Harry Potter- książka zakazana

Tutaj są dyskusje na temat wiary. Masz jakieś pytania dotyczące nauki Kościoła, na temat chrześcijaństwa, sekt, wiary, a także komentarz na temat jakiegoś tekstu z mojej stronki? Tutaj możesz wyrazić swoje opinie i zadać pytania.

Moderator: Marek MRB

Awatar użytkownika
banan
Przyjaciel forum
Posty: 37
Rejestracja: 16-05-09, 18:34
Lokalizacja: polska

Harry Potter- książka zakazana

Post autor: banan » 16-05-09, 23:12

Witam ponownie , mam kolejne pytanie.
Dlaczego Kościół potępia czytanie Harrego Pottera?? Argumentuje to tym ,że w tej książce są czary ,zło ,magia, itp. Ale przecież jest dużo książek w których są czary-np. Alicja w krainie czarów, Władca pierścienia -a tych książek się nie potępia,dlaczego??
Szczerze mówiąc ,jedynymi książkami , które czytałem z chęcią i z własnej woli była seria Harrego Pottera. Nie rozumiem tego, że te książki potępia Kościół. Co w nich złego? Ksiązki te opowiadają o walce dobra ze złem -i dobro wygrywa. Oprócz tego są tam przyjaźnie ,poświęcenie za drugą osobę- np. matka Harrego, za którego oddała życie, gdy był niemowlęciem,itp. Oczywiście w tej książce też jest ,,Sam wiesz kto''-czyli Voldemord ,ale to tylko książka, no i jeżeli Kościół uważa ,że ta książka oddala dzieci od chrześcijaństwa, to ten Kościół musi być dość słaby i bojaźliwy , skoro boi się ,że książka może coś złego zrobić :) jakieś 3/4 moich kumpli(kilku ministrantów) czytało tą książkę i jakoś żaden z nich nie przestał chodzić do kościoła, a już na pewno nikt z nich nie stałsię szatanistą :P Kościół nie ma się czym zajmować?? Ja uważam ,że jeśli ludzie by popełniali tylko takie grzechy ,jak czytanie bajki ,którą jest HP to świat byłby piękny, a niestety jest straszny :(

no to tyle, czekam na odpowiedzi.
Ostatnio zmieniony 16-05-09, 23:14 przez banan, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
KubaCh
Administrator
Posty: 1325
Rejestracja: 21-10-08, 09:10
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Harry Potter- książka zakazana

Post autor: KubaCh » 16-05-09, 23:53

Banan - po pierwsze Kościół nie potępia Harry'ego Pottera. Potępiają go poszczególni katolicy (księża, dziennikarze, etc.) ale nie ma jakiegoś oficjalnego dokumentu Kościoła potępiającego tę książkę (czy raczej serię książek).

Ale wracając do tych, co potępiają. Sam się nie znam, bo nie czytałem tych książek, ale z tego co wiem, w tych książkach nie ma wyraźnej granicy między dobrem a złem (ale oczywiście się mylę). Co do Alicji w Krainie Czarów, to tam czary są głównie w tytule - potem jest trochę różnego rodzaju absurdów, ale książka ta nawet nie stara się przekazać żadnych uniwersalnych prawd o tym, czym jest dobro, a czym zło. Za to wyraźne przeciwstawienie zła i dobra jest we Władcy Pierścieni, gdzie dobro pochodzi od Eru (który jest odpowiednikiem naszego Boga) i jego aniołów (Valarów oraz Istarich - takich jak Gandalf). Zło pochodzi od Melkora, który jest zbuntowanym aniołem, a Sauron jest jego najlepszym uczniem. Więc tutaj są niemal ewidentne nawiązania do chrześcijaństwa.

A Harry'm tych nawiązań nie ma, a zło i dobro mieszają się ze sobą - zupełnie jak w amerykańskich serialach ;-)

Awatar użytkownika
banan
Przyjaciel forum
Posty: 37
Rejestracja: 16-05-09, 18:34
Lokalizacja: polska

Re: Harry Potter- książka zakazana

Post autor: banan » 17-05-09, 00:09

a gdzie się dokładnie miesza dobro ze złem w HP ? może i tak jest , ja nie wiem , ale prosze o wskazanie.
ps. mówisz że Kościół nie potępia,ale księża potępiają- a Kościół to ludzie.pozdrawiam

Awatar użytkownika
Vul
Administrator
Posty: 1252
Rejestracja: 26-09-08, 09:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Harry Potter- książka zakazana

Post autor: Vul » 17-05-09, 01:22

banan pisze:Co w nich złego? Ksiązki te opowiadają o walce dobra ze złem -i dobro wygrywa.
Polecam krótki ale treściwy artykuł Roberta Tekieli:
HARRY MARY :)
Wspólnota Domowego Kościoła
天無絕人之路 (天无绝人之路)
Niebo nigdy nie zamyka wszystkich drzwi (chiń)

Awatar użytkownika
KubaCh
Administrator
Posty: 1325
Rejestracja: 21-10-08, 09:10
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Harry Potter- książka zakazana

Post autor: KubaCh » 17-05-09, 05:52

banan pisze:mówisz że Kościół nie potępia,ale księża potępiają- a Kościół to ludzie.pozdrawiam
Kościół to instytucja - działająca pod kierownictwem Boga, którego przedstawicielem na ziemi jest papież. Jeśli założymy, że jeśli ktoś z członków Kościoła coś mówi, to jest to stanowisko Kościoła, to w ten sposób można udowodnić wszystko - na pewno są np. jacyś księża, którzy krytykują celibat - czy to oznacza, że Kościół jest za zniesieniem celibatu?

A w kwestii HP - ja nie przeczytałem i opieram się tylko na tym, co gdzieś zasłyszałem (np. w audycji prowadzonej przez wspomnianego Roberta Tekieli). Więc odsyłam do wspomnianego linku, bo ja więcej niestety nie umiem powiedzieć. Ale wiem, że HP nie został potępiony przez Kościół, tak jak np. potępiony został aktywny homoseksualizm lub aborcja (na to akurat jest sporo oficjalnych dokumentów Stolicy Apostolskiej).

Awatar użytkownika
Sojusz
Przyjaciel forum
Posty: 215
Rejestracja: 04-05-08, 10:30
Lokalizacja: Lubliniec

Re: Harry Potter- książka zakazana

Post autor: Sojusz » 17-05-09, 10:28

Nie wiem jakie jest stanowisko Kościoła w tej sprawie, ale chrzestna mojej matki jest siostrą zakonną i ona potępia HP chociaż go NIE czytała. A uważa, że HP jest zły bo gdzieś zasłyszała taką inf. Ja tak jak banan z chęcią czytałem HP. Jestem wierzącym katolikiem, i przeczytałem tą serię trzy razy. Nie znalazłem tam nic złego. Jest to zwykła (dla mnie niezwykła, bo moim zdaniem najlepsza) seria książek fantasy. Przyznam się szczerze, po ostatnią część czekałem pod księgarnią w nocy (oj była kolejka) i kupiłem gdzieś o 2:00. Jestem pewien, że na świecie jest wiele osób których jedyną przeczytaną książką jest HP, a nie są oni w ogóle oddaleni od Kościoła. Wydaje mi się, że Ci którzy uważają, że HP jest zły, i antykatolicki itp., po prostu nie czytali serii. A tacy nie mają zielonego pojęcia o książce. To jest tylko moje zdanie, a jak Kościół na to patrzy to nie wiem. Pozdrawiam :-D

Wojciech_Domini
Przyjaciel forum
Posty: 317
Rejestracja: 27-12-08, 13:04
Lokalizacja: Kraków

Re: Harry Potter- książka zakazana

Post autor: Wojciech_Domini » 17-05-09, 14:00

Sprawa z Harrym Potterem jest jak z Kodem Da Vinci. Dopuki traktuje się to z odpowiednim dystansem to nie ma problemu. Gorzej kiedy Dan Brown(autor Kodu) usilnia stara się nam wmówić że sugestia(bo to co ksiązka i film prezentują jest wyłącznie sugestią a nie faktem historycznym) jest prawdą kiedy nie jest.

Harry Pottera czytałem kiedyś do piątej części dopuki że tak powiem nie przerzuciłem się na większy "hardcore". HP byłby zupelnie niegroźny gdyby nie był kierowany do najmłodszych którzy są łatwo podatni na sugestie, niejako stara się wychowywać ale podająć złe wzorce. Seria ta pokazuje w dobrym świecie takie rzeczy jak magia, wróżbiarstwo czy nekromancja mimo tego że w realnym świecie wielu ludzi doprowadziły do nieszczęścia. Wiadomo że czarowanie nie wygląda tak jak w książce gdzie wystarczy wypowiedzieć sentencje, wycelować różdżką i myk myk pokój posprzątany.

Pamiętam że w czwartej części w finale przy cmentarzu odprawiony jest satanistyczny rytuał(i to mają niby czytać dzieci) a i sama J.K Rowling przyznała się iż nie cierpi Chrześcijaństwa, co przejawia się w jej twórczości literackiej. Co prawda jej ksiązki nie zawierają tej samej siary co inni pisarze(jak wspomniany chory człowiek w temacie "Moje Świadectwo" Graham Masterton) ale czytając ja musimy pamiętać o wielu rzeczach. Między innymi o takiej że nie jest to dobra literatura służąca w celach wychowawczych.

Awatar użytkownika
Sojusz
Przyjaciel forum
Posty: 215
Rejestracja: 04-05-08, 10:30
Lokalizacja: Lubliniec

Re: Harry Potter- książka zakazana

Post autor: Sojusz » 17-05-09, 14:30

Wojciech_Domini zgadzam się z Tobą, że ,, nie jest to dobra literatura służąca w celach wychowawczych", ale za to jest to bardzo dobra seria fantasy, służąca rozrywce. HP czytałem dosyć dawno, ale nie pamiętam, żeby były tam jakieś satanistyczne rytuały. Nie znam się na takich, więc może dlatego nie pamiętam. Jak możesz to powiedz co to był za rytuał, bo na prawdę nie pamiętam. Dodam tylko jeszcze, tak samo jak nie ma idealnych ludzi, tak nie ma idealnych książek. W każdym człowieku, tkwi coś dobrego i w każdym tkwi coś złego. To samo jest z książkami. Ale gdyby tego nie było, i HP byłby tylko książką zawierającą jeden wątek, nie była by tym czym jest, nie byłaby na szczytach list bestselerów. To właśnie ta różnorodność sprawia, że HP jest bardzo dobrą książką.

Wojciech_Domini
Przyjaciel forum
Posty: 317
Rejestracja: 27-12-08, 13:04
Lokalizacja: Kraków

Re: Harry Potter- książka zakazana

Post autor: Wojciech_Domini » 17-05-09, 18:15

Nie wątpie że jest jedną z lepszych. Jednakże trzeba powiedzieć szczerze iz wiele rzeczy które są w porządku dla bohaterów książkowych(jak wymieniona magia) są złe w rzeczywistości a Autorka nie poczuwa się do obowiązku o tym wspomnieć a wręcz adresuje ją do Najmłodszych.

Satanistyczny rytuał masz w czwartej części gdzie Harry jest otoczony przez Voldemorda i jego zgraje na cmentarzu. To jest jedna ze scen które sprawiają że ranking wiekowy tej książki jest niesłusznie zaniżony.

Pozdrawiam!!
Ostatnio zmieniony 17-05-09, 18:16 przez Wojciech_Domini, łącznie zmieniany 1 raz.

AR2211

Re: Harry Potter- książka zakazana

Post autor: AR2211 » 17-05-09, 21:05

Ta baba, jej książki, czytelnicy powinni spłonąć na stosie. Niestety nastała Era modernistyczno liberalna

Awatar użytkownika
banan
Przyjaciel forum
Posty: 37
Rejestracja: 16-05-09, 18:34
Lokalizacja: polska

Re: Harry Potter- książka zakazana

Post autor: banan » 17-05-09, 23:11

AR2211 pisze:Ta baba, jej książki, czytelnicy powinni spłonąć na stosie. Niestety nastała Era modernistyczno liberalna
strach się bać . A tak na poważnie, to widać ,że albo robisz sobie jaja, albo jesteś fanatykiem religijnym- w negatywnym tego słowa znaczeniu.

Awatar użytkownika
Vul
Administrator
Posty: 1252
Rejestracja: 26-09-08, 09:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Harry Potter- książka zakazana

Post autor: Vul » 17-05-09, 23:21

Sojusz pisze:Wydaje mi się, że Ci którzy uważają, że HP jest zły, i antykatolicki itp., po prostu nie czytali serii.
:) Ja czytałem tą serię jak tylko wychodziła. Książka jest napisana bardzo ciekawie i wciągająco a każda kolejna część jest coraz mroczniejsza, z coraz widoczniejszymi śladami satanizmu. A to, że jest napisana tak sprawnie niestety przeszkadza w jej krytycznej ocenie.
Oczywiście nie jest ona nie jest antykatolicka jak np. Kod da Vinci tylko przemycane są w niej elementy mogące, chociaż nie muszące wypaczyć charakter młodego człowieka (książkę przeczytałem ja i moje starsze córki - 13, 14 lat).

Niestety niesie wartości, które mi osobiście są obce i nie chciałbym aby były obecne w życiu moich dzieci. Jest np. podział na tych lepszych, posiadających władzę (typowo amerykańskie - piękni, młodzi, bogaci - tutaj dodatkowo obdarzeni zdolnościami magicznymi) oraz tych gorszych "Mugoli" okłamywanych, trzymanych w niewiedzy i pogardzanych (sic!). Przy czym pozytywni bohaterowi to Ci pierwsi. Przyznam, że ta pogarda dla tych, którzy są słabsi szczególnie mi w książce przeszkadza. Podobnie zresztą jak brak możliwości uniknięcia przeznaczenia (zaprzeczenie wolności) i wszędobylska władza przedmiotów magicznych. Różdżka, która wybiera właściciela, magiczna "czara ognia", z którą Ministerstwo zawarło wiążący kontrakt :D według którego Ci których owa czara wybierze muszą brać udział w zawodach, czy "tiara", która wybiera, kto z kandydatów na pierwszy rok ma pójść do której klasy.

I do tego szczegółowo opisane obrzędy satanistyczne i główny bohater według szablonu z niektórych amerykańskich filmów kryminalnych: przestępca i walczący z nim "stróż prawa" stosują te same nieetyczne metody i różni ich tylko to, że są po przeciwnych stronach "dobra i zła". Tutaj jest Voldemort i związany nierozerwalnie z jego losem Harry Potter.

Książka jest tym bardziej niebezpieczna bo wymieszane są w niej elementy pozytywne z elementami deprawującymi. Nie czytałem ostatniego wydanego tomu. Znudził mnie bo ile można czytać książkę tylko dlatego, że jest zgrabnie napisana i dlatego, że przepadam za fantastyką :) Ale ponieważ go nie przeczytałem to nie wiem czy dalej jest aktualne to, że przed śmiertelnym zaklęciem Voldemorta ocaliła Harrego Miłość jego matki poświęcającej dla niego swoje życie. W każdym razie jest to element budujący.
Podobnie jak budujące jest np. to, że Nicolas Flamel oddaje dobrowolnie kamień filozoficzny zapewniający nieśmiertelność jego i jego żonie.
"— Komuś tak młodemu, jak ty może to wydać się niewiarygodne, ale dla
Nicolasa i Perenelli to coś takiego, jak położyć się do łóżka po długim, bardzo
długim dniu. Ostatecznie dla należycie zorganizowanego umysłu śmierć to tylko
początek nowej wielkiej przygody. A ten Kamień. . . cóż, to wcale nie była taka
wspaniała rzecz. Sam pomyśl: tyle pieniędzy i lat życia, ile zechcesz! Dwie rzeczy,
których ludzkie istoty pragną najbardziej. . . Tylko że ludzie mają wrodzony
talent do wybierania właśnie tego, co dla nich najgorsze."


Jak widzisz Sojusz, przeczytałem kilka tomów tej powieści i przez to, że niesie dużo pozorów dobra jest taka niebezpieczna, szczególnie dla kogoś kto zakochany jest w fantastyce... jak np. ja :D
Wspólnota Domowego Kościoła
天無絕人之路 (天无绝人之路)
Niebo nigdy nie zamyka wszystkich drzwi (chiń)

Awatar użytkownika
Vul
Administrator
Posty: 1252
Rejestracja: 26-09-08, 09:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Harry Potter- książka zakazana

Post autor: Vul » 17-05-09, 23:25

AR2211 pisze:Ta baba, jej książki, czytelnicy powinni spłonąć na stosie.
Wybacz AR2211, ale teksty podżegające do nienawiści nie są dozwolone na tym forum.
Wspólnota Domowego Kościoła
天無絕人之路 (天无绝人之路)
Niebo nigdy nie zamyka wszystkich drzwi (chiń)

AR2211

Re: Harry Potter- książka zakazana

Post autor: AR2211 » 17-05-09, 23:54

Kolego Kubachu, proszę swoimi wypowiedziami nie wprowadzać w błąd młodej publiczności tego forum. Kościół to poważna instytucja i nie będzie przedstawiać oficjalnego stanowiska w każdej kwestii dotyczącej spraw ludzkich. Czy to będzie inspirowana przez szatana szmatława książka, czy parada gejów w Żyrardowie. Katolik powinien szerokim łukiem omijać książki w ten sposób przedstawiające magię, diabła, demony. Trzeba powiedzieć wyraźnie i głośno NIE !, bo za parę lat przedszkolaki bądą oglądać kreskówki p.t. "Dobry wujaszek lucyfer" W Kościele nie ma miejsca na liberalizm i modernizm pod którego wyraźnym wpływem jest Administrator tego forum.

A młodym czytelnikom pragnę zacytować wypowiedź (którą kolega Administrator zapewne zna, bo jest oczytany) papieża Benedykta XVI, który wypowiedział się na temat powieści tej okropnej baby, że "jest to subtelne uwiedzenie, które oddziałuje niepostrzeżenie, a przez to głęboko, i rozkłada chrześcijaństwo w duszy człowieka, zanim mogło ono w ogóle wyrosnąć" . Pani Gabriele Kuby (tu jest kopia listu z powyższym cytatem) http://www.gabriele-kuby.de/ , która napisała ksiązkę na temat HP, otrzymała od fanów listy, którzy maja takie pogłądy:

*
Nie ma Boga.
*
Nie ma diabła.
*
Nie ma obiektywnej miary dla dobra i zła. Każdy sam decyduje, co jest dobre, a co złe.
*
Religia jest dla słabych.
*
Magia jest czystą fantazją. Nie ma okultystycznej rzeczywistości.
*
Użycie magii dla dobrych celów jest dozwolone.
*
Harry Potter przygotowuje młodych na zło w realnym świecie.
*
Chrześcijańskie rozróżnianie dobra i zła prowadziło do palenia czarownic.
*
Kościół sprowadził na świat nieszczęścia (wyprawy krzyżowe, inkwizycja, nawracanie pod przymusem itp.) i czyni to nadal (zakaz używania środków antykoncepcyjnych, celibat itp.).
*
Zbawienie przez Jezusa Chrystusa jest śmiesznym wymysłem ludzi.


Jeszcze raz apeluję do dysponentów i mocodawcy tego forum: Nie mieszajcie w głowach polskiej młodzieży ! Naród Polski na to nie pozwoli ! Odejdźcie skąd przyszliście, albo się nawróćcie bo nie ujdzie płazem działalność, która godzi w mocno bijące Katolickie Serce Narodu Polskiego.

Awatar użytkownika
Vul
Administrator
Posty: 1252
Rejestracja: 26-09-08, 09:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Harry Potter- książka zakazana

Post autor: Vul » 18-05-09, 00:11

AR2211 pisze:wypowiedział się na temat powieści tej okropnej baby
Jeszcze raz proszę o trzymanie języka na wodzy miłości Boga i bliźniego i uważnym zapoznaniem się z Regulaminem tego Forum ze szczególnym uwzględnieniem punktów I.3 oraz III.6
AR2211 pisze:Odejdźcie skąd przyszliście
Do kogo mówisz i jakim miejscu odejścia myślisz?

Na tym forum wypowiadamy się zachowując najważniejsze z przykazań, które dał nam Bóg. Tak gwoli przypomnienia.
Ostatnio zmieniony 18-05-09, 00:16 przez Vul, łącznie zmieniany 1 raz.
Wspólnota Domowego Kościoła
天無絕人之路 (天无绝人之路)
Niebo nigdy nie zamyka wszystkich drzwi (chiń)

ODPOWIEDZ