Ossuarium Jakuba

Tutaj są dyskusje na temat wiary. Masz jakieś pytania dotyczące nauki Kościoła, na temat chrześcijaństwa, sekt, wiary, a także komentarz na temat jakiegoś tekstu z mojej stronki? Tutaj możesz wyrazić swoje opinie i zadać pytania.

Moderator: Marek MRB

mike1975
Przyjaciel forum
Posty: 73
Rejestracja: 24-02-14, 19:13
Lokalizacja: Wlkp

Ossuarium Jakuba

Post autor: mike1975 » 16-12-18, 22:40

Temat Ossuarium Jakuba, czyli kamiennej urny zawierającej domniemane szczątki kostne Jakuba Sprawiedliwego budzi od lat emocje głównie na znajdujący się na nim napis: Jakub syn Józefa, brat Jezusa.
Powyższe jest pożywką dla entuzjastów teorii, że Jakub Sprawiedliwy był rodzonym bratem Jezusa. Co o tym sądzicie i co wiemy na ten temat ?
pozdrawiam
Michał

Marek MRB2
Administrator
Posty: 84
Rejestracja: 24-05-18, 08:16

Re: Ossuarium Jakuba

Post autor: Marek MRB2 » 18-12-18, 21:30

  1. Myślę, że Jakubów braci Jezusa było wówczas w Palestynie całkiem sporo - to popularne imiona.
  2. Czy znasz dokładne brzmienie napisu w lengłidżu? ;)

mike1975
Przyjaciel forum
Posty: 73
Rejestracja: 24-02-14, 19:13
Lokalizacja: Wlkp

Re: Ossuarium Jakuba

Post autor: mike1975 » 19-12-18, 22:51

Nie, dlatego poprosiłbym o jakieś fachowe wytłumaczenie :)
Czyli, że to nie szczątki Jakuba Sprawiedliwego ?
pozdrawiam
Michał

Marek MRB2
Administrator
Posty: 84
Rejestracja: 24-05-18, 08:16

Re: Ossuarium Jakuba

Post autor: Marek MRB2 » 20-12-18, 21:05

mike1975 pisze:
19-12-18, 22:51
Nie, dlatego poprosiłbym o jakieś fachowe wytłumaczenie :)
Czyli, że to nie szczątki Jakuba Sprawiedliwego ?
A skąd mam wiedzieć?
Przypuśćmy że znałeś w - dajmy na to - Wrocławiu dziewczynę o imieniu Ewa, córkę Mirosława.
Nazwiska nie pamiętasz.
Mija 70 lat. Chodząc sobie po cmentarzu we Wrocławiu znajdujesz grób Ewy Kowalskiej obok grobu o 30 lat starszego, gdzie stoi "Mirosław Kowalski".
Czy jak spytam czy to ta Ewa, będziesz w stanie odpowiedzieć?

I druga sprawa: co tam własciwie było napisane. Chodzi dokładnie jakiego słowa użyto na określenie "brat". Bo na przykład w Biblii używa się najczęściej wieloznacznego słowa adelphos mogącego znaczyć brata rodzonego, przybranego. ciotecznego, po prostu krewnego, kuzyna, a także brata w chrześcijaństwie.

mike1975
Przyjaciel forum
Posty: 73
Rejestracja: 24-02-14, 19:13
Lokalizacja: Wlkp

Re: Ossuarium Jakuba

Post autor: mike1975 » 21-12-18, 22:48

Marek MRB2 pisze:
20-12-18, 21:05
I druga sprawa: co tam własciwie było napisane. Chodzi dokładnie jakiego słowa użyto na określenie "brat". Bo na przykład w Biblii używa się najczęściej wieloznacznego słowa adelphos mogącego znaczyć brata rodzonego, przybranego. ciotecznego, po prostu krewnego, kuzyna, a także brata w chrześcijaństwie.
Fakt. O wieloznaczności slowa adelphos czytałem w opracowaniu W obronie wiary Włodzimierza Bednarskiego no i oczywiście w książce Dlaczego ufam Kościolowi :)
pozdrawiam
Michał

ODPOWIEDZ