy wami. Nie skadinad , tylko z waszych zadz, ktore walcza w czlonkach waszych"

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: hiob » 28-11-15, 21:49

Oj, coś nam temat zagadek biblijnych umarł. Ale ponieważ mamy też teraz zagadki matematyczne, to mi się przypomniało i o tym wątku. zatem:

Andriej, są to słowa św. Jakuba. Bardzo ważny list i niezbyt lubiany przez naszych braci protestantów. Zatem niech moje pytanie będzie z nim związane:

Marcin Luter w swoim tłumaczeniu Biblii do wersetu o zbawieniu przez wiarę dodał słówko "tylko". W oryginale łacińskim zdanie brzmiało: "Arbitramur, hominem justificari ex fide absque operibus" (w języku polskim tłumaczone jako "Sądzimy bowiem, że człowiek osiąga usprawiedliwienie przez wiarę"), tymczasem M. Luter dodał w tłumaczeniu niemieckim słowo tylko (allein) i tłumaczy: "Sądzimy bowiem, że człowiek osiąga usprawiedliwienie tylko przez wiarę" (Wir halten, dass der Mensch gerecht werde ohne des Gesetzes Werke allein durch den Glauben).

Jednak w Biblii mamy gdzieś w jednym zdaniu i "usprawiedliwienie" i "wiarę" i "tylko". Po niemiecku będzie to właśnie "allein", w Biblii Gdańskiej jest "tylko", choć Tysiąclatka używa innego słowa. Gdzie to jest i jak brzmi cały ten werset?
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Mondfa

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: Mondfa » 07-12-15, 22:52

Eh ten św. Jakub i jego słomiane pisma :)
Widzicie, że człowiek dostępuje usprawiedliwienia na podstawie uczynków, a nie samej tylko wiary. (Jk 2, 24)
To ja poproszę dowody z Biblii na to, że te uczynki jednak są ważne.
P.S. Chyba, że to za obszerne pytanie, bo pewnie sporo się by znalazło...

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: hiob » 08-12-15, 23:37

Mondfa pisze: To ja poproszę dowody z Biblii na to, że te uczynki jednak są ważne.
P.S. Chyba, że to za obszerne pytanie, bo pewnie sporo się by znalazło...
Na pewno znajdzie się sporo, ale wybiorę jakieś dwa przykłady. Przede wszystkim opis Sądu Ostatecznego, jaki dal nam sam Pan Jezus:

31. Gdy Syn Człowieczy przyjdzie w swej chwale i wszyscy aniołowie z Nim, wtedy zasiądzie na swoim tronie pełnym chwały.
32. I zgromadzą się przed Nim wszystkie narody, a On oddzieli jednych [ludzi] od drugich, jak pasterz oddziela owce od kozłów.
33. Owce postawi po prawej, a kozły po swojej lewej stronie.
34. Wtedy odezwie się Król do tych po prawej stronie: Pójdźcie, błogosławieni Ojca mojego, weźcie w posiadanie królestwo, przygotowane wam od założenia świata!
35. Bo byłem głodny, a daliście Mi jeść; byłem spragniony, a daliście Mi pić; byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie;
36. byłem nagi, a przyodzialiście Mnie; byłem chory, a odwiedziliście Mnie; byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie.
37. Wówczas zapytają sprawiedliwi: Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym i nakarmiliśmy Ciebie? spragnionym i daliśmy Ci pić?
38. Kiedy widzieliśmy Cię przybyszem i przyjęliśmy Cię? lub nagim i przyodzialiśmy Cię?
39. Kiedy widzieliśmy Cię chorym lub w więzieniu i przyszliśmy do Ciebie?
40. A Król im odpowie: Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili.
41. Wtedy odezwie się i do tych po lewej stronie: Idźcie precz ode Mnie, przeklęci, w ogień wieczny, przygotowany diabłu i jego aniołom!
42. Bo byłem głodny, a nie daliście Mi jeść; byłem spragniony, a nie daliście Mi pić;
43. byłem przybyszem, a nie przyjęliście Mnie; byłem nagi, a nie przyodzialiście mnie; byłem chory i w więzieniu, a nie odwiedziliście Mnie.
44. Wówczas zapytają i ci: Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym albo spragnionym, albo przybyszem, albo nagim, kiedy chorym albo w więzieniu, a nie usłużyliśmy Tobie?
45. Wtedy odpowie im: Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, czego nie uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, tegoście i Mnie nie uczynili.
46. I pójdą ci na mękę wieczną, sprawiedliwi zaś do życia wiecznego.
(Mt 25,31-46)

Poza tym, skoro już jesteśmy przy św. Jakubie, jego nauka o uczynkach:

14. Jaki z tego pożytek, bracia moi, skoro ktoś będzie utrzymywał, że wierzy, a nie będzie spełniał uczynków? Czy /sama/ wiara zdoła go zbawić?
15. Jeśli na przykład brat lub siostra nie mają odzienia lub brak im codziennego chleba,
16. a ktoś z was powie im: Idźcie w pokoju, ogrzejcie się i najedzcie do syta! - a nie dacie im tego, czego koniecznie potrzebują dla ciała - to na co się to przyda?
17. Tak też i wiara, jeśli nie byłaby połączona z uczynkami, martwa jest sama w sobie.
18. Ale może ktoś powiedzieć: Ty masz wiarę, a ja spełniam uczynki. Pokaż mi wiarę swoją bez uczynków, to ja ci pokażę wiarę ze swoich uczynków.
19. Wierzysz, że jest jeden Bóg? Słusznie czynisz - lecz także i złe duchy wierzą i drżą.
20. Chcesz zaś zrozumieć, nierozumny człowieku, że wiara bez uczynków jest bezowocna?
(Jk 2, 14-20)

Moje pytanie: Ilu braci miał bogacz z jedynej przypowieści, w której mamy wymienione imię jednego z jej bohaterów?
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Awatar użytkownika
Arturo
Przyjaciel forum
Posty: 513
Rejestracja: 30-10-10, 19:40
Lokalizacja: Kraków

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: Arturo » 31-12-15, 21:39

hiob pisze:
Moje pytanie: Ilu braci miał bogacz z jedynej przypowieści, w której mamy wymienione imię jednego z jej bohaterów?
Wiem, wiem, wiem!
Po długich poszukiwaniach znalazłem odpowiedź!

Bogacz nie wiadomo jak miał na imię ale jeden z bohaterów był biedakiem (żebrakiem) i miał na imię Łazarz a bogacz miał pięciu braci.

Oto cytat:
Łk 16; 19-31

Bogacz i ubogi Łazarz
19 Żył pewien człowiek bogaty, który ubierał się w purpurę i bisior i dzień w dzień świetnie się bawił. 20 U bramy jego pałacu leżał żebrak okryty wrzodami, imieniem Łazarz. 21 Pragnął on nasycić się odpadkami ze stołu bogacza; nadto i psy przychodziły i lizały jego wrzody. 22 Umarł żebrak, i aniołowie zanieśli go na łono Abrahama. Umarł także bogacz i został pogrzebany. 23 Gdy w Otchłani, pogrążony w mękach, podniósł oczy, ujrzał z daleka Abrahama i Łazarza na jego łonie. 24 I zawołał: "Ojcze Abrahamie, ulituj się nade mną i poślij Łazarza; niech koniec swego palca umoczy w wodzie i ochłodzi mój język, bo strasznie cierpię w tym płomieniu". 25 Lecz Abraham odrzekł: "Wspomnij, synu, że za życia otrzymałeś swoje dobra, a Łazarz przeciwnie, niedolę; teraz on tu doznaje pociechy, a ty męki cierpisz. 26 A prócz tego między nami a wami zionie ogromna przepaść, tak że nikt, choćby chciał, stąd do was przejść nie może ani stamtąd do nas się przedostać". 27 Tamten rzekł: "Proszę cię więc, ojcze, poślij go do domu mojego ojca! 28 Mam bowiem pięciu braci: niech ich przestrzeże, żeby i oni nie przyszli na to miejsce męki". 29 Lecz Abraham odparł: "Mają Mojżesza i Proroków, niechże ich słuchają!" 30 "Nie, ojcze Abrahamie - odrzekł tamten - lecz gdyby kto z umarłych poszedł do nich, to się nawrócą". 31 Odpowiedział mu: "Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą"»*.



Moje pytanie:
Po czym można rozpoznać fałszywych proroków (według nauczania Jezusa).


Artur

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: hiob » 21-01-16, 13:41

Arturo pisze: Moje pytanie:
Po czym można rozpoznać fałszywych proroków (według nauczania Jezusa).


Artur
Strzeżcie się fałszywych proroków, którzy przychodzą do was w owczej skórze, a wewnątrz są drapieżnymi wilkami. Poznacie ich po ich owocach. Czy zbiera się winogrona z ciernia albo z ostu figi? (Mt 7, 15,16)

Zatem dlaczego nabieramy się na nich? Co takiego robią fałszywi prorocy, że bierzemy ich za prawdziwych?

I co ludzie robili, według Pana Jezusa, tym fałszywym prorokom?
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Mondfa

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: Mondfa » 10-02-16, 22:43

Ja to widzę tak, choć nie jestem pewna, czy o to chodziło...
I co ludzie robili, według Pana Jezusa, tym fałszywym prorokom?
Biada wam, gdy wszyscy ludzie chwalić was będą. Tak samo bowiem przodkowie ich czynili fałszywym prorokom" (Łk 6,26)
Zatem dlaczego nabieramy się na nich? Co takiego robią fałszywi prorocy, że bierzemy ich za prawdziwych?
Wielu bowiem przyjdzie pod moim imieniem i będą mówić: Ja jestem Mesjaszem3. I wielu w błąd wprowadzą. 6 Będziecie słyszeć o wojnach i o pogłoskach wojennych; uważajcie, nie trwóżcie się tym. To musi się stać, ale to jeszcze nie koniec! 7 Powstanie bowiem naród przeciw narodowi i królestwo przeciw królestwu. Będzie głód i zaraza, a miejscami trzęsienia ziemi. 8 Lecz to wszystko jest dopiero początkiem boleści. 9 Wtedy wydadzą was na udrękę i będą was zabijać, i będziecie w nienawiści u wszystkich narodów, z powodu mego imienia. 10 Wówczas wielu zachwieje się w wierze; będą się wzajemnie wydawać i jedni drugich nienawidzić. 11 Powstanie wielu fałszywych proroków i wielu w błąd wprowadzą; 12 a ponieważ wzmoże się nieprawość, oziębnie miłość wielu. 13 Lecz kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony. 14 A ta Ewangelia o królestwie będzie głoszona po całej ziemi, na świadectwo wszystkim narodom. I wtedy nadejdzie koniec.


3 Wtedy jeśliby wam kto powiedział: "Oto tu jest Mesjasz" albo: "Tam", nie wierzcie! 24 Powstaną bowiem fałszywi mesjasze i fałszywi prorocy i działać będą wielkie znaki i cuda, by w błąd wprowadzić, jeśli to możliwe, także wybranych. 25 Oto wam przepowiedziałem. 26 Jeśli więc wam powiedzą: "Oto jest na pustyni", nie chodźcie tam!; "Oto wewnątrz domu", nie wierzcie! 27 Albowiem jak błyskawica zabłyśnie na wschodzie, a świeci aż na zachodzie, tak będzie z przyjściem Syna Człowieczego. 28 Gdzie jest padlina, tam się i sępy zgromadzą9.

I widziałem inne zwierzę, wychodzące z ziemi, które miało dwa rogi podobne do baranich, a mówiło jak smok. A wykonuje ono wszelką władzę pierwszego zwierzęcia na jego oczach. Ono to sprawia, że ziemia i jej mieszkańcy oddają pokłon pierwszemu zwierzęciu, którego śmiertelna rana była wygojona. I czyni wielkie cuda, tak, że ogień z nieba spuszcza na ziemię na oczach ludzi (Obj. 13:11-13).

Jeśliby powstał pośród ciebie prorok albo ten, kto ma sny, i zapowiedziałby ci znak albo cud, i potem nastąpiłby ten znak albo cud, o którym ci powiedział, i namawiałby cię: Pójdźmy za innymi bogami, których nie znasz, i służmy im. To nie usłuchasz słów tego proroka ani tego, który ma sny, gdyż to Pan, wasz Bóg, wystawia was na próbę, aby poznać, czy miłujecie Pana, Boga swego, z całego serca swego i z całej duszy swojej. Za Panem, waszym Bogiem, pójdziecie i jego będziecie się bać, i jego przykazań przestrzegać. Jego głosu będziecie słuchać, jemu będziecie służyć i jego się trzymać ( 5 Mojż. 13:2-5).

Amen!

Jeżeli dobrze odpowiedziałam to teraz moje pytanie:
Gdzie możemy przeczytać o tym, że kobieta nie znaczy mniej niż jej mąż?

Awatar użytkownika
Arturo
Przyjaciel forum
Posty: 513
Rejestracja: 30-10-10, 19:40
Lokalizacja: Kraków

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: Arturo » 19-03-16, 19:23

Mondfa pisze: Gdzie możemy przeczytać o tym, że kobieta nie znaczy mniej niż jej mąż?
Najbardziej, jako odpowiedź na Twoje pytanie pasuje mi cytat:

1 Kor 7,4
Żona nie rozporządza własnym ciałem, lecz jej mąż; podobnie też i mąż nie rozporządza własnym ciałem, ale żona.


Pytanie brzmi:
Pan Jezus już po śmierci Jana Chrzciciela udał się w miejsce nad Jordanem, gdzie Jan Chrzciciel chrzcił. Co wydarzyło się bezpośrednio przed ponownym wyruszeniem Jezusa nad Jordan? A były to trudne chwile dla Jezusa!

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: hiob » 13-02-18, 13:58

Oj, zapomnieliśmy o tym wątku, a szkoda. Trzeba go chyba ponownie rozbudzić.

Arturo, gdy tak długo nie ma odpowiedzi, to warto dać jakąś wskazówkę. Zbyt trudne, lub zbyt niejasno sformułowane pytanie odstręcza innych od szukania odpowiedzi i mamy taki właśnie skutek - martwy wątek.

Prawdę mówiąc ja sam nie bardzo wiem o co pytasz... Można prosić o wskazówkę? Która Ewangelia nam to opisuje? Bo ja jedynie widzę, że Pan Jezus po otrzymaniu wieści o śmierci Jana Chrzciciela udał się w pustynne miejsce, gdzie go odnalazły tłumy i mieliśmy tam cud rozmnożenia chleba i ryb.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Awatar użytkownika
Arturo
Przyjaciel forum
Posty: 513
Rejestracja: 30-10-10, 19:40
Lokalizacja: Kraków

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: Arturo » 13-02-18, 19:59

Drogi Hiobie i inni drodzy forumowicze. Bardzo Was przepraszam, ale faktycznie zniknąłem z forum i nie wiele pisałem, czasem zaglądając tylko.

W tym pytaniu sprzed 2 lat, chodziło mi o wydarzenie jakim było rozmnożenie chleba. Przyznaję że niezbyt jasno je sformułowałem, za co przepraszam.

Proponuję, żeby watek odżył, zróbmy mały reset.
Zadam inne pytanie związane z wydarzeniami z pytania powyżej, tylko trochę później.

Pytanie:
Jak zareagowali apostołowie, płynący łodzią po jeziorze, ciemną nocą naprzeciw silnego wiatru, w momencie gdy ujrzeli Jezusa idącego po wodzie. Jaka była ich pierwsza reakcja?

Pozdrawiam
Artur

mamamondfa

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: mamamondfa » 13-02-18, 20:44

Fajnie, że wątek odżył :)

kwiatek dla hioba

Odpowiedź:

U Marka - Rozdział 6
49 Oni zaś, gdy Go ujrzeli kroczącego po jeziorze, myśleli, że to zjawa, i zaczęli krzyczeć. 50 Widzieli Go bowiem wszyscy i zatrwożyli się. Lecz On zaraz przemówił do nich: "Odwagi, Ja jestem, nie bójcie się!". 51 I wszedł do nich do łodzi, a wiatr się uciszył. 52 Oni tym bardziej byli zdumieni w duszy, że nie zrozumieli sprawy z chlebami, gdyż umysł ich był otępiały.

U Mateusza - Rozdział 14
26Uczniowie, zobaczywszy Go kroczącego po jeziorze, zlękli się myśląc, że to zjawa, i ze strachu krzyknęli.

U Jana - Rozdział 6
I przestraszyli się.

:podejrzane:
;-)

Moje pytanie:

Trzej Ewangeliści piszą o tym wydarzeniu - o chodzeniu po wodzie w podobny sposób. Jednak jeden opis zawiera jeszcze jedno ważne wydarzenie z tamtej chwili. Który to opis i czego dotyczy?

marek2122
Przyjaciel forum
Posty: 80
Rejestracja: 03-02-16, 21:57
Lokalizacja: Chełm

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: marek2122 » 14-02-18, 18:43

Chodzi Ci o św Piotra, który tez szedł po wodzie (Ew. Mateusza) czy też chodzi Ci o cud z łodzią która była daleko od brzegu i w jednym momencie znalazła się przy nim (Ew. Jana)?
«Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham» J 21,17

ODPOWIEDZ